
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
07 вересня 2021 року м. Київ №640/24145/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шейко Т.І.,
розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Держгеокадастру в Одеській області Державного кадастрового реєстратора у Великомихайлівському районі Міжрайонного управління у Великомихайлівському та Захарівському районі Головного Управління Держгеокадастру в Одеській області Хомченко Галини Миколаївнипровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити діївстановив:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Державного кадастрового реєстратора у Великомихайлівському районі Міжрайонного управління у Великомихайлівському та Захарівському районі Головного Управління Держгеокадастру в Одеській області Хомченко Галини Миколаївни, у якому просив суд:
- визнати протиправною державну реєстрацію земельної ділянки, площею 0,1 га, за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6522186500:04:001:2951;
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею площею 0,1 га, за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6522186500:04:001:2951, зобов`язавши Головне управління Держгеокадастру в Одеській області ( ЄДРПОУ 39765871; 65012, Одеська обл., місто Одеса, вул. Канатна, буд.83 ) в особі Державного кадастрового реєстратора у Великомихайлівському районі Міжрайонного управління у Великомихайлівському та Захарівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Хомченко Галини Миколаївни здійснити реєстрацію скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб і суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням 9 сесії 8 скликання Генічеської міської ради від 08 липня 2021 року №681 було прийнято рішення та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
В той же час, позивач зазначає, що на місці розташування земельної ділянки, на яку останній отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою, 09 червня 2021 року зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 6522186500:04:001:2951, при чому земельна ділянка має адресу АДРЕСА_1 . Проект розроблено інженером-землевпорядником ОСОБА_2 (номер сертифіката та дата видачі: 001204 від 03 січня 2013 року), який працює у ПП «КРОНАУ».
Тобто, предметом спору у цій справі є не дії державного кадастрового реєстратора щодо відмови у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, а забезпечення можливості отримати у власність земельну ділянку саме тієї площі та розміщення, які вказані позивачем.
При цьому, суд зазначає, що наявний спір з сусідніми землекористувачами щодо площі та конфігурації відповідної земельної ділянки.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 року у справі №809/48/18 зазначила, зокрема, що…предметом позову у справі є не оскарження процедури прийняття розпоряджень суб`єктом владних повноважень, як розпорядника земельних ділянок, а забезпечення можливості набуття речового права на земельну ділянку під об`єктами нерухомості, які належать позивачу на праві власності, що свідчить про приватноправовий, а не публічно-правовий характер спірних правовідносин.
В той же час, слід зазначити, що поновлення порушених прав позивача у межах адміністративного судочинства є неможливим, оскільки надавати у власність можливо лише вільну земельну ділянку, тоді як у цій справі існує спір щодо речових прав суміжних землекористувачів, який не може бути вирішеним у порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, спір у справі не є публічно правовим, а пов`язаний з правом цивільним на земельну ділянку і з урахуванням суб`єктного складу сторін має вирішуватися за правилами цивільного судочинства.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року по справі №1340/4570/18 (провадження №К/9901/23198/19).
Згідно пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 170, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва,-
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Державного кадастрового реєстратора у Великомихайлівському районі Міжрайонного управління у Великомихайлівському та Захарівському районі Головного Управління Держгеокадастру в Одеській області Хомченко Галини Миколаївни про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може буде оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко