
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/7579/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, яка полягає у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які бралися до уваги на момент звільнення зі служби, а також до грошового атестата та при обчисленні пенсії (ст.43) і наступних її перерахунках (ст.63), з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704; зобов`язання відповідача відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку від 21.04.2021 №17; зобов`язання відповідача оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до ст.43, 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повною реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які бралися до уваги на момент звільнення зі служби, а також до грошового атестата та при обчисленні пенсії (ст.43) і наступних її перерахунках (ст.63), з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а саме: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,0 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (40%) – 3216,00 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи (50%), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%), доплата від належної суми пенсії (25%) та премія (розмір премії у відсотках має бути розрахований відповідачем на момент звільнення його зі служби та врахований у середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення), для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебував на публічній службі в Державній податковій адміністрації у Волинській області та наказом голови Державної податкової адміністрації у Волинській області №460-о від 22.12.2010 був звільнений з органів податкової міліції у запас за пунктом 64 "б" (через хворобу) з посади начальника відділення протидії злочинам у кредитно-фінансовій сфері оперативно-розшукового відділу податкової міліції Луцької ОДПІ у званні підполковника податкової міліції, та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. Пенсію позивачу призначено з 29.12.2010, яку неодноразово перераховували.
Позивач вказує, що згідно грошового атестата №20 від 28.12.2010 до складу його додаткових видів грошового забезпечення увійшли: надбавка за високі досягнення у праці (50%), надбавка за таємність (15%), доплата від належної суми пенсії (25%). Однак згідно довідки Луцької об`єднаної державної податкової інспекції Волинської області від 28.12.2010 року №210/05-020 вбачається, що на момент його звільнення зі служби йому виплачувалися не тільки надбавка за високі досягнення у праці (50%), надбавка за таємність (15%), доплата від належної суми пенсії (25%), а виплачувалася також і премія (2552 гривень), яка повинна була також бути вписана до грошового атестата. Таким чином, у зв`язку із скасуванням пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 відповідач повинен у довідку про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 врахувати: надбавку за високі досягнення у праці (50%), надбавку за таємність (15%), доплату від належної суми пенсії (25%), а також премію (розмір премії у відсотках станом на листопад 2010 року має визначити відповідач).
У зв`язку із скасуванням та визнанням 05.03.2019 нечинними пунктів 1, 2 постанови КМУ №103, позивач звертався до адміністративного суду із позовом щодо виготовлення відповідачем нової довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року, і рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2021 у справі № 140/12588/20 його позовні вимоги до відповідача були задоволені. Суд зобов`язав Головне управління ДФС у Волинській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень тощо) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
На виконання вказаного судового рішення ГУ ДФС у Волинській області виготовлено довідку від 21.04.2021 №17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак позивач зазначає, що до складу цієї довідки не увійшли додаткові види грошового забезпечення, які приймалися до уваги на момент його звільнення зі служби, а також до грошового атестата та при обчисленні пенсії і наступних її перерахунках. А тому вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які бралися до уваги на момент звільнення зі служби, а також до грошового атестата та при обчисленні пенсії і наступних її перерахунках, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, та просить зобов`язати відповідача відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області вказану довідку та зобов`язати ГУ ДФС у Волинській області оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які бралися до уваги на момент звільнення зі служби, а також до грошового атестата та при обчисленні пенсії (ст.43) і наступних її перерахунках (ст.63), з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а саме: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,0 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (40%) – 3216,00 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи (50%), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%), доплата від належної суми пенсії (25%) та премія (розмір премії у відсотках має бути розрахований відповідачем на момент звільнення його зі служби та врахований у середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення), для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Ухвалою суду від 30 липня 2021 року відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву від 11.08.2021 представник відповідача не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 , оскільки на момент виникнення права на перерахунок пенсії (05 березня 2019 року) з додаткових видів грошового забезпечення, розмір яких встановлюється Кабінетом Міністрів України, виплачувалась лише надбавка за роботу в умовах режимних обмежень.
З інших додаткових видів грошового забезпечення, розмір яких встановлюється не Кабінетом Міністрів України, а в інший спосіб, наприклад, керівниками державних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання цих органів, нічого не нараховувалось і не виплачувалось. Тому середній розмір таких надбавок, доплат, премій за місяць перерахунку (березень) 2019 року дорівнює нулю.
Позивачу було видано оновлено довідку від 21.04.2021 № 17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (за аналогічною посадою), в якій вказано: посадовий оклад - 6 630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) - 3 216,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 994,50 грн., а всього 12 250,50 грн.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія (суми яких визначаються у середньому розмірі, виплаченому за місяць перерахунку (березень 2019 року) за відповідною посадою) у довідці від 21.04.2021 № 17 становлять 0,00 грн., оскільки така надбавка і премія за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у ГУ ДФС у Волинській області не виплачувались.
Звертає увагу на те, що у відповідності з вищенаведеними нормами законодавства ГУ ДФС у Волинській області уповноважене видавати довідку про розміри лише тих видів грошового забезпечення, які фактично виплачувались не безпосередньо заявнику, а на відповідній або прирівняній посаді станом на той місяць, у якому виникло право на перерахунок (в даному випадку березень 2019 року). Тому ГУ ДФС у Волинській області може видати лише таку довідку, яка відповідає фактичному стану речей (виплат на відповідній чи прирівняній посаді у місяць перерахунку), а такий стан полягає в тому, що виплата додаткових видів грошового забезпечення, крім надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, станом на місяць перерахунку не проводилась.
Таким чином, всі види грошового забезпечення, які повинні враховуватись при перерахунку пенсії позивача станом на березень 2019 року були зазначені у довідці від 21.04.2021 № 17, направленій до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області 22.04.2021, а тому підстави для видачі нової довідки відсутні.
У зв`язку з вищенаведеним у задоволенні позову просить відмовити повністю.
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС України) до суду не надходило.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, якому з 29.12.2010 призначена пенсія за вислугу років та в подальшому виплачувалася відповідно до Закону № 2262-ХІІ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, що підтверджується копією повідомлення про призначення пенсії.
Як слідує з грошового атестата №20 від 28.12.2010, виданого Луцькою ОДПІ підполковнику податкової міліції ОСОБА_1 , на час звільнення зі служби з податкової поліції позивач отримував грошове забезпечення, до якого входили наступні складові: посадовий оклад – 1276,00 грн.; оклад за військовим або спеціальним званням – 130,00 грн.; надбавка за вислугу років (30%) – 421,80 грн.; надбавка за високі досягнення у праці (50%) -913,90 грн.; надбавка за таємність (15%) – 191,40 грн.; пенсійна надбавка (25%) – 630,14 грн.
При цьому, згідно із згаданим повідомленням пенсія позивача була обрахована в основному розмірі 59% грошового забезпечення (вислуга років 23), яке складалось із таких складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років (30%), середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень (15%), надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи (50%), а також премія.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Вказаний перерахунок був здійснений ГУ ПФУ у Волинській області, на підставі довідки ГУ ДФС у Волинській області від 20.03.2018 № 177/Г/03-20-05-23, з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 3216,00 грн., всього - 11256,00 грн.
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Як слідує із рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі № 140/12588/20, яке набрало законної сили 04.12.2020, 14.07.2020 позивач скерував поштовим зв`язком відповідачу заяву про підготовку та надання йому або до ГУ ПФУ у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії станом на 05.03.2020, для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019.
Листом від 11.08.2020 № 94/Ц/03-97-06 відповідач повідомив про відсутність підстав для оформлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся до суду.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі №140/12588/20 позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії. Зобов`язано Головне управління ДФС у Волинській області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
На виконання зазначеного рішення суду ГУ ДФС у Волинській області підготовлено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року №17 від 21.04.2021, до складу якої увійшли: посадовий оклад - 6 630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) - 3 216,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 994,50 грн., а всього 12 250,50 грн.
Позивач не погодився із складовими грошового забезпечення, зазначеними у цій довідці, та звернувся до ГУ ДФС у Волинській області із заявою від 29.06.2021, в якій просив оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення за відповідною посадою, станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до ст.43, 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Kабінету Mіністрів України від 30.08.2017№704, з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Kабінету Mіністрів України від 13.02.2008 року №45, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які бралися до уваги у грошовому атестаті та при обчисленні пенсії (ст.43) і наступних її перерахунках (ст.631 та відповідно до положень постанови KM України №704 від 30.08.2017 року, а саме: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,0 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (40%) – 3216,00 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи (50%), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%), доплата від належної суми пенсії (25%) та премія (розмір премії у відсотках має бути розрахований відповідачем на момент звільнення його зі служби та врахований у середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення), для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
У відповідь на вказану заяву відповідач області листом від 14.07.2021 № 186/Г/03-97-10-04 повідомило ОСОБА_1 про те, що ГУ ДФС у Волинській області уповноважене видавати довідку про розміри лише тих видів грошового забезпечення, які фактично виплачувались не безпосередньо заявнику, а на відповідній або прирівняній посаді станом на той місяць, у якому виникло право на перерахунок (в даному випадку – березень 2019 року). Тому ГУ ДФС у Волинській області може видати лише таку довідку, яка відповідає фактичному стану речей (виплат на відповідній чи прирівняній посаді), а такий стан полягає в тому, що виплата додаткових видів грошового забезпечення, крім надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, станом на місяць перерахунку не проводилась. Таким чином, всі види грошового забезпечення, які повинні враховуватись при перерахунку позивачу пенсії станом на березень 2019 року були зазначені у довідці, направленій до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області 22.04.2021 і підставі для видачі нової довідки відсутні.
Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що згідно зі статтею 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", чинного на час призначення пенсії позивачу, держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Такі ж норми містяться у статті 356 Податкового кодексу України, чинного на даний час.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на службі в податковій міліції, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09 квітня 1992 pоку (далі - Закон №2262-XII).
Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частинами першою, третьою статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06 грудня 2016 року, який набрав чинності з 01 січня 2017 року) передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно зі статтею 357 Податкового кодексу України форми та розмір матеріального забезпечення осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01 березня 2018 року.
Постановою №704 зокрема затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Постанови №704 передбачено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Пунктом 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 6 постанови №704 передбачено виплату надбавок і доплат, зокрема надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.
На виконання Постанови №704 наказом Міністерства фінансів України від 17 липня 2018 року №616, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за №928/32380, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції (надалі - Порядок №616), який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції ДФС, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів.
Згідно з пунктом 3 Порядку №616 грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з: 1) посадового окладу; 2) окладу за спеціальним званням; 3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук; доплати за вчене звання; премій; 4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; допомоги для оздоровлення.
Кабінетом Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII прийнято постанову №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктами 4, 7 Постанови №103 постановлено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Також постановлено уповноваженим органам, у тому числі Державній фіскальній службі, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Крім того, Постановою №103 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №45 (у редакції постанови №103) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Додатком 2 до Порядку №45 установлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Відповідно до цієї форми (у редакції Постанови №103) до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, включаються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №3-1).
Пунктом 1 Порядку №3-1 передбачено, що міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з пунктом 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону №2262-XII, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють органи Пенсійного фонду. Визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій особам начальницького складу, звільненим зі служби в податковій міліції, а також оформлення документів для перерахунку таких пенсій здійснюються уповноваженими органами ДФС. Органи Пенсійного фонду призначають/перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі документів, виданих відповідними уповноваженими органами.
Суд зазначає, що набрання чинності 01 березня 2018 року Постановою №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року, виходячи із грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, визначеного станом на 01 березня 2018 року Постановою №704.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 Порядку №45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними. Ці судові рішення набрали законної сили 05.03.2019 року.
За правилами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 діє редакція Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, які повинні вчинити органи Пенсійного фонду та уповноважені державні органи, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
До такого висновку дійшов Верховний Суд у судових рішеннях у зразковій справі №160/8324/19 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 5 до Порядку №45 (у попередній редакції, яка діяла до змін, внесених Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до форми додатку 2 до Порядку №45 (у редакції, яка діяла до змін, внесених п№103) до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, включаються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
Згідно з приміткою до додатку 2 у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.
У зразковій справі №160/8324/19 Верховний Суд сформулював правовий висновок, що з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно зі статтею 51 Закону №2262-ХІІ такий перерахунок основного розміру пенсії має бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 квітня 2019 року.
Висновки, наведені у цій зразковій справі, є застосовними щодо правовідносин, пов`язаних з перерахунком пенсій особам начальницького складу податкової міліції, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, оскільки грошове забезпечення цих осіб також регулюється Постановою №704, а порядок проведення перерахунку таких пенсій унормований Порядком №45.
На думку суду, оскільки з 05 березня 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, призначеної за Законом №2262-ХІІ, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначених згідно з постановою №704 та Порядком №616, тому види та розміри грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, повинні бути визначені за нормами, чинними саме станом на 05 березня 2019 року, а перерахунок пенсії має бути проведений з 01 квітня 2019 року.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо відмови у виготовленні та надані оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії.
Разом з тим, на виконання рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі №140/12588/20 ГУ ДФС у Волинській області підготовило та подало до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року №17 від 21.04.2021, до складу якої увійшли: посадовий оклад - 6 630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) - 3 216,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 994,50 грн., а всього 12 250,50 грн.
Позивач з вказаною довідкою не погодився, оскільки вказана довідка не містить всіх складових додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавка за виконання особливо важливої роботи (50%), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%), доплата від належної суми пенсії (25%) та премія.
Не заперечуючи право позивача на перерахунок його пенсії, суд вказує, що грошове забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії, має бути визначено уповноваженим державним органом за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року, оскільки саме з цієї дати у зв`язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 та внесених нею змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 позивач набув право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), розрахованих згідно з Постановою №704 та Порядком №616. Тож такі складові грошового забезпечення повинні бути визначені у розмірах, установлених законодавством за відповідною посадою за березень 2019 року.
Тобто, оскільки позивач вийшов на пенсію у 2010 року та не отримував жодного грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, тому керуючись вищевказаною нормою довідка №17 від 21.04.2021 видана за аналогічною посадою станом на 05 березня 2019 року із такими видами грошового забезпечення та в таких розмірах, як отримали посадові особи за аналогічною/прирівняною посадою та званням.
При цьому, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, скасовані чи такі, що не виплачуються особам начальницького складу податкової міліції на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, тобто станом на 05 березня 2019 року, для перерахунку пенсії не враховуються.
Такі висновки узгоджуються з правовою позицією щодо застосування норм абзаців 5, 7 пункту 5 Порядку №45, наведеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а.
Вказані в довідці №17 від 21 квітня 2021 року розміри основних видів грошового забезпечення та надбавки зазначені в межах, встановлених Постановою №704. З додаткових видів грошового забезпечення по особовому складу на час перерахунку пенсії (березень 2019 року) виплачувалась лише надбавка за роботу в умовах режимних обмежень особам, які працювали з відомостями, що становлять державну таємницю, встановлена відповідно до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року №414. Інші додаткові види грошового забезпечення станом на березень 2019 року не нараховувались та не виплачувались.
Крім того, премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії також має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі для грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою.
При цьому розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби. Цей розмір не є гарантованим і має індивідуальний характер. Коло працівників, яким ці виплати здійснюються, а також відсотковий розмір набавок та премій визначаються виключно керівником та залежать від особистого внеску працівника в загальний результат роботи. Виплата премії керівником не є обов`язком, а лише засобом заохочення для покращення роботи працівників, яке відповідний керівник застосовує на власний розсуд.
Згідно частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частини друга статті 77 КАС України).
Відповідно до частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відтак, враховуючи встановлені обставини справи, предмет спору, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що суб`єктом владних повноважень в повній мірі виконано покладене на нього завдання, а саме на підставі виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі №140/12588/20 позивачу видана оновлена довідка №17 від 21 квітня 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, підстав для її відкликання з пенсійного органу судом не встановлено, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
За правилами, визначеними статтею 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у справі відсутні.
Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 262, 264, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук