
Справа №263/13617/20
Провадження № 2/937/661/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2021 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд м.Маріуполя Донецької області в складі:
головуючого судді Соловйова О.Л.,
при секретарі судового засідання Кирилюк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецького обласного територіального центру комплектування соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Кальміусько-Нікольський об`єднаний районний територіальний центр комплектування соціальної політики про визнання незаконним житлової комісії про зняття з квартирного обліку та зобов`язання поновлення на квартирному обліку,
В С Т А Н О В И В :
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ.
06.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом за яким просив визнати:
?рішення об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного військового комісаріату від 26.12.2018 про виключення з квартирного обліку, незаконним;
?протокол №5 від 26.12.2018 об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного військового комісаріату, в частинні зняття з квартирного обліку підполковника запасу ОСОБА_1 та членів його сім`ї, скасувати;
?рішення об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного військового комісаріату від 26.08.2020 про взяття на облік осіб звільнених в запас, або відставку, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання ОСОБА_1 , незаконним;
?протокол №6 від 26.08.2020 засідання об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного військового комісаріату, в частинні зняття з квартирного обліку підполковника запасу ОСОБА_1 та членів його сім`ї, скасувати;
?зобов`язати Донецький обласний військовий комісаріат, в особі об`єднаної житлової комісії поновити підполковника запасу ОСОБА_1 на квартирному обліку для зарахування на квартирний облік при Донецькому обласному військовому комісаріаті згідно Наказу МО №380 для поліпшення житлових умов зі складом родини дві особи (він та донька - ОСОБА_2 , 2005р.н.) зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку з 03.02.1995.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 1984 по 2006 роки проходив військову службу в Збройних Силах України, з вислугою років 21 календарний рік, 10 місяців. Має статус Ветерана ЗУ України. Звільнений в запас за п.67 пп. «б» та у зв`язку з реформуванням ЗС України із залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок житлового фонду МО України, перебував на квартирному обліку Донецького ОВК м.Донецьк. Через події, які відбуваються на Сході України, у 2014 році був вимушений переїхати до м.Маріуполя, де взятий на облік, як внутрішньо-переміщена особа. При зверненні до житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату, отримав відповідь №12/485 від 08.02.2016, що знаходиться в загальній черзі Донецького гарнізону під номером 11. З 18.08.2006 зарахований до списків пільговиків, позачергово під номером 45.
На виконання п.16 Наказу Міністра оборони України №380 від 31.07.2018, який передбачає, щорічне проведення інвентаризації облікових справ військовослужбовців та членів їх сімей, що перебувають на обліку, рішенням об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного військового комісаріату, виключений з квартирного обліку, як такий, що не пройшов інвентаризацію через відсутність відомостей про місце мешкання та реєстрації, а також відсутність відомостей про наявність, або відсутність житлових приміщень у використанні.
Не погоджуючись із рішенням комісії, позивач вказує на неможливість проведення інвентаризації облікової справи через її залишення відповідачем у захопленій будівлі КЕВ м.Луганськ на тимчасово-непідконтрольній території. Використовуючи можливість зарахування на облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку, повторно протягом року надав до об`єднаної житлової комісії 2 примірника документів для формування нової облікової справи. Незважаючи на отримання житловою комісією інформації про квартирний облік за попередніми місцями несення служби позивачем з КЕВ м.Києва та м.Івано-Франківськ, 26.08.2020 отримав витяг з протоколу №6 про неможливість поновлення на квартирному обліку. Зауважує, на протиправних діях відповідача, який без повідомлення про необхідність проходження інвентаризації та за відсутності провини позивача у перебуванні обліково-пенсійної справи і справи квартирного обліку на тимчасово непідконтрольних територіях, приймає рішення про виключення з черги на отримання житла.
ІІ. ЗАЯВИ (КЛОПОТАННЯ) УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
24.11.2020 на виконання ухвали суду про залишення позову без руху, позивачем подано уточнений позов за яким в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору залучено до участі у розгляді справи Кальміусько-Нікольський об`єднаний районний територіальний центр комплектування та підтримки та заявлено клопотання про відстрочку сплати судового збору.
Ухвалою суду від 25.11.2020 відкрито провадження по справі, призначено підготовче судове засідання та відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.
Ухвалою суду від 04.02.2021 за клопотання представника позивача, витребувано в Донецькому обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки копії наказів постановлених за результатами проведення засідання об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського районного військового комісаріату, відповідно до протоколу №5 від 26.12.2018 про виключення позивача з квартирного обліку та №6 від 26.08.2020 про відмову у поновленні на квартирному обліку.
08.02.2021 судом отримано відзив на позовну заяву, за яким військовий комісар Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_3 зазначив, що відповідно до п.5розділу ІІ Наказу МОУ №380 основними завданнями житлових комісій військових частини є : перевірка житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей; прийняття рішень із житлових питань; ведення обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов; розгляд заяв скарг та пропозицій. До повноважень житлових комісій не входить повідомляти осіб, які перебувають на обліку, щодо проведення щорічної інвентаризації. 26.12.2018 на підставі протоколу №5 об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського ОРВК, позивач був виключений з квартирного обліку тому, що не пройшов щорічну інвентаризацію на протязі 2013-2018 років, згідно п.16 розділу 6 Наказу МОУ №380, так як не надав жодних підтверджуючих документів щодо місця мешкання та реєстрації, а також наявності або відсутності власного житла. Позивачу було надано роз`яснення, щодо поновлення його на квартирному обліку потрібно надати до комісії відповідні документи згідно вимогам п.18 «Правил обліку громадян…» затверджених поставною Ради Міністрів Української РСР від 11.12.1984 року. За відзивом на позов стверджується, що зазначені документи позивачем не надані до комісії, тому підставі для прийняття рішення або розгляду питання про поновлення на квартирному обліку в комісії не має.
З урахуванням викладеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії, поновлення на квартирному обліку.
10.03.2021 позивачем до суду подана відповідь на відзив, відповідно до якої, він посилаючись на ст.12 ЗУ «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 24 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.08.2006 звертає увагу, що військовослужбовці, які перебувають на обліку громадян та потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Отже, зазначеним Законом держава взяла на себе обов`язок забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями, і зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених п. 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03 серпня 2006 року.
Отже, на час взяття, ОСОБА_1 на квартирний облік, порядок взяття на облік та отримання житла визначався Положенням про порядок забезпечення жилою площею в Збройних силах України, затвердженим наказом Міністра Оборони України № 20 від 03.02.1995. Пунктом 13 вказаного Положення передбачалося, що військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та КЕЧ району до отримання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала необхідність для надання іншого жилого приміщення; при переміщенні військовослужбовця до нового місця служби у інший населений пункт; при засудженні військовослужбовця до позбавлення волі на термін понад 6 місяців, крім умовного засудження; при наданні відомостей, що не відповідають дійсності та які стали основою для прийняття на облік або неправомірних дій командування при вирішенні питання про прийняття на облік.
Тобто даний нормативний акт не передбачував можливість зняття з квартирного обліку з підстав не проходження інвентаризації особистої справи житловою комісією.
Просить суд врахувати, що не отримував, ані службового житла, ані житла для постійного проживання. Крім того, перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку не заперечувалося протягом всього часу перебування на обліку, законність постановки на квартирний облік не оскаржувалася відповідачем.
Отже, жодний нормативний акт не передбачає можливість зняття з квартирного обліку з підстав не проходження щорічної інвентаризації (перереєстрації), опираючись на викладене, просив суд повністю задовольнити позовні вимоги до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
В судове засідання представник третьої особи Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не з`явився з невідомої причини, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, з урахуванням клопотання представника позивача про слухання справи за його відсутності та в зв`язку з неявкою відповідача, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
Згідно довідки №15/7 від 24.02.2020, виданої начальником Івано-Франківської КЕЧ району Пилипак О. про перебування на обліку ОСОБА_1 , останній під час проходження служби у м. Надвірна, Івано-Франківської області військової частини А0773/6255 перебував на обліку громадян, які потребують покращення житлових умов з 02.04.1992 /а.с.116/
За довідкою №517/7328 від 21.11.2019 начальник Київського квартирно-експлуатаційного управління Діцуленко К. повідомляє, що за період навчання у Київському військовому гуманітарному інституті з 28.08.1994 по 28.07.1996 ОСОБА_1 житлом з фондів Міністерства оборони України не забезпечувався. /а.с.115/
За інформацією вих.№412 від 14.08.2013, наданою головою житлової комісії Донецького гарнізону при Донецькому обласному військовому комісаріаті Міністерства оборони України Черткоєвим А.А., позивача було повідомлено про знаходження в загальній черзі Донецького гарнізону під номером 13 та з 18.08.2006 зарахований до списків пільговиків, позачергово під номером 45. /а.с.28/
Згідно витягу з наказу військового комісара Донецького обласного військового комісаріату (з адміністративно-господарської діяльності ) №410 від 27.12.2018, затверджено рішення об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного військового комісаріату викладене у протоколі №5 від 26.12.2018 про включення з квартирного обліку військовослужбовців, які не пройшли щорічну інвентаризацію серед яких підполковник запасу ОСОБА_1 , який зарахований на квартирний облік з 03.02.1995, у списку пільговиків на позачергове отримання житла перебуває з 18.08.2006 зі складом сім`ї 3 особи /а.с. 46/.
За інформацією вих. №11/766 від 06.07.2020 військового комісару Донецького обласного військового комісаріату Павлюк В., за зверненням позивача повідомляє, що в травні 2014 року будівля Донецького обласного військового комісаріату була захоплена представниками незаконних озброєних формувань, Донецький обласний військовий комісаріат був вимушений передислокуватися до м.Маріуполя. Особово-пенсійні справи звільнених військовослужбовців залишились на тимчасово-окупованій території. На цей час місцезнаходження особово-пенсійної справи ОСОБА_1 (ФС95599) невідомо, тому надати завірені копії документів з особово-пенсійної справи позивача Донецький обласний військовий комісаріат позбавлений можливості. /а.с.29/.
Згідно витягу з протоколу №6 від 26.08.2020 засідання об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного військового комісаріату, затвердженого наказом військового комісара Донецького обласного військового комісаріату №262 від 31.08.2020 настає, що розгляд питання про поновлення на квартирному обліку з 03.02.1995 унеможливлюється відсутністю особовою справи, пенсійної справи та двох примірників квартирних справ підполковника ОСОБА_1 , які знаходяться у Донецькому ОВК м. Донецьк та КЕВ м.Луганськ на тимчасово непідконтрольній території. /а.с.90/.
Час первинного зарахування на квартирний облік з 03.02.1995, визначений позивачем з огляду на оскарженні документи, не оспорюється відповідачем, тому суперечливість дати обліку визначеної за довідкою №15/7 від 24.02.2020, виданої начальником Івано-Франківської КЕЧ району Пилипак О. за час проходження служби у м. Надвірна, Івано-Франківської області у військовій частині А0773/6255, про перебування на обліку ОСОБА_1 , як особи, що потребує покращення житлових умов з 02.04.1992, судом не досліджується.
Зі змісту рішення Іллічівського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 29.10.2018 вбачається, що шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , зареєстрований 17.07.1999 в Ленінському відділі реєстрації актів громадянського стану м. Донецька, актовий запис №226, розірвано. /а.с.20/.
До складу сім`ї позивача, згідно довідки №269 виданої 01.10.2019 комітетом самоорганізації населення «Машинобудівельник» входить донька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно акту №93 від 01.10.2019 сім`я позивача в кількості 2 осіб, мешкає без реєстрації у АДРЕСА_1 /а.с.21/.
Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, відомості відносно ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 відсутні /а.с.105-110/.
ІV. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Законом України від 24 червня 2004 року № 1865-IV «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який набрав чинності 01 січня 2005 року, стаття 12 вказаного Закону викладена в новій редакції.
Так, згідно з частиною першою статті 12 цього Закону в редакції, чинній на момент зняття позивача з обліку, держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На виконання приписів вищевказаної статті постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року за № 1081 було затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Відповідно до пункту 24 цього Порядку датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
За змістом оскаржених документів відповідача, настає що позивач ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку з 03.02.1995, право позачергово отримання житла визначено з 18.08.2006. Вказані дати не оспорюються відповідачем, тому суперечливість дати первинного обліку визначеної за довідкою №15/7 від 24.02.2020, виданої начальником Івано-Франківської КЕЧ району Пилипак О. проте, що за час проходження служби у м. Надвірна, Івано-Франківської області у військовій частині А0773/6255, ОСОБА_1 перебування на обліку як особи, що потребує покращення житлових умов з 02.04.1992, судом не досліджується.
Пунктом 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, чинній на момент зняття позивача з обліку, передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Аналогічні приписи закріплені й в пункті 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Дія пункту 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» безпосередньо пов`язується із тим, з якої саме з підстав, зазначених у частині шостій статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» військовослужбовець звільнений у запас чи у відставку.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
Отже, зазначеним законом держава взяла на себе обов`язок забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями, і зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених ЖК Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Крім того, даний Порядок передбачає і випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку, а саме у разі: 1)поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3)звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4)подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5)в інших випадках, передбачених законодавством (п.30 Порядку).
Аналогічні правові позиції викладені в постановах Верховного Суду від 17.03.2020 року у справі №487/5835/17, від 01.04.2020 року у справі № 638/5769/18, від 08.04.2020 року у справі №683/2197/18, від 19.05.2020 року у справі №683/2198/18, від 16.12.2020 року у справі №748/122/20, провадження №61-9785св20.
Пунктом 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями в редакції, чинній на момент зняття позивача з обліку, передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року №737 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10 січня 2012 року за № 24/20337.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 1.4 наведеної Інструкції військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до 1 січня 2005 року (набрання чинності Законом України від 24 червня 2004 року № 1865-IV «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку - без врахування вислуги на військовій службі.
При зарахуванні позивача у 1995 році на квартирну чергу діяв Наказ Міністра оборони України № 20 від 03 лютого 1995 року «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України», який втратив чинність 10 листопада 2006 року, яким, було встановлено порядок забезпечення жилими приміщеннями осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, військовослужбовців-жінок та працівників (не військовослужбовців) Збройних Сил України.
Пунктом 13 даного Положення визначено, що військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та квартирно-експлуатаційних частинах району до отримання житла, за винятком: поліпшення житлових умов, переміщення до нового місця служби, засудження до позбавлення волі на термін понад 6 місяців та наданні відомостей, які не відповідають дійсності.
Позивач проходив військову службу і потребував поліпшення житлових умов. Винятків, встановлених пунктом 13 наведеного Положення щодо позивача, не встановлено.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2.17 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 січня 2012 року за №24/20337, військовослужбовці, зараховані на квартирний облік після набрання чинності Законом України від 24 червня 2004 року № 1865-IV Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які мають вислугу на військовій службі менше ніж 20 років, у разі звільнення з військової служби за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів та неможливістю проходити військову службу, залишаються на цьому обліку до отримання жилого приміщення для постійного проживання.
Згідно ж з пунктом 2.18 цієї ж Інструкції військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі: поліпшення житлових умов, унаслідок чого зникла потреба в наданні житла; переміщення військовослужбовця до нового місця служби в інший населений пункт; звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій службі особами, які зараховані на облік після 01 січня 2005 року (крім випадків, вказаних у пункті 2.17 цього розділу); обрання для місця проживання іншого населеного пункту особами, які звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 року № 380 (далі - Інструкція), військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.
Відповідно до п. 1 розділу VI Інструкції, житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.
Згідно з п. 21 розділу VI Інструкції, зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі:
-поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті;
-подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік;
-в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно з п. 1 розділу VII Інструкції, особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, забезпечуються жилим приміщенням згідно з чергою у військовій частині, що визначається часом зарахування на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень, або до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень) за рішенням житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії), яке затверджується наказом командира військової частини.
Згідно зі статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
Втрата житла є найбільш крайньою формою втручання у право на повагу до житла (рішення у справі МакКенн проти Сполученого Королівства від 13 травня 2008 року пункт 50 (рішення у справі Кривіцька та Кривіцький проти України від 02 грудня 2010 року).
Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Пунктом 1 частини другої статті 40 ЖК Української РСР визначено, що громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.
Судом встановлено, що при перебуванні ОСОБА_1 з 1995 року у черзі на отримання житла та в подальшому при зарахуванні на пільгове позачергове отримання житла з 18.08.2006, під час проходження військової служби, порушень позивачем допущено не було. Вислуга років у Збройних Силах на момент звільнення становила 21 рік 10 місяців. Останній, перебував на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок Міністерства оборони України, підстави, визначені законом для зняття з обліку не настали. Неможливість проведення щорічної інвентаризації, передбаченої наказом МОУкраїни №380 від 31.07.2018 через відсутність особової справи, ненаданні відомостей про місце мешкання та реєстрації, а також відсутність відомостей про наявність житлових приміщень у використанні не може бути передумовою виключення позивача з квартирного обліку, оскільки це суперечить вимогам статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». При вирішенні позовних вимог суд враховує, що втрата документів відбулась поза волею позивача, внаслідок загальновідомих подій розвиток яких з травня 2014 року продовжується по теперішній час на Сході України. Позивачем, вживались вичерпні заходи спрямовані на відновлення особової справи та наданні інформації про свої житлові умови, шляхом надання до житлової комісії копії документів, які перебувають у його розпорядженні. Інвентаризація житлових умов, полягає у дослідженні питання забезпеченості житлом та перевірки актуальності інформації щодо кількісного складу родини, яка перебуває на обліку. З огляду на викладене, позивач разом з родиною у кількісному складі якої відбулись зміни, підлягає поновленню на квартирному обліку зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку з 03.02.1995.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно із п. 1 ч.ч.1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на – відповідача.
Оскільки, при відкритті провадження судом прийнято рішення про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі, за наслідками судового розгляду позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі, то судовий збір за кожну вимогу немайного характеру слід з відповідача на користь держави.
Відповідно до пп.2 п. 1 ч.2ст. 4 Закону України «Про судовий збір»за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року для працездатних осіб становить 2102,00 грн.
Так, позивачем заявлено три вимоги: визнати незаконним та скасувати рішення про індексний номер: визнати протиправним на скасувати рішення про зняття з квартирного обліку; визнати протиправним на скасувати рішення про відмову у поновленні на квартирному обліку; та зобов`язати вчинити певні дії.
Таким чином, оскільки позивачем було заявлено три вимоги немайнового характеру, відповідачу слід сплати судовий збір, пропорційно до кількості задоволених позовних вимог, а саме: 840,80 грн.* 3 вимоги, що дорівнює 2522грн. 40 коп.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 19, 141, 263 265, 280 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Донецького обласного територіального центру комплектування соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Кальміусько-Нікольський об`єднаний районний територіальний центр комплектування соціальної політики про визнання незаконним житлової комісії про зняття з квартирного обліку та зобов`язання поновлення на квартирному обліку, задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного військового комісаріату від 26.12.2018, про виключення з квартирного обліку, оформлене протоколом №5 від 26.12.2018 об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного військового комісаріату, в частинні зняття з квартирного обліку підполковника запасу ОСОБА_1 та членів його сімї.
Визнати незаконним та скасувати рішення об`єднаної житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного військового комісаріату від 26.08.2020 оформлене протоколом №6 від 26.08.2020 про відмову у поновленні на квартирному обліку підполковника запасу ОСОБА_1 та членів його сімї зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку з 03.02.1995.
Зобов`язати Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в особі об`єднаної житлової комісії Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки поновити підполковника запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на квартирному обліку зі складом родини дві особи (він та донька - ОСОБА_2 , 2005р.н.) зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку з 03.02.1995р.
Стягнути з Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ЄДРПОУ 08301764 місцезнаходження: м. Маріуполя вул.. Громової, 67 на користь держави судовий збір у розмірі 2522грн. 40коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Жовтневий районний суд м.Маріуполя Донецької області шляхом подачі в 30-денний строк апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне найменування та ім`я сторін та інших учасників справи.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1
Відповідач Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, ЄДРПОУ 08301764 місцезнаходження: м. Маріуполя вул.. Громової, 67
Третя особа на стороні відповідача: Кальміусько-Нікольського об`єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уродженка м. Маріуполя, Донецької області, ЄДРПОУ не відомий місцезнаходження: м. Маріуполя вул. Громової, 67.
Суддя: О. Соловйов