Рішення № 99583370, 13.09.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
620/4342/21
Номер документу
99583370
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2021 року Чернігів Справа № 620/4342/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській областіпровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (надалі також - відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:

визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 27 листопада 2020 року, викладеного в листі № 2500-1505-8/4623 від 30.11.2020 про відмову в перерахунку йому пенсії за вислугою років в розмірі 80 % місячної заробітної плати та обмеження пенсії максимальним розміром;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 28.10.2020 № 21-244, починаючи з 01.10.2020, відповідно до вимог ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» 2014 р. № 1697-VII, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства протиправно та необґрунтовано відмовлено йому у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки виходячи з 80 % заробітної плати та з обмеженням максимальним розміром. Зазначає, що в ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», яка визначає порядок та підстави перерахунку пенсії, не міститься жодних посилань на обмеження чи зміну у відсотковому розрахунку та обмеження максимальним розміром при здійсненні перерахунку пенсії. Таким чином, органи Пенсійного фонду не можуть застосувати обмеження максимальним розміром його пенсії ні за Законом України «Про прокуратуру», ні за Законом «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Крім того, його право на одержання пенсії у розмірі 80 % грошового забезпечення неодноразово встановлювалося рішеннями судів.

Відповідач у відзиві з позовними вимогами не погодився і у їх задоволенні просив відмовити у повному обсязі, обґрунтовуючи тим, що положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ передбачали виплату пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, а також можливість її перерахунку, зокрема, у зв`язку зі збільшенням розміру місячного заробітку (працюючого прокурора) за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, однак вони втратили чинність з набранням законної сили Законом № 1697-VII. Тому, на дату звернення позивача із заявою від 19.11.2020 про перерахунок пенсії, такий порядок визначався вже Законом № 1697-VII. Також вважає, що перерахунок пенсій працівників прокуратури має здійснюватися на підставі актуальних положень статті 86 Закону України «Про прокуратуру» 1697-VII. Так, на момент проведення Головним управлінням перерахунку пенсії позивача, зокрема, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019), частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції та передбачає, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Тому проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до положень частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, можливе виключно у розмірі 60% від місячної (чинної) заробітної плати. Посилаючись на правові висновки Верховного Суду у справі № 580/234/19, вважає, що проведення перерахунку пенсії позивача можливе лише із застосуванням чинних на момент такого проведення положень частини 15 статті 86 Закону № 1697-VII, відповідно до яких максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

У відповіді на відзив позивач, спростовуючи аргументи відповідача, позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.04.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

14.09.2012 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (а.с. 37).

Відповідно до копії постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 18.06.2015 у справі № 750/4976/15-а, зокрема, постановлено зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2015, на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 27.02.2015 № 32, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 06.07.2012, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку за останні 60 календарних місяців роботи підряд на прокурорсько-слідчих посадах перед звільненням з роботи, без обмеження її максимального розміру (а.с. 11-13).

Ухвалою від 23.07.2015 Київського апеляційного адміністративного суду вказана постанова залишена без змін (а.с. 14-17).

Згідно з постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 21.06.2016 у справі № 751/5002/16-а, зокрема, зобов`язано Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, виходячи з 80% заробітної плати, без обмеження її максимального розміру, згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, (у редакції, чинній на час призначення пенсії) з урахуванням довідки прокуратури Чернігівської області від 03.02.2016 року № 18-43, починаючи з 01.03.2016 та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку (а.с. 18-24).

28.10.2020 позивачу Чернігівською обласною прокуратурою видано Довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії від № 21-244, згідно з якою заробітна плата складає 88858,00 грн, що включає: посадовий оклад – 46160,00 грн; надбавку за вислугу років (40 %) – 18464,00 грн; надбавку за службу на посадах слідчих (25 %) – 11540,00 грн; матеріальна допомога на оздоровлення – 6347,00 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань – 6347,00 грн (а.с. 9).

Із заявою від 19.11.2020 позивач звернувся до відповідача, в якій просив з 01.10.2020 здійснити перерахунок призначеної йому пенсії в розмірі 80 % від суми, зазначеної в довідці від 28.10.2020 № 21-244 без обмеження граничного розміру (а.с. 8).

Листом від 30.11.2020 № 2500-1505-8/46623 відповідач повідомив позивача про те, що йому обчислено пенсію відповідно до рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова по виконавчому листу від 20.09.2016 № 751/5002/16 в розмірі 80% місячного заробітку без обмеження граничного розміру. Розмір пенсії станом на 01.10.2020 складає 18740,80 грн. Розмір пенсії позивача обчислений відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 01.10.2020 згідно довідки від 28.10.2020 № 21-244, виданої Чернігівською обласною прокуратурою складає 17120,00 грн (75394,66*60%). Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Проводити перерахунок пенсії недоцільно, оскільки розмір пенсії з урахуванням рішення суду більший, ніж обчислений відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та довідки від 28.10.2020 № 21-244. Рішенням від 27.11.2020 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у зв`язку з недоцільністю (а.с. 10).

Не погодившись із прийняти рішенням позивач звернувся до суду з позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

На час призначення позивачу пенсії (14.09.2012) діяв Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789).

15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697).

01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VII, відповідно до якого частина 18 статті 50-1 Закону України №1789 (яка діяла до 15.07.2015) та частина 12 статті 86 Закону України №1697-VІІ викладені в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Проте, в період з 2015 року по 2019 рік Кабінетом Міністрів України нормативно-правові акти щодо встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, не приймались.

У подальшому рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, яка передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 встановлений такий порядок його виконання: частина 20 статті 86 Закону №1697 не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення; частина 20 статті 86 Закону №1697 підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Таким чином, у зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 у позивача виникло право на звернення за перерахунком пенсії в порядку, визначеному частиною 20 статті 86 Закону №1697, з дня підвищення заробітної плати працівникам прокуратури на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому, суд зауважує, що з матеріалів справи вбачається, що відповідач не заперечує право позивача на перерахунок пенсії відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697.

Судом встановлено, що Чернігівська обласна прокуратура надала ОСОБА_1 . Довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії від 28.10.2020 № 21-244, яку разом із заявою про перерахунок пенсії від 19.11.2020 позивач подав до ГУ ПФУ в Чернігівській області. У свою чергу, відповідач, розглянувши вказану заяву, відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 01.10.2020 згідно довідки від 28.10.2020 № 21-244 розмір пенсії позивача складає 17120,00 грн, а тому проводити перерахунок пенсії недоцільно, оскільки розмір пенсії, перерахований на підставі рішення суду у справі № 751/5002/16 є більшим та становить 18740,80 грн. З Протоколу про відмову в перерахунку пенсії від 27.11.2020 № 817534 (а.с. 36) вбачається, що розмір пенсії на підставі вказаної вище довідки був обчислений враховуючи 60 % розміру заробітної плати, а також із застосуванням обмеження розміру пенсії, а саме не більше десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, одним з ключових правових питань при розгляді даної справи є відсоткове зменшення розміру пенсії позивача.

Відповідно до положень статті 50-1 Закону № 1789 (в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців.

Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Як вже зазначалося, 15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.

Згідно пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1697 визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом: Закон України «Про прокуратуру», крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

Отже з 15.07.2015 питання призначення та перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, регулюються Законом № 1697.

Відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з частиною 20 статті 86 Закону № 1697 (в редакції, чинній на час набрання ним чинності) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, відповідно до Закону № 1697 відбулось звуження прав працівників прокуратури щодо розміру призначеної пенсії.

Проте, згідно статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на вказане, приписи частини другої статті 86 Закону №1697 підлягають застосуванню при призначенні пенсії працівникам прокуратури після 15.07.2015.

Натомість, умовою перерахунку пенсій працівникам прокуратури є підвищення заробітної плати. Інші умови щодо розміру пенсії, який застосовується під час перерахунку пенсій, частина 20 статті 86 Закону № 1697 не містить.

Отже, при перерахунку пенсій працівникам прокуратури застосуванню підлягає розмір, з якого була призначена пенсія.

Крім того, суд зауважує, що Верховний Суд, неодноразово висловлював правову позицію, зокрема, у постановах від 08.06.2021 у справі № 263/15245/16-а, від 19.07.2021 у справах № 752/17381/16-а та № 752/17381/16-а, згідно якої при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

При цьому, у позовній заяві позивач просить визнати протиправним рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області від 27.11.2020, викладене в листі № 2500-1505-8/46623 від 30.11.2020 про відмову в перерахунку йому пенсії за вислугою років в розмірі 80 % місячної заробітної плати та обмеження пенсії максимальним розміром.

Відповідно до частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно з пунктом 10 частиною 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Тому за встановлених фактичних обставин справи суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача в даній частині позовних вимог буде: визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення позивачу перерахунку пенсії за вислугою років в розмірі 80 % місячної заробітної плати; зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 28.10.2020 № 21-244, починаючи з 01.10.2020, відповідно до вимог частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.

Другим ключовим правовим питанням при розгляді даної справи є правомірність застосування відповідачем обмеження у розмірі не більше десяти прожиткових мінімумів, встановленим для осіб, які втратили працездатність, при обчисленні розміру пенсії позивача.

В листі, згідно якого позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки від 30.11.2020 № 2500-1505-8/46623 (а.с. 10), відповідачем зазначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

З матеріалів справи вбачається, що пенсію позивачу було призначено з 14.09.2012 відповідно до положень статті 50-1 Закону № 1789.

Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України від 08.07.2011 № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI).

За положеннями статті 2 Закону № 3668-VI, який набрав чинності 1 жовтня 2011 року (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2020), максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України «Про прокуратуру» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

За приписами абзацу 1 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. З часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI).

Законом України від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який набрав чинності з 01 квітня 2015 року, частину 15 статті 50-1 Закону № 1789-XII замінено чотирма частинами, зокрема частиною вісімнадцятою такого змісту: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

У той же час, 15 грудня 2015 року Закон № 1789-XII відповідно до розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VII втратив чинність (крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1). Отже, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-XII, яка застосовувалась субсидіарно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI та врегульовувала питання виплати пенсій без обмежень, втратила чинність з набранням чинності Закону № 1697-VII, а тому до спірних правовідносин такі норми не застосовуються.

Абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону № 1697-VII визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Отже, у зв`язку з прийняттям Закону № 1697-VII розмір пенсії прокурорів знову обмежено максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу наведеними вище положеннями законодавства встановлюються обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинними та обов`язковими до виконання органами Пенсійного фонду України.

Вказані правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 21.11.2019 у справі № 161/14321/16-а та від 10.12.2020 у справі № 580/492/19.

Відповідно до матеріалів справи та не заперечується сторонами, внаслідок перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури її розмір перевищив максимальний.

Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку пенсії позивача в період дії загальної норми частини 1 статті 2 Закону № 3668-VI, то до спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

За наведених обставин, позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром є необґрунтованими та у їх задоволенні необхідно відмовити.

Щодо позовних вимог про виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Рішення суду не може бути прийнято на майбутнє, не може ґрунтуватися на припущеннях та домислах, котрі на момент ухвалення рішення ще не відбулись, оскільки таке рішення суперечитиме законодавча визначеним принципам і завданням адміністративного судочинства.

Таким чином, метою та завданням адміністративного судочинства, зокрема, є захист та поновлення порушених прав.

Суд зазначає, що відповідачем не проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу, тому немає підстав вважати, що відповідачем при проведенні такого перерахунку не буде проведена виплата різниця суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією.

З огляду на викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку щодо наявності правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 139, 241-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо здійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років в розмірі 80 % місячної заробітної плати.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 28.10.2020 № 21-244, починаючи з 01.10.2020, відповідно до вимог частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454,00 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940.

Дата складення повного рішення суду - 13.09.2031.

Суддя Ю. О. Скалозуб