
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2021 рокуСправа № 160/10945/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини 3011 Національної гвардії України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 06.07.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини 3011 Національної гвардії України про:
- визнання протиправною бездіяльності Військової частини 3011 Національної гвардії України щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 17.08.2017 включно із застосуванням місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року;
- зобов`язання Військової частини 3011 Національної гвардії України нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 17.08.2017 включно із застосуванням місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року в сумі 59776,72 грн із одночасним відрахуванням 1,5% військового збору та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
2. У позові заявлено клопотання про встановлення судового контролю та зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення.
3. Ухвалою від 09.07.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено сторонам строк для подання до суду заяв по суті спору, витребувано докази.
4. 02.08.2021 відповідач надав відзив та витребувані докази по справі.
5. 02.08.2021 надійшло клопотання представника відповідача про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
6. Ухвалою суду від 09.08.2021 у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
7. 06.08.2021 позивач надав відповідь на відзив.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
8. Позивач зазначив, що у період з 01.12.2015 по 17.08.2017 йому не у повному обсязі нараховувалось та виплачувалось грошове забезпечення, а саме не здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення.
9. За період проходження служби з 01.12.2015 по 17.08.2017 сума невиплаченої індексації грошового забезпечення складає 59776,72 грн, а саме: у грудні 2015 року 2302,64 грн (167,10% х 1378 грн); у січні 2016 року 2359,14 грн (171,20% х 1378 грн); у лютому 2016 року 2359,14 грн (171,20% х 1378 грн); у березні 2016 року 2359,14 грн (171,20% х 1378 грн); у квітні 2016 року 2359,14 грн (171,20% х 1378 грн); у травні 2016 року 2482,40 грн (171,20% х 1450 грн); у червні 2016 року 2710,05 грн (186,90% х 1450 грн); у липні 2016 року 2710,05 грн (186,90% х 1450 грн); у серпні 2016 року 2710,05 грн (186,90% х 1450 грн); у вересні 2016 року 2710,05 грн (186,90% х 1450 грн); у жовтні 2016 року 2710,05 грн (186,90% х 1450 грн); у листопаді 2016 року 2710,05 грн (186,90% х 1450 грн); у грудні 2016 року 3177,60 грн (198,60% х 1600 грн); у січні 2017 року 3177,60 грн (198,60% х 1600 грн); у лютому 2017 року 3177,60 грн (198,60% х 1600 грн); у березні 2017 року 3363 грн (210% х 1600 грн); у квітні 2017 року 3363 грн (210,00% х 1600 грн); у травні 2017 року 3536,40 грн (210% х 1684 грн); у червні 2017 року 3730,06 грн (221,50% х 1684 грн); у липні 2017 року 3730,06 грн (221,50% х 1684 грн); у серпні 2017 року 2045,52 грн ((221,50% х 1684 грн) /31 х 17) (за 17 днів).
10. У зв`язку із невиплатою у повному обсязі грошового забезпечення, зокрема сум його індексації, позивач звернувся до суду із цим позовом.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначивши, що з 17.08.2017 ОСОБА_1 було виключено зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення наказом командира військової частини 3011 Національної гвардії України від 17.08.2017 № 202 (по стройовій частині). Також, вказаним наказом, серед іншого, було передбачено виплатити позивачу: одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби; премію за період з 01 по 17 серпня 2017 року в розмірі 525 відсотків посадового окладу.
12. Таким чином, розрахунок грошового забезпечення при звільненні ОСОБА_1 військова частина здійснила в повному обсязі.
13. Відповідно до пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме, підприємства, установи та організації, що фінансуються та дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
14. Згідно із пунктом 20 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» до кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи.
15. Головним управлінням Національної гвардії України були відпрацьовані, затверджені та надіслані до військової частини плани асигнувань загального фонду бюджету на 2015 – 2021 роки та відповідні кошториси на ці роки.
16. Виплати військовослужбовцям залежать від обсягу фінансування військової частини на відповідний рік. Відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу командир частини, як керівник, здійснює видатки на грошове забезпечення лише в межах фонду грошового забезпечення.
17. Військова частина 3011 Національної гвардії України відповідно до рішення про включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій є неприбутковою організацією та утримується за рахунок бюджетних коштів.
18. У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 1013 від 09.12.2015, яка набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015, істотно змінився порядок індексаціїзарплати та інших доходів населення.
19. Починаючи з 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець.
20. Поряд із цим, відповідні зміни до Порядку № 1078 були внесені постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури; заробітної платну особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
21. Пунктом першим вказаної постанови передбачено підвищення з 01.12.2015 посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників.
22. При цьому, підвищення окладів не стосувалось військовослужбовців.
23. Але, згідно з пунктом 3 Постанови № 1013 визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого у подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації.
24. Розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача, як органу, в якому позивач проходив службу і який виплачував йому грошове забезпечення. Саме на відповідача за наявності законних підстав покладається обов`язок нарахувати та виплатити позивачу індексації грошового забезпечення.
25. Питання про те, який базовий місяць буде використаний при нарахуванні індексації є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені.
26. Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.10.2020 у справі № 240/11882/19, а також чисельних рішеннях судів апеляційної інстанції, справи № 380/5076/20, № 380/6062/20, № 440/3146/20, № 480/630/20.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
27. ОСОБА_1 з 22.09.2010 проходив військову службу у військовій частині 3011 Національній гвардії України на посаді начальника відділення бойової та спеціальної підготовки.
28. Наказом командувача Національної гвардії України від 03.08.2017 № 105 о/с позивача було звільнено з військової служби у відставку ЗСУ за пунктом «б» (за станом здоров`я) частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
29. З 17.08.2017 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення наказом командира військової частини 3011 Національної гвардії України від 17.08.2017 № 202 (по стройовій частині).
30. Згідно із довідкою про нарахування та виплату індексації ОСОБА_1 , виданою ВЧ 3011 НГУ 30.07.2021 за № 243, у зв`язку із внесенням змін до «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації, грошових доходів населення» (зі змінами) за відсутності механізму нарахування та виплати індексації за попередні періоди, індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 17.08.2017 громадянину ОСОБА_1 не нарахована та не виплачена. За 2015 рік данні відсутні у зв`язку із здачею відповідних документів до Центрального архівного відділу Національної гвардії України.
31. Довідкою про посадові оклади за посадами ОСОБА_1 , виданою ВЧ 3011 НГУ 30.07.2021 за № 245 визначено:
- старший офіцер відділення бойової та спеціальної підготовки з 22.09.2010 по 16.11.2011 посадовий оклад = данні відсутні у зв`язку із здачею відповідних документів до Центрального архівного відділу Національної гвардії України;
- начальник відділення бойової та спеціальної підготовки з 26.03.2015 до 17.08.2017 посадовий оклад = 2015 рік - данні відсутні у зв`язку із здачею відповідних документів до Центрального архівного відділу Національної гвардії України (подано запит до Центрального архівного відділу Національної гвардії України), 2016-2017 роки = 1090 грн.
32. Згідно із відомостями по нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, з 01.01.2017 по 31.12.2017 індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
33. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XІІ (далі – Закон № 2011-XІІ).
34. Відповідно до частини другої статті 9 № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
35. Частиною третьою статті 3 Закону № 2011-XII визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону
36. Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі – Закон № 1282-XII):
- індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;
- індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;
- поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
37. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) (частина перша статті 2 Закону № 1282-XII).
38. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (частина шоста статті 2 Закону № 1282-XII).
39. Згідно із статтею 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
40. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частина друга статті 5 Закону № 282-XII).
41. Індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи (стаття 10 Закону № 1282-XII).
42. Спори, що виникають з питань індексації грошових доходів населення, вирішуються у судовому порядку (стаття 16 Закону № 1282-XII).
43. Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені «Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі – Порядок № 1078).
44. Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
45. Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник (пункт 10-2 Порядку № 1078, застосовується з 01.12.2015).
46. Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013, яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.12.2015, збільшено розміри посадових окладів з 01.12.2015 у штатному розписі посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
47. Пунктом 3 Постанови № 1013 встановлено:
- міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року;
- для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
48. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що позивач вважає протиправним ненарахування та невиплату сум індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 17.08.2017, відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає про відсутність підстав для нарахування та виплати спірної індексації у зв`язку із невиділенням бюджетних асигнувань на такі витрати, наявністю у відповідача дискреційних повноважень по визначенню базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення, імперативного застосування з 01.12.2015 базового місяця для індексації грошового забезпечення військовослужбовців січня 2016 року.
49. Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у ВЧ 3011 НГУ з 2010 року по 17.08.2017.
50. Матеріалами справи не підтверджено виплату сум індексації грошового забезпечення за період 01.12.2015 по 17.08.2017, відповідач надав відомості про розмір посадового окладу позивача тільки за 2016-2017 роки, який складав 1090 грн.
51. Вирішуючи заявлений спір, суд зазначає, що положеннями статтей 1, 2, 4 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
52. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
53. Як визначено абзацом 2 частини третьої статті 9 Закону № 2011-XII, грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
54. Таким чином, право на індексацію грошового забезпечення військовослужбовця встановлено законом.
55. При визначені наявності підстав для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за спірний період вирішальним є встановлення місяця підвищення або «базового» місяця.
56. Вирішальним у цій справі є також надання оцінки доводам відповідача, який погоджується, що Постановою № 1013 не було підвищено посадові оклади військовослужбовцям, проте стверджує про безумовне застосуванням пункту 3 цієї постанови щодо встановлення базового місяця для обчислення індексації – січень 2016 року.
57. Надаючи оцінку доводам сторін щодо нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовцю за спірний період, суд виходить із того, що з 01.12.2015 до Порядку № 1078 внесено зміни та, зокрема, змінено редакцію пункту 10-2, згідно з яким змінилися правила індексації оплати праці (грошового забезпечення).
58. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає такий працівник.
59. На підставі пункту 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
60. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
61. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
62. Згідно із пунктом 14 Порядку № 1078 роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
63. Мінсоцполітики в листі від 28.04.2016 № 201/10/1.37-16 надало роз`яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватися з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року».
64. При цьому, підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
65. Згідно із абзацами 4-5 пункту 5 Порядку № 1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
66. Отже, місяцем підвищення (базовим) вважається місяць, у якому підвищено тарифну ставку (посадовий оклад), а не грошове забезпечення за рахунок його постійних складових (абзац перший пункту 5 Порядку № 1078), сума індексації визначається залежно від останнього підвищення окладу за посадою, яку обіймає військовослужбовець, а підвищення грошового забезпечення за рахунок інших складових, без підвищення окладу, не впливає на індексацію та не призводить до зміни базового місяця й зменшення суми індексації. Індексацію нараховують пропорційно відпрацьованому часу.
67. При цьому, індексація не нараховується, якщо сума збільшення грошового забезпечення в місяці підвищення посадового окладу перевищує суму індексації.
68. Таким чином, суд зазначає, що позивач має право на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за спірний період із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (місяця підвищення або базового місяця) січень 2008 року, оскільки розмір посадового окладу позивача підвищено востаннє в січні 2008 року згідно пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294.
69. Доводи відповідача про відсутність фінансування, неможливість індексації минулих періодів, відсутності порядку, не можуть слугувати підставою для відмови у задоволенні позову у цій частині.
70. Надаючи оцінку доводам відповідача щодо імперативного застосування пункту 3 Постанови № 1013, яким встановлено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку № 1078, суд вважає їх незастосовними у спірних правовідносинах, зокрема щодо індексації грошового забезпечення військовослужбовця, з огляду на наступне.
71. Постановою № 1013 з 01.12.2015 підвищено посадові оклади працівників бюджетної сфери та пунктом 3 цієї постанови встановлено, що у такому випадку для подальшої індексації саме заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року.
72. Тобто, пунктом 3 визначено у повній логічній та структурні відповідності нормам Постанови № 1013, у тому числі новій редакції пункту 10-2 Порядку № 1078, базовий місць для індексації саме заробітної плати працівникам, яким підвищено оклад з 01.12.2015, та пунктом 3 не встановлюється базовий місяць (місяць підвищення окладу) для військовослужбовців, оскільки Постановою № 1013 не встановлено підвищення окладу для такої категорії осіб, як військовослужбовці.
73. Таким чином, доводи відповідача про наявність у нього дискреційних повноважень щодо визначення базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення, тобто права вибору або січень 2008 року або січень 2016 року, суд вважає помилковими, оскільки суттю дискреційних поводжень є право вибору як діяти у декількох варіантах, і кожен з таких виборів буде різновидом правомірної поведінки.
74. Однак, у розглянутому спорі відповідач не має право вибору базового місяця на власний розсуд, оскільки порядок дій відповідача є чітко унормованим та таким, що не передбачає різних варіантів правомірної поведінки.
75. У розглянутому випадку не тільки порушене право позивача на індексацію грошового забезпечення є предметом спору, а й застосування базового місяця для обчислення індексації – січня 2008 року, проти якого категорично заперечує відповідач, стверджуючи про правомірність обрання таким базовим місяцем (місяцем підвищення окладу) саме січень 2016 року, що за оцінкою суду є помилковим.
76. В іншому випадку, у разі, якщо суд не надаватиме оцінку важливим аргументам сторін щодо місяця підвищення грошового забезпечення (базового місяця), судовий захист порушених прав позивача не буде ефективним, оскільки констатації судом факту порушення права є недостатньо для такого захисту, так як суд має визначити у чому саме полягає таке порушення та обрати належний спосіб судового захисту.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
77. З аналізу матеріалів справи, дослідивши зміст спірних правовідносин, суд зазначає про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, у тому числі із виходом за їх межі, оскільки судом встановлено не нарахування сум індексації грошового забезпечення, отже вихід за межі позову є необхідним для повного захисту прав позивача, та відсутність підстав для задоволення заявленого позову в частині зобов`язання відповідача виплатити суми індексації у розмірі 59776,72 грн, оскільки спірні суми індексації грошового забезпечення не є обчисленими та не є нарахованими відповідачем, отже відсутні підстави для зобов`язання відповідача виплатити визначену позивачем суму, такі вимоги є передчасними.
78. У відповідача існує обов`язок щодо нарахування та виплати вказаних сум індексації, а суд у розглянутому випадку не може підміняти функції суб`єкта, до повноважень якого входить обчислення та нарахування складових грошового забезпечення.
щодо зобов`язання відповідача надати звіт
79. У позовній заяві позивачем заявлено клопотання про зобов`язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення.
80. Суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення, оскільки за правилами статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
81. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Відповідач зобов`язаний виконувати рішення суду відповідно до статті 129-1 Конституції України, згідно із якою судове рішення є обов`язковим до виконання, та відповідно до статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», якою встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади та судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, органи державної влади, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
82. Зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, відповідно до частини першої статті 382 КАС України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правом, а не обов`язком суду.
83. З заявленого клопотання позивача не вбачається, а судом не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дасть очікуваного результату, або що відповідач створюватиме перешкоди для виконання такого рішення.
84. Оскільки позивач не навів обґрунтувань та не надав доказів, що підтверджують необхідність застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням цього рішення.
85. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
86. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Військової частини 3011 Національної гвардії України (код ЄДРПОУ 23313871; вул. Володимира Великого, 93, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50071) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні ді – задовольнити частково.
87. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3011 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 17.08.2017 включно із застосуванням місяця підвищення окладу (базового) місяця для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року.
88. Зобов`язати Військову частину 3011 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.12.2015 по 17.08.2017 включно сум індексації грошового забезпечення із застосуванням місяця підвищення окладу (базового) місяця для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року.
89. В іншій частині позовних вимог відмовити.
90. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба