
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"07" вересня 2021 р. справа № 300/2460/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов`язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
21.07.2021 ОСОБА_1 , звернувся до суду із заявою, в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої просив суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 по справі №300/2460/19.
Заяву мотивовано тим, що після набранням вказаним рішенням суду законної сили Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.01.2020.
На адресу суду 04.08.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов відзив на заяву ОСОБА_1 , про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. У поданому відзиві на заяву, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, зазначив, що Головним управлінням 21.04.2020 на виконання рішення суду від 31.01.2020 у справі №300/2460/19, проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , в розмірі 80% від відповідних сум грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 з урахуванням виплачених сум. Виплату пенсії в перерахованому розмірі здійснено 01.05.2020 в фіксованому розмірі в сумі 14926,40 грн. Також представник зазначив, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.09.2020 у справі №300/1323/20 позов ОСОБА_1 , задоволено частково зобов`язано Івано-Франківський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області після отримання нової довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Вказане рішення набрало законної сили 19.11.2020. Враховуючи те, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.09.2020 у справі №300/1323/20 не було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок в розмірі 80% сум грошового забезпечення, перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі №300/1323/20 було проведено з урахуванням змін до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 70% сум грошового забезпечення. Просив у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Розглянувши подану суду заяву, дослідивши обставини справи, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Згідно частин 4, 7 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до частин 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Правові норми, закріплені у частині 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, кореспондуються з положеннями, зокрема, пп. «ґ» п. 4 ч. 1 ст. 356 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими у резолютивній частині постанови зазначається про встановлення судом касаційної інстанції строку для подання суб`єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31 липня 2018 року у справі №235/7638/16-а.
З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
У свою чергу, правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 27 лютого 2020 у справі №0640/3719/18 та від 11 червня 2020 у справі №640/13988/19.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 у справі №806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31 травня 2021 в справі №200/3958/19-а.
В постанові від 3 квітня 2019 у справі №820/4261/18 Верховний Суд вказав на необхідність з`ясування існування в спірних правовідносинах обставин, з якими стаття 382 Кодексу адміністративного судочинства України пов`язує наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та чи не були оскаржувані дії відповідача пов`язані з виконанням судового рішення, чи є самостійним предметом спору.
Згідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до матеріалів справи, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 у справі №300/2460/19, яке набрало законної сили, позов задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 80% суми грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 за №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (а.с.40-47).
Згідно перерахунку пенсії за пенсійною справою №0901002925 -Міноборони, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 у справі №300/2460/19 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 21.04.2020 перерахувало позивачу пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення, що підтверджується наявними в матеріалах справи засвідченими копіями розпорядження про перерахунок розміру пенсії та виплатною відомістю по пенсійній справі ОСОБА_1 .
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не ухилилося від виконання рішення суду у даній справі, оскільки останнім таке рішення в частині визначення відсоткового значення розміру пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення виконано в повному обсязі. Крім цього, суд зазначає, що при прийнятті судового рішення у даній справі судом надавалась оцінка правовідносинам, що виникли з 01.01.2018 по день прийняття рішення суду.
Відповідно до перерахунку пенсії за даною пенсійною справою, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.09.2020 у справі №300/1323/20 відповідач відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії від 07.12.2020 перерахував позивачу пенсію з врахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії на підставі оновленої довідки, виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, водночас зменшив відсотковий розмір пенсії позивача з 80% до 70% грошового забезпечення.
З матеріалів справи №300/2460/19 вбачається, що спірною у даній справі не була обставина щодо права позивача на перерахунок пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визначених станом на 05.03.2019, а спірним було право позивача на отримання з 01.01.2018 відсоткового значення розміру пенсії 80% грошового забезпечення.
Як уже зазначалося судом Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вжито конкретні заходи з метою виконання рішення суду від 31.01.2020 у справі №300/2460/19, оскільки на виконання даного рішення суду 21.04.2020 Головне управління перерахувало позивачу пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення згідно розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою №0901002925- Міноборони.
Відтак, здійснення Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахунку та виплати позивачу пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визначених станом на 05.03.2019, у розмірі 70% грошового забезпечення на виконання рішення суду від 16.09.2020 у справі №300/1323/20 є іншими правовідносинами, які не стосуються виконання рішення суду від 31.01.2020 у справі №300/2460/19.
З огляду на наведене, суд зазначає про відсутність передбачених Кодексом адміністративного судочинства України підстав для встановлення судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, оскільки відсутні докази, які б підтверджували намір відповідача щодо ухилення від виконання судового рішення, а тому у задоволені заяви ОСОБА_1 слід відмовити.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 31.01.2020 у справі №300/2460/19 - відмовити.
Ухвалу суду може бути оскаржено в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до статей 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.