
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1653/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у переведенні його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перевести його з 17 лютого 2021 року на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби такі періоди, а саме: а) період з 06.05.1977 р. по 07.05.1979 р. проходження військової служби; б)період з 02.06.1986 р. по 30.06.1989 р. навчання в аспірантурі за очною формою навчання; в) період з 01.08.1989 р. по 05.11.1991 р. роботи на посаді наукового співробітника; г) періоди з 15.02.1999 р. по 28.08.2000 р. та з 28.02.2002 р. по 19.01.2008 р. роботи на посаді доцента, та здійснити виплату цієї пенсії з 17 лютого 2021 року з урахуванням виплачених сум.
1.2. Ухвалою суду від 09.04.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2.1. Позивач перебуває на обліку у відповідача, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 17.02.2021 року звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Проте, відповідачем відмовлено у задоволенні заяви, що і обумовило звернення до суду з цим позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
3.1. В обґрунтування позовних вимог, згідно позову, позивач зазначає наступне.
3.2. Так, вказує, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області як одержувач з травня 2018 року пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому страховий стаж на час призначення пенсії відповідно до трудової книжки становив більш ніж 40 років, та підтверджується у листом ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 07.08.2020 р.
3.3. Зазначає, що 17 лютого 2021 року він звернувся до відповідача з заявою № 1834 про переведення з отримуваної пенсії на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та надав необхідний пакет документів. Претензії до правильності оформлення заяви та доданих документів, їх комплектності, у відповідача відсутні.
3.4. Приводом звернення за призначенням пенсії держслужбовця стало досягнення ІНФОРМАЦІЯ_1 віку 62 років, наявності на цей час страхового стажу більш як 40 років та перебування станом на 01.05.2016 р. на посаді державного службовця та набуття на цю дату стажу державної служби більш ніж 10 років.
3.5. Однак, ГУ ПФУ в Чернівецькій області відмовило йому у праві на пенсію держслужбовця за віком з єдиної причини: зарахування до стажу державної служби лише періоду з 17.10.2011 р. по 09.11.2020 р. перебування на посаді головного спеціаліста у Чернівецькій обласній державній адміністрації, про що повідомило листом від 05.03.2021 р.
3.6. Водночас, стверджує, що до стажу державної служби додатково мають бути зараховані такі періоди: період служби в армії (більше 2-х років); період навчання в аспірантурі за очною формою навчання (більше 3-х років); період роботи на посаді наукового співробітника Придністровської дослідної станції садівництва (більш ніж 2 роки); загальний період роботи на посаді доцента (більш як 7 років). Отже, працюючи станом на 01.05.2016 р. на посаді державного службовця зі стажем державної служби на цю дату більш ніж 10 років, у нього збереглося право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, яке може бути реалізовано ним при досягненні віку 62 років та при набутті загального страхового стажу понад 35 років.
Позиція відповідача
3.7. 27.04.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон № 889-VІІІ, у якому передбачені певні особливості пенсійного забезпечення державних службовців.
3.8. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ врегульовано право державних службовців, за певних умов, на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ). На призначення пенсії за Законом № 889-VІІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, можуть розраховувати дві категорії осіб:
- державні службовці, які на день набрання чинності Законом № 889-VІІІ (01.05.2016) обіймають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України;
- особи, які на день набрання чинності Закону № 889-VІІІ мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.
3.9. Отже, вищезгаданим Законом поширене право на призначення пенсії державного службовця виключно на осіб, які працювали на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Підтвердженням, що посада віднесена до категорій посад державних службовців є отримання в період роботи рангу державного службовця.
3.10. Тобто, Законом звужено коло осіб, які, на даний час мають право на таку пенсію, та обмежено їх виключно тими особами, які працювали на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Такі посади визначені виключно ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.
3.11. При розгляді документів позивача встановлено, що стаж державної служби на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, складає 9 років 21 день, до якого зараховано період роботи з 17.10.2011 р. по 09.11.2020 р. в Головному управлінні агропромислового розвитку обласної державної адміністрації (на даний час Управління агропромислового розвитку Чернівецької обласної державної адміністрації).
3.12. Відтак, наголошує, що підставою для прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії є відсутність права на даний вид пенсії, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж на посадах віднесених до категорій посад державної служби, а не стаж державної служби.
3.13. Таким чином стверджує, що позовні вимоги позивача безпідставні та не відповідають вимогам чинного законодавства України.
ІV. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
4.1. Згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серія НОМЕР_2 та протоколу призначення пенсії ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 12). Аргументами сторін підтверджується, що пенсії позивачу призначена 21.05.2018 року.
5.2. 17.02.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернівецькій області із заявою про призначення/перерахунок пенсії призначеної за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 48-49).
5.3. Відповідач листом від 05.03.2021 року №2400-1706-8/7782 повідомив позивача про відсутність необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби для призначення пенсії за віком, згідно норм Закону України "Про державну службу". Так, згідно вказаного листа, відповідачем зазначено зокрема, що стаж державної служби на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, складає 9 років 21 день, до якого зараховано період роботи з 17.10.2011 р. по 09.11.2020 р. в Головному управлінні агропромислового розвитку обласної державної адміністрації (на даний час Управління агропромислового розвитку Чернівецької обласної державної адміністрації) (а.с. 23-24).
V. ПОЗИЦІЯ СУДУ
5.1. Предметом оскарження у цій справі є відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у призначенні ОСОБА_1 пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. №889-VIII. Відтак, у цій справі, суд має надати такій відмові відповідача оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.
5.2. Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також даний Закон регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбачені
5.3. У відповідності до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
5.4. Згідно зі статтею 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
5.5. Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
5.6. Системний аналіз наведеного вище свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший, призначеного саме за цим Законом.
5.7. Відповідно до Закону України "Про державну службу" №889-VIII (далі - Закон №889-VIII) від 10 грудня 2015 року та Постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14 вересня 2016 року "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", якою затверджено Порядок призначення пенсій деяким категорія осіб (далі - Порядок №622), пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
5.8. Згідно пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
5.9. Зокрема, пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
5.10. Згідно із частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
5.11. Заперечуючи проти позову представник відповідача акцентував увагу суду на тому, що стаж державної служби позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, складає 9 років 21 день, до якого зараховано період роботи з 17.10.2011 року по 09.11.2020 року в Головному управлінні агропромислового розвитку обласної державної адміністрації (на даний час Управління агропромислового розвитку Чернівецької обласної державної адміністрації), про що також зазначено відповідачем у листі від 05.03.2021 року №2400-1706-8/7782.
5.12. Однак, позивач вважає, що до стажу державної служби додатково мають бути зараховані також такі періоди: період служби в армії (більше 2-х років); період навчання в аспірантурі за очною формою навчання (більше 3-х років); період роботи на посаді наукового співробітника Придністровської дослідної станції садівництва (більш ніж 2 роки); загальний період роботи на посаді доцента (більш як 7 років). Отже, працюючи станом на 01.05.2016 року на посаді державного службовця зі стажем державної служби на цю дату більш ніж 10 років, у нього збереглося право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, яке може бути реалізовано ним при досягненні віку 62 років та при набутті загального страхового стажу понад 35 років.
6.13. Відтак, в даному випадку суду належить з`ясувати, чи зараховуються зазначені позивачем періоди до стажу роботи на посадах, які відносяться до категорії посад державної служби.
5.14. Так, судом на основі дослідження відомостей військового квитка НОМЕР_3 встановлено, що ОСОБА_1 у період з 06.05.1977 р. по 07.05.1979 р. проходив військову службу (а.с. 25-26).
5.15. Суд зазначає, що за наявності в особи станом на 1 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
5.16. Статтею 46 Закону №1058-IV визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
5.17. Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229 (далі - Порядок №229), стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
5.18. Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
5.19. Отже, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283.
5.20. Так, суд зазначає, що пунктом 3 Порядку №283 передбачено, що до стажу державної служби включається час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
5.21. Подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді, в результаті чого Верховним судом зроблено правові висновки про зарахування періоду військової служби до стажу зараховується до стажу державної служби (постанови від 01.04.2020 року у справі №607/9429/17 та від 15.12.2020 року у справі № 560/2398/19.
5.22. Тобто, період проходження позивачем військової служби з 06.05.1977 р. по 07.05.1979 р. підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
5.23. Окрім цього, пунктом 3 Порядку №283 також визначено, що до стажу державної служби включається стаж наукової роботи, набутий в державних установах, організаціях, закладах на посадах, визначених переліком посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. № 257, незалежно від наявності перерв у роботі.
5.24. Судом, згідно трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 встановлено, що позивач у період з 02.06.1986 р. по 30.06.1989 р. навчався в аспірантурі за очною формою навчання в Українському науково-дослідному інституті садівництва; у період з 01.08.1989 р. по 05.11.1991 р. працював на посаді наукового співробітника Придністровської дослідної станції садівництва; у період з 15.02.1999 р. по 28.08.2000 р. - на посаді доцента Подільської державної аграрно-технічної академії; у період з 01.09.2005 р. по 28.02.2009 р. працював на посаді доцента кафедри «Екологія і право» Чернівецького факультету Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (а.с. 13-18).
5.25. Статтею 22-3 Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі - Закон № 1977-XII ) (втратив чинність на підставі Закону № 848-VIII від 26.11.2015 року) передбачено, що до стажу наукової роботи зараховується: час роботи на посадах наукових працівників, визначених статтею 22-1 цього Закону; час роботи на посадах науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів; час роботи осіб, які мають науковий ступінь, за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь, з дня зайняття посади за цією спеціальністю; час роботи наукових (науково-педагогічних) працівників на посадах, зазначених у статті 118 Кодексу законів про працю України, якщо цій роботі безпосередньо передувала і після неї слідувала робота, передбачена абзацами другим, третім і четвертим цієї статті; час навчання в аспірантурі, ад`юнктурі чи докторантурі за денною (очною) формою навчання випускникам аспірантури, ад`юнктури, докторантури; час роботи на посадах науково-викладацького складу Національної школи суддів України.
5.26. Тобто, період навчання позивача з 02.06.1986 р. по 30.06.1989 р. в аспірантурі за очною формою навчання в Українському науково-дослідному інституті садівництва зараховується до стажу наукової роботи.
5.27. Частиною 8 статті 24 Закону № 1977-ХІІ встановлено, що Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.
5.28. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. № 257 затверджено Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників установ, організацій, підприємств, вищих навчальних закладів, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (далі - Перелік № 257), до яких відноситься посади в таких установах, організаціях, підприємствах:
- президії Національної академії наук та національних галузевих академій наук - президент; перший віце-президент; віце-президент; академік-секретар відділення (його заступники); головний учений секретар, учений секретар та їх заступники; член Президії Національної академії наук та національних галузевих академій наук; керівник (завідувач, начальник), заступник керівника (завідувача, начальника) наукового підрозділу (управління, відділення, відділу, секції, сектору, бюро, групи), радник Президії Національної академії наук та національних галузевих академій наук; головний науковий співробітник; провідний науковий співробітник; старший науковий співробітник; науковий співробітник; науковий співробітник-консультант; молодший науковий співробітник;
- вищі навчальні заклади (університет, академія, інститут), наукові підрозділи в їх складі, Національна школа суддів - керівник (ректор, президент, начальник тощо); заступник керівника (перший проректор, проректор, перший віце-президент, віце-президент) з науково-педагогічної, наукової роботи; декан; завідувач кафедрою; професор; доцент; директор бібліотеки; науковий працівник бібліотеки; старший викладач; викладач, асистент; керівник (завідувач, начальник, директор), заступник керівника (завідувача, начальника, директора) наукового підрозділу (інституту, частини, відділу, лабораторії, сектору, бюро, групи); головний науковий співробітник; провідний науковий співробітник; старший науковий співробітник; науковий співробітник; молодший науковий співробітник, учений секретар;
- наукові установи та організації (їх філіали, відділення тощо) - керівник (президент, генеральний директор, генеральний конструктор, директор, начальник); заступник керівника (віце-президент, заступники генерального директора, генерального конструктора, директора, начальника), радник при дирекції наукової установи, організації їх філіалів) з наукової, науково-технічної роботи; головний учений секретар, учений секретар та їх заступники; головний конструктор (інженер, технолог тощо) та їх заступники з основного напряму діяльності наукової установи, організації; провідний конструктор (інженер, технолог тощо) з основного напряму діяльності наукової установи, організації; керівник (завідувач, начальник), заступники керівника (завідувача, начальника), головний конструктор (інженер, технолог тощо), провідний конструктор (інженер, технолог тощо) наукового підрозділу (відділення, відділу, комплексу, центру, лабораторії, сектору, бюро, групи); головний інженер (конструктор, технолог, архітектор) проекту; головний науковий співробітник; провідний науковий співробітник; старший науковий співробітник; науковий співробітник; науковий співробітник-консультант;
- установи, організації, підприємства, не зазначені в пунктах 1-3 цього переліку - заступник головного конструктора (інженера, технолога) з наукового, науково-технічного напряму діяльності установи, організації, підприємства; керівник (завідувач, начальник), заступники керівника (завідувача, начальника), головний конструктор (інженер, технолог тощо), провідний конструктор (інженер, технолог тощо) наукового підрозділу (відділення, комплексу, центру, відділу, лабораторії, сектору, бюро, групи); головний науковий співробітник; провідний науковий співробітник; старший науковий співробітник; науковий співробітник; молодший науковий співробітник
- наукові видавництва та періодичні наукові видання - керівник (завідувач, відповідальний секретар, головний редактор) та заступники керівника (завідувача, секретаря відповідального головного редактора); провідний редактор.
5.29. Суд зазначає, що відповідно до статуту Придністровської дослідної станції садівництва, затвердженого 05.06.1990 р. Придністровська дослідна станція садівництва є науково-дослідною організацією, а відтак період роботи позивача з 01.08.1989 р. по 05.11.1991 р. на посаді наукового співробітника Придністровської дослідної станції садівництва також зараховується до стажу наукової роботи.
5.30. Аналогічно зараховуються до стажу наукової роботи період роботи позивача з 15.02.1999 р. по 28.08.2000 р. на посаді доцента Подільської державної аграрно-технічної академії та період з 01.09.2005 р. по 28.02.2009 р. - на посаді доцента кафедри «Екологія і право» Чернівецького факультету Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».
5.31. З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що період з 02.06.1986 р. по 30.06.1989 р. навчання в аспірантурі за очною формою навчання в Українському науково-дослідному інституті садівництва; період з 01.08.1989 р. по 05.11.1991 р. роботи на посаді наукового співробітника Придністровської дослідної станції садівництва; період роботи з 15.02.1999 р. по 28.08.2000 р. на посаді доцента Подільської державної аграрно-технічної академії та період роботи з 01.09.2005 р. по 28.02.2009 р. на посаді доцента кафедри «Екологія і право» Чернівецького факультету Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» - підлягають зарахуванню до стажу державної служби як періоди, які зараховуються до стаж наукової роботи згідно пункту 3 Порядку 283.
5.32. При цьому, період роботи з 01.09.2005 р. по 28.02.2009 р. на посаді доцента кафедри «Екологія і право» Чернівецького факультету Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» суд зарахує до стажу державної служби позивача, враховуючи положення пункту 2 частини 2 статті 245 КАС щодо способів захисту порушеного права, а також положення частини 2 статті 9 КАС України щодо права суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, з метою відновлення порушених прав позивача.
5.33. У свою чергу, суд зазначає, що наданими позивачем доказами не підтверджується періоду роботи позивача 28.02.2002 р. по 01.09.2005 р. на посаді доцента, що виключає у суду можливість встановити чи дійсно такий період підлягає зарахуванню до стажу держаної служби.
5.34. Також суд звертає увагу на те, що станом на 01.05.2016 року (день набрання чинності Законом № 889-VIII) позивач займав посаду державної служби, що підтверджується відомостями трудової книжки, а також доводами сторін.
5.35. Відтак, за умови зарахування періоду до стажу державної служби періоду проходження позивачем військової служби з 06.05.1977 р. по 07.05.1979 р.; періоду навчання з 02.06.1986 р. по 30.06.1989 р. в аспірантурі за очною формою навчання в Українському науково-дослідному інституті садівництва; періоду роботи з 01.08.1989 р. по 05.11.1991 р. на посаді наукового співробітника Придністровської дослідної станції садівництва; періоду роботи з 15.02.1999 р. по 28.08.2000 р. на посаді доцента Подільської державної аграрно-технічної академії та періоду роботи з 01.09.2005 р. по 28.02.2009 р. на посаді доцента кафедри «Екологія і право» Чернівецького факультету Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», такий стаж становитиме не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, у зв`язку із чим відмова відповідача у зарахуванні цих періодів до стажу державної служби та переведенні позивача на пенсію державного службовця є протиправною.
VІ. ВИСНОВКИ СУДУ
6.1. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
6.2. Відповідачем не доведено суду правомірність своєї відмови щодо переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки з урахуванням періоду проходження позивачем військової служби з 06.05.1977 р. по 07.05.1979 р.; періоду навчання з 02.06.1986 р. по 30.06.1989 р. в аспірантурі за очною формою навчання в Українському науково-дослідному інституті садівництва; періоду роботи з 01.08.1989 р. по 05.11.1991 р. на посаді наукового співробітника Придністровської дослідної станції садівництва; періоду роботи з 15.02.1999 р. по 28.08.2000 р. на посаді доцента Подільської державної аграрно-технічної академії та періоду роботи з 01.09.2005 р. по 28.02.2009 р. на посаді доцента кафедри «Екологія і право» Чернівецького факультету Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», стаж державної служби позивача становитиме не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
6.3. Водночас, у цій справі суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог щодо зарахування періоду роботи позивача 28.02.2002 р. по 01.09.2005 р. на посаді доцента до стажу державної служби.
6.4. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню частково з підстав викладених у його мотивувальній частині.
6.5. При цьому, суд зазначає, що решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
VІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
7.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат. Зокрема, відповідно до її частини 1 при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
7.2. В силу частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
7.3. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908 грн., що підтверджується квитанцією №163 від 08.04.2021 року (а.с. 7а).
7.4. Суд звертає увагу на те, що позов задоволено частково, відтак, суд вважає, що на користь позивача необхідно стягнути судові витрати (судовий збір) у сумі 850 грн. (пропорційно задоволеним вимогам) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перевести ОСОБА_1 з 17 лютого 2021 року на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби періоди: період проходження позивачем військової служби з 06.05.1977 р. по 07.05.1979 р.; період навчання з 02.06.1986 р. по 30.06.1989 р. в аспірантурі за очною формою навчання в Українському науково-дослідному інституті садівництва; період роботи з 01.08.1989 р. по 05.11.1991 р. на посаді наукового співробітника Придністровської дослідної станції садівництва; період роботи з 15.02.1999 р. по 28.08.2000 р. на посаді доцента Подільської державної аграрно-технічної академії; період роботи з 01.09.2005 р. по 28.02.2009 р. на посаді доцента кафедри «Екологія і право» Чернівецького факультету Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», та здійснити виплату цієї пенсії з 17 лютого 2021 року з урахуванням виплачених сум.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції ОСОБА_1 судового збору у розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. 00 коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя О.В. Анісімов