Рішення № 99451465, 07.09.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2021
Номер справи
300/2663/21
Номер документу
99451465
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2021 р. справа № 300/2663/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ"

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

про визнання протиправною і скасування постанови від 23.12.2020 №2684 про накладення штрафу за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Демидюк Тетяна Анатоліївна в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» (надалі, також позивач, ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ») 04.06.2021 звернулася в суд з позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі, також – відповідач, НКРЕКП), у якій просить визнати протиправною і скасувати постанову від 23.12.2020 №2684 про накладення на позивача штрафу за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу в розмірі 102 000,00 грн.

Підставою звернення до суду слугувало протиправне, на переконання позивача та його представниці, винесення відповідачем оскарженої постанови на підставі необґрунтованих та безпідставних висновків, викладених в акті позапланової виїзної перевірки від 08.12.2020 №647. В обґрунтування позовних вимог представниця позивача зазначає про невідповідність висновків відповідача, що викладені в акті перевірки вимогам чинного законодавства, оскільки ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» дотримується Ліцензійних умов з постачання, інших зобов`язань, встановлених нормативно-правовими актами, які регулюють ринок природного газу, зокрема, визначених пунктом 1 глави 1 Розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи, яким передбачено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Представниця зауважила, що за добовий небаланс природного газу за серпень 2020 року позивачем здійснено 21.09.2020 оплату на суму 24332,75тис.грн, а тому, ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» врегульовано щодобові небаланси своєчасно, належно та в повному обсязі. Також заперечила факт порушення позивачем умов Типового договору, оскільки у ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» виникають зобов`язання як Ліцензіата та сторони лише за Договором транспортування, укладеного між позивачем та ТОВ «оператор ГТС України» №1910000148 від 17.12.2019. Окрім зазначеного, представниця звернула увагу на допущене відповідачем порушення приписів Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Регламенту НКРЕКП, оскільки не забезпечено належної участі позивача на засіданні НКРЕКП щодо розгляду питання про порушення останнім вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу.

Вищенаведені обставини, на переконання представниці позивача свідчать про винесення відповідачем постанови від 23.12.2020 №2684 з грубим порушенням діючого законодавства, без врахування фактичних обставин, а тому, така підлягає визнанню протиправною та скасуванню.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с.99-101).

На адресу суду 30.07.2021 від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг надійшла заява із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження від 19.07.2021 №2028/15-21, а також, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін від 19.07.2021 №2029/15-21. (а.с.112-114, 161-162), у задоволенні яких, ухвалою суду від 04.08.2021, відмовлено (а.с.177-179).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 30.07.2021 за №2027/15-21 від 19.07.2021 (а.с.116-129). У відзиві представниця відповідача із заявленими ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» вимогами не погодилась, вказала на їх безпідставність на необґрунтованість. Зокрема, зазначила про наявність правових підстав та відповідних повноважень для здійснення відповідачем перевірки позивача і винесення спірної постанови; про дискреційні повноваження НКРЕКП в частині накладення на суб`єкта господарювання штрафної санкції за виявлені порушення; вказала на виявлені відповідачем порушення ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» та звернула увагу на те, що позивач, будучи замовником послуг транспортування, відповідає за збалансованість свого портфоліо балансування та повинен вчиняти всі необхідні заходи, направлені на збалансованість своїх портфоліо балансування протягом газової доби, в якій здійснюється надання послуг транспортування природного газу. Водночас, представниця зауважила, що оплата позивачем щодобових небалансів не спростовує протиправність дій останнього щодо своєчасного збалансування свого портфоліо. Вказала на безпідставність тверджень представника позивача про відсутність порушень ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» норм Типового договору та зазначила про врахування та опрацювання відповідачем письмових пояснень та заперечень позивача на акт перевірки, а також заперечила допущення відповідачем будь-яких процедурних порушень в частині незабезпечення доступу позивача до участі у засіданні НКРЕКП.

Враховуючи викладені у відзиві доводи та заперечення вимог позивача, представниця відповідача просить позовну заяву ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» залишити без задоволення.

На адресу суду 02.08.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій представниця ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ із твердженнями та висновками представниці відповідача не погодилася, повторно вказала на допущені відповідачем порушення вимог законодавства у вигляді неврахування заперечень позивача на акт перевірки, зауважила, що в діях позивача відсутні ознаки порушень Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотримання вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу. Представниця наголосила, що на її переконання, оскаржена постанова від 23.12.2020 №2684 не може вважатись законною та такою, що прийнята у спосіб, визначений законодавством України, оскільки застосування штрафу, по суті, являється притягненням позивача до подвійної відповідальності, з огляду на своєчасно здійснену ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ оплату за негативний баланс.

Ознайомившись зі змістом відповіді на відзив, представницею НКРЕКП подано 09.08.2021 до суду заперечення від 06.08.2021 №2144/15-21, в яких повторно акцентовано увагу суду на безпідставність доводів представниці позивача щодо порушення відповідачем процедури прийняття оскарженої постанови в частині неврахування заперечень позивача, вказала на неспростування позивачем допущеного ним порушення чинного законодавства та заперечила необхідність врахування судом під час розгляду даної справи правових позицій господарських судів.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

На підставі посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 30.10.2020 №515, Сектором НКРЕКП у Івано-Франківській області у період з 25.11.2020 по 08.12.2020 проводилась позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» з питань дотримання вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року №201 щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: пункт 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2493 (в редакції постанови від 01 липня 2020 року); положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2497.

За результатами перевірки складено Акт від 08.12.2020 №647 позапланової виїзної перевірки дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» (а.с.81-92), відповідно до висновків якого, відповідачем встановлені порушення позивачем пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 09.2015 року №2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.

Не погоджуючись з висновками Акту від 08.12.2020 №647 та заперечуючи наявність порушень, що встановлені за результатами перевірки, позивачем направлено до НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Івано-Франківській області письмові пояснення (заперечення) і обґрунтування від 09.12.2020 №767-СЛ-3338-1220 до Акту від 08.12.2020 №647 (а.с.25-30).

Надалі, постановою НКРЕКП від 23.12.2020, відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг накладено на позивача штраф у розмірі 102 000 (сто дві тисячі) гривень 00 копійок за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування (а.с.130-131).

ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» не погоджуючись із встановленими порушеннями та накладенням штрафу, в особі уповноваженої представниці, звернулось з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення встановлено Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII (надалі, також Закон №1540-VIII), відповідно до приписів статті 1 якої, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Приписами статей 2, 3 Закону №1540-VIII встановлено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики, щодо діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.

Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, в тому числі, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Згідно із пунктами 11, 12 статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.

Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина 1 статті 19 Закону №1540-VIII).

Водночас, частиною 7 цієї ж статті Закону визначено, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав; обґрунтоване звернення суб`єктів господарювання та споживачів про порушення суб`єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора (частина 5 статті 19 Закону №1540-VIII).

Відповідно до положень статті 22 Закону №1540-VIII, суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції, серед іншого, у вигляді накладення штрафу.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Як встановлено судом з матеріалів справи, НКРЕКП надійшло звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» від 03.09.2020 №ТОВВИХ-20-10042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ», вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи України та пункту 2.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201 (а.с.132-134).

У поданому зверненні ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» зазначено, що постачальниками, в тому числі, і ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» допущено значний обсяг негативного добового небалансу, шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та не вжито заходів щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування.

Також вказано, що надання послуг транспортування природного газу з 01.08.2020 по 21.08.2020 призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу Оператора газотранспортної системи, а не газу, поданого замовниками послуг транспортування, чи газу, який перебуває у їх власності чи розпорядженні.

За наслідком розгляду звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України», відповідачем прийнято постанову від 13.10.2020 № 1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб`єктами господарювання», в якому наведено перелік суб`єктів господарювання щодо яких і проводяться позапланові виїзні перевірки. Зазначеним переліком передбачено також і проведення перевірки ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» (а.с.137-139).

Отже, відповідно до приписів Закону №1540-VIII, на підставі постанови НКРЕКП від 13.10.2020 №1896 та посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 30.10.2020 №515 (а.с.140-141), Сектором НКРЕКП у Івано-Франківській області правомірно та підставно проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ», за результатами якої складено Акт від 08.12.2020 №647.

Надаючи оцінку доводам представниці позивача щодо відсутності підстав для притягнення ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» до відповідальності у вигляді накладення штрафу, суд зазначає таке.

Так, згідно зі змістом акта перевірки, відповідачем встановлено порушення позивачем вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.

Як уже вище зазначалось судом, відповідно до положень статті 22 Закону №1540-VIII суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені, зокрема, Законом України «Про ринок природного газу».

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді накладення штрафу.

Разом з цим, частиною 1 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» установлено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Регулятор, у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу, приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 000 грн до 850 000 грн) - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.

Пунктом 2.1. глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201 (надалі, також Ліцензійні умови) закріплено, що здійснення господарської діяльності з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493; положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497 (надалі, також Типовий договір).

Враховуючи наведені правові норми, суд погоджується із позицією представниці відповідача та зазначає, що дотримання таких положень чинного законодавства є обов`язком позивача, за умови здійснення ним господарської діяльності з постачання природного газу на підставі ліцензії.

Зі змісту письмових доказів, долучених до матеріалів справи судом встановлено, що ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» здійснено постачання природного газу в серпні 2020 року без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування.

Так, з 03 серпня 2020 року по 11 серпня 2020 року (включно) ТОВ «ІВАНО- ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ», в рамках виконання вимог Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 №867, допущено негативний добовий небаланс шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій, а саме: без подачі природного газу на точки входу відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ «Оператор ГТС України» (а.с.88-89).

Відповідно до положень пункту 5 глави І розділу І Кодексу ГТС, портфоліо балансування - це сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу.

Пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба.

Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування, оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи. Подачі та відбори замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов`язки, в межах виконання ним таких спеціальних обов`язків обліковуються оператором газотранспортної системи в окремому портфоліо балансування.

Відповідно до положень пункту 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС замовник послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов`язки щодо постачання природного газу окремим категоріям споживачів, подає окремі номінації/реномінації в рамках виконання спеціальних обов`язків для кожної точки входу/виходу, з/до якої такий замовник має намір подати/відбирати природний газ у відповідну газову добу.

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, Оператор газотранспортної системи здійснює балансуючі дії, зокрема, для досягнення певної кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець доби, що може відрізнятися від кількості, що очікується відповідно до передбачених подач та відборів для такої газової доби, але яка буде сумісна з економічною, ефективною та безпечною експлуатацією газотранспортної системи.

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XV фізичні перевантаження можуть виникнути в газотранспортній системі у зв`язку з:

обмеженою потужністю газотранспортної системи або технологічних об`єктів газотранспортної системи;

обмеженою можливістю зберігання оператором газотранспортної системи природного газу в газотранспортній системі, а також в газосховищах;

технологічними обмеженнями потужності відбору та закачування природного газу з/в газосховища (газосховищ), якими користується оператор газотранспортної системи;

необхідністю утримувати мінімальні тиски у точках виходу з газотранспортної системи; необхідністю утримувати стабільні параметри якості природного газу в газотранспортній системі;

проведенням робіт у газотранспортній системі або в суміжних системах; виникненням аварії або надзвичайної ситуації;

діями або бездіяльністю замовника послуг транспортування, їх постачальників або споживачів, які не відповідають положенням Кодексу або договору транспортування;

незбалансованістю величин поставок і відборів природного газу;

необхідністю дотримання ефективних режимів транспортування газу.

Відповідно до положень глави 3 розділу IV Кодексу ГТС з метою забезпечення комунікації між замовниками послуг транспортування, у тому числі для їх самоорганізації з метою врегулювання власних небалансів протягом газової доби, оператор газотранспортної системи повинен створити та підтримувати на інформаційній платформі дошку повідомлень. Дошка повідомлень є інструментом для публікації (оприлюднення) замовниками послуг транспортування повідомлень про наміри відчуження (продажу) чи набуття (купівлі) певних обсягів природного газу. Для забезпечення фактичного приймання-передачі природного газу між замовниками послуг транспортування (балансовими портфоліо), які розмістили інформацію на дошці повідомлень, замовники послуг транспортування мають подати оператору газотранспортної системи відповідні торгові сповіщення.

Таким чином, замовники послуг транспортування, у тому числі позивач, відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування та зобов`язані вчиняти необхідні дії, спрямовані на збалансованість своїх портфоліо балансування протягом газової доби, в якій здійснюється надання послуг транспортування природного газу.

Разом з цим, суд відхиляє твердження представниці позивача про відсутність інструментів для врегулювання власного портфоліо, оскільки такі доводи не підтверджені жодними доказами, та не спростовують можливість вчасного врегулювання послуг транспортування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів.

Окрім цього, позивачем не доведено суду вжиття позивачем відповідних заходів, необхідних для впровадження таких механізмів чи інструментів для усунення виявлених порушень в майбутньому.

Так, положеннями пункту 4.1 розділу IV Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2497 (надалі, також Типовий договір) визначено, що замовник зобов`язаний вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.

Відповідно до абзацу 1 пункту 9.2 розділу IX Типового договору у разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу ГТС.

Пунктом 9.3 розділу IX Типового договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних і небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

У пункті 11.4 розділу XI Типового договору зазначено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюється одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

Пунктами 12.1 та 12.3 розділу XII Типового договору, передбачено, що протягом всього строку отримання послуг замовник надає оператору та підтримує на належному рівні фінансове забезпечення відповідно до вимог Кодексу ГТС. Фінансове забезпечення виконання замовником зобов`язань щодо оплати добового небалансу надається у формах, визначених Кодексом, на користь оператора згідно з чинним законодавством України.

Виявлене відповідачем та підтверджене судом під час розгляду даної справи допущення позивачем негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій, а саме: без подачі природного газу на точки входу у рамках ПСО відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ «Оператор ГТС України», що представницею ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» не оспорюється та безумовно свідчить про порушення позивачем вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов.

Суд вважає безпідставними доводи представниці ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» щодо відсутності обов`язку для дотримання позивачем положень Типового договору, з огляду на укладений між ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» та ТОВ «Оператор ГТС України» Договору транспортування №1910000148 від 17.12.2019, з огляду на таке.

Частинами 1 та 2 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами.

За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та на умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу.

Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором.

Разом з цим, пунктом 2 постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497, якою затверджений типовий договір, встановлено обов`язок суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, привести свої договірні відносини у відповідність до вимог Типового договору транспортування природного газу у тримісячний строк з дати набрання чинності цією постановою.

Як вже зазаначалось судом, пунктом 4 розділу IV Типового договору передбачено, що замовник зобов`язаний вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.

Враховуючи наведене, укладення між позивачем та ТОВ «Оператор ГТС України» Договору транспортування не звільняє ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» від виконання ним обов`язків, визначених законодавством та положеннями Типового договору. При цьому, враховуючи вимоги постанови НКРЕКП від 30.09.2015 №2497, усі договірні відносини суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування, зокрема, природного газу, повинні відповідати затвердженому Типовому договору.

З огляду на те, що допущення порушення у вигляді незбалансування портфоліо балансування не заперечується позивачем, посилання представниці останнього на відсутність підстав для притягнення ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» до відповідальності за порушення вимог, передбачених, в тому числі, Типовим договором, є недоцільним.

Разом з цим, суд відхиляє доводи представниці ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» щодо притягнення позивача до подвійної відповідальності, оскільки сплата вартості щодобових негативних балансів не є передбаченою відповідальністю за вчинене позивачем порушення, натомість встановлюється положеннями Типового договору з метою надання оператору належного фінансового забезпечення, що також є одним із обов`язків замовника.

Застосований відповідачем штраф - це передбачена законодавством санкція за допущене ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» порушення вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.

Вказаний вид відповідальності не пов`язаний із дотриманням позивачем умов укладеного між ним та ТОВ «Оператор ГТС України» Договору транспортування в частині сплати вартості щодобових небалансів, натомість стосується неналежного виконання позивачем обов`язків, покладених на нього Ліцензійними умовами, Кодексом ГТС та Типовим договором.

Безпідставними суд вважає і посилання позивача на незабезпечення відповідачем участі ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» у засіданні НКРЕКП під час вирішення питання про притягнення ліцензіата до відповідальності та неврахування відповідачем доводів і заперечень позивача на Акт перевірки.

Так, з наявної в матеріалах справи копії обґрунтування до проєкту постанови НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» вбачається, що при прийнятті рішення про притягнення позивача до відповідальності відповідачем враховано надані позивачем пояснення та обґрунтування до Акта перевірки від 09.12.2020 №767-СЛ-3338-1220, які розміщені на офіційному вебсайті НКРЕКП (а.с.152-154).

Щодо онлайн участі позивача у засіданні НКРЕКП, яке відбулось 23.12.2020, то суд зазначає, що доводи представниці ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» ґрунтуються виключно на письмових поясненнях та не підтверджені жодними доказами. Відтак, зважаючи на відсутність будь-якого документального підтвердження викладеним у позові обставинам, в суду відсутні обгрунтовані підстави для тверджень про вчинення відповідачем умисних дій щодо перешкоджання участі позивача у засіданні Регулятора, враховуючи також підтвердження належного оприлюднення повідомлення про розгляд складеного Акта і врахування відповідачем письмових заперечень позивача.

Самі лише доводи представниці позивача про бездіяльність відповідача в частині здійснення виклику про онлайн підключення представника ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» до засідання, яке проводилось в режимі відеоконференції, не може бути належним доказом протиправності чи необґрунтованості оскарженої постанови, з огляду на встановлені судом обставини, які підтверджують допущення позивачем порушення та встановлену правомірність застосовної НКРЕКП штрафної санкції.

Стосовно долученого до матеріалів справи представницею позивача рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 по справі №620/4944/21, суд зазначає, що по-перше, ухвалюючи вказане рішення суд був позбавлений можливості дотримання принципу змагальності сторін, оскільки відзиву на позов в межах зазначеної справи відповідачем не подано, відтак публічно-правовий спір вирішено за наявними матеріалами, з врахуванням лише позиції позивача. По-друге, в силу приписів КАС України, рішення судів першої інстанції, навіть за умови ухвалення їх у справах за аналогічним публічно-правовим спором, не є джерелом права та не підлягають обов`язковому врахуванню судом.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Підсумовуючи вказане, суд зазначає, що оскаржена постанова від 23.12.2020 №2684 про накладення штрафу за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу прийнята НКРЕКП з дотриманням вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок природного газу», на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно. Натомість доводи представниці ТОВ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ» не знайшли свого підтвердження під час розгляду судом даної справи, а відтак підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає.

Враховуючи висновок суду про необґрунтованість позову, в силу вимог статті 139 КАС України витрати позивача, пов`язані з розглядом даної справи, розподілу не підлягають.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ», адреса: вул. Ленкавського, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76010, код ЄДРПОУ – 39595350;

відповідач – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, адреса: вул. Смоленська, буд. 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ - 39369133.

Суддя /підпис/ О.Л.Тимощук