УКРАЇНА
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
46001, м. Тернопіль, вул. Князя Острозького, 20, тел: 8 (0352) 22-01-36
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 25 червня 2009 року Справа № 2-а-1551/09/1970 ст. 116 Тернопільський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Загорського О.О., при секретарі - Мельничук С. П. розглянувши адміністративну справу за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені, за участю представника позивача, відповідача та представника відповідача
ВСТАНОВИВ:
Тернопільське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно -господарських санкцій та пені, посилаючись на те, що згідно з даними наданого відповідачем звіту про зайнятість інвалідів за 2008 рік, середньооблікова чисельність його штатних працівників за рік становить 10 осіб, тобто норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 особа, який відповідачем не дотримано. В даному випадку відповідач зобов'язаний був до 15.04.2009р. самостійно сплатити адміністративно - господарські санкції в сумі 3 185грн. з розрахунку даних про середньорічну зарплату, яка згідно з даними звіту про зайнятість інвалідів становить 6 370грн. У зв'язку з тим, що відповідач порушив вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» і в добровільному порядку не сплатив за це адміністративно - господарські санкції йому було нараховано пеню, виходячи з 120 % річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, в сумі 53, 51 грн., яку вони також не сплатили. Просять стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Тернопільського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів 3185грн. адміністративно-господарських санкцій та 53, 51грн. пені.
В суді представник позивача подала клопотання про зменшення суми позовних вимог в порядку ст. 51, 37 КАС України, оскільки відповідач двічі звертався до районного центру зайнятості щодо направлення інвалідів на працевлаштування, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Тернопільського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів 2 388, 75грн. адміністративно-господарських санкцій та 40, 13грн. пені.
Відповідач проти стягнення 2 388, 75грн. адміністративно-господарських санкцій та 40, 13грн. пені не заперечує, що підтверджується заявою від 25.06.2009р., вказала, що вона протягом року двічі зверталась щодо працевлаштування інвалідів, але нікого не направлялось.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи вважає, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідно до Положення „Про Фонд соціального захисту інвалідів", затвердженого постановою КМУ від 26.09.2002 р. № 1434 (із змінами та доповненнями), є урядовим органом державного управління і на нього покладено завдання щодо здійснення контролю за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами; які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон України), сприяння створенню таких робочих місць та здійснення контролю за сплатою підприємствами адміністративно-господарських санкцій і пені. Порядок встановлення нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів передбачено ст. 19 Закону України, відповідно до якої для підприємств та фізичних осіб встановлюється норматив місць в розмірі 4-х відсотків від загальної кількості працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця. Порядок створення році робочого місця та працевлаштування інваліда передбачено «Положенням про робоче місце і порядок працевлаштування інвалідів», відповідно до якого підприємства інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів з врахуванням індивідуальних програм реабілітації, які розробляються в кожному конкретному випадку медико-соціальною експертною комісією відповідно до „Інструкції про встановлення груп інвалідності", затверджена наказом Міністерства здоров'я України від 07.04.2004р. № 183, шляхом подачі звіту форми №10-ПІ, затвердженої наказом Держкомстату України від 10.01.2002р. № 49, в порядку передбаченому п. 2 „Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів", затвердженого постановою KM України від 28.12.2001р. № 1767. Дана звітність містить графу щодо чисельності інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, працевлаштування яких повинні забезпечити вищезазначені органи, а не підприємство. Дана звітність введена з єдиною метою, щоб органи, на яких покладено обов'язки соціального захисту інвалідів, регулярно здійснювали спостереження, контроль та прогнозування виконання норм Закону України. Відповідно до ст. 20 Закону України, підприємства та фізичні особи, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду штрафні санкції у розмірі середньої річної заробітної плати за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Згідно з даними наданого відповідачем звіту про зайнятість інвалідів за 2008 рік, середньооблікова чисельність його штатних працівників за рік становить 10 осіб, тобто норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 особа, який відповідачем не дотримано. Водночас, в суді встановлено, що відповідач двічі протягом 2008 року 14.07.2008р. та 12.11.2008р. зверталась у районний центр зайнятості щодо направлення інвалідів для працевлаштування, проте, згідно довідок Борщі вського районного центру зайнятості №04/306 та №04/335 на обліку відсутні інваліди з необхідною професією, що підтверджується заявою представника позивача від 25.06.09р. та звітом про наявність вакансій станом на 14.07.2008р. Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємства, установи, організації чи до державної служби зайнятості, що передбачено ч. 1 ст. 18 Закону України. Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що обов'язок по працевлаштуванню інвалідів покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості - даний висновок не суперечить позиції Львівського апеляційного адміністративного суду, викладеній зокрема і в ухвалі від 18.05.09р. справа №22а-12889/08/9104.
При цьому суд враховує те, що обов'язок державних органів щодо працевлаштування інвалідів виникає після виконання підприємствами обов'язку щодо створення робочих місць і надання, передбаченої законодавством про соціальну захищеність інвалідів, інформації про наявність вільних робочих місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів, яку відповідачі надали лише в липні та листопаді 2008р. При відсутності такої інформації, органи, визначені статтею 18 Закону не можуть скористатися своїми правами.
В даному випадку в суді встановлено порушення відповідачами вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», у зв'язку з чим позивачем було застосовано до нього передбачені цим законом адміністративно - господарські санкції, які відповідач не сплатив.
Враховуючи подане позивачем клопотання про зменшення суми позовних вимог, заборгованість фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 перед Тернопільським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів, що підлягає стягненню в судовому порядку, становить 2428, 88грн., з яких: 2 388, 75грн. - адміністративно-господарські санкції, ; 40, 13грн. - пеня.
Керуючись ст. 19, ч. 1 ст. 67 Конституції України, ст. ст. 7, 11, 70, 71, 79, 86, 158-163, 167 КАС України, ст. 18, 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Тернопільського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 14032334, р/р 31216230700030, УДК України в Тернопільській обл., 50070000, МФО 838012, код одержувача 23588869) 2 388 (дві тисячі триста вісімдесят вісім) гривень 75 коп. адміністративного-господарських санкцій та 40 (сорок) гривень 13 копійок пені.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена, до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього, подання такої заяви, у строк, встановлений для її подання.
Постанова складена в повному обсязі 26. 06.2009р.