Рішення № 99413748, 07.09.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2021
Номер справи
360/4177/21
Номер документу
99413748
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

07 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4177/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач), в інтересах якого звернувся адвокат Гребенар Олексій Володимирович (далі також - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі також - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), відповідно до якої просить:

- визнати частково протиправним та скасувати частково рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 20.04.2021 № 121630006843 про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 в частині незарахування до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи з 14.03.1991 по 03.05.1994 на шахті «Комсомольська»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період роботи з 14.03.1991 по 03.05.1994 на шахті «Комсомольська» та здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 13.04.2021 згідно заяви від 13.04.2021 з виплатою заборгованості, яка утворилася з 13.04.2021, з урахуванням виплачених сум пенсії за віком за вказаний період.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 13.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, правонаступником якого є ГУПФУ в Луганській області, № 121630006843 від 20.04.2021 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з пунктом 1 частини другої 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач не погоджується з рішенням відповідача про призначення пенсії в частині неповного зарахування до пільгового стажу позивача періодів його роботи на підземних роботах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідачем у листі № 2200-2138/К-02/8-1200/21 від 22.06.2021 зазначено, що період роботи позивача на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 14.03.1991 по 03.05.1994 не підлягає до зарахування до пільгового стажу роботи за Списком № 1, оскільки не надано пільгової довідки відповідно до п. 20 постанови КМУ №637.

Заявою позивача від 29.06.2021 надані довідки про підтвердження трудового стажу з необхідними додатками.

Однак листом № 2714-2730/К-02/8-1200/21 від 20.07.2021 відповідач повідомив, що вся документація та архіви зазначеного підприємства залишилась в смт. Пролетарський м. Ровеньки Луганської області, які згідно із додатком 1 до розпорядження КМУ від 07.11.2014 № 1085 є тимчасово окупованою територією України. У зв`язку з зазначеним витребувати будь-які додаткові документи з цих підприємств або провести перевірку виданих довідок у управління відсутня можливість, тому врахувати для обчислення пенсії довідки, які створені будь-якими органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території України, немає законних підстав.

Позивач вважає, що відповідачем необґрунтовано та з порушенням норм законодавства не здійснено зарахування до пільгового стажу позивача періодів його роботи на підземних роботах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з чим звернувся до суду для захисту своїх прав.

Відповідач заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр. 51-48), в якому зазначив таке.

13.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області (відділу обслуговування громадян) із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. До заяви позивач додав наступні документи: паспорт громадянина України; військовий квиток; диплом про навчання НОМЕР_1 ; довідку ОК-5; довідку про взяття на облік ВПО; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; трудову книжку НОМЕР_2 .

За наданою заявою, позивачу було призначення пенсію за віком на пільгових умовах з 13.04.2021 згідно Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування». Страховий стаж позивача склав 37 років 9 місяців 3 дні, з них робота за списком №1-11 років 0 місяців 12 днів.

25.05.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії на пільгових умовах. До зазначеної заяви позивачем були додані наступні документи: паспорт громадянина України; військовий квиток (довідка з військомату); довідку про взяття на облік ВПО; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.

В цей же день (25.05.2021) позивач надав іншу заяву (звернення за вхідним №2138/К- 1200-21), в якій просив надати роз`яснення щодо неврахування пільгового підземного стажу за період роботи з 14.03.1991 по 03.05.1994.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області позивачу була надана відповідь (№2200-2138/К-02/8-1200/21 від 22.06.2021), в якій було зазначено наступне.

Пенсійне забезпечення громадян здійснюється за вимогами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (починаючи з 1998 року). Особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території визначено Законом України від 15.04.2014 №1207-УІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Оскільки згідно із зазначеним законом будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважаються незаконними - будь - який акт (рішення, документ), виданий вищезазначеними органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою, органи державної влади, в тому числі Пенсійного фонду України, не функціонують.

У зв`язку з тим, що м. Антрацит Луганської області (територіальне місцезнаходження шахти «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит»), розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», віднесено до переліку населених пунктів, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань (Закон України від 16.09.2014 №1680- VII «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей») органи Пенсійного фонду України тимчасово не виконують свої повноваження і не мають доступу до архівних сховищ, тому отримати будь-які документи не надається можливим.

Тому, період роботи на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 14.03.1991 по 03.05.1994 року не підлягає до зарахування до пільгового стажу роботи за Списком № 1, оскільки позивачем не надано пільгової довідки відповідно до пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України №637.

29.06.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою (звернення за вхідним №2730/К-1200-21), до якого додав: довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 08.06.2021 № 2671, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідки про навчання на курсах від 08.06.2021 № 2672 та №2674, які видані виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідки про кількість відпрацьованих днів від 08.06.2021 № 2673 та №2675, які видані виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідку про заробітну плату від 08.06.2021 № 2676, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідку щодо підстав видачі довідки про заробітну плату від 08.06.2021 № 2677, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; історичну довідку про перейменування підприємства від 08.06.2021 № 2678, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; копію листа Державної експертизи умов праці про затвердження результатів атестації робочих місць; виписку з наказу «Про результати проведення атестації робочих місць», яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; виписку з переліку професій та посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1,2.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області позивачу була надана відповідь (№2714-2730/К-02/8-1200/21 від 20.07.2021) в якій було зазначено наступне.

Частиною 3 статті 114 Закону передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Відповідно до статті 24 Закону страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України, відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею 44 Закону визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та

достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Пунктом 2.1 розділу II Порядку 22-1 визначено перелік документів, необхідних для призначення/перерахунку пенсії за віком, згідно з яким до заяви про призначення/перерахунок пенсії за віком додаються зокрема документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Періоди відволікань не зараховуються до підземного страхового стажу роботи.

Отже, зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи можливе лише у разі надання підприємством відповідної довідки, оскільки тільки підприємство на підставі первинних документів визначає умови і характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (починаючи з 2000 року).

Згідно статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1. Порядку 22-1 довідка про заробітну плату по ЗО червня 2000 року повинна бути із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно пункту 2.10. Порядку 22-1 довідка про заробітну плату особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Статтею 4 Закону України від 15.04.2014 року № 1207-VІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон № 1207-VІІ) визначено, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.

Положеннями статті 9 Закону № 1207-VІІ встановлено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї етапі, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до абзацу третього статті 2 Закону України «Про особливості державної політики, із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018 № 2268-VІІІ, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним, і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасове окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

Вся документація та архіви зазначеного підприємства залишилась в смт.Пролетарський м. Ровеньки Луганської області, які згідно із додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085 (із змінами та доповненнями) є тимчасово окупованою територією України. У зв`язку з зазначеним витребувати будь-які додаткові документи з цих підприємств або провести перевірку виданих довідок у управління відсутня можливість.

З огляду на вищевикладене, врахувати для обчислення пенсії довідки, які створені будь- якими органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території України, немає законних підстав.

Отже, згідно трудової книжки НОМЕР_2 та без надання уточнюючих довідок неможливо зарахувати до пільгового стажу наступні періоди роботи:

- з 14.03.1991 по 03.05.1994 - учень гірника підземного, гірник підземний з повним робочим днем під землею, учень прохідника підземного, прохідник підземний з повним робочим днем під землею в шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит», у зв`язку з тим, що в трудовій книжці відсутні відомості, про атестацію робочого місця та про розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, що вимагає надання уточнюючої довідки щодо підтвердження спеціального стажу;

- з 15.03.1995 по 17.03.1995 - прохідник підземний з повним робочим днем під землею в шахті ім. М.В.Фрунзе виробничого об`єднання «Ровенькиантрацит», у зв`язку з тим, що в трудовій книжці відсутні відомості, про атестацію робочого місця та про розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, що вимагає надання уточнюючої довідки щодо підтвердження спеціального стажу.

Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування до пільгового стажу зараховано періоди роботи:

- з 21.02.2003 по 01.10.2006 в «Шахті ім. В.В.Вахрушева» у якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею;

- з 01.01.2007 по 31.05.2014 у відокремленому підрозділі Державного підприємства «Антрацит» шахта «Комсомольська» у якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею.

Таким чином, пільговий стаж на підземних роботах за списком робіт підземних і провідних професій складає 11 років 12 днів, пільговий стаж враховано на підставі даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, загальний страховий стаж - 26 років 9 місяців 3 днів (стаж враховано по 31.05.2014).

За заявою позивача від 25.05.2021 до загального стажу було враховано період проходження військової служби на підставі військового квитка з 04.12.1988 по 17.12.1990 (згідно наданої довідки позивач проходив військову службу у Збройних Силах з 02.12.1988 по 17.12.1990).

Щодо стягнення судового збору з відповідача зазначено таке.

У відповідності до статті 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, вказаною нормою прямо забороняється.

Просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

У судове засідання сторони не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача просив розглянути справи без його та позивача участі (арк. спр. 4, 49, 50).

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки позивач та відповідач про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Ухвалою суду від 16.08.2021 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 46-47).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

13.04.2021 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, правонаступником якого є ГУПФУ в Луганській області) із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, до якої додав наступні документи: паспорт громадянина України; військовий квиток; диплом про навчання НОМЕР_1 ; довідку ОК-5; довідку про взяття на облік ВПО; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; трудову книжку НОМЕР_2 (арк. спр. 15, 57).

Рішенням від 20.04.2021 № 121630006843 позивачу було призначення пенсію за віком на пільгових умовах з 13.04.2021 згідно Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» (арк. спр. 16).

Страховий стаж позивача склав 37 років 9 місяців 3 дні, з них робота за списком №1 - 11 років 0 місяців 12 днів (арк. спр. 58-63).

До пільгового стажу за списком №1 позивачу не зарахована робота на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 14.03.1991 по 03.05.1994 (арк. спр. 17).

25.05.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії на пільгових умовах, зареєстрованою за № 3934, до якої були додані: паспорт громадянина України; військовий квиток (довідка з військомату); довідку про взяття на облік ВПО; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (арк. спр. 18, 64).

За заявою позивача від 25.05.2021 до загального стажу було враховано період проходження військової служби на підставі військового квитка з 04.12.1988 по 17.12.1990 та довідки з військомату (арк. спр. 65-66, 67-69).

25.05.2021 позивач надав заяву за вхідним №2138/К- 1200-21, в якій просив надати роз`яснення щодо неврахування пільгового підземного стажу за період роботи з 14.03.1991 по 03.05.1994 (арк. спр. 21, 65).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області позивачу була надана відповідь від 22.06.2021 №2200-2138/К-02/8-1200/21, в якій зазначено, що період роботи позивача на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 14.03.1991 по 03.05.1994 не підлягає до зарахування до пільгового стажу роботи за Списком № 1, оскільки не надано пільгової довідки відповідно до п. 20 постанови КМУ №637 (арк. спр. 22).

29.06.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою за вхідним №2730/К-1200-21, до якої додав: довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 08.06.2021 № 2671, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідки про навчання на курсах від 08.06.2021 № 2672 та №2674, які видані виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідки про кількість відпрацьованих днів від 08.06.2021 № 2673 та №2675, які видані виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідку про заробітну плату від 08.06.2021 № 2676, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідку щодо підстав видачі довідки про заробітну плату від 08.06.2021 № 2677, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; історичну довідку про перейменування підприємства від 08.06.2021 № 2678, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; копію листа Державної експертизи умов праці про затвердження результатів атестації робочих місць; виписку з наказу «Про результати проведення атестації робочих місць», яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; виписку з переліку професій та посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1,2 (арк. спр. 23).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області позивачу була надана відповідь від 20.07.2021 №2714-2730/К-02/8-1200/21, в якій зазначено, що вся документація та архіви зазначеного підприємства залишилась в смт. Пролетарський м. Ровеньки Луганської області, які згідно із додатком 1 до розпорядження КМУ від 07.11.2014 № 1085 є тимчасово окупованою територією України. У зв`язку з зазначеним витребувати будь-які додаткові документи з цих підприємств або провести перевірку виданих довідок у управління відсутня можливість, тому врахувати для обчислення пенсії довідки, які створені будь-якими органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території України, немає законних підстав (арк. спр. 25-26, 31-41).

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 від 03.11.1988 ОСОБА_1 позивач працював у спірний період на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит»: з 14.03.1991 по 28.04.1991 -учнем гірничого робітника підземного з повним робочим днем під землею, з 29.04.1991 по 19.06.1991- гірничим робітником підземним з повним робочим днем під землею, з 20.06.1991 - 30.07.1991 - учнем прохідника з повним робочим днем під землею, з 31.07.1991 - 03.05.1994 - прохідником з повним робочим днем під землею (арк. спр. 11-14, 73-74).

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).

В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком ( пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).

Статтею 26 Закону №1058 визначені умови призначення пенсії за віком.

Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення, так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

В силу пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, «письмово повідомляє заявника» про те, які документи «необхідно подати» додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу І Порядку).

Пунктом 2.1. розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком, серед інших, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Абзацом другим пункту 1 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Згідно пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Абзацом першим пункту 17 Порядку № 637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

В свою чергу, пункт 18 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Пунктом 3.3. розділу ІІІ Порядку № 22-1 визначено, що саме «орган, що призначає пенсію», надає роз`яснення особам з питань призначення та виплати пенсій.

Пункт 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 також визначає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного прийняття та розгляду документів щодо призначення пенсії позивачу.

З урахуванням положень пункту 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 саме відповідач як орган, що призначає пенсію, повинен спочатку всебічно, повно і об`єктивно розглянути усі подані документи, на підставі пункту 3.3. розділу ІІІ вказаного Порядку надати необхідні роз`яснення, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.

Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз`яснень (порушення п. 3 Порядку № 637), не пропонував в рамках наданих повноважень (п. 3.3. Порядку № 22-1) можливість виклику до пенсійного органу свідків (пункти 17, 18 Порядку № 637).

Натомість, судом встановлено, що трудова книжка позивача має необхідні дані за спірний період, які свідчать про роботу з 14.03.1991 по 03.05.1994 на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит».

Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено доказів тому, що спірні записи в трудовій книжці позивача можна визнати такими, які не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням визначеної процедури.

Пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 1 позивачу призначена з 13.04.2021.

29.06.2021 позивачем були надані відповідачу: довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 08.06.2021 № 2671, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідка про навчання на курсах від 08.06.2021 № 2672 та № 2674, які видані виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідка про кількість відпрацьованих днів від 08.06.2021 № 2673 та №2675, які видані виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідка про заробітну плату від 08.06.2021 № 2676, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; довідка щодо підстав видачі довідки про заробітну плату від 08.06.2021 № 2677, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; історичну довідку про перейменування підприємства від 08.06.2021 № 2678, яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; копія листа Державної експертизи умов праці про затвердження результатів атестації робочих місць; виписка з наказу «Про результати проведення атестації робочих місць», яка видана виробничим підрозділом «Шахтоуправління Ясенівське»; виписка з переліку професій та посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1, 2 (арк. спр. 31-41).

Посилання відповідача на ті обставини, що для обчислення пенсії довідки, які створені будь-якими органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території України немає законних підстав є необґрунтованими з наступних підстав.

За встановлених обставин до спірних правовідносин застосуванню підлягають так звані «намібійські винятки» Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

У 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу періоду роботи на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 14.03.1991 по 03.05.1994, що дає право здійснити перерахунок пенсії за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість, а рішенні відповідача від 20.04.2021 № 121630006843 про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 в частині незарахування до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи з 14.03.1991 по 03.05.1994 на шахті «Комсомольська» підлягає скасуванню.

Оскільки позивач надав усі необхідні документи про пільговий стаж за період роботи з 14.03.1991 по 03.05.1994 протягом трьох місяців із дня звернення (до 13.07.2021), а саме: 29.06.2021, позивач має право на виплату пенсії в перерахованому розмірі з урахуванням стажу за період з 14.03.1991 по 03.05.1994 з дати призначення пенсії - 13.04.2021.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень .

Частиною третьою статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Зазначені норми процесуального законодавства спростовують позицію відповідача стосовно того, що територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії, а також у питаннях зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, тобто дискреційними.

Суд не втручається до таких повноважень і не підміняє собою територіальний орган Пенсійного фонду, оскільки на підставі норм КАС України перевіряє законність вчинення дій пенсійним органом стосовно розгляду заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Позиція відповідача стосовно вимоги позивача стягнути за рахунок асигнувань ГУПФУ в Луганській області сплаченого позивачем судового збору та відсутність, на його думку, правових підстав для такого стягнення з урахуванням положень частин першої та другої статті 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є хибною з огляду на таке.

Судовий збір є видом судових витрат, питання розподілу якого врегульовано главою 8 Кодексу адміністративного судочинства України та нормами Закону України «Про судовий збір». Питання стягнення судового збору не є позовними вимогами, а в обов`язковому порядку вирішується судом при вирішенні справи по суті.

Як наслідок, посилання відповідача на положення статті 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при вирішенні питання про розподіл судового збору є безпідставним.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 908,00 грн за одну вимогу немайнового характеру.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання бездіяльності та перерахунку пенсії та виплатити недоотримані суми пенсії, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати частково протиправним та скасувати частково рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 121630006843 від 20.04.2021 про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 в частині незарахування до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи з 14.03.1991 по 03.05.1994 на шахті «Комсомольська».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період роботи з 14.03.1991 по 03.05.1994 на шахті «Комсомольська» та здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 13.04.2021 згідно заяви від 13.04.2021 з виплатою заборгованості, яка утворилася з 13.04.2021, з урахуванням виплачених сум пенсії за віком за вказаний період.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця