Рішення № 99451602, 31.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2021
Номер справи
320/5572/20
Номер документу
99451602
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 серпня 2021 року № 320/5572/20

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправними та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 03.06.2020 року № 1606965/2895913576, про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 06 травня 2020 року в ЄРПН, від 03.06.2020 року №1606963/2895913576, про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 11 травня 2020 року в ЄРПН, від 03.06.2020 року №1606964/2895913576, про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 14 травня 2020 року в ЄРПН;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладні податкову накладну № 3 від 06 травня 2020 року, № 6 від 11 травня 2020 року, № 10 від 14 травня 2020 року, що подані ФОП ОСОБА_1 ..

Позивач в обґрунтування своїх вимог зазначає, що оскаржуваними рішеннями протиправно відмовлено у реєстрації податкових накладних, незважаючи на їх відповідність всім вимогам та критеріям, що встановлені ПК України та відповідною підзаконними нормативно-правовими актами. При цьому, оскаржувані рішення комісії ГУ ДПС України у Київській області не містять жодної інформації щодо невідповідності накладних законодавчо встановленій нормі, або щодо порушення законодавства при їх складанні та поданні до реєстрації в ЄРПН. Позивач стверджує, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем з порушенням процедури, встановленої приписами ПК України, та всупереч вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, рішення по своїй суті не відображають фактичних обставин справи, не ґрунтуються на первинних документах, складених позивачем та його контрагентом для підтвердження господарських операцій між ними та базується на доказово і юридично непідтверджених суб`єктивних припущеннях членів комісії ДПС України.

Ухвалою суду від 06.07.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 20.07.2020.

Ухвалою суду від 20.07.2020 зупинено провадження у справі за обґрунтованим клопотанням сторони до 17.08.2020.

Судове засідання 17.08.2020 знято з розгляду у зв`язку з перебуванням судді у відпустці та наступне судове засідання призначено на 06.10.2020.

Відповідачі подали до суду відзив на позовну заяву в якому просили відмовити в задоволенні позову, оскільки оскаржуване рішення прийнято відповідно до вимог та у спосіб визначений чинним законодавством.

Ухвалою суду від 06.10.2020 поновлено провадження у справі.

Позивач 17.08.2020 подав до суду клопотання в якому просить суд подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Відповідачі 06.10.2020 подали до суду клопотання в якому просили суд подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

У зв`язку з поданими клопотаннями та на підставі ст.194 КАС України, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

ФОП ОСОБА_1 зареєстрований уповноваженим органом державної влади 23.05.2017 про, що в журналі обліку реєстраційних справ вчинено запис за № 2 353 000 0000 037884.

Як платник податків та інших обов`язкових зборів ФОП ОСОБА_1 взятий на облік 23.05.2017 року за № 102717146305, як платник єдиного внеску взятий на облік: 23.05.2017 року за № 10000000932253.

ФОП ОСОБА_1 є платником податку (загальна система оподаткування) та здійснює ведення бухгалтерської документації і формування податкової звітності відповідно до вимог чинного законодавства, своєчасно та в повному обсязі подавав податкові декларації та інші звітні документи, за весь час господарювання сплачувала податки та інші загальнообов`язкові збори в порядку та розмірах, встановлених чинним законодавством та виходячи із фактичних обсягів оподатковуваних операцій (об`єкту оподаткування).

ФОП ОСОБА_1 має статус платника податку на додану вартість від 01.07.2017 року та ІПН НОМЕР_1 (підтверджується витягом з реєстру платників податку на додану вартість від 20.06.2017 року №1710274500131), як платник податків зареєстрований за адресою, а саме: АДРЕСА_1 , дані обставини підтверджуються реєстраційними документами.

Видами діяльності платника податків за КВЕД є: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний); 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

Фактично ФОП ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність за таким видом - вантажний автомобільний транспорт.

Для здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 , має у володінні, користуванні та розпорядженні власні та орендовані основні засоби, а саме: Транспортний засіб типу - Спеціалізований вантажний -спеціалізований сідловий тягач -Е, марки DAF, з реєстраційним номером НОМЕР_2 ; Транспортний засіб типу - Спеціалізований вантажний -спеціалізований сідловий тягач -Е, марки DAF, з реєстраційним номером НОМЕР_3 ; Транспортний засіб типу - Спеціалізований вантажний -спеціалізований сідловий тягач -Е, марки DAF, з реєстраційним номером НОМЕР_4 .

Місцезнаходження транспортних засобів є Україна, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Сухоярська, будинок 18 (взято в довогострокову оренду).

З початку 2020 року ФОП ОСОБА_1 використовує працю найманих працівників у кількості 3 осіб.

З метою реалізації своєї господарської компетенції платник податків постійно вступає у договірні відносини з контрагентами, як у Київській області, так і по всій Україні.

Так, ФОП ОСОБА_1 (Покупець) з Товариством з обмеженою відповідальністю «Альянс Ойл Україна» (постачальник) було укладено генеральний договір поставки нафтопродуктів №34638 від 18 серпня 2017 року, а 24.04.2020 року укладено додаткову угоду №8.

На виконання Договору сторонами були вчинені конкретні дії, що складають його зміст. Так, ФОП ОСОБА_1 отримано від ТО В «Альянс Ойл Україна» дизельне паливо ДП -Л-Євро5-В0.

З метою належного оформлення та відображення у звітних бухгалтерських та податкових документах господарських операцій сторонами були складені відповідні первинні документи, серед яких, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, та податкові накладні.

Так, у квітня 2020 року між ФОН ОСОБА_1 (Перевізник) та Товариством з обмеженні відповідальністю «АЛЬЯНС БУДІВЕЛЬНИКІВ УКРАЇНИ» (Замовник) було укладено договір про надання послуг перевезення вантажів автомобільним транспортом №АБУ/300420/0073/БОВ від 30.04.2020.

Відповідно до п.п. 1.1. Договору Замовник доручає, а Перевізник бере на себе зобов`язання відповідно до умов та протягом строку дії цього Договору надавати платні автотранспортні послуги з перевезення вантажів Замовника по території України. За даним договором допускається змішане перевезення, тобто перевезення вантажу, багажу може здійснюватися кількома видами транспорту за єдиним транспортним документом (пряме змішане сполучення). Відносини організацій, підприємств транспорту, то здійснюють перевезення у прямому змішаному сполученні, визначаються за домовленістю між ними та сторонами Договору.

Під наданням платних автотранспортних послуг у цьому Договорі розуміється зобов`язання Перевізника доставляти ввірені йому Замовником (або іншим відмінним від Замовника вантажовідправником) вантажі у пункти призначення та в строки, встановлені у відповідних товарно-транспортних накладних (надалі ТТН) і видавати їх особі, уповноваженій на отримання вантажу (вантажоодержувачеві), а Замовник зобов`язується сплачувати за перевезення вантажів встановлену плату. Згідно з п.п. 1.3. Договору Вантаж вважається прийнятим до перевезення з моменту підписання уповноваженою особою Перевізника всіх примірників ТТН. Відповідно до п.п. 1.4. Договору Маршрут перевезення до пункту призначення визначається Перевізником. Згідно з п.п. 4.1. Договору Вартість послуг за цим Договором визначається на підставі цін. погоджених Сторонами у відповідних заявках до цього Договору, та обчислюється виходячи з: показника вартості І (одного) тонно-кілометра (ТКМ) перевезення конкретного вантажу Замовника. Відповідно до п.п. 4.2. Договору за фактом виконання перевезення Сторони складають та підписують акт прийому-передачі наданих послуг. Згідно з п.п. 4.1. Договору Фактичний обсяг і загальна вартість наданих за цим Договором послуг визначається Сторонами на підставі товарно-транспортних накладних з відміткою Замовника і підписаних Сторонами актів приймання-передачі наданих послуг, які складаються після відвантаження/передачі Перевізником вантажу у пункті призначення та отримання вантажоодержувачем вантажу на адресі розвантаження, направляються Перевізником Замовнику і підписуються Замовником не пізніше 3 (трьох) робочих днів з моменту їх отримання і зазначається у рахунках-фактурах Перевізника, які є підставою для здійснення розрахунків зі цим Договором.

Відповідно до п.п. 4.6. Договору Рахунки-фактури за цим Договором повинні бути сплачені Замовником протягом 5 (п`яти) банківських днів після отримання рахунку-фактури та підтверджуючих документів.

Згідно з п.п. 6.2. Договору Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та його скріплення печатками Сторін та діє на протязі одного календарного року. На виконання Договору сторонами були вчинені конкретні дії, що складають його зміст.

Так, ФОП ОСОБА_1 надано послугу по перевезенню вантажу (пісок) за маршрутом Київська область, село Острів (навантаження) до Київська область, місто Богуслав (розвантаждення) та за маршрутом Київська область, селище міського типу Рокитно (навантаження) до Київська область, місто Богуслав (розвантаждення).

З метою належного оформлення та відображення у звітних бухгалтерських та податкових документах господарських операцій сторонами були складені відповідні первинні документи, серед яких є: Рахунок на оплату №63 від 06.05.2020 року; Акт надання послуг №91 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/1 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/2 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/3 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/4 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/5 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/6 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/7 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/8 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/9 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/10 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладка №06/11 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/12 від 06.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №06/13 від 06.05.2020 року; Податкова накладна від « 06» травня 2020 року № 3; Рахунок на оплату №67 від 1 1.05.2020 року; Акт надання послуг №94 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна№015616 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015614 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015618 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015610 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015621 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015612 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015620 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015624 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015623 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015611 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015619 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015615 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015613 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015617 від 11.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №015609 від 11,05.2020 року; Податкова накладна від « 11» травня 2020 року № 6.

Про належну оплату контрагентом за надані послуги ФОП ОСОБА_1 свідчать відповідні платіжні доручення №10627 від 15.05.2020 року та №10689 від 20.05.2020 року.

Також, у травні 2020 року ФОП ОСОБА_1 (постачальником) отримано замовлення від Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС БУДІВЕЛЬНИКІВ УКРАЇНИ» (Покупець) на пісок.

На виконання замовлення сторонами були вчинені конкретні дії. Так, ФОП ОСОБА_1 доставлено покупцю пісок в кількості 28.46 тонни на суму 8 253,52 грн.

З метою належного оформлення та відображення у звітних бухгалтерських та податкових документах Господарських операцій сторонами були складені відповідні первинні документи, серед яких є: Рахунок на оплату №71 від 14.05.2020 року; Видаткова накладна №98 від 14.05.2020 року; Товарно-транспортна накладна №14/05/01 від 14.05.2020 року; Податкова накладна від « 14» травня 2020 року № 10. Про належну оплату контрагентом за надані послуги ФОП ОСОБА_1 свідчить відповідне платіжне доручення №11013 від 10.06.2020 року.

Так, в травні 2020 року між ФОП ОСОБА_1 (покупець) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Грандавтобуд» (продавець) було укладено договір поставки №ПМ/І27-20 від 13.05.2018 року. Так, ТОВ «Грандавтобуд» поставлено ФОП ОСОБА_1 пісок в кількості 28.46 тонни на загальну суму 4132,39 грн..

З метою належного оформлення та відображення у звітних бухгалтерських та податкових документах господарських операцій сторонами були складені відповідні первинні документи, серед яких є: Рахунок на оплату №36 від 14.05.2020 року; Видаткова накладна №66 від 14.05.2020 року; Податкова накладна №2 від 14.05.2020 року. Відповідно Договору купівлі-продажу ФОП ОСОБА_1 була здійснена оплата за Товар на поточний рахунок Продавця про що свідчить відповідне платіжне доручення №233 від 25.05.2020 року.

При спробі позивача у відповідності до ПК України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, а саме: № З від 06 травня 2020 року, № 6 від 11 травня 2020 року, № 10 від 14 травня 2020 року засобами електронного зв`язку було отримано Квитанції № 1. В квитанціях повідомлялось, що реєстрацію зупинено у відповідності до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК № З від 06 травня 2020 року, № 6 від 11 травня 2020 року, № 10 від 14 травня 2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Комісією регіонального рівня Головного управління ДПС у Київській області прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) або відмові в такій реєстрації, а саме: від 03.06.2020 року № 1606965/2895913576, яким позивачеві відмовлено у реєстрації податкової накладної № 3 від 06 травня 2020 року в ЄРПН; від 03.06.2020 року №1606963/2895913576, яким позивачеві відмовлено у реєстрації податкової накладної № 6 від 11 травня 2020 року в ЄРПН; від 03.06.2020 року № 1606964/2895913576, яким позивачеві відмовлено у реєстрації податкової накладної № 10 від 14 травня 2020 року в ЄРПН.

В якості підстави прийняття зазначених рішень податковим органом зазначено про ненадання позивачем копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у т.ч. рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивачем було подано скаргу на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, рішеннями від 18.06.2020р. залишено скарги позивача без задоволення та оскаржувані рішення без змін.

Не погоджуючись з рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.

В силу прямої дії ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до п. 5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно з п.п. 10, 11 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2)критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3)пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

При цьому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).

Відповідно до п. 1 цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 11 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як встановлено судом, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних №3 від 06.05.2020, №6 від 11.05.2020, №10 від 14.05.2020 стали відповідність операції п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, а саме в квитанції про реєстрацію податкової накладної було зазначено, що Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд зазначає, що відповідно до п. 12 Порядку платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (п.13 Порядку).

Однак, це не є обов`язком платника податку.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" подавав пояснення з приводу господарської операції, за результатами якої було виписано податкову накладну №5 від 10.08.2020. До пояснення позивач додав копії первинних документів, які ним також долучені до матеріалів справи.

В свою чергу, податковий орган, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу позивача жодних запитів щодо недостатності документів, або їх невідповідності чинному законодавству України для прийняття рішення в рамках розглядуваних пояснень не направляв.

Комісією ГУ ДПС у Київській області прийнято рішення від 03.06.2020 №1606965/2895913576, №1606963/2895913576, №1606964/2895913576 про відмову в реєстрації податкових накладних ФОП ОСОБА_1 у зв`язку з ненаданням первинних документів щодо постачання/придбання товарів і послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів у тому числі рахунків-фактур, актів приймання-передачі з урахуванням наявності певних форм та галузевої специфіки, накладних (документи яких не надано підкреслити) та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Як встановлено вище та підтверджується матеріалами справи, позивачем були надані пояснення та копії документів, що складені під час здійснення відповідної господарської операції.

В оскаржуваному рішенні вказано про ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, проте не конкретизовано, яких саме документів не вистачає.

Тобто, незважаючи на покладений на ГУ ДПС у Київській області законодавчо визначений обов`язок підкреслювати документи, які не були надані, податковим органом даний обов`язок не виконано та не зазначено, яких конкретно документів не надано позивачем; одночасно не вказано причин, з яких надані позивачем документи не дають змогу зареєструвати податкову накладну.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

В контексті наведеного суд зазначає, що відповідачами під час розгляду даної адміністративної справи не доведено правомірність прийняття оскаржуваних рішень.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З урахуванням наведеного суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №3 від 06.05.2020, №6 від 11.05.2020, №10 від 14.05.2020 датою їх фактичного отримання відповідачем - 1.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем під час звернення до суду було сплачено судовий збір у розмірі 6306,00 грн. відповідно до платіжного доручення №264 від 25.06.2020.

Враховуючи, що оскаржувані рішення прийняті Комісією Головного управління Державної податкової служби у Київській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Державної податкової служби у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 03.06.2020 року № 1606965/2895913576, про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 06 травня 2020 року в ЄРПН, від 03.06.2020 року №1606963/2895913576, про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 11 травня 2020 року в ЄРПН, від 03.06.2020 року №1606964/2895913576, про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 14 травня 2020 року в ЄРПН.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладні податкову накладну № 3 від 06 травня 2020 року, № 6 від 11 травня 2020 року, № 10 від 14 травня 2020 року, що подані ФОП ОСОБА_1 ..

Стягнути на користь ФОП ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 6306 (шість тисяч триста шість) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.