Рішення № 99449220, 03.08.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2021
Номер справи
160/4557/21
Номер документу
99449220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 року Справа № 160/4557/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддіЦарікової О.В., за участі секретаря судового засіданняГолубцової А.І., за участі: представника позивача: Шульги О.О. представника відповідача: Похило І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу №160/4557/21 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Схід" (вул. Богдана Хмельницького, буд. 73, смт Широке, Широківський район, Дніпропетровська область, 53700; код ЄДРПОУ 42986191) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м.Дніпро, 49000; код ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

25.03.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Схід" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002190710 від 28.01.2021.

В обґрунтування позовних вимог представник ТОВ "Автомагістраль-Схід" зазначив, що оскаржене податкове повідомлення-рішення є незаконним та протиправним, оскільки винесене із порушенням норм чинного податкового законодавства.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 відкрито провадження у справі №160/4557/21 та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Останнє судове засідання відбулося 03.08.2021.

12.05.2021 представником відповідача надано до суду письмовий відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що ТОВ «Автомагістраль-Схід» здійснюючи операції з придбання від постачальників та реалізацію на ТОВ «Самарь-Автошляхсервіс» дизельного палива, є платником акцизного податку в розумінні пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПК України та відповідно до вимог п. 231.1 ст. 231 Кодексу має складати акцизні накладні та реєструвати їх в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

01.06.2021 року на адресу суду від представника позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій було підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві як підстави для задоволення позову.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві та у відповіді на відзив, які надавались на адресу суду, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, посилаючись на письмовий відзив, що міститься в матеріалах справи, у зв`язку з чим у задоволенні позовної заяви просив відмовити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд зазначає таке.

Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, ТОВ «Автомагістраль-Схід» зареєстровано платником податку на додану вартість 01.07.2015 за №200467414, станом на час проведення перевірки перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

На підставі наказу Головного управління ДЇІС у Дніпропетровській області від 24.12.2020 року №3382-п та направлень від 24.12.2020 за №978, 979 проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Схід» в межах здійснення контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів, дотриманням порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв.

06.01.2021 за результатами перевірки складено акт (довідка) фактичної перевірки № 4/04/36/07/10/РРО/42986191.

Перевіркою встановленні такі порушення ТОВ «Автомагістраль-Схід», а саме: в порушення пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України ТОВ «Автомагістраль-Схід» не зареєстровано платником акцизного податку.

На підставі акта № 4/04/36/07/10/РРО/42986191 від 06.01.2021 контролюючим органом було винесено податкове повідомлення - рішення (форми «ПС») від 28.01.2021 № 0002190710 про застосування штрафних санкцій у сумі 199195,20 грн.

Отже, правомірність оскарженого податкового повідомлення-рішення, винесеного ГУ ДПС в Дніпропетровській області, є предметом розгляду даної адміністративної справи.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Згідно п.п. 14.1.212 п.14.1 ст.14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання (абз.2 пп.14.1.212 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Тому, суб`єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції, визначені пп. 14.1.212 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу є платником акцизного податку.

Згідно з пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців, до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Отже, особа (платник податку), яка планує здійснювати будь-які операції з пальним на митній території України, які визначені в абз. 2 пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, має до початку здійснення таких операцій зареєструватися платником акцизного податку з реалізації пального та в подальшому складати акцизні накладні на обсяги реалізації.

Представником позивача не заперечується факт того, що ТОВ «Автомагістраль-Схід» в період з 01.02.2020 по 31.05.2020 не було зареєстроване платником акцизного податку.

При цьому, судом встановлено таке.

Згідно умов Договору ТОВ «Автомагістраль-Південь» - Постачальник, а ТОВ «Автомагістраль-Схід» - Покупець.

Постачальник на умовах цього Договору зобов`язується передавати у власність Покупцеві паливно-мастильні матеріали, надалі - «Товар», а Покупець зобов`язується приймати і оплачувати вартість Товару на умовах цього Договору.

Одиниці виміру, ціна Товару за одиницю, його асортимент визначаються в залежності від домовленості Сторін наступним чином: 1) в Специфікації до цього Договору (надалі іменується «Специфікація») або 2) у видаткових накладних на такий Товар.

Постачальник зобов`язаний поставляти Товар Покупцю своєчасно та в повному обсязі відповідно до умов цього Договору, заявок Покупця або Специфікацій до цього Договору, своєчасно надавати Покупцю усі необхідні та належним чином оформлені документи на Товар за даним Договором (видаткові та податкові накладні, інші документи погоджені Сторонами).

Сторони домовилися про застосування наступних умов поставки згідно з Міжнародними правилами тлумачення комерційних термінів «ІНКОТЕРМС» (в редакції 2010р.):

Поставка здійснюється на умовах EXW та вважається здійсненою, коли Постачальник надасть необхідну кількість завантаженого на транспорт Покупця або його перевізника Товару.

Поставка Товару здійснюється на підставі заявки Покупця і сплаченого Покупцем рахунку, сформованого на підставі відповідної погодженої обома Сторонами заявки.

Моментом поставки та перехід права власності на Товар є момент фактичного приймання-передачі Товару Сторонами (представниками Сторін). Для цілей даного Договору та цілей податкового та бухгалтерського обліку Сторони домовились, що моментом поставки партії Товару вважатиметься дата, проставлена на відповідній товарно-транспортній або видатковій накладній.

Приймання Товару здійснюється: за кількістю - відповідно до відомостей, зазначених у накладній; за якістю - відповідно до Інструкції про порядок приймання відповідної продукції. Приймання передача Товару здійснюється уповноваженими Представниками Сторін. Представник Покупця зобов`язаний надати довіреність на отримання матеріальних цінностей, складену відповідно до чинного законодавства України.

На виконання умов Договору було складено податкові та видаткові накладні.

Також, судом встановлено придбання дизельного палива позивачем у ТОВ «Євростандарт» (код ЄДРПОУ 32223787) на підставі Договору поставки нафтопродуктів №1320 від 10.02.2020.

Згідно умов Договору ТОВ «Євростандарт» - Постачальник, а ТОВ «Автомагістраль-Схід» - Покупець.

Відповідно до умов цього Договору, Постачальник поставить Покупцю нафтопродукти (Товар), а покупець прийняти Товар та сплатить Постачальнику його вартість на умовах і в строки, що передбачені даним Договором. Асортимент, кількість, ціна, умови поставки партії Товару визначаються у видатковій накладній або акті прийому передачі, які є невід`ємною частиною цього Договору.

Постачання за цим Договором, здійснюється окремими партіями, на підставі даних замовлення Покупця. Замовлення на постачання надається Покупцем, в будь-якій зручній формі.

При відвантаження товар передається на наступних умовах:

СРТ — залізнична станція призначення, зазначена в замовленні Покупця та/або в додатковій угоді;

СРТ - пункт призначення, при відвантаженні автомобільним транспортом;

EXW - склад Постачальника.

Також, на виконання умов цього Договору було складено податкові та видаткові накладні.

Отже, суд вказує, що предметом договорів купівлі - продажу ТОВ «Автомагістраль-Схід» від постачальників ТОВ «Автомагістраль-Південь» та ТОВ «Євростандарт» було отримання пального у власність та подальша його реалізація. Такі поставки здійснювались з наданням ТОВ «Автомагістраль-Схід» видаткових накладних на пальне та оприбуткування пального на рахунках бухгалтерського обліку, а саме на рахунку 203 «Паливо», який призначений для обліку руху товарно-матеріальних цінностей.

Отже, суд зазначає, що ТОВ «Автомагістраль-Схід» здійснювало господарські операцій які, передбачали передачу права власності на пальне, а тому суд доходить висновку, що такі операції підпадають під визначення «реалізація пального», наведеного у абзаці 2 п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України.

Метою здійснення реєстрації платником акцизного податку є контроль за обігом підакцизного товару - пального, та виявлення об`єкта оподаткування акцизним податком, а тому законодавець визначив, що обов`язковій реєстрації підлягають особи (платники податку) лише за однієї умови - такі особи планують здійснювати операції з реалізації пального, інші ж умови (обставини), зокрема такі як фактичне отримання пального і його фізичний відпуск кінцевим споживачам, тобто рух пального через суб`єкта господарювання, наявність АЗС тощо, не є умовами такої реєстрації, такі обставини мають значення для оподаткування акцизним податком.

Окрім того, необхідно зазначити, що з метою посилення контролю за обігом підакцизного товару з 1 березня 2016 року набрали чинності і зміни до Податкового кодексу України внесені Законом України від 24.12.2015 року № 909-VII у частині запровадження акцизних накладних при реалізації пального, єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального (ст.ст. 231, 232 Податкового кодексу України).

Так, зокрема п. 213.1 доповнено пп. 213.1.12 яким визначено, що об`єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що: отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних; ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією; вироблені в Україні, реалізація яких є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 цього пункту, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Таким чином, облік отриманого та витраченого (реалізованого) пального має вестись з метою виявлення об`єкта оподаткування акцизним податком, а саме: обсягів перевищення витраченого (реалізованого) пального над отриманим. При цьому якщо обсяги реалізованого (витраченого) пального не перевищують обсяги отриманого пального від інших платників акцизного податку, за які сплачено акцизний податок, то у платника податків не виникатиме і об`єкта оподаткування відповідно до пп. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Кодексу.

Проте такий облік можливий лише за умови реєстрації суб`єкта господарювання платником акцизного податку.

Пунктом 117.3 ст. 117 Податкового кодексу України встановлено, що здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.

Отже, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що, оскільки позивачем здійснено продаж (реалізацію) палива, він мав у відповідності до вимог пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України, зареєструватись як платник акцизного податку до початку здійснення реалізації пального.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13.03.2018 №815/2461/17, від 09.04.2019 №819/567/18.

При цьому, позивач фактично здійснив операції з реалізації пального (договір купівлі - продажу, що передбачає перехід права власності) без реєстрації платником акцизного податку, суд приходить до висновку про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій.

У зв`язку з вищенаведеним, вбачається, що відповідачем було правомірно та обґрунтовано застосовано штрафну санкцію відносно позивача, відповідно, правомірним є оскаржене податкове повідомлення - рішення № 0002190710 від 28.01.2021.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної заяви.

Відповідно до ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 6, 72-77, 139, 243, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Схід" (вул. Богдана Хмельницького, буд. 73, смт Широке, Широківський район, Дніпропетровська область, 53700; код ЄДРПОУ 42986191) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м.Дніпро, 49000; код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 13 серпня 2021 року.

Суддя О.В. Царікова