Рішення № 99579746, 13.09.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
540/3252/21
Номер документу
99579746
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3252/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, за участю третьої особи - Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач), через свого представника, звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Розпорядження №111-лр від 15.06.2021 року ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним від 18.12.2020 року за номерами: №21110314202000043 та №21230314202000044 виданих ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 );

- зобов`язати ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі вчинити дії щодо відновлення прав, свобод та інтересів ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), а саме: видалити з "Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним" інформацію (відомості), про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним за номерами: №21110314202000043 та №21230314202000044.

Ухвалою від 08.07.2021 відкрито спрощене провадження у справі, судове засідання на 19 липня 2021 р. о 10:00.

Ухвалою від 19.07.2021 за клопотанням представника відповідача відкладений розгляд справи на 27 серпня 2021 року, злучено до участі у справі третю особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (01133, м.Київ, бульвар Лесі Українки, буд.26) та витребувані необхідні документи.

Ухвалою від 26 серпня 2021р. витребувані додаткові докази у Голопристанської РДА Херсонської області.

Ухвалою від 27.08.2021р. розгляд справи відкладений на 08.09.2021р.

Від представників сторін надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.11.2020 позивач отримав паспорти прив`язки тимчасової споруди АГЗП за адресами : м.Гола Пристань, а/дорога 722/16 2-й км., та по АДРЕСА_1 . Також для здійснення підприємницької діяльності 16.12.2020 отримав ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційними номерами №21110314202000043, №21230314202000044. У подальшому 29.06.2021 позивач отримав листа N011228/6/21-22-19-03-19 від 15.06.2021 від Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі та Розпорядження №111-лр від 15.06.2021 про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним. Зі змісту листа слідує, що причини анулювання ліцензії - відсутність документу, що підтверджує прийняття об`єкту в експлуатацію. В свою чергу цим же листом відповідач повідомляє, що Паспорт прив`язки тимчасової споруди не підтверджує прийняття об`єкта в експлуатацію. Вважаючи таке рішення протиправним, оскільки він отримав усі дозвільні документи на користування земельною ділянкою та дозволи на розміщення тимчасових споруд АГЗП (паспорти прив`язки), позивач звернувся до суду.

Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що до 01.01.2022 одним із обов`язкових документів, який має подати заявник для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального, є документ, що підтверджує прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства (до них належить акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального ) або документ, що підтверджує право власності на такі об`єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року. Проте, замість наведених документів позивачем було подано разом із заявами про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним Паспорти прив`язки тимчасової споруди АГЗП від 19.11.2020, які не підтверджує ні ввід об`єкта в експлуатацію, ні право власності на нього. Інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства позивачем разом із заявами про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним не надано. Головним управлінням на виконання доручень Кабінету Міністрів України від 10.03.2021 №7416/0/2-21, Прем`єра-міністра України Дениса Шмигаля від 11.03.2021 №10604/0/1-21 та протоколу засідання КМУ від 03.03.2021 №29 проведено інвентаризацію необхідних дозвільних документів, що надавалися суб`єктами господарювання для отримання ліцензій на провадження діяльності на ринку пального, згідно вимог Закону України №481/95-ВР, а у разі їх відсутності та/або невідповідності нормам законодавства здійснено заходи щодо їх анулювання.

Із наведених підстав вважає спірне рішення правомірним та просить суд відмовити у задоволенні позову.

Третя особа 10.09.2021р. надіслала суду пояснення, а саме: «…Паспорт прив`язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1 : 500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд тимчасової споруди та напрям підприємницької діяльності. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі (до якої додаються документи, визначені в пункті 2.3 Порядку № 244) про можливість розміщення ТС. Таким чином, вважати паспорт прив`язки тимчасової споруди документом, що підтверджує прийняття об`єкта в експлуатацію відповідно до законодавства, не видається можливим. … автогазозаправні пункти за своїм визначенням є об`єктами будівництва та не можуть розміщуватись та експлуатуватись як тимчасові споруди. При цьому слід звернути увагу, що листи Держархбудінспекції не є нормативно - правовими актами, вони мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм…».

Розглянувши наявні у справі документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

Фізична особа підприємець ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 12.11.2019 року. Має основний вид економічної діяльності 46.71. - Оптова торгівля твердими, рідкими, газоподібними паливом і подібними продуктами.

ФОП ОСОБА_1 30.09.2020 року уклав договір оренди обладнання, на підставі якого отримав у користування за Актом приймання - передачі об`єкта Пункт паливозаправний ПЗП2-10/10-2-1 (заводський №0025/17), Пункт паливозаправиий ПЗП2-12/8-2-1 (заводський №0001/18); Станцію наземну газозаправну тип СНГЗ 10-1 (заводський №3008/1); Станцію наземну газозаправну тип СНГЗ 10-1 (заводський №4/20-02) та два Павільйони для торгівлі.

22.10.2020 позивач отримав дозвіл №137.20.65 та №138.20.65 ГУ Держпраці у Херсонській області експлуатувати устаткування.

11.09.2020 позивач уклав договір оренди землі з Новозбур`ївською сільською радою Голопристанського району Херсонської області та договір оренди №6 від 26.10.2020 року з ОСОБА_2 .

19.11.2020 - отримав паспорти прив`язки тимчасової споруди АГЗП за адресами : АДРЕСА_2 , та по АДРЕСА_1 .

16.12.2020 ФОП ОСОБА_1 отримав ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційними номерами №21110314202000043, №21230314202000044.

29.06.2021 від ГУ ДПС у Херсонській області позивач отримав лист №011228/6/21-22-19-03-19 від 15.06.2021 року та Розпорядження №111-лр від 15.06.2021 року, із змісту яких дізнався про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним (далі – Розпорядження).

Не погодившись із цим розпорядженням, позивач звернувся до суду.

Судом встановлено, що спір між сторонами стосується правомірності анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним у зв`язку із поданням для їх отримання разом із іншими документами паспортів прив`язок тимчасових споруд.

Позивач стверджує, що відповідно до паспортів на ПЗП за своїми технічними характеристиками є єдиною технологічною системою, виготовленою відповідним заводом виробником, і не передбачає здійснення будівельно-монтажних робіт для її встановлення. Натомість позивач отримав паспорти прив`язок на розміщення такого обладнання, як на об`єкти малої архітектурної форми, для провадження підприємницької діяльності за адресами АЗС. Таким чином, позивачем отримано усі необхідні дозволи на експлуатацію цього обладнання за місцем здійснення торгівлі, в тому числі й за паспортами прив`язки. Крім того, згідно ст. 15 Закону №481/95-ВР, у переліку документів, необхідних для отримання ліцензії, відсутня обов`язковість подання дозвільних документів стосовно малих архітектурних форм. Зважаючи на це, у позивача був відсутній обов`язок надавати такий документ для отримання ліцензії.

Відповідач зазначає, що обов`язковим для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є документ, що підтверджує прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства або документ, що підтверджує право власності на такі об`єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року. А наявні у позивача Паспорти прив`язки тимчасової споруди АГЗП від 19.11.2020 не підтверджують ні введення об`єкта в експлуатацію, ні право власності на нього.

Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема пальним, забезпечення його високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України визначено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (далі – Закон №481).

Статтею 1 Закону № 481 визначені наступні поняття:

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної, станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки;

місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування;

місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.

Порядок роздрібної торгівлі пальним встановлено ст. 15 Закону № 481.

Роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років.

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (роздрібна торгівля пальним).

Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

Статтею 18 Закону № 481 визначено, що, тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об`єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об`єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.

Із аналізу наведених правових норм слідує, що крім документів на право користування земельною ділянкою та дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним необхідно надати акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.

Після анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня анулювання відповідної ліцензії.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 р. № 545 (далі - Порядок 545).

Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку № 545 Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Відповідно до п. 2 Порядку № 545 Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб`єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 і 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Відповідно до п. 6, 7, 8, 9 Порядку № 545 підставою для виключення суб`єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Інформація про суб`єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального розміщується на офіційному веб-сайті ДФС.

Інформація, що міститься в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, є відкритою (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних).

Із аналізу наведених правових норм слідує, що податкові органи наділені повноваженнями анулювати ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у зв`язку із встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії шляхом прийняття рішень про таке анулювання та внесенням до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформації про суб`єкта господарювання щодо анулювання ліцензій.

Судом встановлено, що у відкритих відомостях Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального міститься інформація щодо анулювання дії ліцензій на роздрібну торгівлю пальним, виданих ФОП ОСОБА_1 №21110314202000043 та №21230314202000044 – дата анулювання 15.06.2021 р.

Позивач стверджує, а відповідач не заперечує, що підставою для внесення вказаної інформації до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є оскаржувані розпорядження ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 15.06.2021 р. № 111-рл "Про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним".

Судом встановлено, що спірне розпорядження містить наступне: «…Зобов`язую: Начальника управління контролю за підакцизними товарами Головного управління - ДПС у Херсонськім області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Танань Галину - анулювати ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у зв`язку з отриманням від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами, згідно з додатком 1…».

Підставою для прийняття розпорядження вказано: «…Відповідно до статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481-95/ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних накоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” (із змінами та доповненнями) на виконання доручень Кабінету Міністрів України від 10.03.2021 №7416/0/2-21, Прем`єра-міністра України Дениса Шмигала від 11.03.2021 №10604/0/1-21, протоколу засідання КМУ від 03.03.2021 №29 та роз`яснення Міністерства розвитку громад та територій України від 13,05.21 №7/14.4.2/6928-21 та Державної архітектурно - будівельної Інспекції України від 27.04.21 №40-20.1-11/1608-21…».

Як вбачається зі змісту наведених вище приписів ст.15 Закону № 481/95-ВР, законодавством чітко регламентовано послідовну процедуру анулювання ліцензій на роздрібну торгівлю пальним, яка полягає у наступному :

- встановлення обставини, яка визначена статтею 15 Закону № 481/95-ВР, як підстава для анулювання ліцензії;

- прийняття органом, який видав ліцензію, письмового розпорядження про її анулювання;

- внесення відомостей про анулювання ліцензії до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

Проте спірне розпорядження носить розпорядчий характер для конкретно визначеної посадової особи ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, оскільки зобов`язують її вчинити дії, спрямовані на анулювання ліцензії згідно з додатком.

Відтак вказане розпорядження саме по собі не анулює ліцензії на право роздрібної торгівлі, видані позивачу, а лише доручає посадовій особі це зробити.

Відповідно до пункту 19 ч. 1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Отже, рішення суб`єкта владних повноважень - це результат вчинення певних дій його посадовими (службовими) особами, серед яких може бути проведення перевірки з питання, якого стосується це рішення. Оскільки правові наслідки для особи породжуються рішенням, порушене право особи може бути захищено судом у спосіб скасування рішення за відповідним позовом особи.

При цьому, оспорювані правові акти (рішення, дії або бездіяльність) повинні бути юридично значимими, тобто мати безпосередній вплив на суб`єктивні права та обов`язки шляхом або позбавлення можливості повністю чи в частині реалізувати належне цій особі право, або шляхом безпідставного покладення на цю особу будь - якого обов`язку.

Разом з тим, дослідивши зміст оскаржуваного розпорядження відповідача судом встановлено, що його резолютивна частина зобов`язує начальника управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі Танань Галину анулювати ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у зв`язку із отриманням від уповноважених органів не видавалися/не погоджувалися такими органами, згідно з додатками.

Тому оскаржуване розпорядження відповідача, як правовий акт індивідуальної дії, саме по собі не створює жодних правових наслідків для позивача, а тому відсутні підстави для визнання його протиправним та скасування.

При цьому, суд відмічає, що відповідач будь-яких інших письмових розпоряджень ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі з питань анулювання ліцензій позивача не надав.

Враховуючи встановлення судом, що спірне розпорядження від 15.06.2021р. №111л-р є таким, що не містить імперативного припису розпорядчого характеру щодо анулювання ліцензій позивачу на право роздрібної торгівлі пальним, а мотивувальна його частина лише зобов`язує посадову особу вчинити дії щодо анулювання ліцензій, тому суд вважає, що внесення ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомостей про анулювання ліцензій позивача є таким, що вчинено з порушенням ст.15 Закону № 481/95-ВР, у зв`язку із чим задовольняє позов у цій частині.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з частинами 1-2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи наведене, суд частково задовольняє позов.

Частиною 3 статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (місце знаходження 73003, м. Херсон, пр. Ушакова, буд. 75, код ЄДРПОУ 43995495) видалити з "Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним" інформацію (відомості), про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним за номерами: №21110314202000043 та №21230314202000044, виданих фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (місце знаходження 73003, м. Херсон, пр. Ушакова, буд. 75, код ЄДРПОУ ВП 43995495) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце знаходження АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн.) 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Г.М. Морська

кат. 111000000