Рішення № 99416758, 06.09.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
640/16957/20
Номер документу
99416758
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2021 року м. Київ № 640/16957/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бір-Маркет"

про стягнення суми штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Головне управління Держпродспоживслужби у м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, 12, код ЄДРПОУ 40414833) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бір-Маркет" (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 1, код ЄДРПОУ 40818636), в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бір-Маркет" (код ЄДРПОУ 40818636, місцезнаходження юридичної особи, адреса: 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, будинок 1) за рішеннями про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 05.12.2019 року №№172,171 - сум штрафу повинна бути сплачена до державного бюджету через установу банку України: Отримувач УК у Шевчен.р-ні/Шевченк.р-н/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37995466, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм.подат), номер рахунку (IBAN) UA518999980313060106000026011, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.

Позовні вимоги мотивовано тим, що за результатами розгляду справи про порушення відповідачем законодавства про рекламу, посадовою особою винесено рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Бір-Маркет", якими зобов`язано відповідача сплатити до Державного бюджету України штрафи. Проте, оскільки відповідачем у встановлені строки штрафи не сплачені, позивач звернувся щодо їх стягнення до суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.07.2020 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи (письмове провадження) та встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі на подання відзиву на позовну заяву та доказів, що підтверджують заперечення проти позову.

Ухвала про відкриття провадження у справі була направлена на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та в адміністративному позові.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач не перебуває в процесі припинення, адреса місцезнаходження юридичної особи відповідає адресі, на яку судом було направлено копія ухвали.

Станом на дату винесення рішення до суду будь-які відомості про зміну місцезнаходження відповідача не надходили, так само, не надходило відзиву чи заяви про визнання позову.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

29 серпня 2019 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві - головним спеціалістом відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Управління захисту споживачів Павленко Костянтином Анатолійовичем складено Протокол про наявні ознаки порушення вимог частини п`ятої статті 8, абзацу восьмого частини другої, частини сьомої статті 22 Закону України «Про рекламу», а саме: розповсюджена TOB «БІР-МАРКЕТ» за адресою: м. Київ, вул. Дорогожицька, 17 зовнішня реклама магазину «Beer Market» з умовною назвою «ТОВАР ТИЖНЯ» не містить відомості про дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, не супроводжується текстом попередження такого змісту: «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я» та вміщує зображення знаку для товарів і послуг під яким випускається алкогольний напій.

На підставі вищевказаного Протоколу Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві надіслало рекламодавцю TOB «БІР-МАРКЕТ» - вимогу від 29.08.2019 року №06.6/15049 щодо надання до 12.09.2019 року документів та іншої інформації, у порядку частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу», відповідно до якої, на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Додатково у вимозі повідомлялося, що відповідно до частин шостої статті 27 Закону і пункту 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, зокрема, за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, її виготовлення та/або розповсюдження на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вимога від 29.08.2019 року №06.6/15049 була направлена на адресу: 49044, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Барикада, 17, оф. 207 та на адресу: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 1.

20 вересня 2019 року Головним управлінням складено протокол про наявні ознаки порушення вимог частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу», а саме: на вимогу Головного управління, на яке згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавцем реклами не надано документів необхідних для здійснення повноважень щодо контролю відносно розповсюдженої зовнішньої реклами магазину «Beer Mancet» з умовною назвою «ТОВАР ТИЖНЯ» за адресою: м. Київ, вул. Дорогожицька, 17.

20.09.2019 року Головним управлінням було винесено Рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «БІР-МАРКЕТ» щодо розповсюдження зовнішньої реклами магазину «Beer Market» з умовною назвою «ТОВАР ТИЖНЯ» за адресою: м. Київ, вул. Дорогожицька, 17, що містить ознаки правопорушення вимог частини першої, другої статті 7, частини першої статті 10, абзацу восьмого частини другої, абзацу другого частини третьої статті 22 Закону України «Про рекламу».

20.09.2019 року за № 06.6/16447 Головним управлінням на адресу TOB «БІР-МАРКЕТ» було направлено повторну вимогу, у якій вимагалося повторно надати до 17.10.2019 року необхідні документи, які можуть мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення. Також, у вимозі повідомлялося про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу який повинен був відбутися 24.10.2019року.о 16 год. 30 хв., у приміщенні Головного управління, за адресою: м. Київ, вул. Волоська, 19, 2-й поверх.

24.10.2019 року за № 06.6/18507 Головним управлінням на адресу відповідача було направленоПовідомлення про розгляд справи, яке було отримане представником Відповідача 29.10.2019 року.

TOB «БІР-МАРКЕТ» проігноровано вимоги Головного управління щодо надання необхідних документів для здійснення повноважень щодо контролю за дотримання вимог законодавства про рекламу, зокрема інформації про вартість розповсюдженої та/або виготовлення реклами та/або вартість розповсюдження реклами не надано.

24 жовтня 2019 року Головним управління було винесено Рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.

За результатами розгляду справи відносно TOB «БІР-МАРКЕТ» було складено Протокол № 19/177 від 28Л1.2019року.

Фахівцем Головного управління відповідно до повноважень, визначених ст. 26 Закону України «Про рекламу» було проведено контроль за дотриманням законодавства у сфері реклами на території міста Києва.

В рамках проведення вказаного контролю фахівцем Головного управління виявлено розповсюдження на зовнішній поверхні будинку (споруди) магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з умовною назвою «ТОВАР ТИЖНЯ» за адресою: м. Київ, вул. Дорогожицька, 17 з ознаками порушення вимог частини п`ятої статті 8, абзацу восьмого частини другої, частини сьомої статті 22 Закону України «Про рекламу».

Головним управлінням у відповідності до вимог частини другої ст. 26 Закону України «Про рекламу» TOB «БІР-МАРКЕТ» направлено вимоги № 06.6/15049 від 29.08.2019 року та №06.6/16447 від 20.09.2019 про необхідність надання документів необхідних для здійснення повноважень щодо контролю та повідомлення про розгляд справи № 06.6/18507 від 24.10.2019.

TOB «БІР-МАРКЕТ» проігноровано вимоги Головного управління щодо надання необхідних документів для здійснення повноважень щодо контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу, зокрема, інформації про вартість розповсюдженої та/або виготовленої реклами та/або вартість розповсюдження реклами - не надано.

Уповноважений представник TOB «БІР-МАРКЕТ» на розгляд справи не з`явився, інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами не надано.

На підставі вищезазначеного, а також із урахуванням Попередніх висновків за результатами розгляду справи стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «БІР- МАРКЕТ», було прийнято Рішення №171 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 05.12.2019 року, а саме за неподання на вимогу Головного управління інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, необхідної для здійснення повноважень щодо контролю, відповідно до вимог частини шостої статті 27 Закону України «Про рекламу» на Товариства з обмеженою відповідальністю «БІР-МАРКЕТ» ідентифікаційний код юридичної особи: 40818636, місцезнаходження юридичної особи: 03151, м. Київ вул. Народного ополчення, будинок 1-у розмірі 1700 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот гривень нуль копійок).

За результатами розгляду справи відносно TOB «БІР-МАРКЕТ» було складено Протокол № 19/178 від 28.11.2019року.

В якому визначено, що розповсюджена TOB «БІР-МАРКЕТ» зовнішня реклама з текстом «ПИВО ЖИГУЛІВСЬКЕ УМАНЬПИВО, ТОВАР ТИЖНЯ» на фасаді магазину «BEER MARKET» за адресою: вул. Дорогожицька, 17, яка вміщує зображення знаку для товарів і послуг, під яким випускається алкогольний напій (свідоцтво на знак для товарів і послуг № 157336) «ПИВО ЖИГУЛІВСЬКЕ УМАНЬПИВО» (пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об`ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами), доводить до споживачів реклами інформацію про алкогольний напій, що призначена підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес до алкогольного напою. Крім того, використаний у рекламі текст «ТОВАР ТИЖНЯ» інформує про можливість придбання алкогольного напою за зменшеною ціною, чим заохочує споживачів реклами до придбання та вживання такого алкогольного напою, а саме пива «ПИВО ЖИГУЛІВСЬКЕ УМАНЬПИВО».

Уповноважений представник TOB «БІР-МАРКЕТ» на розгляд справи не з`явився, інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами не надано.

Вартість розміщення (розповсюдження) реклами не встановлена.

На підставі вищезазначеного, а також із урахуванням попередніх висновків за результатами розгляду справи стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «БІР- МАРКЕТ», було прийнято Рішення №172 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 05.12.2019 року, а саме за недотримання встановлених законом вимог щодо встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами у відповідності до вимог частини другої та частини сьомої статті 27 Закону України «Про рекламу» на Товариства з обмеженою відповідальністю «БІР-МАРКЕТ» ідентифікаційний код юридичної особи: 40818636, місцезнаходження юридичної особи: 03151, м. Київ вул. Народного ополчення, будинок 1 - у розмірі 5083 грн. 00 коп. (п`ять тисяч вісімдесят три грн. 00 коп).

Також Головним управлінням 05.12.2019 року було винесено Рішення №19-19 про зупинення розповсюдження реклами.

Сума штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу відповідно до Рішень №171 та №172 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «БІР- МАРКЕТ» становить 6783 грн. 00 коп. (шість тисяч сімсот вісімдесят три гривні нуль копійок).

В зв`язку із несплатою відповідачем у добровільному порядку штрафу, позивач був змушений звернутись до Окружного адміністративного суду м. Києва із даним позовом про їх стягнення, при розгляді якого суд виходить із наступного.

Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначаються відповідно до Закону України «Про рекламу» від 03 липня 1996 року №270/96-ВР.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Частиною 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» встановлено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.

Частинами 1 та 2 статті 26 Закону України «Про рекламу» визначено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Крім того, відповідний орган державної влади має право, у тому числі, вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Частиною 4 статті 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на:

рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами;

виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості виготовлення реклами;

розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдження реклами.

Згідно з частиною 5 статті 27 Закону України «Про рекламу» вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов`язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.

У відповідності до вимог частини 6 статті 27 Закону України «Про рекламу» за виявлені порушення вимог законодавства України про рекламу на розповсюджувачів, рекламодавців та виробників реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Частиною 7 статті 27 Закону України «Про рекламу» у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України «Про рекламу», на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Процедура та порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами встановлені Законом України «Про рекламу», а також Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держпродспоживслужби та її територіальних органів.

Згідно з пунктом 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.

Відповідно до пункту 18 Порядку, за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держпродспоживслужби або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.

Як встановлено судом з наявних матеріалів справи, за результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу Товариством з обмеженою відповідальністю "Бір-Маркет", на підставі протоколів про порушення законодавства про рекламу від 28.11.2019 №19/177 та №19/178 встановлено порушення ним вимог статтей 22, 26 Закону України «Про рекламу».

Враховуючи встановлені порушення, контролюючим органом було прийнято рішення Рішення №171 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 05.12.2019 року, а саме за неподання на вимогу Головного управління інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, необхідної для здійснення повноважень щодо контролю, відповідно до вимог частини шостої статті 27 Закону України «Про рекламу» та Рішення №172 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 05.12.2019 року, а саме за недотримання встановлених законом вимог щодо встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами у відповідності до вимог частини другої та частини сьомої статті 27 Закону України «Про рекламу».

Суд наголошує, що рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області від 05.12.2019 року №171 та №172 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в судовому порядку не оскаржувались, відомості щодо вказаного відповідачем до суду не надано, як і не надано доказів на підтвердження обставин сплати таких штрафів.

За таких обставин, рішення позивача від 05.12.2019 року №171 та №172 станом на час розгляду даної справи є чинними, доказів виконання вказаних рішень або їх оскарження відповідачем не надано, що дає підстави для висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

На підставі ст. 139 КАС України, судові витрати на користь суб`єкта владних повноважень стягненню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 132, 139, 143, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби у м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, 12, код ЄДРПОУ 40414833) - задовольнити повністю.

2. Стягнути на користь держави з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бір-Маркет" (код ЄДРПОУ 40818636, місцезнаходження юридичної особи, адреса: 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, будинок 1) суми штрафів за рішеннями про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 05.12.2019 року №№172,171 в загальному розмірі 6783 грн. 00 коп. (шість тисяч сімсот вісімдесят три гривні нуль копійок), за наступними реквізитами: Отримувач УК у Шевчен.р-ні/Шевченк.р-н/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37995466, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм.подат), номер рахунку (IBAN) UA518999980313060106000026011, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.Г. Вєкуа