
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
09 вересня 2021 р. Справа №200/8001/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мозгової Н.А.,
розглянувши у письмовому провадженні питання щодо дотримання строків звернення до суду у справі за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення,-
В С Т А Н О В И В:
27 серпня 2020 року позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ:00191678, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вулиця К.Лібкнехта, 177а) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44070187, адреса: вул. Італійська (Центральний район), будинок 59, місто Маріуполь, Донецька обл., 87515) про скасування податкового повідомлення – рішення Головного управління ДПС у Донецькій області за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість №0078335404 від 05.05.2020 року на суму 100000,00 грн.
Представником відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду. Клопотання обґрунтовано тим, що позивач звернувся зі скаргою від 13.05.2020 року №03/9420 до ДПС України, яка рішенням про результати розгляду скарги №21177/6/99-00-06-02-05-06 від 07.07.2020 року була залишена без розгляду. За даними, які містяться в інформаційній системі ГУ ДПС у Донецькій області рішення про результати розгляду скарги №21177/6/99-00-06-02-05-06 від 07.07.2020 року було отримано платником 14.07.2020 року. Позовна заява датована 19.08.2020 року. Вважає, що позивачем пропущено місячний строк на судове оскарження податкового повідомлення – рішення від 05.05.2020 року №0078335404, який встановлено п.56.19 ст.56 ПК України.
Представник позивача засобами електронного зв`язку надав заперечення на клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, яке обґрунтоване тим, що при вирішенні питання щодо дотримання строків звернення до суду повинен застосовуватись саме п.4 ст.122 КАС України, яким визначено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень. З огляду на зазначене, просив відмовити у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду.
Представники сторін у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду клопотання, передбачених статтею 205 КАС України не має, суд вважає за можливе розглянути клопотання у порядку письмового провадження.
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду з даним позовом, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду за захистом, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
За змістом частини першої статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною четвертою цієї статті встановлено, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
За змістом частини третьої статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Спеціальною нормою, яка встановлює порядок оскарження рішень контролюючих органів, є стаття 56 ПК України. З її змісту вбачається, що у платника податків є право розсуду в обранні адміністративного та/або судового порядку оскарження такого рішення після його отримання. Обрання платником податків в першу чергу адміністративного порядку оскарження рішення не виключає можливості надалі звернутися до суду з відповідним позовом, що визнається досудовим порядком вирішення спору. Водночас якщо після отримання рішення контролюючого органу платник податків звертається до суду з позовом, його право на адміністративне оскарження такого рішення втрачається.
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Зазначене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду, яка викладена у постанові від 26.11.2020 року по справі 500/2486/19, в якій зазначено, що норма п.56.19 ст. 56 ПК України є спеціальною щодо норми ч.4 ст. 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження абз. 3 п.56.18 ст. 56 ПК України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до п. 56.17 цієї статті.
Судом встановлено, що 05.05.2020 року ГУ ДПС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення – рішення №0078335404, яке було оскаржено позивачем до ДПС України.
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 07.07.2020 року №21177/6/99-00-06-02-05-06 скаргу КП «Вода Донбасу» залишено без задоволення, а ППР ГУ ДПС у Донецькій області від 05.05.2020 року №0078335404 без змін.
Зазначене рішення направлено позивачу та отримано ним 14.07.2020 року, що підтверджується витягом з аналітичної системи «АІС Скарга» (а.с.174).
Однак, до суду позивач звернувся 25.08.2020 року засобами поштового зв`язку, тобто після спливу місячного строку звернення до суду.
В свою чергу, клопотання про поновленого строку позивачем до позовної заяви не додано. Як не додано і доказів поважності причин пропуску строку для звернення до адміністративного суду.
Суд звертає увагу, що існування процесуальних строків на оскарження порушених прав, свобод та інтересів зумовлене вимогами щодо забезпечення швидкого та ефективного розгляду справ, дисциплінування поведінки учасників процесу. Саме тому закон передбачає різноманітні способи визначення проміжку часу, протягом якого такі учасники можуть здійснити свої процесуальні права.
З огляду на викладене, є достатні підстави для залишення позовної заяви без руху та надання строку для усунення її недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску;
Згідно п.13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Відповідно до ч.14 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Згідно ч.15 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення – залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 5 днів з моменту отримання копії ухвали шляхом:
- надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Роз`яснити, що у разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, вона залишається без розгляду.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 09.09.2021 року.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Суддя Н.А. Мозговая