
Єдиний унікальний номер 317/1402/21
Провадження номер 2/317/727/2021
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.09.2021 р. м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого – судді Громової І.Б.,
при секретарі Коваль В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління державного агентства рибного господарства у Запорізькій області до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, заподіяних рибному господарству,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди заподіяної рибному господарству у розмірі 9129,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 17.10.2020 року о 02:50 год. на Каховському водосховищі в смт. Кушугум Запорізького району Запорізької області, ОСОБА_1 здійснював протизаконний лов риби з берега забороненим знаряддям лову - сіткою лісковою. Виловив рибу цінних видів: судак у кількості 2 екз., плітку у кількості 41 екз., чим заподіяв матеріальну шкоду рибним запасам України на суму 4505,00 грн.
Крім того, 25.10.2020 року о 07:00 год. на Каховському водосховищі в Запорізькому районі Запорізької області, ОСОБА_1 здійснював протизаконний лов риби з берега забороненим знаряддям лову - сіткою лісковою. Виловив рибу цінних видів: плітку у кількості 21 екз., карась у кількості 107 екз., судак у кількості 2 екз., чим заподіяв матеріальну шкоду рибним запасам України на суму 4624,00 грн.
Постановами Запорізького районного суду Запорізької області від 26.01.2021 по справах № 317/3287/20 та 317/3288/20 ОСОБА_1 було притягнено до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 85 КУпАП та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн. по кожній постанові.
Враховуючи те, що відповідач ОСОБА_1 в добровільному порядку завдану шкоду не погасив, позивач був вимушений звернутись до суду.
Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справа представник позивача Управління державного агентства рибного господарства у Запорізькій області в судове засідання не з`явився, через канцелярію надав клопотання про розгляд справи без участі позивача.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, відповідно до ст. 128-130 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи та докази у їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 26.01.2021 року, яка не оскаржувалась та набрала законної сили 06.02.2021 року, ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 85 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу 340,00 грн. з конфіскацією незаконно добутих водних живих ресурсів та знарядь лову. Крім того, зазначеною постановою встановлено, що ОСОБА_1 завдав матеріальну шкоду рибним запасам України на суму 4624,00 грн.
Крім того, постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 26.01.2021 року, яка не оскаржувалась та набрала законної сили 06.02.2021 року, ОСОБА_1 було повторно притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 85 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу 340,00 грн. з конфіскацією незаконно добутих водних живих ресурсів та знарядь лову. Крім того, зазначеною постановою встановлено, що ОСОБА_1 завдав матеріальну шкоду рибним запасам України на суму 4505,00 грн.
У відповідності з ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про тваринний світ», Законом України «Про рибне господарство,промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» та Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ч. 1 ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Частиною. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу. Розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного світу, а також за знищення чи погіршення середовища їх існування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до положень ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» посадові особи органів рибоохорони здійснюють державний контроль та управління в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.
Так, відповідно до п.п. 1, 3 Положення про Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області, затвердженого наказом Державного агентства рибного господарства України від 15.07.2016 №229 ( у редакції наказу Держрибагентства від 27.11.2019 № 504), Запорізький рибоохоронний патруль є територіальним органом Державного агентства рибного господарства України, діє у складі Держрибагентства як відокремлений структурний підрозділ і йому підпорядковується. Основним завданням Запорізького рибоохоронного патруля є реалізація повноважень Держрибагенства у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в районі діяльності.
Відповідно до п.п. 11, 14 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» посадові особи органів рибоохорони мають повноваження визначати розмір збитків, завданих рибному господарству, за затвердженими таксами та методиками, а також подавати позови про відшкодування шкоди, заподіяної суб`єктами господарювання та громадянами, внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.
Крім того, слід зауважити, що частиною 1 ст. 56 ЦПК України визначено, що у випадках, встановлених законом, органи державної влади можуть звертатися до суду із заявами про захист державних інтересів та брати участь у цих справах.
Отже, враховуючи вищевикладене, Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відносно грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, слід відмітити наступне:
Вказані надходження зараховуються згідно з Класифікацією доходів бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11, за кодом - 24062100 з вищенаведеним найменуванням.
Так, статтею 11 Закону України «Про Державний бюджет України 2021 рік» встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2021 рік у частині доходів є надходження, визначені ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України встановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад - 50 відсотків, обласних бюджетів - 20 відсотків.
Відповідно до п. 2.11 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 №43, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 19.02.2013 № 291/22823, органи Казначейства при обслуговуванні доходів та інших надходжень державного бюджету здійснюють операції за платежами, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами.
Враховуючи, що відповідач добровільно завдану ним шкоду не відшкодував, суд приходить до висновку, що позовні вимоги заявлені до відповідача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того на підставі ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», з відповідача підлягає стягненню на користь позивача сплачений судовий збір по справі.
Керуючись Законом України «Про тваринний світ», Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» ст. ст. 541, 1166 ЦК України, ст.ст.133,141,235,247, 258,259,263-265,268,271-273,280-282, 354-355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Управління державного агентства рибного господарства у Запорізькій області до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, заподіяних рибному господарству – задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь держави 9129,00 (дев`ять тисяч сто двадцять дев`ять) грн., зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок: UA508999980333139331000008485, отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ смт Кушугум/24062100, код ЄДРПОУ: 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО: 89998.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят) грн., зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок: р/р UA 28820172034316000300009886, отримувач: Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області, відкритого в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 41157495, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 355 ЦПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У відповідності до п.п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України (в редакції від 03.10.2017), до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя І.Б. Громова