
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4339/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шопік М.М.,
за участю представника позивача Давидюк В.Г.,
представника відповідача Філюк С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьк, за правилами загального позовного провадження, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “КВАДРО ОІЛ” до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “КВАДРО ОІЛ” звернулося з позовом до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій від 20.04.2021 №49-8/21.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Державною екологічної інспекцією у Волинській області, проведено перевірку характеристик продукції Товариства з обмеженою відповідальністю «КВАДРО ОІЛ», за результатами якої складено акт перевірки характеристик продукції від 25.03.2021 року №14-8/21, яким встановлено порушення п. 6 ч.7 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції»; п. 20 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою КМУ від 01.08.2013 року №927, постанова КМУ від 30.12.2015 року №1184 «Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам»; п.7, п.10 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою КМУ від 01.08.2013 року №927.
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.03.2021 року №74-8/21, №75-8/21, 76- 8/21.
Згідно акту перевірки стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 16.04.2021 року №12-8/21 встановлено не виконання ТОВ «КВАДРО ОІЛ» рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.03.2021 року №75-8/21 щодо виконання п. 20 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою КМУ від 01.08.2013 року №927, постанова КМУ від 30.12.2015 року №1184 «Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам».
19.04.2021 року відповідачем складено протокол №11-8/21 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».
20.04.2021 року відповідачем винесена постанова №49-8/21 про накладення штрафу в розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34 000,00 грн. за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 26.03.2021 року №75-8/21 щодо усунення формальної невідповідності, визначених пунктом третім частиною четвертою статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
Із постановою про накладення штрафу від 20.04.2021 року №49-8/21 ТОВ «КВАДРО ОІЛ» не погоджується, вважає таку постанову протиправною, з огляду на те, що вимоги Технічного регламенту № 927 поширюється на спеціального суб`єкта - виробника та у визначений момент - перед введенням в обіг палив, оскільки згідно частини другої статті 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», частини першої статті 1 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» виробник - це «фізична чи юридична особа - резидент України, яка є виготовлювачем продукції, або будь-яка інша особа - резидент України, яка заявляє про себе як про виготовлювача, розміщуючи на продукції відповідно до законодавства своє найменування, торговельну марку чи інше позначення, або особа - резидент України, яка відновлює продукцію», а введення в обіг це - надання продукції на ринку України в перший раз.
ТОВ «КВАДРО ОІЛ» не є виробником товару, а здійснює лише роздрібну торгівлю пальним, тому пункт 20 Технічного регламенту № 927 не поширюється на наше товариство.
Також, у рішенні про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.03.2021 року №75-8/21 зазначено про усунення формальної невідповідності вимогам Технічного регламенту, зобов`язано вжити заходи щодо усунення формальної невідповідності шляхом взаємодії із суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству.
Крім того, з метою виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від ТОВ «КВАДРО ОІЛ» звернулося до постачальника пального - ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» із листом про надання копій документів із його постачальником, а також щодо отримання пояснень про відсутність у паспорті якості знаку відповідності.
Листом від 07.04.2021 року №409 ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» повідомив про те, що у зв`язку з передбаченими договором умовами про нерозголошення конфіденційної інформації не має права надання ТОВ «КВАДРО ОІЛ» копій договорів постачання нафтопродуктів з постачальниками підприємства, а також надав пояснення, що невід`ємним додатком до паспорта якості №11322801/20-0014/279 від 19.02.2021 року є паспорт якості заводу- виробника з нанесенням на нього (виробником згідно вимог Технічного регламенту) знаком відповідності технічним регламентам. Лист ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» був наданий відповідачу, і є додатком до акту перевірки стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 16.04.2021 року №12-8/21.
Також позивач наголошує на тому, що на виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від року №75-8/21 відповідачу було надано паспорт якості №11322801/20- 0014/279 від 19.02.2021 року виданий Центром паливних випробувань «TFC» Гребінківська ВЛ, в якому зазначено, що невід`ємною частиною даного паспорта якості є паспорт якості заводу-виробника № 192 від 03.02.2021 року, який теж був наданий відповідачу. При цьому, з паспорта якості заводу-виробника № 192 від 03.02.2021 року вбачається, що на нього нанесений знак відповідності.
Крім цього, ТОВ «КВАДРО ОІЛ», яке не є виробником товару, а лише здійснює роздрібну торгівлю пальним, не має права самостійно вносити зміни до паспортів якості, які видаються випробувальними лабораторіями.
Наведене свідчить, про протиправність постанови про накладення штрафу від 20.04.2021 року №49-8/21.
З урахуванням викладеного позивач просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28.04.2021 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог статей 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
21.05.2021 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву.
У даному відзиві відповідач наголошував на тому, що на підставі наказу та направлення на проведення перевірки від 22.03.2021 № 22-РН, посадовими особами Інспекції в період з 22.03.2021 по 25.03.2021 проведено планову перевірку характеристик продукції, а саме дизельного палива за адресою розповсюдження продукції: вул. Дубнівська, 60, м. Луцьк, де здійснює господарську діяльність ТОВ «КВАДРО ОІЛ».
За результатами перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 25.03.2021 № 14-8/21, яким встановлено, зокрема, що під час проведення перевірки надано документ про якість (паспорт якості) № 11322801/20-0014/279 від 19.02.2021 виданий Центром паливних випробувань «TFC» Гребінківська ВЛ, в якому відсутній знак відповідності технічним регламентам, що є порушенням вимог п. 20 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 (далі - Технічний регламент № 927), Постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1184 «Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення».
Інспекцією винесено, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.03.2021 № 75-8/21, яким застосовано обмеження надання продукції на ринку шляхом усунення формальної невідповідності, з вимогою до ТОВ «КВАДРО ОІЛ» щодо усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами шляхом взаємодії із суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Встановлено строк виконання рішень до 13.04.2021.
Актом перевірки стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 16.04.2021 №12-8/21 (далі - Акт від 16.04.2021) встановлено, що рішення №75-8/21 не виконано та не може бути визнане результативним.
У зв`язку з невиконанням рішення №75-8/21, Інспекцією 19.04.2021 складено протокол №11-8/21 про виявлені порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України «Про загальну безпечність харчової продукції».
За результатами розгляду акту від 16.04.2021 та Протоколу, на підставі п.3 частини четвертої ст. 44 Закону №273 5-VI, керівником Інспекції винесено постанову про накладення штрафу від 20.04.2021 №49-8/23, якою за невиконання рішення №75-8/21 до ТОВ «КВАДРО ОІЛ» застосовано адміністративно- господарські санкції у вигляді штрафу в розмірі 34 000,00 грн. (2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян).
Відповідач вважає, що доводи позовної заяви є помилковими, оскільки грунтуються на неправильному тлумаченні законодавства, не застосуванні норм закону, які підлягають обов`язковому застосуванню.
Як встановлено пп. «а» п.1 частини 2 ст.24 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції» під час проведення планових перевірок характеристик продукції у її розповсюджувачів на початковому етапі перевірки об`єктами перевірки є наявність знака відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання вимог щодо форми, опису, правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, а також правил його застосування.
Відповідно до пп. «а» п.1 частини 2 ст.25 згаданого Закону під час проведення перевірки характеристик продукції у ЇЇ виробників на початковому етапі перевірки об`єктами перевірки є наявність знака відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання вимог щодо форми, опису, правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, а також правил його застосування.
Таким чином, перевірка наявності знака відповідності технічним регламентам, є обов`язковою як при перевірці продукції у її виробників, так і перевірці продукції у її розповсюджувачів.
Статтею 29 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» встановлено, що у випадках, визначених у технічних регламентах, на продукцію та/або на інші об`єкти, що зазначені в таких технічних регламентах (табличку з технічними даними, пакування, супровідні документи тощо), повинен наноситися знак відповідності технічним регламентам.
Вимоги до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, що виробляються, вводяться в обіг та реалізуються на території України, встановлює Технічний регламент № 927.
Відповідно до п. 5 Технічного регламенту №927 дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
Пунктом 20 Технічного регламенту №927 визначено, що перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність.
Наведене свідчить, що паливо не може вводитись та перебувати в обігу, якщо виробником не нанесено на паспорт якості знак відповідності технічним регламентам.
Інспекція не заперечує, що знак відповідності технічним регламентам повинен бути нанесений саме виробником, однак наголошує, що нанесення такого знаку перед введенням палив в обіг є обов`язковим, а у разі його відсутності, продукція не може вважатись такою, що відповідає встановленим вимогам.
Таким чином, відсутність знака відповідності на паспорті якості, незалежно від того, яку ланку займає той чи інший суб`єкт господарювання у ланцюгу постачання продукції, має наслідком вжиття обмежувальних заходів до суб`єкта господарювання, продукція якого перевірялась.
Отже, позивач, вважаючи що вимога нанесення знака відповідності технічним регламентам стосується лише виробника, не врахував норм Закону, з яких випливає обов`язок органу ринкового нагляду перевірити наявність знака відповідності технічним регламентам як у розповсюджувачів так і у виробників продукції, а також вимагати вжити заходів щодо його нанесення. Відтак доводи позовної заяви не можуть свідчити про наявність порушень з боку Інспекції.
Разом з тим, недотримання виробником вимог п.20 Технічного регламенту №927, не звільняє позивача від обов`язку здійснювати реалізацію палива у відповідності до встановлених вимог. Враховуючи, що суб`єкт господарювання може здійснювати реалізацію палива лише за умови відповідності палив вимогам цього Технічного регламенту, тому наявність на паспорті якості знака відповідності технічним регламентам є обов`язковою.
З урахуванням викладеного вважає оскаржувану постанову законною, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.
31.05.2021 від представника позивача на адресу суду надійшов відповідь на відзив.
Ухвалою судді від 25.06.2021 року судовий розгляд справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “КВАДРО ОІЛ” до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови, ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначити підготовче засідання у справі на 5 серпня 2021 року в залі судових засідань Волинського окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 10.08.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “КВАДРО ОІЛ” до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови до розгляду по суті.
В судовому засіданні 03.09.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення учасників справи, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами наявними у матеріалах справи, судом встановлені наступні обставини справи.
Державною екологічної інспекцією у Волинській області, проведено перевірку характеристик продукції Товариства з обмеженою відповідальністю «КВАДРО ОІЛ», за результатами якої складено акт перевірки характеристик продукції від 25.03.2021 року №14-8/21, яким встановлено порушення п.6 ч.7 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції»; п. 20 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою КМУ від 01.08.2013 року №927, постанова КМУ від 30.12.2015 року №1184 «Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам»; п.7, п.10 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою КМУ від 01.08.2013 року №927.(а.с.8-11)
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.03.2021 року №74-8/21, №75-8/21, 76- 8/21.(а.с.12-13)
Вказаним рішенням визначено зміст обмежувального (корегувального) заходу та запропоновані дії, що має виконати суб`єкт господарювання, а саме: усунути формальні невідповідності із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами шляхом взаємодії із суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або інший спосіб, що не суперечить законодавству.
Згідно акту перевірки стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 16.04.2021 року №12-8/21 встановлено не виконання ТОВ «КВАДРО ОІЛ» рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.03.2021 року №75-8/21 щодо виконання п. 20 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою КМУ від 01.08.2013 року №927, постанова КМУ від 30.12.2015 року №1184 «Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам».(а.с.14-17)
19.04.2021року Державною екологічною інспекцією у Волинській області складено протокол №11-8/21 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».(а.с.18-19)
20.04.2021 року відповідачем винесена постанова №49-8/21 про накладення штрафу в розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34 000 грн. за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 26.03.2021 року №75-8/21 щодо усунення формальної невідповідності, визначених пунктом третім частиною четвертою статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».(а.с.20-21)
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначено Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02 грудня 2010 року №2735-VI.
За змістом статті 1 вказаного Закону державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону. У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює визначені цим Законом та Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» повноваження також через свої територіальні органи, термін «орган ринкового нагляду» позначає також його територіальні органи.
Стаття 4 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначає, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1069 затверджено Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, зокрема Держекоінспекція відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 «Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив» здійснює державний ринковий нагляд за автомобільними бензинами, дизельним, судновим та котельним паливом.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону.
При проведенні перевірок характеристик продукції органи ринкового нагляду враховують ступінь ризику, який може становити відповідна продукція, а також відомості, що містяться у зверненнях споживачів (користувачів) про захист їх права на безпечність продукції, та іншу інформацію щодо продукції.
Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи. Під час проведення перевірок продукції певного виду (типу), категорії та/або групи забороняється перевіряти продукцію іншого виду (типу), категорії та/або групи.
Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та направлення видаються і оформлюються невідкладно.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом: 1) приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами (згідно з частинами першою і четвертою статті 29 цього Закону); 2) усунення формальної невідповідності (згідно з частиною третьою статті 29 цього Закону); 3) тимчасової заборони надання продукції на ринку.
Згідно статті 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
У разі якщо органом ринкового нагляду за результатами аналізу повідомлення відповідного суб`єкта господарювання про виконання ним рішення про приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами чи усунення формальної невідповідності та/або перевірки стану виконання суб`єктом господарювання цього рішення, проведених відповідно до статті 34 цього Закону, встановлено, що невідповідність продукції встановленим вимогам не усунено або усунено частково, орган ринкового нагляду відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів вживає таких обмежувальних (корегувальних) заходів: обмеження, заборона надання продукції на ринку, вилучення продукції з обігу, відкликання продукції.
Частиною першою статті 33 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що обмежувальні (корегувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» знак відповідності технічним регламентам - маркування, за допомогою якого виробник вказує, що продукція відповідає застосовним вимогам, визначеним у технічних регламентах, якими передбачене нанесення цього маркування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 1.08.2013 року № 927 затверджено Технічний регламент щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив.
Згідно із пунктом 1 Технічного регламенту №927 цей Технічний регламент встановлює вимоги до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, що виробляються, вводяться в обіг та реалізуються на території України, з метою захисту життя та здоров`я людини, тварин, рослин, національної безпеки, охорони навколишнього середовища та природних ресурсів.
Так, пунктами 5, 7 Технічного регламенту №927 передбачено, що дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту. Під час роздрібного постачання (реалізації) палива позначення палив повинне бути розміщено у місцях, доступних для споживача (на паливо-розподільчому обладнанні), а також відображено в розрахункових документах. На вимогу споживача (покупця) продавець повинен надати копію документа про якість (паспорт якості) палива та копію декларації про відповідність.
Згідно з пунктом 8 Технічного регламенту № 927 кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива.
Відповідно до пункту 1 Технічного регламенту № 927 документ про якість (паспорт якості) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів.
Пунктом 9 Технічного регламенту № 927 визначено, що документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку палива; товарний знак підприємства-виробника, його назву та адресу; назву та адресу постачальника (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою.
Відповідно до пункту 20 Технічного регламенту № 927 перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність.
Правила та умови нанесення знака відповідності технічним регламентам, форма та опис знака відповідності технічним регламентам затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1184.
Відповідно до пункту 1 Правил знак відповідності технічним регламентам наноситься на продукцію або на її табличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли це є неможливим або невиправданим через характер продукції, знак відповідності наноситься на пакування та на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом.
Описом знака відповідності технічним регламентам передбачено, що знак відповідності технічним регламентам має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Довжина розриву кола становить 0,22 його загальної довжини (або 80 градусів). Зображення знака відповідності може бути плоским або рельєфним і виконується двома контрастними кольорами. Висота знака відповідності не може бути менш як 5 міліметрів, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. У разі зменшення або збільшення розміру знака відповідності повинні бути дотримані пропорції його форми.
Враховуючи вищевикладене суд приходить висновку, що пункт 20 Технічного регламенту № 927 поширюється на спеціального суб`єкта - виробника та у визначений момент - перед введенням в обіг палив, оскільки згідно частини другої статті 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», частини першої статті 1 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» виробник - це «фізична чи юридична особа - резидент України, яка є виготовлювачем продукції, або будь-яка інша особа - резидент України, яка заявляє про себе як про виготовлювача, розміщуючи на продукції відповідно до законодавства своє найменування, торговельну марку чи інше позначення, або особа - резидент України, яка відновлює продукцію», а введення в обіг це - надання продукції на ринку України в перший раз.
При цьому суд акцентує увагу на тому, що ТОВ «КВАДРО ОІЛ» не є виробником пального, а здійснює лише роздрібну торгівлю пальним, тому пункт 20 Технічного регламенту № 927 не поширюється на наше товариство.
В матеріалах справи наявний договір №282/03/20 купівлі-продажу нафтопродуктів від 27.03.2020 року, який укладений між приватним підприємством «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «КВАДРО ОІЛ», накладна на відпуск ПММ № 002-1122 від 19.03.2021 року, паспорт якості № 11322801/20-0014/279 від 19.02.2021 року на паливо дизельне ДП-3-Євро-5-ВО, паспорт № 192 від 03.02.2021 року на паливо дизельне ДТ-3-К5, сертифікат відповідності на паливо дизельне ДТ-3-К5 та декларація про відповідність Технічному регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив.(а.с.25-34)
20.04.2022 Вказані документи надавались товариством як до проведення перевірки так і на виконання рішення Державної екологічної інспекції у Волинській області про вжиття обмежувальних заходів, проте відповідач всупереч Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Технічного регламенту № 927 не надав їм належної правової оцінки, внаслідок чого безпідставно, а отже незаконно, прийняв постанову №49-8/21 від 20.04.2021 року про накладення на позивача штрафу в розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34 000,00 грн. за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 26.03.2021 року №75-8/21 щодо усунення формальної невідповідності, визначених пунктом третім частиною четвертою статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
Згідно частини 1 статті 33 Закону №2735-VІобмежувальні (корегувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду.
Відповідно до частини 7статті 33 вказаного Закону у рішенні органу ринкового нагляду про заборону чи обмеження надання продукції на ринку, вилучення продукції з обігу або її відкликання зазначаються: 1) обґрунтування підстав прийняття такого рішення; 2) конкретні обмежувальні (корегувальні) заходи та пов`язані з ними дії, що має виконати суб`єкт господарювання, до якого застосовуються такі заходи; 3) потреба у вжитті відповідних обмежувальних (корегувальних) заходів щодо всього обсягу продукції певної марки (моделі, артикулу, модифікації) або її окремих партій чи серій; 4) строк виконання рішення; 5) способи, порядок і строки оскарження суб`єктом господарювання цього рішення; 6) строк повідомлення відповідним суб`єктом господарювання органу ринкового нагляду про виконання рішення.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 19.04.2019 № 667 затверджена Форма 8 «Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів».
Згідно цієї форми рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів повинне містити, зокрема зміст обмежувального (корегувального) заходу та пов`язані з ним дії, що має виконати суб`єкт господарювання.
Можливість усунення порушень прямо залежить від чіткого визначення суб`єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити позивачу для усунення порушень. Відповідно орган перевірки несе імперативний обов`язок визначити конкретний спосіб усунення порушення. Зазначення конкретних дій у рішенні, які має вчинити суб`єкт господарювання слугує не лише досягненню основних завдань державної політики у сфері забезпечення безпечності нехарчової продукції, а й однакового розуміння норм законодавства з метою його дотримання як суб`єктом господарювання так і органом ринкового нагляду.
У рішенні Державної екологічної інспекції про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.03.2021 року зазначено про усунення формальних невідповідностей із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами шляхом взаємодії із суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або інший спосіб, що не суперечить законодавству.
В свою чергу суд зазначає, що виконання таких дій в безпосередній мірі залежить від суб`єктів господарювання в ланцюгу постачання, що виключає можливість усунення таких порушень в залежності від правової поведінки лише одного суб`єкта господарювання / розповсюджувача продукції.
Так, постачальником палива позивачу було приватне підприємство «УКРПАЛЕТСИСТЕМ».
З метою виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від ТОВ «КВАДРО ОІЛ» звернулося до постачальника пального - ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» із листом про надання копій документів із його постачальником, а також щодо отримання пояснень про відсутність у паспорті якості знаку відповідності.
Листом від 07.04.2021 року №409 ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» повідомив про те, що у зв`язку з передбаченими договором умовами про нерозголошення конфіденційної інформації не має права надання ТОВ «КВАДРО ОІЛ» копій договорів постачання нафтопродуктів з постачальниками підприємства, а також надав пояснення, що невід`ємним додатком до паспорта якості №11322801/20-0014/279 від 19.02.2021 року є паспорт якості заводу- виробника з нанесенням на нього (виробником згідно вимог Технічного регламенту) знаком відповідності технічним регламентам.
Враховуючи наведені вище обставини суд дійшов висновку, що позивачем усунуто саме формальні невідповідності із встановленими вимогами шляхом взаємодії із суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції, як про це зазначив у рішенні про вжиття обмежувальних заходів від 26.03.2021 року. При цьому, усунути визначені порушення іншим чином позивач можливості не мав, оскільки діють спеціальні норми законодавства, які визначають правовий режим документів про якість палива. Вказані вище обставини свідчать про те, що у позивача відсутня об`єктивна можливість виконати в інший спосіб рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.03.2021 року, невиконання якого стало підставою для накладення штрафу відповідно до оскаржуваної постанови.
Відповідальність суб`єктів господарювання за порушення у сфері державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлено нормами Закону №2735-VІ(стаття 44) та у сфері введення в обіг в Україні нехарчової продукції і забезпечення її безпечності Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» від 02.12.2010.
Пунктом 3 частини четвертої статті 44 Закону №2735-VIпередбачено, що до суб`єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі: невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.
Згідно частини третьої статті 29 Закону №2735-VI орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність: знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті; не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом; не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом; декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог; органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною; вчинено інші порушення встановлених вимог, визначені у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність. Перелік порушень встановлених вимог, які вважаються формальною невідповідністю, уточнюється у відповідних технічних регламентах.
З урахуванням наведеного вище, суд вважає, що правових у Державної екологічної інспекції у Волинській області були відсутні правові підстави для застосування до ТОВ «КВАДРО ОІЛ» штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 34000 грн., а відтак оскаржувана постанова про накладення штрафних санкцій від 20.04.2021 №49-8/21 є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги підлягають до задоволення.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачений судовий збір в розмірі 2270 гривень, згідно квитанції від 22.04.2021 року, який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Волинській області.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції у Волинській області про накладення штрафу від 20 квітня 2021 року № 49-8/21.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “КВАДРО ОІЛ” судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270 ( дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Волинській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “КВАДРО ОІЛ”: код ЄДРПОУ:43270986; 43010, м. Луцьк, вул. Дубнівська, 60.
Відповідач: Державна екологічна інспекція України у Волинській області: код ЄДРПОУ 38009738; 43025, місто Луцьк, вул.Степана Бандери, 20.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 10.09.2021.