Рішення № 99514414, 10.09.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2021
Номер справи
200/5352/21
Номер документу
99514414
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 вересня 2021 р. Справа№200/5352/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Сухинін Андрій Олександрович в інтересах позивача ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, пл. Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у перерахунку пенсійних виплат з 02.12.2020, зобов`язання здійснити з 02.12.2020 перерахунок та виплату пенсії із урахуванням повної суми 1996720,02 грн., з якої нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем в рішенні від 05.01.2021 р. про перерахунок пенсії не враховано вимоги Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995 та до розрахунку заробітку не включено оплату за дні відрядження (з корегуванням) – 137006443 грн., надбавку за класний чин – 1789,25 грн., збереження середнього заробітку – 180743,53 грн., витрати на тимчасову непрацездатність – 19209,34 грн. в період з вересня 2015 року по серпень 2020 року. Вказує, що фактично виплачену заробітну плату відповідач безпідставно не включив до розрахунків заробітку для визначення розміру пенсії, однак з усіх перелічених складових заробітної плати нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а тому на вищевказану суму має бути збільшений розмір заробітку позивача, з якого розраховується розмір пенсії. Крім того, просить стягнути на його користь витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката в розмірі 3000 грн.

11 травня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

15 червня 2021 року, 22 червня 2021 року відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що для обчислення пенсії позивачем надано довідку Прокуратури Донецької області від 03.09.2020р. №18-85-991 згідно якої в додатку суми відрядження, лікарняного, відпустки відображені в повному обсязі, а саме без виключення окладу, надбавки за вислугу років. Вказує, що управління не заперечує проти врахування для обчислення позивачу пенсії за вислугу років таких складових заробітної плати, як оплата за дні відрядження, збереження середнього заробітку, за час знаходження у відпустці, виплати пов`язані з тимчасовою непрацездатністю, але без врахування в їх складі посадового окладу та надбавки за вислугу років. Також вважають, що розмір видатків позивача за надання професійної правничої допомоги є необґрунтованим та документально не підтвердженим. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

24 червня 2021 року замінено Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3).

24 червня 2021 року ухвалою суду призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у строк до 14 липня 2021 року надати протокол про призначення пенсії позивачу, заяву про перерахунок пенсії з додатками від 02.12.2020, протокол розрахунку пенсії.

18 серпня 2021 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання призначене на 06 вересня 2021 року представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За таких обставин суд визнав за можливе провести судове засідання в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 03.09.2020р. є отримувачем пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Закону України «Про прокуратуру», про що свідчить рішення про призначення пенсії Центрального об`єднаного управління ПФУ м.Маріуполя від 04.09.2020, розмір пенсії з 03.09.2020 складав 5955,21 грн.

02 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області їз заявою про перерахунок пенсії у зв`язку зі звільненням, додавши до неї документи, зазначені в розписці-повідомленні.

З 02.12.2020 позивачу здійснено перерахунок пенсії у зв`язку зі звільненням; основний розмір пенсії від середнього заробітку 9062,33 грн., що підтверджується рішенням про призначення пенсії від 05.01.2021 р.

На заяву позивача від 09.12.2020 р. з питання обрахування суми пенсії Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області в листі від 22.12.2020 № 1404-2485/В-02/8-0580/20 (арк.сп. 22-25) повідомлено, що відповідно до довідки про складову заробітну плату за будь які 60 календарних місяців №18-85-991 від 03.09.2020 до розрахунку заробітку не включено:

-оплата за дні відрядження (з коригуванням) в сумі 1370064,43 грн.,

- надбавка за класний чин – 1789,25 грн.,

-збереження середнього заробітку – 180743,53 грн.,

-виплати, пов`язані з тимчасовою непрацездатністю – 19209,34 грн..

Разом не включено виплати у сумі 1571806,55 грн.

На заяву позивача від 26.12.2020 р. з питання обрахування суми пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 04.02.2021 № 985-10379/В-02/8-0500/21 (арк.сп. 19-20) повідомив, що в довідках про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням перерахунком пенсії) від 03.09.2020 р. №18-85-991 не містять дані про розмір виплат: надбавок, премій, тощо (крім посадового окладу, надбавку за вислугу років) за дні відрядження. За таких обставин, вважають, що не має правової підстави для обчислення заробітної плати з урахуванням оплати за дні відряджень при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону №1697.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суд зазначає наступне.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014.

Згідно з частинами 1, 2 статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (в редакції до внесення змін Законом від 19.09.2019 №113-ІХ) заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 16 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 незалежність прокурора забезпечується належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням прокурора.

Частиною 1 статті 84 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 визначено, що прокурор підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

У відповідності до частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі (частина 3).

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років (частина 4).

Порядок обчислення середньої заробітної плати врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" (далі - Порядок №100).

Положеннями розділу III Порядку № 100 передбачені виплати, які підлягають і не підлягають врахуванню, що включаються у розрахунок середньої заробітної плати.

Відповідно до п.п. «в» п.4 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої зарплати не враховуються компенсаційні виплати на відрядження і переведення (добові, оплата за проїзд, витрати на наймання житла, підйомні,

надбавки, що виплачуються замість добових).

При цьому, перелік виплат, які не підлягають врахуванню (зокрема, добові, оплата за проїзд, витрати на наймання житла, підйомні, надбавки, що виплачуються замість добових) при обчисленні середньої заробітної плати як розрахункової величини для нарахування спірних виплат, є вичерпним. Такий перелік на час спірних відносин не включав суму зарплати, отриману позивачем під час перебування у відрядженні як таку, які не підлягають врахуванню при обчисленні середньої заробітної плати як розрахункової величини для нарахування спірних виплат.

Згідно довідки прокуратури Донецької області від 03.09.2020 №18-85-991 про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії позивач в період з вересня 2015 року по серпень 2020 року отримав 1 996 720,02 грн., з яких:

- за дні відрядження з січня 2016 року по травень 2020 року заробітна плата – 1050336,47 грн., з корегуванням – 1370064,43 грн.,

- надбавка за класний чин – 1789,25 грн.,

- збереження середнього заробітку, у тому числі за час знаходження у відпустці 180743,53 грн.,

- виплати, пов`язані з тимчасовою непрацездатністю – 19209,34 грн.

Вказані у довідці від 03.09.2020 №18-85-991 разова премія, матеріальна допомога, надбавка за класний чин, індексація, а також виплати, які нараховуються з середнього заробітку, згідно з «Інструкцією зі статистики заробітної плати», затвердженого наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. №5, є складовими заробітної плати та, відповідно, є базою нарахування єдиного внеску. Оплата за період тимчасової непрацездатності належить до інших виплат, що не належить до фонду оплати праці, але згідно з п.1ч.1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» є також базою нарахування єдиного внеску.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII (чинна до набуття чинності Законом від 19.09.2019 №113-ІХ) заробітна плата прокурорів складається із посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років і має забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов`язків, а так само закріплення кваліфікованих кадрів. Надбавки за вислугу років встановлюються також іншим працівникам прокуратури (спеціалістам, службовцям, робітникам). Розміри посадових окладів, надбавок за класні чини та вислугу років затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 11 Положення про класні чини працівників органів прокуратури України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 06.11.1991 №1795-ХІІ було передбачено, що працівникам органів прокуратури, які мають класні чини, виплачуються відповідні грошові надбавки до посадових окладів.

Постанова Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 №505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, визначала розмір надбавок до посадових окладів працівників органів прокуратури за класний чин.

Як встановлено, зокрема у період з вересня 2015 року по серпень 2020 року (за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) до складу заробітної плати позивача включалася також і надбавка за класний чин в розмірі 1789,25 грн.

25.09.2019 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 №113-ІХ, згідно з п. 1 р. ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" якого втратили чинність, зокрема, частина 1 статті 49 Закону України "Про прокуратуру" та постанова Верховної Ради України від 06.11.1991 №1795-ХІІ "Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України", тобто, положення законодавства, на підставі яких встановлювалися класні чини працівників органів прокуратури України та передбачалася відповідна надбавка як складова частина заробітної плати.

Пунктом 2 розділу ІІ вказаного Закону №113-ІХ до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури. Після початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур забезпечення виконання функцій прокуратури призначеними до них прокурорами здійснюється з дотриманням вимог законодавства України та особливостей, визначених Генеральним прокурором.

Отже, з моменту втрати чинності постанови Верховної Ради України "Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України", якою встановлювалися класні чини працівникам прокуратури та регулювалася виплата доплати за класний чин, а саме з 25.09.2019 нарахування та виплата заробітної плати прокурорів проводиться без врахування надбавки за класний чин.

Враховуючи наведене, до довідки про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 повинні бути включені всі нараховані та виплачені види оплати праці, з якої з 1 січня 2011 року було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Як встановлено судом, дні відрядження з січня 2016 року по травень 2020 року заробітна плата з корегуванням, надбавка за класний чин, збереження середнього заробітку, у тому числі за час знаходження у відпустці, виплати, пов`язані з тимчасовою непрацездатністю були нараховані і виплачені позивачу у період з вересня 2015 року по серпень 2020 року(за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що не заперечується сторонами та підтверджується матеріалами справи.

Однак, в порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" позивачу до розрахунків заробітку для визначення розміру пенсії не було включено вказаних надбавок за дні відрядження з січня 2016 року по травень 2020 року заробітна плата з корегуванням, надбавка за класний чин, збереження середнього заробітку, у тому числі за час знаходження у відпустці, виплати, пов`язані з тимчасовою непрацездатністю.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, враховуючи те, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій, які полягли у не врахуванні для обчислення позивачу пенсії за вислугу років таких складових заробітної плати, як оплата за дні відрядження, збереження середнього заробітку за час знаходження у відпустці, виплати, пов`язані з тимчасовою непрацездатністю, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, сплачений судовий збір у сумі 908 грн. підлягає стягненню на користь позивача.

Відповідно до ст. 132 Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Положеннями частини 2ст.134 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (ч. 3ст.134 КАС України).

Частинами 4, 5, 6 статті 134 КАС України передбачено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Судовими витратами є лише оплата тих послуг, які надаються адвокатами, що відповідають вимогамст. 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"та здійснюють свою діяльність у організаційних формах, зазначених у ст.ст.4,13,14,15 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Відповідно до ч. 1ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Згідно ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Як убачається з матеріалів справи, судові витрати складаються з витрат на правничу допомогу, що підтверджується договором про надання правничої допомоги від 31.07.2020 року, укладеного між позивачем та адвокатом Сухиніним Андрієм Олександровичем, актом виконаних робіт.

Отже, враховуючи складність справи та обсяг наданих послуг адвокатом, суд вважає співмірним розмір витрат на правничу допомогу в сумі 3000 грн., а заперечення щодо збільшення суми коштів за надання вищезазначених робіт є необґрунтованими, у зв`язку з чим підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, пл. Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, пл. Соборна, 3) щодо відмови у перерахунку пенсійних виплат ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 02.12.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, пл. Соборна, 3) здійснити з 02.12.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) із урахуванням повної суми 1996720,02 грн., з якої нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, пл. Соборна, 3) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3000 (три тисячі ) грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош