
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2021 року м. Житомир справа № 240/6702/20
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні і виплаті йому пільгової пенсії за віком з 17.12.2019;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити і виплатити йому пільгову пенсію за віком з 02.03.2019.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що з 17 грудня 2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначило йому пенсію за віком на пільгових умовах, як працівнику зайнятому повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Разом з тим, позивач вказує, що необхідного для призначення даного виду пенсії пенсійного віку він досягнув 02.03.2019 та за призначенням пенсії звернувся 18.04.2019, тобто упродовж встановленого законом 3-х місячного строку з дня досягнення пенсійного віку. Відтак, керуючись нормами п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування" ОСОБА_1 вважає, що пенсія йому мала бути призначена з 02.03.2019, однак внаслідок тривалого розгляду його заяви, відповідач призначив йому пенсію лише з 17.12.2019. Вважаючи такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою від 05 травня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №240/6702/20 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
11 червня 2020 року до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог у зв`язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю. Аргументуючи свою правову позицію, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначило, що ним було правомірно призначено позивачу пенсію саме з 17.12.2019. Вказує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вперше із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування" звернувся 18 квітня 2019 року. При цьому, розпискою-повідомленням, яку позивач отримав на руки в день звернення його було повідомлено про необхідність донести в строк до 17.07.2019 обов`язкові для призначення пільгової пенсії документи про виконання роботи, яка дає право на призначення даного виду пенсії. За результатами розгляду доданих позивачем до заяви від 18.04.2019 №2743/231 документів було встановлено, що загальний страховий стаж позивача становить 38 років, а пільговий стаж роботи - 10 років 1 місяць 4 дні. Враховуючи вищезазначене, рішенням управління ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 через відсутність необхідного спеціального стажу роботи (12 років 6 місяців), про що позивача було повідомлено листом від 03.10.2019 №29924/03.5. Вдруге із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування" позивач звернувся до управління 17 грудня 2019 року. Оскільки при звернення повторному звернення позивачем були надані усі необхідні для підтвердження пільгового стажу документи, то відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування" та норм Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, пенсія йому була призначена саме з дати звернення з відповідною заявою, тобто з 17.12.2019. Враховуючи вказані обставини, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до норм ст.ст. 257, 263 КАС України дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені в Законі України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV визначено право громадян України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
За визначенням, наданим в абзаці 22 статті 1 Закону №1058-IV пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Пунктом 2 Розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відносини з приводу призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників врегульовані статтею 114 Закону №1058-IV.
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Дослідивши наявні у матеріалах справи документи суд встановив, що 18 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до статті 114 Закону №1058-IV (а.с.60).
Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , а відтак звернення за призначенням пенсії було здійснено ним в межах трьохмісячного строку з дня досягнення 55-річного пенсійного віку, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 у відповідності до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV.
Однак, за наслідками перевірки доданих позивачем до заяви про призначення пенсії документів, посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було встановлено, що ОСОБА_1 надав усіх документів, необхідних для призначення йому пенсії даного виду.
У зв`язку з цим, позивачу була вручена розписка повідомлення від 18.04.2019 з переліком документів, які додатково необхідно надати, а саме: документів про виконання роботи, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2020. Крім того, в розписці-повідомленні також визначено строк для подачі вказаних документів - до 17.07.2019 (а.с.61, 62).
В подальшому, розглянувши заяву ОСОБА_1 від 18 квітня 2019 року та надані ним документи, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняло рішенні від 24 липня 2019 року №063350003136 "Про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до пп.2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с.52-53). Про прийняте рішення позивача було повідомлено листом від 03.10.2019 №29924/03.5 (а.с.14-17).
Зі змісту рішення від 24 липня 2019 року №063350003136 та листа від 03.10.2019 №29924/03.5 вбачається, що підставою для відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах стала відсутність у нього необхідного спеціального стажу роботи за Списком №2 в розмірі 12 років 06 місяці. За наданими ним документами, до спеціального стажу зараховано лише 10 років 1 місяць та 4 дні. Період роботи з 10.08.199 по 30.06.2006 на посаді електрогазозварювальника в Житомирському орендному підприємстві теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" до спеціального стажу за Списком №2 зарахований не був, оскільки згідно акту перевірки пільгової довідки №б/н від 10.04.2019 вперше атестація даного робочого місця проведена у 2000 році (наказ від 22.05.2000 №125), проте в матеріалах пенсійної справи вказаний наказ та висновки про атестацію робочих місць відсутні. Також до пільгового стажу не був зарахованих період роботи на посаді електрогазозварника з 01.10.2009 по 12.11.2011 в комунальному підприємстві "Житомиртеплокомуненерго", оскільки позивач працював на аварійно-ремонтній дільниці, а згідно наказів про результати атестації робочих місць за умовами праці та висновків по результатах експертизи якості атестації робочих місць, атестованими на вказаному підприємстві були електрогазозварники в оперативно-ремонтній службі Богунського району, дільниці №1-12, РК-1, ВСЕ, РБД, ЦЦР, АДС. Натомість, період роботи з 13.12.2016 по 28.08.2017 не був зарахований до пільгового стажу через не проведення атестації робочих місць.
Суд звертає увагу, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 24 липня 2019 року №063350003136 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до пп.2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивачем в судовому порядку не оскаржувалось.
Однак, відмовна пенсійна справа по ОСОБА_1 направлялася до Відділу контролю за додержанням законодавства з питань пенсійного забезпечення №2 для перевірки правомірності підстав відмови йому у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до пп.2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
За наслідками проведеної перевірки, Відділ контролю за додержанням законодавства з питань пенсійного забезпечення №2 надіслав до відділу з питань перерахунків пенсії №4 службову записку №321/03.27 від 06.11.2019, в якій підтвердив, що за наявними в пенсійній справі документами підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах дійсно немає (а.с. 144). Водночас, в ході перевірки відмовної пенсійної справи також було виявлено, що ОСОБА_1 не було повідомлено про необхідність надання ним документів про реорганізацію Комунального підприємства ЖМР "Житомиртеплокомуненерго" №1 в Комунального підприємства ЖМР "Житомиртеплокомуненерго" №2, в тому числі й витягу з ЄДРПОУ, для можливості зарахування періоду його роботи з 01.10.2009 по теперішній час до пільгового стажу (а.с.144-145).
З огляду на зазначене, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 26.11.2019 №39257/02.5 повідомило позивача про необхідність з`явитися до управління та надання: довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, довідки про перейменування підприємства "Житомиртеплокомуненерго" та документів про атестацію робочих місць за 1994 рік, для вирішення питання про призначення йому пенсії за віком (а.с.146).
Матеріалами справи підтверджується, що 17 грудня 2019 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування" та доданим до неї необхідних пакетом документів (а.с.20).
Оскільки позивачем при повторному звернення були надані усі необхідні документи для підтвердження наявності у нього достатнього пільгового стажу роботи за Списком №2 то Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області була призначена йому пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування" з дати повторного звернення з відповідною заявою, тобто з 17.12.2019.
Позивач вважає, що датою призначення йому пенсії повинно бути 02.03.2019 - дата досягнення ним 55-річного пенсійного віку, необхідного для призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування", а тому він звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Порядок звернення за призначенням пенсії визначений в статті 44 Закону №1058-IV, відповідно до якої призначення пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Так, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1. Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення пенсії може також подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
При цьому, пунктом 2.1. Порядку №22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637;
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам;
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
5) документи, які засвідчують особливий статус особи.
До заяви про призначення пенсії за вислугу років, крім документів, передбачених підпунктами 1-4 пункту 2.1 цього розділу, надаються також документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії (пункт 2.4 Порядку №22-1).
Крім того, правовими нормами пункту 2.9 Порядку №22-1 визначено, що особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред`явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Згідно з пунктами 1.8. та 1.9. Порядку №22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії.
Відповідно до пункту 4.2. Порядку№22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.
Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, як пенсія за віком, яка призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Зі змісту вищезазначених норм вбачається, що пенсія за віком, в тому числі пенсія за віком на пільгових умовах, передбачена статтею 114 Закону №1058-IV, призначається з дня, що настає за днем досягнення особою відповідного пенсійного віку, але за умови, що особа звернулась із заявою про призначення її пенсії не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.
Крім того, умовою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах з дня досягнення пенсійного віку є не тільки звернення із заявою про призначення пенсії не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, а ще й надання усіх необхідних для вирішення питання про наявність у особи права на призначення пенсії документів.
У випадку коли до заяви про призначення пенсії заявник не додав усіх необхідних документів, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково шляхом вручення йому відповідної розписки-повідомлення.
Якщо документи, яких не вистачає, будуть подані заявником не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії, а відтак, пенсія за віком буде призначена в строки, визначені частини 1 статті 45 Закону №1058-IV, тобто з дня, що настає за днем досягнення особою відповідного пенсійного віку, або ж з дня звернення за призначенням пенсії, якщо таке звернення було здійснено заявником після спливу трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.
Разом з тим, в ході розгляду справи судом було безспірно встановлено, що ОСОБА_1 хоч і звернувся вперше за призначення пенсії 18 квітня 2019 року, тобто в межах трьохмісячного строку з дня досягнення ним 55-річного пенсійного віку, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, однак при цьому наданими ним документами не підтверджувалась наявність у нього необхідного для призначення пільгової пенсії спеціального стажу роботи за Списком №2. З огляду на що, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняло рішенні від 24 липня 2019 року №063350003136 "Про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до пп.2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яке позивачем не оскаржувалось.
Вдруге із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування" та усіма необхідними для підтвердження наявності у нього права на призначення даного виду пенсії документами позивач звернувся 17 грудня 2019 року.
Оскільки звернення 17 грудня 2019 року було здійснене позивачем вже після спливу трьохмісячного строку з дня досягнення ним 55-річного пенсійного віку, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області правомірно призначило йому пенсію з 17 грудня 2019 року, адже частина 1 статті 45 Закону №1058-IV передбачає, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, лише у випадку якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного та у випадку надання при цьому усіх необхідних для призначення пенсії документів. В інших випадках пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Відтак, права на призначення пенсії з 02.03.2019, з дня досягнення 55-річного пенсійного віку, позивач немає.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене та встановлені обставини справи, які перевірені зібраними доказами у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 263, 267, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович