Рішення № 99599114, 25.08.2021, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.08.2021
Номер справи
760/21283/21
Номер документу
99599114
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №760/21283/21

Провадження №2-о/760/448/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 серпня 2021 року Солом`янський районний суд м. Києва у складі

Головуючого судді: Оксюти Т.Г.

при секретарі Горупа В.В.

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу окремого провадження за заявою Головного управління ДПС у Волинській області про розкриття банком Публічним акціонерним товариством «БРОКБІЗНЕСБАНК» інформації, що містить банківську таємницю, щодо ФОП ОСОБА_1 , -

В С Т А Н О В И В :

Головне управління ДПС у Волинській області звернулось до суду із заявою, в якій просить зобов`язати ПАТ АБ «Укргазбанк» надати інформацію, що містить банківську таємницю відносно ФОП ОСОБА_1 , шляхом надання в паперовому або електронному вигляді інформації про обсяг та обіг коштів на рахунку № НОМЕР_1 , який належав ФОП ОСОБА_1 в розрізі контрагентів із зазначенням дат проведення операцій, сум платежів, призначень платежів, найменування, код ЄДРПОУ за період з 13.08.2018 року по 02.07.2019 року із врахуванням вимог п. 102.1 ст. 102 ПК України, за період перебування у статусі суб`єкта господарювання.

Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що у зв`язку із внесенням запису до ЄДР щодо припинення платника податків - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було ініційовано проведення документальної позапланової виїзної перевірки на підставі наказу від 12.03.21 № 878.

Працівниками управління податкового аудиту ГУ ДПС у Волинській області головним державним ревізором - інспектором відділу планових та позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб Войцеховською Н.М., головним державним ревізором інспектором планових та позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб ОСОБА_2 , з метою вручення копії наказу від 12.03.21 № 878, виписаного на підставі п. 75.1. ст. 75, пп. 78.1.1 пп. 78.1.19 п. 78.1 ст. 78 ПК України, на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 і реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ), з метою дослідження питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства та правильності нарахування, обчислення та сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 13.08.2018 року по 02.07.2019 року, із врахуванням вимог п. 102.1 ст. 102 ПК України та ознайомлення і направленням від 12.03.21 № 826 о 14:40 год. 15.03.21 року було здійснено вихід за податковою адресою ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .

Прибувши за адресою платника встановлено відсутність ФОП ОСОБА_1 за місцем реєстрації. За вищевказаною адресою знаходиться багатоквартирний житловий будинок. Двері в квартирі на 1 поверсі житлового будинку ніхто не відкрив.

О 08.10 год. 16.03.21 було здійснено повторний вихід за податковою адресою ФОП ОСОБА_1 . Прибувши повторно за адресою платника: АДРЕСА_2 , встановлено, що платник податків за місцем його реєстрації відсутній. Двері у згаданій вище квартирі відчинила жінка «похилого» віку, яка представилась як ОСОБА_3 . Вона повідомила, що ОСОБА_1 за вищевказаною адресою не проживає, а лише прописаний.

У зв`язку із вищевикладеним, станом на 16.03.2021 неможливо вручити копію наказу від 12.03.2021 № 878 платнику або його законному представнику та неможливо розпочати і провести документальну позапланову виїзну перевірку платника податків з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування, сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 13.08.2018 по 02.07.2019. Також неможливо ознайомити платника або його законного представника з направленням на г . ведення документальної позапланової виїзної перевірки і відповідно й провести вищезазначену перевірку.

Поряд із цим, іншими відомостями органи податкової та міграційної служби відносно місця реєстрації ОСОБА_1 не володіють.

Тобто, на даний час контролюючий орган позбавлений можливості отримання відомостей для проведення позапланової документальної виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 у зв`язку із припиненням її підприємницької діяльності, крім як шляхом звернення до суду із заявою про розкриття банківської таємниці

Учасники справи в судове засідання не з`явились, про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили.

Суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 349 ЦПК України неявка в судове засідання без поважних причин заявника та (або) особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, чи їх представників або представника банку не перешкоджає розгляду справи.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення заяви, з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Відповідно до пп. 191.1.1 - 19?.1.2 п. 19?.1 ст. 191 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 193 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно із пп. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за якими, покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п. 73.3 ст. 73 ПК України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань та її документального підтвердження.

Письмовий запит про надання інформації надсилається платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема: - за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчить про порушення платником податків, податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, тощо.; - виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків.

У відповідності до пп. 78.1.7 п, 78.1 ст. 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється у зв`язку з тим. що розпочато процедуру реорганізації юридично: особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справ: про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Права контролюючих органів встановлено ст. 20 ПК України. Відповідно до пп. 20.1.21 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право для здійснення функцій* визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою і за наявності про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та підставах, визначених законом.

До функцій, які виконують контролюючі органи, зокрема, належить адміністрування податків, зборів, платежів, своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків зборів платежів, організація збору податкової інформації та внесення її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (пп. 19 1.1.1, пп. 19 1.1.2. пп. 19 1.1.40 п. 19 1.1 ст. 19 ПК України).

Ст. 62 ПК України визначено, що податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

У зв`язку із внесенням запису до ЄДР щодо припинення платника податків - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було ініційовано проведення документальної позапланової виїзної перевірки на підставі наказу від 12.03.2021 № 878.

Працівниками управління податкового аудиту ГУ ДПС у Волинській області головним державним ревізором - інспектором відділу планових та позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб Войцеховською Н.М., головним державним ревізором інспектором планових та позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб Бученко Л.П., з метою вручення копії наказу від 12.03.2021 № 878, виписаного на підставі п. 75.1. ст. 75, пп. 78.1.1 пп. 78.1.19 п. 78.1 ст. 78 ПК України, на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 і реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ), з метою дослідження питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства та правильності нарахування, обчислення та сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 13.08.2018 по 02.07.2019, із врахуванням вимог п. 102.1 ст. 102 ПК України та ознайомлення і направленням від 12.03.2021 № 826 о 14:40 год. 3 5.03.2021 року було здійснено вихід за податковою адресою ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .

Прибувши за адресою платника встановлено відсутність ФОП ОСОБА_1 за місцем реєстрації. За вищевказаною адресою знаходиться багатоквартирний житловий будинок. Двері в квартирі на 1 поверсі житлового будинку ніхто не відкрив.

О 08.10 год. 16.03.2021 було здійснено повторний вихід за податковою адресою ФОП ОСОБА_1 . Прибувши повторно за адресою платника: АДРЕСА_1 , встановлено, що платник податків за місцем його реєстрації відсутній. Двері у згаданій вище квартирі відчинила жінка «похилого» віку, яка представилась як ОСОБА_3 . Вона повідомила, що ОСОБА_1 за вищевказаною адресою не проживає, а лише прописаний.

У зв`язку із вищевикладеним, станом на 16.03.2021 неможливо вручити копію наказу від 12.03.2021 № 878 платнику або його законному представнику та неможливо розпочати і провести документальну позапланову виїзну перевірку платника податків з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування, сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 13.08.2018 по 02.07.2019. Також неможливо ознайомити платника або його законного представника з направленням на г . ведення документальної позапланової виїзної перевірки і відповідно й провести вищезазначену перевірку.

Поряд із цим, іншими відомостями органи податкової та міграційної служби відносно місця реєстрації ОСОБА_1 не володіють.

Тобто на даний час контролюючий орган позбавлений можливості отримання відомостей для проведення позапланової документальної виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 у зв`язку із припиненням її підприємницької діяльності, крім як шляхом звернення до суду із заявою про розкриття банківської таємниці.

Згідно інформаційних даних АІС «Податковий блок» ФОП ОСОБА_1 для проведення розрахунків використовувала наступний банківський рахунок:МФО банку 320478 АБ «Укргазбанк» рахунок № НОМЕР_3 , валюта 980-укр. грн., дата відкриття 07.09.2018 дата закриття 17.07.2019.

Згідно з пп. 20.1.5 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право одержувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, комерційних банків та інших фінансових установ довідки у порядку, встановленому Законом України «Про банки і банківську діяльність» та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлені терміни валютної виручки від суб`єктів підприємницької діяльності».

Згідно Закону України «Про банки і банківську діяльність», інформація стосовно юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю може бути розкрито банками тільки на вимогу суду або за рішенням суду.

Так, підстави для отримання інформації, що містить банківську таємницю, передбачені п.п. 1 - 4 ч. 1 ст. 62 Закону № 2121 та пп. 20.1.5 п. 20.1 ст. 20 ПК України. Органи державної податкової служби мають право отримати будь-яку інформацію, віднесену Законом до банківської таємниці на підставі пунктів 1 (з дозволу власника цієї інформації) та 2 (за рішенням суду) (ч. 1 ст. 62 Закону № 2121).

Крім цього, відповідно до н. 73.4 ст. 73 ПК України інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків надається в обсягах більших, ніж передбачені пунктом 73.3 цієї статті, банками та іншими фінансовими установами контролюючим органам за рішенням суду. Для отримання такої інформації контролюючий орган звертається до суду.

Частиною 1 ст. 60 Закону № 2121 визначено, що банківською таємницею є інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку. Банківською таємницею зокрема, є: відомості про банківські рахунки клієнтів, операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди.

Порядок розкриття банківської таємниці визначено ст. 62 Закону № 2121. Цією нормою визначено коло осіб, на вимогу яких розкривається банківська таємниця, підстави її розкриття та обсяг інформації, яка надається.

Виходячи зі змісту ч 1 ст. 62 Закону, підставами для розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, є: по-перше, письмовий запит або дозвіл власника інформації по-друге, письмова вимога або рішення суду; по-третє, письмова вимога уповноважені державних органів, перелік яких визначено законом і є вичерпним.

З аналізу зазначеної правової норми вбачається, що на вимогу відповідні уповноважених державних органів банк вправі надати інформацію, яка містить банківську інформацію, у межах і обсягах, визначених цим та іншими законами, тобто банки надаю обмежену законом інформацію.

Зазначені обмеження, у тому числі, викладені в ч. 4 Закону №2121, не стосуються випадків надання банком інформації, яка є банківською таємницею, за дозволом клієнта чи рішенням (вимогою) суду.

Такий висновок узгоджується з п. 3.5 Правил зберігання, захисту, використання розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління Національного банку України від 14.07.2006 № 267 та главою 12 ЦПК України, що регулює порядок розгляду судом справ про розкриття банківської таємниці.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про задоволення заяви ГУ ДПС у Волинській області.

Відповідно до ч. 3 ст. 350 ЦПК України, ухвалене судом рішення підлягає негайному виконанню. Копії рішення суд надсилає банку, що обслуговує юридичну або фізичну особу, заявнику та особі, щодо якої надається інформація. Особа, щодо якої банк розкриває банківську таємницю, або заявник мають право у п`ятиденний строк оскаржити ухвалене судом рішення до апеляційного суду в установленому порядку. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Керуючись Законом України «Про банки і банківську діяльність», Податковим Кодексом України, ст.ст. 347-350ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву Головного управління ДПС у Волинській області про розкриття банком Публічним акціонерним товариством «БРОКБІЗНЕСБАНК» інформації, що містить банківську таємницю, щодо ФОП ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов`язати Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк «Укргазбанк» (код ЄДРПОУ 23697280, місцезнаходження за адресою: м. Київ, вул. Єреванська, 1) надати Головному управлінню ДПС у Волинській області (код ЄДРПОУ 44106679, місцезнаходження за адресою: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4) інформацію, що містить банківську таємницю відносно ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), шляхом надання в паперовому або електронному вигляді інформації про обсяг та обіг коштів на рахунку № НОМЕР_1 , який належав ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) в розрізі контрагентів із зазначенням дат проведення операцій, сум платежів, призначень платежів, найменування, кодів ЄДРПОУ у період з 13.082018 по 02.07.2019 із врахуванням вимог п. 102.1 ст. 102 ПК України, за період перебування у статусі суб`єкта господарювання.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом п`яти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя