
Справа № 236/2033/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2021 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді - Шаньшиної М.В.,
за участю секретаря - Коломацького О.А.,
представника позивача- ОСОБА_1 ,
відповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лиман в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" Виробнича одиниця ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Лимантепломережа" до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу за теплову енергію,
ВСТАНОВИВ:
18.05.2021 року до Краснолиманського міського суду Донецької області звернувся директор ВО «Лимантепломережа» з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому просив стягнути з відповідачів на користь Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" Виробнича одиниця ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Лимантепломережа" солідарно заборгованість за теплову енергію в сумі 18 195,18 грн. за період з 01.12.2017 по 01.04.2021 року; інфляційні збитки в сумі 2 918,74 грн.; 3% річних в сумі 1 455,23 грн. за період з 21.01.2018 по 11.05.2021 року та судові витрати в сумі 2 270,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 є споживачем послуг з теплопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , які надаються позивачем. На ім`я відповідача відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Відповідачі частково виконують свої зобов`язання з оплати наданих послуг, внаслідок чого за період з грудня 2017 року по квітень 2021 року утворилась вказана заборгованість.
Ухвалою судді від 31.05.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначене судове засідання за участю сторін.
13.08.2021 року відповідач ОСОБА_2 надав відзив, в якому позовні вимоги не визнав, вказуючи на те, що регулярно сплачує отримані послуги та заборгованості не має. Також зазначив, що він є ветераном органів внутрішніх справ та має пільги по сплаті за комунальні послуги, в тому числі і за послуги з теплопостачання у розмірі 50%, які передбачені п.6 ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальних захист». Призупинення надання пільг визначених вказаним Законом на підставі інших нормативних актів неодноразово були предметом розгляду в Конституційному суді України і кожного разу ненадання пільг визнавалося неконстуційним(рішення від 20.03.2001 року від 18.06.2007року). Крім того заборгованість станом на квітень 2021 року вийшла за межі строку позовної давності, що визначений ст. 257 ЦК України та не підлягає стягненню, про що просив суд застосувати до позовних вимог.
06.09.2021 року представник позивача надала відповідь на відзив, в якому вказала, що у відзиві відповідач ОСОБА_2 зазначає, що він є ветераном органів внутрішніх справ. При цьому до відзиву надано довідку Пенсійного відділу Фінансово-економічного управління УМВС України в Донецькій області № 28132 від 03.04.2002 року, в якій зазначено, що відповідач ОСОБА_2 є пенсіонером МВС. Документів про надання статусу ветерана МВС відповідачем не надано.
Відповідно до пункту 6 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист передбачено надання 50-відсоткову знижку плати за користування житлово-комунальними послугами. При цьому даним Законом не передбачено надання вищевказаної знижки пенсіонерам МВС.
У зв`язку із прийняттям закону України від 28.12.2014 № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» частину 7 статті 22 Закону України «Про міліцію» викладено в такій редакції»:
установити, що пільги, передбачені частинами 4,5 та 6 цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Зазначені норми цього Закону в частині врахування середньомісячного сукупного доходу сім`ї при наданні пільг набули чинності з 01 липня 2015 року».
Відповідно до пунктів 1 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» з 07. 11. 2015 втратив чинність Закон України «Про міліцію».
Таким чином, особи, які мали право на пільги згідно із Законом України «Про міліцію» (звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби) з 07. 11. 2015 втратили на них право.
Отже, оскільки пенсіонери МВС втратили право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг відповідно до діючого законодавства України, вони мають право звернутися до управління соціального захисту виконкому міської ради за призначенням житлової субсидії. Таким чином твердження відповідача про наявність у нього пільг на оплату житлово-комунальних послуг не відповідає дійсності та не підтвержено жодним документом. Відповідно до довідки про рух коштів про особовому рахунку № НОМЕР_1 , відкритому на ім`я ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 за період з 01.01.2015 року по 01.07.2021 року пільга надходила саме до 01.07.2015 року. В подальшому інформація про наявність встановлених пільг відсутня.
В судовому засіданні 14.09.2021 року представник позивача ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідач ОСОБА_2 , просив відмовити у позові з підстав, викладених у відзиві, зазначив, що відповідно до ст. 58 Конституції України закон не має зворотної дії у часі, наполягав на застосуванні строку позовної давності до позовних вимог.
Відповідач ОСОБА_3 , належним чином повідомлена про дату та місце судового засідання, до суду не з`явилася, клопотань не надала. Враховуючи думку учасників судового засідання, розгляд справи проводиться без її участі.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Ст. 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Судом встановлено, що Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (надалі Позивач) є обласним теплопостачальним підприємством, яке виробляє теплову енергію для забезпечення споживачів послугами з централізованого опалення. Підприємство засноване на спільній власності територіальних громад і знаходиться в управлінні Донецької обласної державної адміністрації. Управління Підприємством на період дії Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» здійснює облдержадміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація.
До складу підприємства входить 16 теплопостачальних відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи та діють на підставі Положень та довіреностей на директорів, самостійно здійснюють фінансово-економічну діяльність та являються самостійними платниками податків.
Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Лимантепломережа» є структурним підрозділом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», основною діяльністю якої є виробництво теплової енергії та надання її споживачам (фізичним та юридичним особам)
Згідно із Законами України "Про теплопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", Постановою КМУ від 21.07.2005 р. № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" Стягувач виробляє теплову енергію відповідно до стандартів, нормативів, норм і правил, а Споживач зобов`язаний оплачувати послуги з постачання теплової енергії у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п.2 Загальних положень "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення" (№630) централізоване опалення - це послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.
Згідно п.4 Правил 830 послуга надається споживачу для потреб централізованого опалення в опалювальний період.
У відповідності до ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, електричну і теплову енергію й ін. послуги) визначається за затвердженими у встановленому порядку тарифами.
Згідно з п. 18 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води», затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 р. № 630, постачання холодної та гарячої води, плата за житлово комунальні послуги вноситься власниками квартир, наймачами та орендарями щомісяця, не пізніше 20 числа, що настає за розрахунковим. Плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води та теплової енергії або до затверджених нормативів (норм) споживання.
Частиною 1 ст. 639 ЦК України передбачено, що договір може бути укладений у будь якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Статтею 638 ЦК України встановлено, що договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір і прийняття пропозиції другою стороною та вважається укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору
Відповідно до ч. 2 ст. 642 ЦК України якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товар, надала послуги, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця діє є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
На підприємстві позивача на ім`я ОСОБА_2 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою АДРЕСА_1 , що відповідає вищевказаній квартирі та відповідно до якого нараховується плата за теплову енергію.
За вказаною адресою відповідачі мають зареєстроване місце проживання, що підтверджується повідомленням Лиманської міської ради від 27.05.2021 року.
Особовий рахунок відкривається на відповідального наймача або власника квартири (за наявності декількох співвласників - на уповноваженого власника квартири) для здійснення відповідних нарахувань та розрахунків.
Підставою для відкриття особового рахунку на ім`я споживача є ордер або свідоцтво про власність чи Договір купівлі-продажу квартири.
В період з 01.12.2017 року по 01.04.2021 року позивачем надавались послуги з централізованого опалення, що підтверджується актами про підключення житлового будинку АДРЕСА_2 , до системі централізованого опалення. В період з 01.12.2017 року по 01.04.2021 року по особовому рахунку № НОМЕР_1 , що відповідає вищевказаній квартирі, проведено нарахування плати за теплову енергію на підставі Актів про підключення/відключення житлового будинку до системи централізованого опалення та затвердженими в установленому порядку тарифами відповідно до :
постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2014р. №146 у розмірі 537,18грн. за 1Гкал з ПДВ ( 13,54грн. за 1кв.м), який діяв до 01.05.2015р.;
постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України від 11 червня 2015року №1729 у розмірі 814,59грн. з ПДВ за 1 Гкал (20,53грн. за 1кв.м), який діяв до 01 липня 2016року;
постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України від 09 червня 2016року № 1101 у розмірі 1433,30 грн. з ПДВ за 1 Гкал (36,11грн. за 1кв.м), який введено в дію з 01.07.2016року, та діяв до липня 2020 року.
Вказані постанови про затвердження тарифів розміщено на сайті НКРЕКП в мережі Інтернет, є загальновідомими обставинами, тому додатковому доказуванню не підлягають відповідно до п. 3 ст.82 ЦКП України.
Відповідно до Розпорядження Донецької ОДА від 29.07.2020 р. № 805/5-20 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для всіх категорій споживачів обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго». У розмірі1 930,10 грн. з ПДВ за Гкал., який введено в дію з 29 липня 2020 року та діє по теперішній час.
Зазначена інформація розміщена на офіційних веб-сайтах ОКП «ДТКЕ» (www.kpdtke.com.ua) та Донецької обласної державної адміністрації (www.dn.gov.ua).
З розрахунку заборгованості, наданого позивачем, вбачається, що відповідачі не здійснювали в повному обсязі оплату послуг з теплопостачання за вказаною адресою, в зв`язку з чим позивачем нарахована заборгованість за період з 01.10.2017 року по 01.04.2021 року у сумі 36573,28 грн.
Оплата нарахувань за період з 01.10.2017 року по 01.04.2021 року відповідачем проводилася не в повному обсязі, всього сплачено 18378,10 грн., починаючи з грудня 2019 року, останній платіж здійснено у березні 2021 року.
Суд, розглядаючи питання обґрунтованості вимог за наведеним розрахунком, дійшов висновку про те, що відповідачем не спростовано отримання ним послуг з теплопостачання, що надавалися позивачем, та наявності вказаної заборгованості.
Посилання відповідача на те, що він є ветераном органів внутрішніх справ та має пільгу у розмірі 50 % спростовується наступним.
До відзиву надано довідку Пенсійного відділу Фінансово-економічного управління УМВС України в Донецькій області № 28132 від 03.04.2002 року, в якій зазначено, що відповідач ОСОБА_2 є пенсіонером МВС. Документів про надання статусу ветерана МВС відповідачем не надано.
Відповідно до пункту 6 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист передбачено надання 50-відсоткову знижку плати за користування житлово-комунальними послугами. При цьому даним Законом не передбачено надання вищевказаної знижки пенсіонерам МВС.
У зв`язку із прийняттям закону України від 28.12.2014 № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» частину 7 статті 22 Закону України «Про міліцію» викладено в такій редакції»:
установити, що пільги, передбачені частинами 4,5 та 6 цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Зазначені норми цього Закону в частині врахування середньомісячного сукупного доходу сім`ї при наданні пільг набули чинності з 01 липня 2015 року».
Відповідно до пунктів 1 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» з 07. 11. 2015 втратив чинність Закон України «Про міліцію».
Таким чином, особи, які мали право на пільги згідно із Законом України «Про міліцію» (звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби) з 07.11.2015 втратили на них право.
Отже, оскільки пенсіонери МВС втратили право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг відповідно до діючого законодавства України, вони мають право звернутися до управління соціального захисту виконкому міської ради за призначенням житлової субсидії. Таким чином твердження відповідача про наявність у нього пільг на оплату житлово-комунальних послуг не відповідає дійсності та не підтверджено жодним документом. Відповідно до довідки про рух коштів про особовому рахунку № НОМЕР_1 , відкритому на ім`я ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 за період з 01.01.2015 року по 01.07.2021 року пільга надходила саме до 01.07.2015 року. В подальшому інформація про наявність встановлених пільг відсутня.
Таким чином нарахування проводяться у повному обсязі згідно встановлених тарифів та відповідно до норм діючого законодавства України.
Відповідач у поданому до суду відзиву на позовну заяву посилався на те, що позивачем пропущений строк позовної давності, а тому це є підставою для часткової відмови у задоволенні позову.
Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ч.1 ст.267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Відповідно до ч.1 та ч.3 ст. 264 ЦК України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов`язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново.
Із розрахунків заборгованості за послуги вбачається, що відповідачі платежі здійснювали не кожного місяця, однак періодично, з грудня 2019 року, останній платіж здійснено в березні 2021 року.
З позовом до суду позивач звернувся 18.05.2021 року, тобто, в межах строків позовної давності.
Оскільки відповідачі покладені законодавством зобов`язання щодо оплати послуг з теплопостачання належним чином не виконують, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Загальна сума, яка підлягає стягненню з відповідачів на користь Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" Виробнича одиниця ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Лимантепломережа" солідарно складає в сумі 18 195,18 грн. за період з 01.12.2017 по 01.04.2021 року; інфляційні збитки в сумі 2 918,74 грн.; 3% річних в сумі 1 455,23 грн. за період з 21.01.2018 по 11.05.2021 року.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України сплачений позивачем судовий збір в сумі 2270 грн. підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача, по 1135 грн. з кожного.
Керуючисьст.ст.4, 12, 13, 81,265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" Виробнича одиниця ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Лимантепломережа" до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу за теплову енергію - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОПП - НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНКОПП - НОМЕР_3 , паспорт серія НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , заборгованість за теплову енергію в сумі 18 195,18(вісімнадцять тисяч сто дев`яносто п`ять гривень 18 копійок) грн. за період з 01.12.2017 по 01.04.2021 року на користь ОКП "Донецьктеплокомуненерго"ЄДРПОУ 03337119 на розрахунковий рахунок АТ «Ощадбанк» НОМЕР_5 , код ЄДРПОУ 03337119МФО 335106, призначення платежу: за теплову енергію м. Лиман ЦОК ВП ВО «Лимантепломережа»;
інфляційні збитки в сумі 2 918,74(дві тисячі дев`ятсот вісімнадцять гривень 74 копійок) грн.; 3% річних в сумі 1 455,23(одна тисяча чотириста п`ятдесят п`ять гривень 23 копійки) грн. за період з 21.01.2018 по 11.05.2021 року на користь ОКП "Донецьктеплокомуненерго" на розрахунковий рахунок Виробничої одиниці «Лимантепломережа» номер рахунку НОМЕР_6 , банк - АТ КБ Приватбанк, МФО 335496, отримувач: ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Лимантепломережа» ЄДРПОУ 25670552, призначення платежу: інфляційні збитки, 3 % річних.
Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь ОКП "Донецьктеплокомуненерго" на розрахунковий рахунок Виробничої одиниці «Лимантепломережа» номер рахунку НОМЕР_6 , банк - АТ КБ Приватбанк, МФО 335496, отримувач: ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Лимантепломережа» ЄДРПОУ 25670552, призначення платежу судові витрати у розмірі 1 135(одна тисяча сто тридцять п`ять гривень 00 копійок)гривень, з кожного.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне рішення суду виготовлено 14.09.2021 року.
Головуюча суддя -