Рішення № 99439957, 08.09.2021, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
08.09.2021
Номер справи
233/2327/21
Номер документу
99439957
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

233 № 233/2327/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2021 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого - судді Наумик О. О., за участі секретаря судового засідання Мішиної А. А., Жирової Л. В., представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідачки ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні цивільну справу №233/2327/21 за позовом Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради до ОСОБА_3 «про стягнення надміру виплачених коштів»,

В С Т А Н О В И В:

27.05.2021 УСЗН Костянтинівської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_3 , в якому просить стягнути з відповідачки на користь позивача надміру виплачену субсидію на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 8456,68 грн, пославшись на таке:

Відділом автоматизованої обробки інформації та контролю за призначенням соціальних виплат Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області (надалі - Управління) була проведена перевірка дотримання вимог законодавства України, що регулює порядок надання населенню державної соціальної допомоги.

В ході перевірки встановлено, що гр. ОСОБА_3 , зареєстрована: АДРЕСА_1 , звернулася в Управління за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Допомога була призначена на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 щомісячно відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям».

ОСОБА_3 при заповненні заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги зобов`язувалася:

«Я усвідомлюю, що наведені мною відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Ознайомлена, що в разі зміни и обставин, які можуть вплинути на отримання мною соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг, я зобов`язуюся повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан мене попереджено».

Під час обміну інформацією з ДФС про доходи, отримані фізичними особами, що звернулися за призначенням державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, був встановлений факт отримання ОСОБА_4 (чоловіком заявниці) доходу в жовтні 2018 р. в сумі 26000,00 грн.

У зв`язку з тим, що заявниця при заповнені декларації не повідомила Управління про вищезазначений дохід, утворилася переплата в розмірі 11956,68 грн.

Спеціалістами Управління неодноразово були направлені листи гр. ОСОБА_3 з проханням відшкодувати надміру виплачені кошти (вих. № 01-20-13181-08 від 29.04.2020 та № 01-20-3846-08 від 29.05.2020). На теперішній час переплата становить 8456,68 грн та на рахунок Управління не повернута.

Ухвалою суду від 16 червня 2021 відкрито спрощене провадження у справі за дійсним позовом з повідомленням сторін (а.с.21).

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримала за наведених у позовній заяві підстав, просила позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідачки ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позов (а.с.31-32), пославшись на таке:

ОСОБА_3 перебуває на обліку в УСЗН Костянтинівської міської ради з 01.01.2013 як одержувач соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

У відповідь на гуманітарні потреби вразливих домогосподарств Товариство Червоного Хреста України (далі - ТЧХУ) за підтримки Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (далі – МФЧХ) запровадило програму підтримки домогосподарств, метою якої є допомога сім`ям у налагоджені власного джерела засобів для існування.

19 жовтня 2018 року між Лиманською міськрайоною організацією Товариства Червого Хреста та ОСОБА_4 було укладено договір на отримання гуманітарної допомоги в якості підтримки у розвитку джерела засобів існування в розмірі 26000 грн.

Вважає, висновок позивача про надміру виплачені кошти не має законного підґрунтя.

Так, УСЗН в обґрунтування позовних вимог зазначає у тексті позову: «Гр. ОСОБА_3 при заповненні заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги зобов`язувалася: «Я усвідомлюю, що наведені мною відомості про доходи та майно...». Далі по тексту: «Під час обміну інформацією з ДФС про доходи, отримані фізичними особами...».

Як вбачається, позивач веде мову про отримані фізичними особами доходи, які впливають на виплати соціальної допомоги.

Відповідно до п.8, п.п.8.7 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України...та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.02.2002 № 112/6400,-

п.8 До сукупного доходу сімей (одержувачів) не включається:

п.п.8.7 допомога громадських та благодійних організацій.

Пункт 8 доповнено п.п.8.7 згідно із наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17.06.2008 №304/221/805/188/2447.

Дана обставина також підтверджується Листом Національного комітету Товариства Червоно Хреста України від 09.08.2019 №08.1 453 (додається до Відзиву).

Таким чином, отримання сім`єю ОСОБА_3 гуманітарної допомоги в якості підтримки у розвитку джерела засобів існування в розмірі 26000 грн не є доходом.

При заповненні тексту декларації мова йде тільки про отримані доходи.

Відповідачка при поданні заяви до УСЗН на соціальну допомогу не попереджалася позивачем про необхідність зазначати в декларації інформацію у разі отримання гуманітарної допомоги, відповідачка не брала на себе ніяких зобов`язань з цього приводу.

Позивач узяте зобов`язання ОСОБА_3 про отримання доходів ототожнює із зобов`язанням при отриманні нею гуманітарної допомоги.

Оскільки соціальна допомога ОСОБА_5 не має ніякого відношення до доходу, тому не може впливати на отримання Державної соціальної допомоги сім`єю відповідачки.

Просив відмовити у позові у повному обсязі.

З`ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дістає такого висновку:

Судом встановлено, що Управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради ОСОБА_3 , зареєстрованій за адресою АДРЕСА_1 , на підставі її відповідної заяви (а.с.13) була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019.

Протоколом Рішення комісії Управління від 04.07.2019 по особовій справі № 605051 отримувача соціальної допомоги ОСОБА_3 була встановлена переплата за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 11956,68 грн с формулюванням «внаслідок приховування доходів» (а.с.5).

Таким доходом Управлінням визнана грошова сума в розмірі 26000,00 грн, отримана чоловіком відповідачки – ОСОБА_4 на підставі Договору про партнерство від 19.10.2018, укладеному з Лиманською міськрайонною організацією Товариства Червоного Хреста України (далі - ТЧХУ) (а.с.7).

Як вбачається з Декларації про доходи та майновий стан ОСОБА_3 , заповненою нею при зверненні з вищезгадуваною Заявою, ця грошова сума у Декларації не відображена (а.с.9-12).

Вирішуючи питання обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд виходить з такого:

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та постанови КМ України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям».

За визначенням ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції, що діяла на час призначення допомоги відповідачці) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховувалося грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської

Відповідно до п.3 ч.3 ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції, що діяла на час призначення допомоги відповідачці) до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій і Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів).

За приписами ч.10 ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції, що діяла на час призначення допомоги відповідачці) порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абз.2 п.14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМ України від 24.02.2003 №250 (в редакції станом на час звернення відповідачки до УСЗН з приводу отримання соціальної допомоги) середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначався згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370, якою було передбачено, що:

-для обчислення суми доходів ураховувалися доходи в грошовій та натуральній формі, а також в іноземній валюті за кордоном з будь-яких джерел як на території України, так і за її межами (п.3).

- при визначенні сукупного доходу органи, що призначають допомогу, користуються усіма офіційними джерелами, які містять інформацію про доходи громадян, у тому числі інформацією органів державних податкових адміністрацій (п.4);

- до сукупного доходу сімей (одержувачів) включалися, зокрема інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства пп.5.20 п.5.

Згідно з пп.8.7. пункту 8 Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) не включалася допомога громадських та благодійних організацій.

Грошова сума в розмірі 26000,00 грн була отримана чоловіком відповідачки – ОСОБА_4 від Товариства Червоного Хреста України, яке за визначенням ст.1 Закони України «Про Товариство Червоного Хреста України» (в редакції, що діяла у період виникнення спірних правовідносин) є всеукраїнською добровільною громадською гуманітарною організацією (ст.9).

За змістом вище згадуваного Договору про партнерство за Програмою підтримки домогосподарств, укладеному з Лиманською міськрайонною організацією Товариства Червоного Хреста України (далі - ТЧХУ) 19.10.2018, ОСОБА_4 від ТЧХУ отримав гуманітарну допомогу у виді грошової суми у 26000,00 грн, надану як підтримку у розвитку джерела засобів існування для отримувача та членів його сім`ї в рамках відповідної програми ТХЧХ.

З огляду на характер отриманих чоловіком відповідачки грошових коштів – допомога від громадської гуманітарної організації Товариства Червоного Хреста України, суд вважає, що незазначення відповідачкою цієї суми у декларації для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019, не мало вплинути на призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, оскільки за діючим на час призначення такої допомоги законодавством до сукупного доходу сімей (одержувачів) допомога громадських та благодійних організацій не включалася.

Ту обставину, що з наданої чоловіку відповідачки гуманітарної допомоги були утримані податки, суд не вважає вирішальною при вирішенні питання призначення відповідачці державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, оскільки ця допомога згідно з пп.8.7. пункту 8 Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) не включалася.

Виходячи з наведеного висновку, суд не бере до уваги посилання представника позивача на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.10.2020 у справі адміністративного судочинства №200/4901/20-а, оскільки за положеннями ч.7 ст.82 ЦПК України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов`язковою для суду.

Тож суд вважає позов необґрунтованим і таким, у задоволенні якого належить відмовити у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 259,263-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов

Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Громова,14) до

ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ) «про стягнення надміру виплачених коштів» залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя