Рішення № 99434146, 31.08.2021, Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
31.08.2021
Номер справи
695/2161/21
Номер документу
99434146
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 695/2161/21

номер провадження 2-а/695/62/21

31 серпня 2021 року м. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Ушакової К.М.

за участю секретаря судового засідання - Біленко Н.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Золотоноша адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправною та скасування постанови №331-ДК/0 По/08/01-21 від 20.07.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності,

в с т а н в и в:

До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області винесено постанову № 331-ДК/0 По/08/01-21 від 20.07.2021, якою до позивача застосовано штраф в розмірі 340 грн. за порушення вимог ст. 125, 126 ЗКУ, ст. 1 абз. 16 Закону № 963-IV.Позивач вказує, що при оформленні матеріалів про адміністративне правопорушення державним інспектором було допущено ряд порушень процесуальних норм, визначених КУпАП а саме: відсутня підготовка до розгляду справи про адміністративне правопорушення, відсутні відомості про сповіщення осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце розгляду справи, не встановлено жодних обставин, які підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відсутні відомості щодо доказі, на підставі яких було прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення, не додано фото- чи відеоматеріалів. З огляду на зазначене позивач вважає, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Ухвалою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської від 02.08.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

У судове засідання позивач не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Відзиву на позовну заяву, у встановлений судом строк, не подав.

Дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд приходить до наступного висновку.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

За змістом пунктів 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної білянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Частинами 1-2 ст. 246 КУпАП визначено, що порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення та в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 53-1 КУпАП самовільне зайняття земельної ділянки - тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 242-1 КУпАП визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 47 - 50,52 - 53-1,53-3- 54,59 - 77-1,статтею 78(крім порушень санітарних норм),статтями 78-1- 79,статтями 80-83(крім порушень санітарних норм),частинами першою і третьою статті 85,статтями 86-1,87,статтею 89(щодо диких тварин),статтею 90-1(крім порушень санітарних норм),статтями 91-1- 91-4,статтею 95(крім порушень санітарних норм та норм ядерної безпеки),статтею 153,статтею 167(щодо реалізації нафтопродуктів, екологічні показники яких не відповідають вимогам стандартів, норм та правил) і статтею 188-5цього Кодексу. Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Головний державний інспектор України з охорони навколишнього природного середовища та його заступники, старші державні інспектори України з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори України з охорони навколишнього природного середовища, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та їх заступники, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Чорного і Азовського морів та їх заступники, старші державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій.

За змістом ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Із матеріалів справи судом встановлено, що 20.07.2021 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Черкаській області Чернишем І.П., у присутності директора ФГ «Добробут-Агро» ОСОБА_1 проведено обстеження та земельної ділянки, яка знаходиться в адміністративних межах Гельмязівської сільської ТГ (с. Коврай) Золотоніського району Черкаської області за межами населеного пункту, за результатами проведення якого складено акт обстеження земельної ділянки № 331-ДК/ /АО/10/01-21.

Окрім того, державним інспектором оформлено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 20.07.2021 № 331-ДК/ /АП/09/01/-21.

Відповідно до зазначених актів № 331-ДК/ /АО/10/01-21 та № № 331-ДК/ /АП/09/01/-21 станом на 20.07.2021 земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності площею 11,7495 га, з кадастровим номером 7121585500:05:001:0531 в адміністративних межах Гельмязівської сільської ТГ (с. Коврай), Золотоніського району Черкаської області, за межами населеного пункту використовує ФГ «Добробут-Агро» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва вирощування кукурудзи. Документи, які підтверджують право власності або право користування вказаною вище земельною ділянкою відсутні, що є порушенням ст. ст. 125, 126 ЗКУ, абз. 16 ст. 1 Закону України № 963-IV. У діях посадових осіб ФГ «Добробут-Агро» вбачається порушення земельного законодавства, а саме - самовільне зайняття земельної ділянки, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП.

20.07.2021 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області складено припис № 331/ДК/0 Пр/03/01/-21, який вручено директору ФГ «Добробут-Агро» ОСОБА_1 та зобов`язано останнього усунути зазначені порушення вимог земельного законодавства, шляхом звільнення та приведення земельної ділянки у придатний для використання стан.

20.07.2021 посадовою особою відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення № 331-ДК/0 П/07/01/-21 відносно ОСОБА_1 - директора ФГ «Добробут-Агро», відповідно до якого при перевірці дотримання земельного законодавства України на території Гельмязівської сільської ТГ (с. Коврай), Золотоніського району Черкаської області встановлено, що станом на 20.07.2021 земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності площею 11,7495 га, з кадастровим номером 7121585500:05:001:0531 в адміністративних межах Гельмязівської сільської ТГ (с. Коврай), Золотоніського району Черкаської області, за межами населеного пункту використовує ФГ «Добробут-Агро» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва вирощування кукурудзи. Документи, які підтверджують право власності або право користування вказаною вище земельною ділянкою відсутні, що є порушенням ст. ст. 125, 126 ЗКУ, абз. 16 ст. 1 Закону України № 963-IV. Відповідальність за вчинене правопорушення передбачена ст. 53-1 КУпАП та п. б ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України.

Разом з тим, у акті обстеження № 331-ДК/ /АО/10/01-21 від 20.07.2021 зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 00 хв. 20.07.2021 у приміщенні Гельмязівської сільської ради, Золотоніського району Черкаської області.

20.07.2021 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону у Черкаській області Чернишем І.П. винесено постанову № 331-ДК/0 По/08/01/-21, якою директора ФГ «Добробут-Агро» ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.

Наказом Міністерства аграрної політики і продовольства від 19.01.2017 № 6 затверджено Інструкцію з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення, зареєстрованої Міністерством юстиції України 07.02.2017 №173/30041 (далі Інструкція № 173/30041).

Згідно з п. 2 Розділу І Інструкції № 173/30041, вимоги Інструкції є обов`язковими для виконання державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастру) та її територіальних органів (далі - державні інспектори), яким відповідно до законодавства України надано право складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення, які діють як державні інспектори сільського господарства відповідно до статті 244 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Надаючи оцінку наданим позивачем акту обстеження земельної ділянки № 331-ДК/ /АО/10/01/-21 від 20.01.2021 та акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкта - земельної ділянки № 331-ДК/ /АП/09/01/-21 від 20.07.2021, судом зазначається, що вказані документи містять лише констатацію використання земельної ділянки без зазначення даних, які б дали об`єктивну можливість встановити її самовільне використання позивачем. Тобто наведені акти не містять жодних посилань, на підставі, яких було встановлено зазначені в них обставини.

Окремо слід зауважити, що у вказаних актах зображено план-схему земельної ділянки з кадастровим номером 7121585500:05:001:0531 у вигляді скріншоту з інформацією про її площу, цільове призначення та тип власності, проте надані матеріали є сукупністю інформації, що містяться у Державному кадастровому реєстраторі, яка не дає можливості ідентифікувати земельну ділянку, ознаки самовільного використання якої стали підставою для прийняття оскаржуваної постанови.

Окрім того, у вказаних актах зазначено, що обстеження земельної ділянки проводилось в адміністративних межах Гельмязівської сільської ТГ (с. Коврай), Золотоніського району Черкаської області, у той час, як місцем складання актів є «Черкаси», тобто акти складені не за місцем обстеження.

Разом з тим, на актах № 331-ДК/ /АО/10/01/-21 від 20.01.2021 та № 331-ДК/ /АП/09/01/-21 від 20.07.2021 міститься підпис позивача, як особи, яка була присутня при перевірці, однак відомостей про вручення позивачу вказаних актів чи направлення їх поштою, у разі його відмови від отримання, зазначені документи не містять.

Аналізуючи протокол про адміністративне правопорушення № 331-ДК/0 П/07/01/-21 від 20.07.2021, суд зазначає таке.

Статтею 256 КУпАП та п. 5 Розділу ІІ Інструкції № 173/30041 визначені вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення.

Так, відповідно до п. 5 Розділу ІІ Інструкції № 173/30041, у протоколі зазначаються, зокрема, інші відомості, необхідні для вирішення справи (наприклад, відомості про наявність актів обстеження земельної ділянки, відмітки про наявність документів і речей, які підтверджують правопорушення, клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності). Однак, протокол № 331-ДК/0 П/07/01/-21 від 20.07.2021 містить лише посилання на акт обстеження від 20.07.2021 без зазначення його номеру, відтак встановити підставу для складання протоколу не вбачається можливим.

У процесі розгляду справи особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, повинна бути забезпечена можливість користуватись правами, визначеними ст. 268 КУпАП. Так, із матеріалів справи встановлено, що постанова про накладення адміністративного стягнення № 331-ДК/0 По/08/01/-21 складена 20.07.2021, тобто розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснено в один день з проведенням обстеження земельної ділянки, перевіркою дотримання вимог земельного законодавства, складання протоколу і повідомлення позивача про дату розгляду такої справи. Вказане, на думку суду, позбавило позивача можливості ознайомитися з матеріалами справи, належним чином підготуватися до розгляду справи, зібрати відповідні докази, звернутися до адвоката для отримання правової допомоги та реалізувати інші права, передбачені ст. 268 КУпАП.

Крім того, із оскаржуваної постанови вбачається, що державним інспектором визнано винним директора ФГ «Агробут-Агро» ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, однак у статуті ФГ «Агробут-Агро» (код ЄДРПОУ 33978143) від 12.03.2020 посада директора відсутня. Разом з тим, відповідно до ст. 4 Закону України «про фермерське господарство» особою, яка представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об`єднаннями відповідно до закону, а також укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридичні дії є голова фермерського господарства.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного суд зазначає, що наявні у матеріалах справи не містять безспірних даних про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Так, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження самовільного використання позивачем земельної ділянки, як і не надано будь-який інших доказів на спростування позицій позивача, зокрема, й щодо оформлення матеріалів адміністративної справи.

Судом не встановлено, з яких міркувань виходила посадова особа, яка діяла від імені відповідача, визнаючи позивача винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, та у порушенні позивачем вимог ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України та ст. 1 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель», яким чином давала оцінку та досліджувала обставини, на підставі яких прийшла до такого висновку та винесла оскаржувану постанову у справі про адміністративне правопорушення, притягнувши позивача до адміністративної відповідальності.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд, як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню в частині скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Судовий збір розподілу у даній справі не підлягає, оскільки позивач на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 19-20, 77, 286 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (місцезнаходження: вул. Смілянська, 131, м. Черкаси; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 39765890) про визнання протиправною та скасування постанови №331-ДК/0 По/08/01-21 від 20.07.2021 про притягнення до адміністративної відповідальностізадовольнити частково.

Постанову №331-ДК/0 По/08/01-21 від 20.07.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 53-1 КУпАП скасувати та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Судові витрати розподілу не підлягають.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Згідно зі статтями 255, 286, 293, 295 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду через Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області.

Повний текст судового рішення складено 06.09.2021.

Суддя: К.М. Ушакова