Рішення № 99549098, 13.09.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
320/2071/21
Номер документу
99549098
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2021 року 320/2071/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Конверс Лінкс" до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, третя особа: Товариства з обмеженою відповідальністю "Автобансервіс" про скасування припису в частині,

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Конверс Лінкс" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, в якому, з урахуванням уточненого позову, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати пункт 5 припису Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області від 11.03.2019 №4 "Про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у тимчасовому володінні та користуванні ТОВ "Конверс Лінкс" перебуває автозаправна станція, яка розміщена за адресою: м. Бровари, вул. Київська, 227. Позивач вказує, що функціонування АЗК з урахуванням встановленого обладнання, розташованого по вул. Київській, 227 у м. Бровари Київської області, та з урахуванням додатково вжитих заходів, спрямованих на запобігання виникненню небезпечних ситуацій та зменшення небезпеки, для ведення господарської діяльності, є безпечним. А вжиті ТОВ "Автобансервіс" заходи для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, спрямовані на зменшення ступеню небезпеки, готовності до дій по локалізації і ліквідації наслідків аварій, з урахуванням положень, викладених в Концепції обґрунтування відхилень від будівельних норм, що забезпечують дотримання встановлених вимог безпеки до будівель і споруд у спосіб, не передбачений будівельними нормами, є достатніми.

У зв`язку з вищевказаним, позивач вважає, що пункт 5 припису Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області від 11.03.2019 №4 "Про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки" є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що ТОВ "Автобансервіс" не забезпечено відстані, що відповідають протипожежним вимогам нормативно-правових актів відповідно до ДБН Б.2.2-12:2018 "Планування і забудова територій", що є порушенням п.22 розділу ІІ ППБУ, а тому пункт 5 оскаржуваного припису від 11.03.2019 №4 є законним та має бути виконаний.

Третя особа надала до суду письмові пояснення, в яких підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, - Товариство з обмеженою відповідальністю "Автобансервіс".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 зупинено провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 поновлено провадження у справі та вирішено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Конверс Лінкс" (код ЄДРПОУ 41612364, місцезнаходження: 08114, Київська область, Києво-Святошинський район, село Стоянка, автодорога Київ-Чоп 20 км + 925 м) зареєстроване в якості юридичної особи 25.09.2017, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23.03.2021 №26750970.

Основним видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Конверс Лінкс" за кодом КВЕД 47.30 є роздрібна торгівля пальним.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Автобансервіс" є власником комплексу АЗС, розташованого за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 227 (далі - АЗК), що підтверджується договором купівлі-продажу нежитлової будівлі від 24.12.2008, посвідченим приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Федотовою О.В., реєстровий номер 8455.

Згідно з повідомленням про ідентифікацію об`єкта АЗК, 23.07.2018 Головним управлінням Держпраці у Київській області комплекс АЗС за адресою: вул. Київська, 227, м. Бровари, Київська область внесено до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки, про що зроблено запис у журналі обліку реєстрації об`єктів підвищеної небезпеки №202 від 23.07.2018, клас підвищеної небезпеки - 2 та присвоєно код об`єкта підвищеної небезпеки.

Судом встановлено, що комплекс АЗС з обладнанням, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 227, на підставі договору оренди №56/АБ-17 від 09.10.2017 перебуває в тимчасовому строковому платному володінні та користуванні ТОВ "Конверс Лінкс".

Відповідно до п. 5.1.2 Договору оренди №56/АБ-17 від 09.10.2017, ТОВ "Автобансервіс" не має права втручатися в оперативно-господарську діяльність Орендаря.

При цьому, п. 5.2.2. Договору оренди №56/АБ-17 від 09.10.2017 визначено, що ТОВ "Конверс Лінкс" зобов`язане використовувати Об`єкт за цільовим призначенням, передбаченим п. 2.1 цього Договору, забезпечувати дотримання правил охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії, вчиняти належні проти-аварійні заходи, не порушувати вимоги екологічних і санітарно-гігієнічних нормативів, підтримувати в належному санітарному стані територію, на якій розташовані Об`єкти і територію, що прилягає до них.

Відповідно до п. 7.1. Договору оренди №56/АБ-17 від 09.10.2017, сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за договором відповідно до умов цього Договору та чинного законодавства України.

Додатковою угодою від 02.09.2020 до договору оренди №56/АБ-17 від 09.10.2017 сторони дійшли згоди поновити дію Договору оренди №56/АБ-17 від 09.10.2017 на новий термін 2 роки 11 місяців - до 01 серпня 2023 року.

Отже, ТОВ "Конверс Лінкс" використовує комплекс АЗС з обладнанням, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 227.

Як вбачається з матеріалів справи, 25.09.2018 ТОВ "Автобансервіс" звернулось до начальника управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Київській області з листом, в якому повідомлено, що поруч з АЗС ТОВ "Автобансервіс", розташованої за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 227, будується торгівельний центр. Відстані між існуючою АЗС та сусідньою новобудовою торгівельного центру не відповідають вимогам нормативно-правових актів з питань будівництва.

01.03.2019 ТОВ "Автобансервіс" звернулось до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Київській області із заявою про проведення позапланової перевірки з дотримання протипожежних норм на об`єкті (АЗК), розташованому за адресою: вул. Київська, 227 у м. Бровари.

У період з 06.03.2019 по 07.03.2019 на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 05.03.2019 №232 та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 05.03.2019 №2559 посадовими особами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Київській області здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання - Товариством з обмеженою відповідальністю "Автобансервіс", що розташований за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 227, вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, про що складено Акт від 07.03.2019 №12.

В Акті від 07.03.2019 №12 зафіксовано вісім порушень ТОВ "Автобансервіс" приписів Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.

Відповідно до опису виявлених порушень, які зазначені в Акті перевірки від 07.03.2019 №12, на зазначеному об`єкті виявлено, зокрема, таке порушення:

5) відстані не відповідають протипожежним вимогам нормативно-правових актів відповідно до ДБН Б.2.2-12:2018 "Планування і забудова територій", що є порушенням п.22 розділу ІІ ППБУ;

11.03.2019 за наслідками проведеної перевірки, результати якої викладено в Акті від 07.03.2019 №12, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Київській області винесено припис №4 про усунення ТОВ "Автобансервіс" порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, який вручено головному енергетику ТОВ "Автобансервіс" Іщенку Віталію Івановичу.

Відповідно до припису Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 11.03.2019 №4 від ТОВ "Автобансервіс" вимагається у строк до 10.05.2019 вжити такі заходи, зокрема:

5. Забезпечити відстані, що відповідають протипожежним вимогам нормативно-правових актів відповідно до ДБН Б.2.2-18:2018 "Планування і забудова територій" відповідно до п. 22 розділу ІІ ППБУ.

Не погодившись з пунктом 5 припису відповідача про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 11.03.2019 №4, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 №3 (у редакції наказу ДСНС 12.11.2018 №661), Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (далі - Положення).

Пунктом 3 Положення визначено, що до основних завдань Головного управління на відповідній території належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №877-V).

Згідно зі статтею 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 7 Закону №877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою (частина друга статті 7 Закону № 877-V).

Відповідно до частини п`ятої статті 7 Закону №877-V перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.

Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт (частина шоста статті 7 Закону №877-V).

Згідно із частиною сьомою статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина восьма статті 7 Закону №877-V).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697, затверджено Правила пожежної безпеки в Україні (далі - ППБУ), якими встановлено загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд.

Відповідно до пункту 2 розділу І ППБУ ці Правила є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Як встановлено під час розгляду справи, оскаржуваний припис складено відповідачем в межах своїх повноважень та в зв`язку з виявленими під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної безпеки під час експлуатації АЗК ТОВ "Автобансервіс" за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 227.

Як вбачається зі змісту акта перевірки від 07.03.2019 №12, ТОВ "Автобансервіс" допущено ряд порушень ППБУ, що є небезпечними факторами для виникнення пожежі на об`єкті - АЗК, розташованому за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 227.

Судом встановлено, що пунктом 5 припису Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 11.03.2019 №4 вимагається забезпечити відстані, що відповідають протипожежним вимогам нормативно-правових актів відповідно до ДБН Б.2.2-18:2018 "Планування і забудова територій" відповідно до п. 22 Розділу ІІ ППБУ.

Однак, незважаючи на відхилення від вимог нормативних документів, ТОВ "Автобансервіс" проведено ряд компенсуючих заходів, які були запропоновані Концепцією забезпечення протипожежного захисту №09/01-19-КПЗ, виготовленою ТОВ "Орган з інспектування "Фаворит" по об`єкту "Багатопаливний автозаправний комплекс (БП АЗК) по вул. Київській, 227 в м. Бровари" за замовленням ТОВ "Автобансервіс".

Так, у зв`язку з із стисненими умовами будівництва багатопаливного автозаправного комплексу по вул. Київська, 227 у м. Бровари, з метою підвищення рівня протипожежного та техногенного захисту та приведення його до діючих містобудівних норм і правил, в тому числі з пожежної та техногенної безпеки, до яких останнім часом були внесені значні зміни, ТОВ "Орган з інспектування "Фаворит" по об`єкту "Багатопаливний автозаправний комплекс (БП АЗК) по вул. Київській, 227 в м. Бровари" було здійснено аналіз протипожежного та техногенного стану зазначеного об`єкта, за результатами якого розроблена Концепція проектних рішень, які є обґрунтованими відхиленнями від вимог нормативних документів та запропоновані компенсуючи заходи, що зменшують ризик виникнення надзвичайної ситуації та час її виявлення, а також забезпечують її гасіння до приїзду пожежних підрозділів.

Таблицею 15.7 ДБН Б.2.2-12:2018 "Планування і забудова територій" визначено мінімальні протипожежні відставні від технологічного обладнання, будинків та споруд АГНКС, БП АЗС (багатопаливних автозаправних станцій) до об`єктів розташованих поза територією АГНКС, БП АЗС в залежності від виду об`єкта до якого визначається відстань.

Відповідно до таблиці 15.7 ДБН Б.2.2-12:2018 "Планування і забудова територій" мінімальна протипожежна відстань від споруд БП АЗС до громадської будівлі (торгівельного центру) та (ПРК) паливно-роздавальних колонок БП АЗС до громадської будівлі (торгівельного центру) має становити 60 м, проте фактично становить близько 11 м та 25 м.

Також, відповідно до таблиці 15.7 ДБН Б.2.2-12:2018 "Планування і забудова територій" мінімальна протипожежна відстань від споруд БП АЗС до будівлі СТО (станції технічного обслуговування) та (ПРК) паливно-роздавальних колонок БП АЗС до будівлі СТО (станції технічного обслуговування) має становити 40 м, проте становить близько 15 м та 25 м.

Водночас, судом під час розгляду справи встановлено, що БП АЗС, розташоване за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 227 належить ТОВ "Автобансервіс" на підставі Договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 24.12.2008.

При цьому, судом встановлено, що автозаправна станція за вказаною вище адресою введена в експлуатацію ще у 2006 році, про що надано суду копії "Акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта" від 27.07.2006 та "Акту робочої комісії про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом будівлі, споруди, приміщення" від 04.09.2006, які мають повний завершений цикл надання послуг по заправці автомобільного транспорту відповідно до цільового призначення.

На час введення в експлуатацію державній приймальній комісії були надані всі необхідні документи передбачені нормами, які діяли на той час, в результаті чого рішенням державної приймальної комісії було вирішено прийняти в експлуатацію автозаправну станцію, про що засвідчено підписами комісії.

Як пояснили позивач та третя особа, з моменту купівлі об`єкту нерухомості та в період будівництва об`єкту сусідні території (з якими межує БП АЗК) були вільні від забудови.

Будівництво нових об`єктів, а саме: громадської будівлі торговельного центру на розі вул. Київська та вул. Чорновола В. в місті Бровари Київської області розпочато ПП "Спартак" у 2019 році та введено в експлуатацію в 2020 році, що підтверджується Витягом з реєстру ДАБІ.

Крім того, будівля СТО (яка розміщена ліворуч від будівлі БП АЗК) також збудована вже після побудови БП АЗК ТОВ "Автобансервіс".

Отже, вказані обставини свідчать про те, що торгівельний центр та будівля СТО, які знаходяться біля АЗС, станом на дату введення АЗС за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 227 в експлуатацію, були відсутні.

Суд звертає увагу на те, що проектування та будівництво нових об`єктів розпочинається з урахуванням містобудівної ситуації, що існувала на час початку проектування організацією, що планує розміщення своїх будівель та споруд. Тобто, власники будівлі СТО та громадської будівлі торговельного центру на розі вул. Київська та вул. Чорновола В. в місті Бровари Київської області повинні були врахувати норми ДБН, протипожежні та санітарні вимоги при проектуванні та будівництві своїх об`єктів.

Отже, з урахуванням того, що існуючий об`єкт БП АЗК ТОВ "Автобансервіс" збудований ще у 2006 році, суд вважає, що вимоги щодо дотримання вимог законодавства, у тому числі щодо забезпечення відстані, що відповідають протипожежним вимогам нормативно-правових актів відповідно до ДБН Б.2.2-12:2018 "Планування і забудова територій", п. 22 розділу II ППБУ мають бути висунути саме до проектних організацій та власників (суб`єктам господарювання) громадської будівлі (торгівельного центру) та будівлі СТО (станції технічного обслуговування), які були збудовані без врахування існуючого об`єкту БП АЗК ТОВ "Автобансервіс."

Відповідно до вимог ДБН Б.2.2-12:2012 "Планування та забудова територій" та ДБН В1.1.-7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва. Загальні вимоги." об`єкти нового будівництва, що будуються або збудовані повинні відповідати будівельним нормам і правилам у сфері пожежної, техногенної безпеки та витримувати нормативні протипожежні відстані до збудованих об`єктів.

Тобто, суб`єкти господарювання об`єктів, які будуються, мають дотримуватися вимог будівельних норм та правил в частині дотримання протипожежних відстаней відносно вже збудованих об`єктів, які прийняті в експлуатацію відповідно до норм чинного законодавства.

Крім того, суд звертає увагу на те, що 25.09.2018 ТОВ "Автобансервіс" звернулось до начальника управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в Київській області з повідомленням про те, що поруч з АЗС, розташованій по вул. Київська, 227 у м. Бровари, будується торгівельний центр. Відстані між існуючою АЗС та сусідньою новобудовою торговельного центру не відповідають вимогам нормативно-правових актів з питань будівництва.

Отже, відповідача у встановленому порядку було повідомлено, що відстані між існуючою АЗС та сусідньою новобудовою торговельного центру не відповідають вимогам нормативно-правових актів з питань будівництва.

При цьому, з метою з`ясування обставин безпечності функціонування об`єктів АЗС, тобто оцінки повноти дослідження ступеня небезпеки та оцінки рівня ризику, а також обґрунтованості та достатності рішень, прийнятих щодо зменшення рівня ризику, готовності до дій по локалізації і ліквідації наслідків аварій на автозаправному комплексі, розташованому за адресою: вул. Київська, 227 у м. Бровари, ухвалою суду від 20.05.2019 призначено в адміністративній справі №320/1347/19 судову будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.

На вирішення будівельно-технічної експертизи поставлені наступні питання:

- Чи є достатнім для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій заходи, вжиті ТОВ "Автобансервіс", що спрямовані на зменшення ступеню небезпеки, готовності до дій по локалізації і ліквідації наслідків аварій, в процесі ведення господарської діяльності на автозаправному комплексі, розташованому по вул. Київській, 227 у м. Бровари, Київської області, з урахуванням положень, викладених в Концепції обґрунтування відхилень від будівельних норм, що забезпечують дотримання встановлених вимог безпеки до будівель і споруд у спосіб, не передбачений будівельними нормами?;

- Чи є безпечним функціонування автозаправного комплексу, з урахуванням встановленого обладнання, розташованого по вул. Київській, 227 у м. Бровари, Київської області, та з урахуванням додатково вжитих заходів, спрямованих на запобігання виникненню небезпечних ситуацій та зменшення небезпеки, для ведення господарської діяльності?

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової експертизи з безпеки життєдіяльності від 21.02.2020 за №18917/19-46, заходи, вжиті ТОВ "Автобансервіс", які полягали у встановленні металевої огорожі між БП АЗК та громадською будівлею (торгівельний центр), є спрямованими на унеможливлення дії шкідливих та небезпечних факторів, які можуть виникати на БП АЗК, розташованому за адресою: вул. Київська, 227, м. Бровари, Київської області, щодо їх впливу на згадану громадську будівлю та її прилеглу територію. Зазначені заходи з урахуванням положень, викладених в Концепції обґрунтування відхилень від будівельних норм, що забезпечують дотримання встановлених вимог безпеки до будівель і споруд у спосіб, не передбачений будівельними нормами, відповідно до вимог п. 29 розділу 3 наказу від 01.03.2019 №48 "Про внесення змін до порядку погодження Міністерством регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України є функціональними та ефективними. За результатами проведених досліджень БП АЗК, розташованого по вул. Київській, 227 у м. Бровари, Київської області, встановлено відповідність нормативним вимогам щодо його безпечного функціонування.

У висновку від 21.02.2020 №18917/19-46 експертом встановлено, що об`єкт нерухомого майна - БП АЗС введений в експлуатацію на підставі "Акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта" від 27.07.2006. На підставі "Акту робочої комісії про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом будівлі, споруди, приміщення" від 04.09.2006 було проведене будівництво автомобільного газозаправного пункту. Таким чином, відповідно до вищенаведених актів, за адресою вул. Київська, 227, м. Бровари, Київська область побудована автозаправна станція з декількома видами палива - світлими нафтопродуктами та зрідженим автомобільним газом.

Таким чином, існуючий з 2006 року об`єкт АЗК введений в експлуатацію, погоджений, зокрема, і органами державного пожежного нагляду без зауважень

В результаті проведеного експертом огляду розміщення будівель та споруд БП АЗК, що знаходиться за адресою: вул. Київська, 227, м. Бровари, та наданих матеріалів справи, встановлено, що на вказаній території розміщені будівлі та споруди:

- будівля операторської 2-х поверхова, на першому поверсі знаходяться операторська з приміщенням для обслуговування водіїв та пасажирів, приміщення посту технічного обслуговування та мийки автомобілів. На другому поверсі знаходяться офісні приміщення;

- підземний резервуар для зберігання газового палива (стисненого вуглеводневого газу - надалі СВГ) об`ємом 30 м3;

- підземні резервуари для зберігання рідкого палива в кількості 2-х шт. по 40 м3 кожний;

- паливо-роздавальні колонки для заправки рідким паливом та СВГ (далі - комбіновані ПРК) в кількості 8 шт.

При цьому експертом з`ясовано, що конструкція будівлі операторської: стіни цегляні обшиті металевим профілем, перекриття - залізобетонні панелі перекриття. Внутрішні перегородки - цегляні. Ступінь вогнестійкості будівлі операторської - ІІ. На другому поверсі будівлі знаходяться два евакуаційні виходи, один з яких виконано в протилежну сторону від резервуарів з паливом та ПРК по зовнішнім відкритим сходам. Всі двері приміщень - протипожежні з класом вогнестійкості 30 хв. Всі приміщення будівлі обладнані автоматичною пожежною сигналізацією та оповіщенням про пожежу. Сигнал від пожежного приймально-контрольного приладу виведений на пульт пожежного спостерігання. Приміщення операторської та другий поверх будівлі обладнано внутрішнім протипожежним водопроводом з установкою на ньому пожежних кран-комплектів.

Експертом зауважено, що БП АЗК відповідно до класифікації АЗС за їх категорією відноситься до категорії ІІІ - велика (більше 100 м3 об`єму резервуарів), типу А (роздільне розміщення підземних резервуарів), з загальним об`ємом зберігання рідкого палива 80 м3 та 30 м3 стисненого вуглеводневого газу.

Експертом визначено, що резервуарний парк БП АЗК складається з двох підземних резервуарів, місткістю по 40 м3 та підземного резервуару СВГ місткістю 30 м3. Підземні резервуари для зберігання рідкого палива (бензину А-95, А-92 та дизельного палива) розташовані на відстані близько 15 м від розташування споруди, яка використовується в якості станції технічного обслуговування автомобілів та складських приміщень. Резервуари для рідкого палива сталеві горизонтальні двостінні. Для збирання розлитого палива, при зливанні з бензовозу, передбачений аварійний відсік у резервуарі ємністю 5 м3. Для подачі палива до паливо роздавальних колонок на резервуарах встановлені погружні насоси. Прийом палива з автоцистерн передбачено за допомогою зливного пристрою, обладнаного швидкороз`ємними герметичними муфтами, сітчастими фільтрами та сталевою арматурою. Злив палива передбачено самопливом. Зливний трубопровід обладнано клапаном переливу, який запобігає можливість переповнення резервуару при прийомі палива з автоцистерни. Максимальний рівень заповнення кожного резервуару складає 95 % від повного об`єму.

Як зазначено у висновку експерта, для заправки автотранспорту на БП АЗК встановлено 8 паливо-роздавальних колонок (далі - ПРК). Всі ПРК з можливістю заправки автомобілів рідким паливом та СВГ. Колонки встановлені на острівцях під навісом. Всі пістолети колонок обладнані розривним клапаном. Набір дози палива та керування паливо-роздавальними колонками здійснюється з операторної. Паливо-роздавальні колонки обладнані локальним модульним порошковим пожежогасінням, пуск якого здійснюється автоматично при спрацюванні теплового замку порошкового модуля та дистанційно за допомогою ручного пуску.

Приміщення операторської та складське приміщення обладнані автоматичною порошковою системою пожежогасіння.

Для контролю критичних параметрів концентрацій горючих сумішей і парів біля ПРК та резервуарів СВГ та рідкого палива встановлені вимірювальні перетворювачі, які входять до комплексу газосигналізатора. Для контролю критичних параметрів температури та рівня палива в резервуарах встановлені вимірювальні перетворювачі (датчики рівня та температури), які входять до комплексу УУС-1.

При спрацюванні автоматичних систем протипожежного захисту відключається заправка рідким та газовим паливом автомобілів, відключається колонки зливу рідкого та газового палива.

Все обладнання, резервуари та трубопроводи заземлені, з метою захисту від статичного струму та вторинних проявів блискавки. У зв`язку з цим, технологічне обладнання та трубопроводи під`єднанні до загального контуру заземлення. Встановлена система блискавкозахисту захищає будівлі та технологічне обладнання від прямого та вторинних проявів блискавки.

Експертом зазначено, що на час проведення замірів відстані від підземного резервуару стисненого вуглеводневого газу (СВГ) та паливно-роздавальних колонок (ПРК) до новобудови громадської будівлі (торгівельного центру) становили близько 11 м та 25 м відповідно, що не відповідають вимогам таблиці 15.7 ДБН В. 2.2-12-2018, яка передбачає відстань не менше 60 м.

При цьому Концепцією проектних рішень, які є обґрунтованими відхиленнями від обов`язкових вимог нормативних документів в якості компенсаційних заходів було запропоновано:

- влаштувати суцільну стіну з класом вогнестійкості РЕІ 60, розташованої на відстані 1,5 м від стінки резервуару, зверненої до торгівельного центру;

- габарити стіни повинні перевищувати габарити резервуару (частин, що виступають) на 2 м по вертикалі та на 3 м по горизонталі в обидві сторони;

- технологічне обладнання резервуару СВГ, що знаходиться над поверхнею землі, обладнати автономними установками локального пожежогасіння;

- усі паливо-роздавальні колонки оснастити автономними установками порошкового пожежогасіння з можливістю ручного запуску з операторської;

- БП АЗК обладнати системою раннього виявлення надзвичайної ситуації та оповіщення в разі її виникнення.

Також, в результаті проведення замірів відстані від підземних резервуарів рідкого палива з об`ємом 80 м3 та колонок ПРК до будівлі станції технічного обслуговування (СТО) становили близько 15 м та 25 м відповідно, що не відповідають вимогам таблиці 15.7 ДБН В. 2.2-12-2018, яка передбачає відстань не менше 40 м.

Концепцією проектних рішень, які є обґрунтованими відхиленнями від обов`язкових вимог нормативних документів в якості компенсаційних заходів було запропоновано:

- влаштувати суцільну стіну з класом вогнестійкості РЕІ 60, розташованої на відстані 1,5 м від стінки резервуару, зверненої до СТО;

- габарити стіни повинні перевищувати габарити резервуарів (частин, що виступають) на 2 м від рівня землі по вертикалі та на 1 м по горизонталі в обидві сторони;

- резервуари рідкого палива та місце зливу рідкого палива обладнати автономними установками локального пожежогасіння з можливістю ручного запуску з операторської;

- усі паливо-роздавальні колонки оснастити автономними установками порошкового пожежогасіння з можливістю ручного запуску з операторської;

- БП АЗК обладнати системою раннього виявлення надзвичайної ситуації та оповіщення в разі її виникнення.

Своєю чергою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19.04.2018 №97, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 травня 2018 року за №593/32045, затверджено Порядок погодження Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України обґрунтованих відхилень від будівельних норм, що забезпечують дотримання встановлених вимог безпеки до будівель і споруд у спосіб, не передбачений будівельними нормами (далі - Порядок №97).

Цей Порядок визначає організаційні засади розгляду в Мінрегіоні звернень суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність і забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення, а також органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо погодження обґрунтованих відхилень від будівельних норм у проектній документації при проектуванні та внесенні змін до проектної документації об`єктів, які передбачають дотримання вимог до будівель і споруд, визначених Технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 року №1764, у спосіб, не передбачений державними будівельними нормами (далі - відхилення), а також прийняття рішень щодо їх погодження або відмови в погодженні.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що Концепція проектних рішень, які є обґрунтованими відхиленнями від обов`язкових вимог нормативних документів, замовлена ТОВ "Автобансервіс" вже після погодження проектної документації, як вимушений захід для безпечного функціонування об`єкту БП АЗК, а саме після того, як розпочалося будівництво нових сусідніх до ТОВ "Автобансервіс" об`єктів, а саме: громадської будівлі торговельного центру на розі вул. Київська та вул. Чорновола В. в місті Бровари Київської області та будівлі СТО, яка розміщена ліворуч від будівлі БП АЗК.

Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку №97 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України від 01.03.2019 №48, які набрали чинності 04.06.2019) Мінрегіон в строк до п`яти робочих днів з дня реєстрації звернення приймає рішення про відмову заявнику у погодженні відхилень та листом повертає йому звернення разом з додатками до нього у разі, зокрема, якщо: звернення не відповідає вимогам, викладеним у пунктах 2, 3 розділу II цього Порядку, та/або стосується переліку витягів із державних будівельних норм у погодженні відхилень від яких Мінрегіон відмовляє заявникам при здійсненні нового будівництва або реконструкції, наведеного у додатку 1 до цього Порядку.

В той же час в результаті проведених досліджень по впровадженню компенсаційних заходів на БП АЗК ТОВ "Автобансервіс" експертом зазначено, що запропоновані Концепцією заходи унеможливлюють дії шкідливих та небезпечних факторів, які можуть виникати в процесі експлуатації на БП АЗК, розташованому по вул. Київській, 227 у м. Бровари, Київської області.

Висновки експерта підтверджені ілюстративними таблицями 1-8 до висновку експерта за результатами проведення судової експертизи з безпеки життєдіяльності від 21.02.2020 №18917/19-46.

Дослідивши матеріали справи, і зокрема, висновок експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 21.02.2020 №18917/19-46, суд дійшов висновку про те, що заходи, вжиті ТОВ "Автобансервіс", які полягали у встановленні суцільної стіни з класом вогнестійкості РЕІ 60, розташованої на відстані 1.5 м від стінки резервуару, зверненої до громадської будівлі (торгівельний центр), є спрямованими на унеможливлення дії шкідливих та небезпечних факторів, які можуть виникати на БП АЗК, розташованому за адресою: вул. Київська, 227, м. Бровари, Київської області, щодо їх впливу на громадську будівлю та її прилеглу територію, є функціональними та ефективними, а функціонування БП АЗК, розташованого по вул. Київській, 227 у м. Бровари, Київської області, є безпечним.

Отже, компенсаційні заходи, вжиті ТОВ "Автобансервіс" на АЗК, передбачають безпечне функціонування об`єкта - БП АЗК по вул. Київській, 227 у м.Бровари Київської області, що підтверджено висновком експерта за результатами проведення судової експертизи з безпеки життєдіяльності від 21.02.2020 №18917/19-46.

Водночас, суд звертає увагу також на те, що забезпечення відстаней, що відповідають протипожежним вимогам нормативно-правових актів відповідно до ДБН Б.2.2-12:2018 "Планування і забудова територій", як того вимагає пункт 5 оскаржуваного припису від 11.03.2019 №4 на АЗС за адресою: вул. Київська, 227, м. Бровари, Київська область, є технічно неможливим, та приймаючи до уваги вжиті ТОВ "Автобансервіс" компенсаційні заходи на об`єкті, що забезпечують безпечне функціонування та запобігають виникненню надзвичайних ситуацій, зокрема встановлення суцільної стіни з класом вогнестійкості РЕІ 60, розташованої на відстані 1,5 м від стінки резервуару, зверненої до громадської будівлі (торгівельний центр), підтверджені висновком експерта, дають суду підстави не погодитися із п. 5 припису від 11.03.2019 №4, що є підставою для визнання його в цій частині протиправним.

Наведене спростовує твердження відповідача про ненадання доказів щодо безпідставності виявлених відповідачем порушень в частині п. 5 оскаржуваного припису.

При цьому доводів на спростування підтверджених висновком експерта компенсаційних заходів, вжитих позивачем на об`єкті АЗК, зокрема встановлення суцільної стіни з класом вогнестійкості РЕІ 60, розташованої на відстані 1,5 м від стінки резервуару, зверненої до громадської будівлі (торгівельний центр), відповідачем не надано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування пункту 5 припису Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 11.03.2019 №4 про усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

У силу положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час розгляду справи відповідач не надав до суду жодних належних і достовірних доказів, які спростовували б твердження позивача.

З огляду на зазначене, беручи до уваги докази, наявні у матеріалах справи у їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем під час звернення до суду був сплачений судовий збір у розмірі 2270,00 грн., що підтверджується квитанцією від 22.03.2021 №17476.

Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункт 5 припису Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області від 11.03.2019 №4 "Про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки".

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Конверс Лінкс" (код ЄДРПОУ 41612364) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (код ЄДРПОУ 38537963) судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Балаклицький А. І.