
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2969/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради про визнання протиправними дій та стягнення коштів,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради про визнання протиправними дій та стягнення коштів.
Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року як учаснику бойових дій у розмірі 1491,00 грн;
- стягнути з Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн.
Позов обґрунтовано тим, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 (справа №1-247/2018 (3393/18), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) окремі положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України в частині, які передбачали, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосуються у порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного соціального страхування. З урахуванням наведеного позивач зазначив, що згідно з частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі – Закон №3551-XII) йому як учаснику бойових дій передбачено щорічно 5 травня виплату разової грошової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, яка станом на 2021 рік року становить 8845,00 грн. Водночас Департаментом праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради проведено позивачу виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 1491,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №325 від 08 квітня 2021 року. Отже, підлягає недоплачена сума щорічної разової грошової допомоги в сумі 7354,00 грн. Разом з цим, зазначена сума має бути стягнута на користь позивача з Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, який є правонаступником Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради відповідно до рішення 4 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради VIII скликання від 25 березня 2021 року №132 «Про структуру виконавчих органів Чернівецької міської ради» №177 від 15 квітня 2021 року». Таким чином, Департамент соціальної політики є єдиним органом, з якого може бути стягнуто недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у сумі 7354,00 грн на користь позивача.
Ухвалою суду від 05 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; вирішено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач - Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позову, оскільки бюджетні асигнування на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня доведені на 2021 рік у розмірах, визначених згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», на виконання якої позивачу як учаснику бойових дій виплачено разову грошову допомогу в розмірі 1491,00 грн. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Управлінням персоналу штабу військової частини А4583 23 травня 2015 року.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу як учаснику бойових дій виплачено разову грошову допомогу за 2021 рік у розмірі 1491,00 грн. Указане не заперечувалось учасниками справи.
Судом також установлено, що адвокат Біла У.М., діючи в інтересах ОСОБА_1 , зверталась до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради з адвокатським запитом стосовно, зокрема, нарахування та виплати ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі 7354 грн, за результатом розгляду якого Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради листом від 03 червня 2021 року №Б-592/3 повідомив про те, що бюджетні асигнування на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня на 2021 рік доведені у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року №325 Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”. На виконання вказаної постанови ОСОБА_1 як учаснику бойових дій виплачено разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 1491,00 грн.
Вважаючи, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік здійснена не у повному обсязі, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначається Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі – Закон №3551-XII).
Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, встановлені статтею 12 Закону №3551-XII.
Так, згідно з частиною п`ятою 12 Закону №3551-XII (в редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25 грудня 1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності 01 січня 2008 року, частину п`яту статті 12 у Законі №3551-XII викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Таким чином, на момент нарахування і виплати позивачу разової грошової допомоги за 2021 рік та на дату його звернення до відповідача із заявою про виплату йому разової грошової допомоги діяла редакція статті 12 Закону №3551-ХІІ у редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25 грудня 1998 року, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня учасникам бойових дій – п`ять мінімальних пенсій за віком.
Разом з цим, відносини щодо нарахування, виплати та розмірів одноразової грошової допомоги до 5 травня з 01 січня 2015 року також були врегульовані пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України, згідно з яким норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Тобто, Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати, зокрема, розмір разової грошової допомоги до 5 травня.
Так, з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” Кабінетом Міністрів України 08 квітня 2021 року прийнято постанову №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі – Постанова №325).
Пунктами 4, 5 Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого Постановою №325, установлено, що бюджетні кошти спрямовуються на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” (далі - грошова допомога).
Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.
Згідно з Додатком до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого Постановою №325, разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривня.
Поряд з цим, рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення“ Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту“ (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Окреме положення пункту 26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення“ Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту“ (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Так, у вказаному рішенні Конституційний Суд України дійшов висновку, що виходячи з того, що предмет регулювання Бюджетного кодексу України (далі – Кодекс) так само, як і предмет регулювання законів України про Державний бюджет України на кожний рік, є спеціальним, обумовленим положеннями пункту 1 частини другої статті 92 Основного Закону України, а тому Кодексом не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Крім цього, у рішенні зазначено, що встановлення пунктом 26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-ХІІ, законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону №3551-ХІІ, що суперечить принципу верховенства права, встановленому статтею 8 Конституції України.
Згідно з частиною 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Беручи до уваги на викладене, суд вважає, що у зв`язку із прийняттям рішення Конституційного Суду України №3-р/2020) позивач набув право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25 грудня 1998 року №367-ХІV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня учасникам бойових дій п`ять мінімальних пенсій за віком.
Статтею 1 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 9 липня 2003 року (далі – Закон №1058-IV) визначено, що мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" №1082-IX від 15 грудня 2020 року установлено з 1 січня 2021 року для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум у розмірі 1769 гривень.
Отже, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік учасникам бойових дій становить 8845,00 грн (1769,00 грн*5).
Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у рішенні від 29 вересня 2020 року у справі №440/2722/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/14/20), яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року залишено без змін, правові висновки якого суд враховує в силу вимог частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зі встановлених судом у цій справі обставин вбачається, що позивачу як учаснику бойових дій виплачено разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 1491,00 грн.
Водночас, враховуючи правові висновки Верховного Суду, викладені у справі №440/2722/20, зважаючи на виплату позивачу разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбаченому частиною п`ятою статті 12 Закону №3551-ХІІ, то суд приходить до висновку про те, що Департаментом праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради допущено протиправну бездіяльність щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
З наведеного вище вбачається, що розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік учасникам бойових дій становить 8845,00 грн. (1769,00 грн*5).
Згідно обставин справи позивачу виплачено разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у сумі 1491,00 грн.
Отже, невиплачена сума грошової допомоги за 2021 рік становить 7354,00 грн (8845,00 грн – 1491,00 грн).
Стосовно вимоги позивача про стягнення на його користь недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн з Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, то така також підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Так, з матеріалів справи вбачається, що рішенням 4 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 15 квітня 2021 року №177 внесено зміни та доповнення до рішення міської ради VIII скликання від 25 березня 2021 року №132 «Про структуру виконавчих органів Чернівецької міської ради».
Пунктом 1 указаного рішення, зокрема, пункт 1.3 рішення міської ради VIII скликання від 25 березня 2021 року № 132 викладено в редакції, згідно з якою з 15 червня 2021 року утворено Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради.
Пункт 2 рішення Чернівецької міської ради VIII скликання від 25 березня 2021 року №132 «Про структуру виконавчих органів Чернівецької міської ради» викладено в новій редакції, відповідно до якої з 01 липня 2021 року ліквідовано Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради.
Крім цього, рішенням 4 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 15 квітня 2021 року №177 внесено зміни в пункт 4 рішення Чернівецької міської ради VIII скликання від 25 березня 2021 року №132 «Про структуру виконавчих органів Чернівецької міської ради», згідно з яким до структури виконавчих органів Чернівецької міської ради включено і Департамент соціальної політики.
Крім цього, судом установлено, що рішенням 6 сесії VIІІ скликання Чернівецької міської ради від 31 травня 2021 року №253 затверджено Положення про департамент соціальної політики Чернівецької міської ради, відповідно до пунктів 1.6 та 1.6.1 якого Департамент з дня державної реєстрації юридичної особи є правонаступником прав і обов`язків ліквідованого департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, у тому числі щодо призначених державних соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, передбачених чинним законодавством.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 15 червня 2021 року зареєстровано як юридичну особу Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради, а Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради перебуває у стані припинення з 22 квітня 2021 року.
Оскільки судом встановлено, що Департаментом праці та соціального захисту населення допущено відносно позивача протиправну бездіяльність щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, однак у подальшому вказаний орган було ліквідовано та утворено замість нього новий – Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради, який є правонаступником ліквідованого органу, то суд приходить до висновку, що обов`язок сплати позивачу недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій покладається на правонаступника Департаменту праці та соціального захисту Чернівецької міської ради – Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради.
Таким чином, невиплачена позивачу як учаснику бойових дій сума грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік становить 7354,00 грн підлягає стягненню з Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради.
Вказане, беручи до уваги наведені вище висновки та положення статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено повноваження суду при вирішенні справи, є належним способом захисту порушених прав позивача у даних правовідносинах.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв`язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, представником позивача подано до суду клопотання про стягнення судових витрат, в якому він просить суд у випадку задоволення позову стягнути витрати на правничу допомогу в розмірі 3500,00 грн.
Відповідно до частини п`ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України у резолютивній частині рішення (окрім іншого) зазначається розподіл судових витрат.
Частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно частини третьої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частин першої - п`ятої статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Вирішуючи питання стягнення понесених позивачем витрат на оплату послуг адвоката, суд звертає увагу і на те, що у додатковій постанові Верховного Суду від 13 лютого 2020 року у справі №911/2686/18 зазначено, що для включення всієї суми гонорару у відшкодування за рахунок іншої сторони має бути встановлено, що за цих обставин справи такі витрати відповідача були необхідними, а розмір є розумний та виправданий. Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою. При цьому суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Крім цього, у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір – обґрунтованим.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» (заява 58442/00) вказано, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Згідно з частиною сьомою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
З матеріалів справи вбачається, що між адвокатським об`єднанням «ЛУА ПАРТНЕРИ» в особі Керуючого партнера Білої У.М. (далі - АО) та ОСОБА_1 (далі - Клієнт) 18 травня 2020 року було укладено Договір про надання правничої допомоги №16/20 (далі - Договір), пунктом 1 якого визначено його предмет.
Згідно з пунктом 5 Договору гонорар за послуги, що надаються АО, становить 1000,00 грн за годину роботи особи, яка надавала правничу допомогу, якщо інший порядок розрахунків не зазначений в дорученні до даного Договору.
На підставі вказаного вище Договору адвокатським об`єднанням «ЛУА ПАРТНЕРИ» 10 червня 2021 року видано ордер на надання правничої (правової) допомоги серії СЕ №1024921 на представництво інтересів ОСОБА_1 в Чернівецькому окружному адміністративному суді.
В подальшому, відповідно до звіту (акту) про надані послуги у зв`язку із розглядом справи №600/2969/21-а, складеного 20 серпня 2021 року та підписаним керуючим партнером адвокатського об`єднання «ЛУА ПАРТНЕРИ» Білою У.М. та клієнтом ОСОБА_1 , останньому надано правничу допомогу на суму 3500,00 грн за такі послуги:
- консультація клієнта в офісі та визначення плану наступних дій – 30 хвилин;
- підготовка та направлення адвокатського запиту у Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради – 30 хвилин;
- підготовка та направлення заяви про перерахунок допомоги до 05 травня за 2021 рік – 30 хвилин;
- пошук судової практики, підготовка позовної заяви та додатків до неї – 2 години.
Таким чином, сума судових витрат, які позивач поніс у зв`язку із розглядом справи, становить 3500,00 грн за 03 години 30 хвилин роботи адвоката.
Як вбачається з дубліката квитанції від 31 серпня 2021 року №0.0.2249364860.1, ОСОБА_1 сплачено на користь АО «ЛУА ПАРТНЕРИ» кошти в сумі 1000,00 грн за правничу допомогу згідно договору №16/20.
Проаналізувавши вказані документи та враховуючи наведені вище норми процесуального права, суд, враховуючи вимоги абзацу 1 частини сьомої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає, що такими підтверджується сплата позивачем адвокату витрат лише на суму 1000,00 грн за надання правничої допомоги у цій справі.
Стосовно тверджень представника позивача Білої У.М. у клопотанні про стягнення судових витрат про те, що станом на 31 серпня 2021 року у ОСОБА_1 наявна заборгованість перед АО «ЛУА ПАРТНЕРИ» у сумі 2500,00 грн, то такі суд оцінює критично, оскільки на їх підтвердження не надано жодних належних доказів.
Отже, клопотання про стягнення судових витрат підлягає частковому задоволенню і стягненню з Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради (як правонаступника Департаменту праці та соціального захисту Чернівецької міської ради, яким допущено протиправну бездіяльність по відношенню до позивача) на користь позивача підлягає сума 1000,00 грн як витрати на професійну правничу допомогу.
Керуючись статтями 9, 72, 73, 74-76, 77, 90, 241 - 246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради про визнання протиправними дій та стягнення коштів задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Стягнути з Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій відповідно до статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі 7354,00 гривні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у виді витрат на правничу допомогу в розмірі 1000 (одна тисяча) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено 14 вересня 2021 року.
Повне найменування учасників процесу: позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ); відповідачі - Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (58029, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 176, код ЄДРПОУ 26075395); Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради (58029, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 176, код ЄДРПОУ 44161525).
Суддя О.П. Лелюк