Рішення № 99414434, 06.09.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
420/9764/21
Номер документу
99414434
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/9764/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Громадської організації «Одеська обласна федерація тхеквондо (ВТ)» до Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Громадської організації «Одеська обласна федерація тхеквондо (ВТ)» до Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дії відповідача щодо затвердження Регламенту проведення відкритого чемпіонату Одеської області з тхекондо (ВТФ) серед молодших юнаків 2012-2013 р.н., юнаків 2010-2011 р.н., кадетів 2007-2009 р.н, юніорів 2004-2006 р.н. та дорослих 2004 р.н. та старших в частині встановлення вимог до учасників змагань зареєструватися на сайті ГО «Федерація тхеквондо (ВТФ) України» https://ukr.tkdo.events та зобов`язання відповідача утриматись від затвердження регламентів змагань з тхековндо з вимогами щодо реєстрації на сайті відповідних спортивних федерацій та/або з вимогами щодо подачі членського квитка відповідних спортивних федерацій.

Позивач обґрунтовує позов тим, що у лютому 2021 року відповідачем було оголошено про проведення відкритого чемпіонату Одеської області з тхеквондо (ВТФ) 19-20 лютого 2021 року серед молодших юнаків 2012-2013 р.н., юнаків 2010-2011 р.н., кадетів 2007-2009 р.н., юніорів 2004-2006 р.н. та дорослих 2004 р.н. та старших та затверджено Регламент проведення даного чемпіонату. Відповідно до п.10 Регламенту 15.02.2021 року на електронну адресу: ok.prokudina@gmail.com, зазначену у Регламенті, позивачем було відправлено попередню поіменну заявку на участь команди позивача у змаганнях із зазначенням кількісного складу команди, однак жодного підтвердження реєстрації та/або відмови у реєстрації не надходило та у телефонній розмові з оргкомітетом не надано жодних пояснень щодо реєстрації команди. Оскільки формально команді не було відмовлено в участі у змаганнях, 20.02.2021 року команда позивача прибула згідно пункту 6 Регламенту на зважування, проте команду не було допущено до зважування без надання жодних пояснень. 11.03.2021 року позивачем направлено лист №1 на адресу відповідача з метою з`ясування причин не допуску команди позивача до змагань та усунення перешкод в участі команди у наступних змаганнях. Листом №516/01-14/350 від 16.04.2021 року відповідачем було надано відповідь, у якій вказано, що відповідно до п.10 Регламенту для участі у змаганнях, окрім подання попередньої поіменної заявки та поіменної заявки, необхідно було до 15.02.2021 року зареєструвати команду на сайті: https://ukr.tkdo.events, у зв`язку із невиконанням саме цієї вимоги команду позивача не було допущено до змагань. Представник позивача зазначає, що вказаний сайт є офіційним сайтом ГО «Федерації тхеквондо (ВТФ) України», що містить інформацію про спортивні заходи цієї громадської організації та, що детальна інформація щодо спортивних заходів є закритою без реєстрації, при спробі зареєструватися на даному сайті пропонується, сплатити 1,27$ за активацію акаунта та, сплатити членський внесок. Представник позивача вважає, що вимога щодо реєстрації на сайті ГО «Федерації тхеквондо (ВТФ) України» у Регламенті відкритого чемпіонату Одеської області з тхеквондо є прихованим примушенням інших учасників до вступу до вказаної ГО та сплати членського внеску, є протиправною та такою, що обмежує коло осіб, які можуть брати участь у змаганнях. За таких обставин просить задовольнити позов в повному обсязі.

Ухвалою суду від 14.06.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 06.09.2021 року повернено Управлінню фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації відзив на позовну заяву без розгляду.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Відповідно до ч.6 ст.120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Так, суд вказує на те, що суддя Іванов Е.А. з 09.08.2021 року перебував у щорічній черговій відпустці, у зв`язку з чим справу розглянуто в перший день після виходу.

Дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні доказів, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позову та наявності підстав для часткового задоволення позову.

Судом встановлено, що Начальником управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації В.А. Кольчаком затверджено Регламент проведення відкритого чемпіонату Одеської області з тхеквондо (ВТФ) року серед молодших юнаків 2012-2013 р.н., юнаків 2010-2011 р.н., кадетів 2007-2009 р.н., юніорів 2004-2006 р.н. та дорослих 2004 р.н. та старших (далі - Регламент) (а.с.12-13).

Відповідно до Регламенту, вказаний відкритий чемпіонат Оденської області з тхеквондо (ВТФ) проводився 19-20 лютого 2021 року.

Також судом встановлено, що позивачем 15.02.2021 року направлено відповідно до п.10 Регламенту на електронну адресу ok.prokudina@gmail.com поіменну заявку на участь команди позивача у змаганнях із зазначенням кількісного складу команди, та не отримавши підтвердження щодо реєстрації команди чи відмови в участі в змаганнях, команда позивача з`явилася 20.02.2021 року для зважування та участі в чемпіонаті, проте команду не було допущено до зважування.

У зв`язку з вказаними обставинами представником позивача направлено до Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації лист Вих.№1 від 11.03.2021 року з проханням надати аргументовані пояснення причин відмови у реєстрації команди ГО «ООФТ (ВТ)», а також не допуску її до участі у відкритому чемпіонаті Одеської області з тхеквондо (ВТФ) року серед молодших юнаків 2012-2013 р.н., юнаків 2010-2011 р.н., кадетів 2007-2009 р.н., юніорів 2004-2006 р.н. та дорослих 2004 р.н. та старших, що проходив 19-20 лютого 2021 року (а.с.14-15)

Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації направило позивачу лист №516/01-14/350 від 16.04.2021 року, у якому вказано, що відповідно до п.10 Регламенту проведення відкритого чемпіонату Одеської області з тхеквондо (ВТФ) року серед молодших юнаків 2012-2013 р.н., юнаків 2010-2011 р.н., кадетів 2007-2009 р.н., юніорів 2004-2006 р.н. та дорослих 2004 р.н. та старших, для участі у змаганнях окрім подання попередньої поіменної заявки та поіменної заявки, завіреної печатками обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру, необхідно було до 15.02.2021 року зареєструвати команду на сайті: https://ukr.tkdo.events. Як вбачається зі змісту листа від 11.03.2021 року №1 та роз`яснень ВП ГО «Федерація тхеквондо (ВТФ) України» в Одеській області, зазначена вимога не була виконана, у зв`язку з чим команда не була допущена до змагань (а.с.16).

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Загальні правові, організаційні, соціальні та економічні основи діяльності у сфері фізичної культури і спорту, суспільні відносини у створенні умов для розвитку фізичної культури і спорту врегульовано Законом України «Про фізичну культуру і спорт» №3808-XII від 24.12.1993 року (далі - Закон №3808-XII).

Державна політика у сфері фізичної культури і спорту ґрунтується, зокрема, на засадах гарантування рівних прав та можливостей громадян у сфері фізичної культури і спорту (ст.4 Закону №3808-XII).

Згідно з ч.1-4 ст.45 Закону №3808-XII організація підготовки та проведення фізкультурно-оздоровчого заходу або спортивного змагання здійснюється відповідно до положення (регламенту) про такий фізкультурно-оздоровчий захід або таке спортивне змагання, що затверджується відповідно організаторами фізкультурно-оздоровчих або спортивних заходів.

Статус та назву чемпіонату і Кубка можуть мати лише офіційні спортивні змагання.

Офіційні фізкультурно-оздоровчі та спортивні заходи - спортивні заходи, включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів України, календарних планів фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, календарних планів фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів районів, міст, селищ та сіл (далі - календарні плани).

Порядок складання календарних планів, а також вимоги до змісту положення (регламенту) про офіційні фізкультурно-оздоровчі заходи або спортивні змагання затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту.

Наказом Міністерства України у справах сім`ї, молоді та спорту від 06.08.2010 №2659, затверджено Вимоги до змісту положення (регламенту) про офіційні фізкультурно-оздоровчі заходи або спортивні змагання (далі - Вимоги).

Ці Вимоги стосуються складання положення (регламенту) про офіційні фізкультурно-оздоровчі заходи або спортивні змагання (далі - положення про захід), що включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів України, календарних планів фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, календарних планів фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів районів, міст, селищ та сіл (п.1 Вимог).

Відповідно до п. 2-4, 7 Вимог, положення про захід - документ, що визначає умови його проведення і включає такі розділи: цілі і завдання заходу; строки і місце проведення заходу; організація та керівництво проведенням заходу; учасники заходу; характер заходу (змагання особисті, командні, особисто-командні); програма проведення змагань; безпека та підготовка місць проведення заходу; умови визначення першості та нагородження переможців і призерів; умови фінансування заходу та матеріального забезпечення учасників; строки та порядок подання заявок на участь у заході; інші умови, які забезпечують якісне проведення конкретного заходу.

Положення про захід розробляється на підставі правил спортивних змагань з видів спорту, затверджених в установленому порядку.

Положення про захід розробляється на календарний рік або, у разі потреби, на кожний окремий захід та затверджується організатором цього заходу не пізніше ніж за два місяці до початку його проведення.

У разі проведення фізкультурно-оздоровчого заходу або спортивного змагання громадською організацією фізкультурно-спортивної спрямованості положення про захід затверджується організатором за погодженням із структурним підрозділом з фізичної культури і спорту відповідної місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи Начальником управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації В.А. Кольчаком затверджено Регламент проведення відкритого чемпіонату Одеської області з тхеквондо (ВТФ) року серед молодших юнаків 2012-2013 р.н., юнаків 2010-2011 р.н., кадетів 2007-2009 р.н., юніорів 2004-2006 р.н. та дорослих 2004 р.н. та старших (далі - Регламент)

Відповідно до розділу 3 Регламенту, загальне керівництво організацією та проведенням змагань здійснюється ВП ГО «Федерація тхеквондо (ВТФ) України» в Одеській області та управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації.

Виходячи з назв змагань, змісту розділу 3 «Організація та керівництво проведенням заходу», розділу 9 «Умови фінансування заходу та матеріального забезпечення учасників», з урахуванням вимог ч.2 ст.45 Закону №3808-XII, суд доходить висновків, що вони стосувалися саме проведення офіційних змагань.

Відповідно до розділу 4 Регламенту «Учасники заходу», у змаганнях беруть участь спортсмени: молодші юнаки 2012-2013 р.н., юнаки 2010-2011 р.н., кадети 2007-2009 р.н., юніори 2004-2006 р.н. та дорослі 2004 р.н. та старші. До участі у змаганнях допускаються спортсмени незалежно від статті, приналежності до інших областей, клубів, спортивних організацій та товариств і які мають відповідну кваліфікацію (куп/пум/дан). За рішенням організаційного комітету, до змагань також допускаються спортсмени федерацій (асоціацій) з тхеквондо (ВТФ) інших держав, які визнані державою учасника та мають відповідну кваліфікацію з тхеквондо - куп/пум/дан.

Розділом 10 Регламенту «Строки та порядок подання заявок на участь у заході» зокрема передбачено, що попередня поіменна заявка на участь у змаганнях із зазначенням кількісного складу команди направляється до оргкомітету змагань на електронну адресу: ok.prokudina@gmail.com. Реєстрація команд буде проходити до 15.02.2021 року на сайті: https://ukr.tkdo.events (для забезпечення прозорості публічної інформації про наявність спортсменів та результатів боїв, підрахунку всеукраїнського рейтингу спортсменів, який приймається до уваги при формуванні збірних команд України).

Суд приходить до висновку, що вищезазначений порядок подання заявок на участь у вказаних змаганнях та реєстрації команди не обмежує коло осіб, які можуть брати участь у змаганнях.

На переконання суду, реєстрація команди через сайт організатора заходу та реєстрація на такому сайті не є реєстрацією команди чи окремого учасника у самій громадській організації «Федерація тхеквондо (ВТФ) України» чи її відокремлених підрозділах.

Таким чином, на переконання суду сама по собі вимога реєстрації команди на сайті не є обмеженням кола можливих учасників змагань, однак обов`язкова сплата коштів за активацію акаунта на визначеному сайті https://ukr.tkdo.events, для закінчення здійснення реєстрації команди, про що не повідомлялося особам, бажаючим взяти участь в змаганнях, фактично є обмеженням прав таких осіб. Вказані обставини підтверджуються скріншотами з сайту https://ukr.tkdo.events наданими позивачем (а.с.19-21).

При цьому суд враховує, що вказані змагання були відкритими, виходячи з умов Регламенту, та особами відповідальними за їх організацію і проведення повинні створюватися і забезпечуватися рівні умови для доступу до участі в таких змаганнях. Тобто реєстрація команди повинна проходити на такому сайті, що надасть можливість здійснення безкоштовної реєстрації команди.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2018 року по справі №826/8022/18, оскільки по справі №826/8022/18 спірним питанням було наявність в регламенті вимоги щодо надання членського квитка відповідної спортивної федерації учасниками змагань, натомість у справі №420/9764/21 в Регламенті проведених змагань 19-20 лютого 2021 року така вимога відсутня.

Крім того матеріалами справи не підтверджено, що вимога реєстрації команди на сайті пов`язана зі сплатою членського внеску. Так само Регламент не містить жодних вимог щодо надання членського квитка, та не обмежує участь у змаганнях спортсменів з інших областей, клубів, спортивних організацій та товариств (розділ 4 Регламенту).

Таким чином, суд доходить висновку, що затвердивши положення у такій редакції відповідач не пересвідчився у можливості безкоштовної реєстрації учасників на вказаному сайті, що призвело до порушення прав позивача на безкоштовну участь у змаганнях, чим обмежив коло можливих учасників змагань, позбавивши можливості участі в офіційних змаганнях осіб, які не сплатили кошти за реєстрацію акаунта для завершення реєстрації команди на сайті вказаному в Регламенті, зокрема позивача.

Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача утриматись від затвердження регламентів змагань з тхеквондо з вимогами щодо реєстрації на сайті відповідних спортивних федерацій, то суд їх вважає передчасними, так як вони висуваються на майбутнє, тоді як суд захищає порушені права та суду не відомо чи на час проведення наступних змагань чи буде сайт містити вимогу про сплату коштів для реєстрації на ньому.

При цьому, суд вважає передчасними вимоги про зобов`язання відповідача утриматись від затвердження регламентів змагань з тхеквондо з вимогами щодо подачі членського квитка відповідних спортивних федерацій, оскільки ні відповідачем, ні ВП ГО «Федерація тхеквондо (ВТФ) України» в Одеській області такі вимоги в Регламенті не висувалися, та оскільки захисту судом підлягають лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем до суду надано квитанцію №ПН2406 від 09.06.2021 року про сплату судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 2270,00 грн.

Враховуючи наявність підстав для задоволення позовних вимог Громадської організації «Одеська обласна федерація тхеквондо (ВТ)», суд вважає за необхідне стягнути на його користь суму сплаченого ним судового збору у розмірі 2270,00 грн. з Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації (виходячи з кількості, а не розміру задоволених позовних вимог).

Керуючись ст.ст.9, 73, 77, 90, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Громадської організації «Одеська обласна федерація тхеквондо (ВТ)» до Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації щодо затвердження Регламенту проведення відкритого чемпіонату Одеської області з тхеквондо (ВТФ) серед молодших юнаків 2012-2013 р.н., юнаків 2010-2011 р.н., кадетів 2007-2009 р.н, юніорів 2004-2006 р.н. та дорослих 2004 р.н. та старших в частині встановлення вимог до учасників змагань зареєструватися на сайті ГО «Федерація тхеквондо (ВТФ) України» https://ukr.tkdo.events.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації за рахунок бюджетних асигнувань на користь Громадської організації «Одеська обласна федерація тхеквондо (ВТ)» витрати по сплаті судового збору у сумі 2270,00 грн. сплачені за квитанцією №ПН2406 від 09.06.2021 року.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення в порядку та строки, встановлені ст.ст.295, 297 та з урахуванням п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач - Громадська організація «Одеська обласна федерація тхеквондо (ВТ)» (65000, м. Одеса, вул. Катаєва, буд.8, офіс.2, код ЄДРПОУ 42798156).

Відповідач - Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації (65032, м. Одеса, проспект Шевченка, буд.4, код ЄДРПОУ 39999373).

Суддя Іванов Е.А.