
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" серпня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1170/21Господарський суд Одеської області у складі:
Суддя Гут С.Ф.
При секретарі судового засідання Тарасенко Ю.Г.
За участю представників сторін:
від позивача: Семака В.Ю.,
від відповідача: Берікул М.Ю.,
від третьої особи: не з`явився,
розглянувши справу за позовом Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Південної філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація морського порту Південний) до відповідача: Одеської митниці Держмитслужби за участю третьої особи, яка на заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, про визнання договору укладеним.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.05.2021 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 916/1170/21, призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 03.06.2021 р., встановлено відповідачу строк до 28.05.2021 р. для подачі відзиву на позов, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка на заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 03.06.2021 р. відкладено підготовче засідання на 17.06.2021 р.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 17.06.2021 р. відкладено підготовче засідання на 02.07.2021 р.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.07.2021 р. продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 15.07.2021 р.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 15.07.2021 р. відкладено підготовче засідання на 19.07.2021 р.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.07.2021 р. закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 26.07.2021 р.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 26.07.2021 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 25.08.2021 р.
Представник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях в судове засідання не з`явився. При цьому 21.07.2021 р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях звернулось до Господарського суду Одеської області з заявою про розгляд справи без участі Регіонального відділення.
25.08.2021 р. судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку ст.240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
27.04.2021 р. Державне підприємство “Адміністрація морських портів України” в особі Південної філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація морського порту Південний) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Одеської митниці Держмитслужби про визнання договору про відшкодування витрат за надані послуги укладеним.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що 16.05.2011 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Південною митницею (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності. За умовами договору оренди, зокрема, п.5.9 цього договору орендар зобов`язаний здійснювати витрати, пов`язані з утриманням орендованого майна. Протягом 15 робочих днів після підписання цього договору укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю. Балансоутримувачем майна є Державне підприємство "Морський Торговельний Порт "Южний".
02.07.2021 р. від Одеської митниці Держмитслужби надійшов відзив на позов.
Відповідно до ч.8 ст.165 ГПК України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи – отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
Згідно із ст.118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи те, що Одеською митницею Держмитслужби подано відзив із пропуском встановленого судом строку, у тексті відзиву не заявлено клопотання про поновлення строку на його подачу, а в ході як підготовчих, так і судових засідань по справі представниками Одеської митниці Держмитслужби не заявлено клопотання про поновлення строку на його подачу, відзив залишається в матеріалах справи без розгляду.
07.07.2021 р. надійшли письмові пояснення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях.
14.07.2021 р. надійшли письмові пояснення Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Південної філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація морського порту Південний), в яких наведено свої міркування стосовно викладеної Одеською митницею Держмитслужби у відзиві позиції.
16.05.2011 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (Орендодавець) та Південною митницею (Орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, відповідно до умов п.1.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне майна, а саме: два нежитлові приміщення на 4 поверсі будівлі 601 корпусу НР-1 порту площею 18,2 кв.м. та 9.8. кв.м., загальною площею 28,0 кв.м., що перебувають на балансі Державного підприємства "Морський Торговельний Порт "Южний" (Балансоутримувач), за адресою: Одеська обл., ДМ "МТП "Южний"…
Відповідно до акту приймання-передачі державного нерухомого майна від 16.05.2011 р., що перебуває на балансі Державного підприємства "Морський Торговельний Порт "Южний" до договору оренди від 16.05.2011 р., укладеного з Південною митницею, останньою прийнято визначене у договорі оренди майно.
Відповідно до п.5.9 договору оренди від 16.05.2011 р. Орендар зобов`язаний здійснювати витрати, пов`язані з утриманням орендованого Майна. Протягом 15 робочих днів після підписання цього Договору укласти з Балансоутримувачем орендованого Майна договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю.
Пунктом 10.1 договору оренди від 16.05.2011 р. визначено, що цей договір укладено строком на два роки одинадцять місяців з моменту підписання договору оренди.
Пунктом 10.4 договору оренди від 16.05.2011 р. передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із Сторін про припинення цього Договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця та у разі належного виконання Орендарем умов цього договору. Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором та чинним законодавством за умови відсутності заперечень органу уповноваженому управляти об`єктом оренди, наданих Орендодавцю у встановлений законодавством термін.
Станом на день звернення позивача з позовом, договір оренди від 16.05.2011 р. є чинним, сторонами не надавалось до матеріалів справи заяв про припинення його дії.
Згідно з даними єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Південна Митниця (код ЄДРПОУ 35819019) припинила свою діяльність у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» від 06.08.2014 № 311, яким реорганізували територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2, а саме Південна Митниця (код ЄДРПОУ 35819019) приєдналась до Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717).
В подальшому постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» від 02.10.2019 № 858 відбулась реорганізація Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717) шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459), яка в свою чергу на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» від 30.09.2020 № 895 перебуває в процесі реорганізації шляхом приєднання до Державної митної служби.
При цьому, у відповідності до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 895 визначено, що територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абз.4 п.3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень і функцій територіальних органів, що реорганізовуються.
Таким чином, враховуючи вищевказані процедури реорганізації митних органів належним Відповідачем при розгляді даної справи є Одеська митниця Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459).
Відповідно до Закону України “Про морські порти України”, що набрав чинності 13.06.2013 р., розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 р. № 133-р та наказу Міністерства інфраструктури України від 19.03.2013 р. № 163 державні підприємства морського транспорту були реорганізовані шляхом виділу стратегічних об`єктів портової інфраструктури, іншого майна, прав та зобов`язань щодо них відповідно до розподільчих балансів.
ДП “АМПУ” було утворено на виконання вищезазначених нормативно-правових актів внаслідок виділу та стало правонаступником державних підприємств морського транспорту у частині майна, прав та обов`язків відповідно до розподільчих балансів.
Відповідно до розподільчого балансу станом на 13.06.2013 р. та акту приймання-передачі майна, майнових прав та зобов`язань до ДП “АМПУ” як правонаступника було передано від ДМ "МТП "Южний" певні основні засоби, в тому числі будівлю корпусу 601/1 (інв. № 2392), які знаходяться в користування відповідача відповідно до договору оренди від 16.05.2011 р. Отже, Державному підприємству “Адміністрація морських портів України” як правонаступнику Державного підприємства "Морський Торговельний Порт "Южний" передано всі права та обов`язки за договором оренди від 16.05.2011 р.
Листом від 19.02.2021 р. № 538/27-01-05/Вих балансоутримувач звернувся до Південної митниці з пропозицією підписати два примірника договору про відшкодування витрат за надані послуги на підставі п.5.9 договору оренди від 16.05.2011 р., однак відповіді отримано не було, а два примірника договору про відшкодування витрат за надані послуги залишись непідписаними.
Позивач вважає, що обов`язок Орендаря з укладання договорів по утриманню орендованого майна, зокрема, про відшкодування витрат за надані послуги прямо передбачений умовами п.5.9 Договору оренди від 16.05.2011 р. та безумовно виступає правовою підставою для здійснення такого правочину, тому в разі відмови орендаря від укладення договору балансоутримувач має право на судовий захист в обраний ним спосіб.
Крім того, пунктом 3.1. Договору оренди передбачено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 (зі змінами).
Аналізуючи положення Методики розрахунку вбачається, що до плати за оренду індивідуального визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов`язуються надавати орендарю державне підприємство, організація, господарське товариство, на балансі яких перебуває це майно.
В свою чергу п.5.13 Типового договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 23.08.2000 р. № 1774, передбачено обов`язок орендаря здійснювати витрати, пов`язані з утриманням нерухомого майна, протягом 15 робочих днів після підписання цього Договору укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.21 Закону України «Про морські порти України» тарифи на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, та послуги, які оплачуються у складі портових зборів, підлягають державному регулюванню національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту. Тарифи на інші послуги, крім визначених у частині першій цієї статті, є вільними та визначаються договором між суб`єктом господарювання, який надає відповідні послуги, та їх замовником.
Частиною третьою статті 11 Закону України «Про морські порти України», регламентовано, що адміністрація морських портів України або власник морського терміналу на безоплатній основі надає у користування приміщення для організації пункту пропуску через державний кордон України, де здійснюються в установленому законодавством порядку прикордонний, митний контроль і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна. Контроль організовується та здійснюється у встановленому актами законодавства України порядку. У відповідних випадках та в порядку, встановленому актами законодавства України, здійснюються також перевірки рівня іонізуючого випромінювання, фітосанітарний, ветеринарно-санітарний контроль, державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин, медичний огляд пасажирів, екіпажів, бригад тощо з метою виявлення осіб з симптомами інфекційних хвороб.
Також, відповідно до частин першої-другої статті 15 цього Закону визначено загальну мету та повноваження адміністрації морських портів України, до яких, зокрема, віднесено: утримання та забезпечення ефективного використання державного майна, переданого їй в господарське відання, у тому числі модернізації, ремонту, реконструкції та будівництва гідротехнічних споруд, інших об`єктів портової інфраструктури, розташованих у межах території та акваторії морського порту; забезпечення створення рівних і конкурентних умов ведення господарської діяльності та отримання послуг у морському порту. У процесі своєї діяльності адміністрація морських портів України укладає договори щодо модернізації, реконструкції та будівництва об`єктів портової інфраструктури, інші договори, що відповідають цілям її утворення, у тому числі господарські договори з питань забезпечення своєї діяльності.
Отже, до компетенції адміністрації морських портів України належить як надання комунальних послуг (послуг електропостачання, водопостачання та водовідведення) орендарям державного майна порту, переданого їй у відання, так укладення договорів з відшкодування вартості наданих нею послуг, з урахуванням особливостей укладення та виконання договорів оренди об`єктів портової інфраструктури, що перебувають у державній власності, балансоутримувачем яких є адміністрація.
За приписами ст.638 Цивільного кодексу України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття (ч.1 ст.641 Цивільного кодексу України).
Так, як встановлено судом Південною філією Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація морського порту Південний) було направлено лист 19.02.2021 року 538/27-01-05/вих на адресу Південної митниці з двома примірниками договору про відшкодування витрат за надані послуги.
Майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами-юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України, з урахуванням особливостей, передбачених ГК України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (частини перша та сьома статті 179 ГК України).
Слово "зобов`язувати" в українській мові має декілька значень: накладати на кого-небудь якісь обов`язки, примушувати когось виконувати що-небудь; примушувати кого-небудь триматися, поводитися певним чином (Словник української мови в 11 томах, том 3, стор. 675). Отже, словосполученням "про зобов`язання укласти договір у певній редакції, наданій позивачем" позивач відобразив своє волевиявлення до вступу у зобов`язальні правовідносини з відповідачем на умовах запропонованої ним редакції договору та просив суд примусити відповідача до цього.
Суд зазначає, що вимога позивача зводилася до необхідності укласти такий договір у судовому порядку, оскільки відповідач, прийнявши на себе зобов`язання щодо укладення договору про відшкодування на користь третьої особи (балансоутримувача) комунальних витрат, пов`язаних з орендою державного майна, відмовився від їх виконання та заперечував укладення договору про відшкодування комунальних витрат на користь цієї особи.
Відповідно до абзацу 11 частини другої статті 20 ГК України, одним із способів захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів є установлення, зміна чи припинення господарських правовідносин. Визнання договору укладеним з викладенням його змісту у резолютивній частині судового рішення, як один із способів установлення господарських правовідносин, є належним способом захисту прав суб`єктів господарювання.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Отже, на думку суду визначення позивачем предмета спору "про зобов`язання відповідача укласти договір у певній редакції" є письмовим волевиявленням позивача щодо вступу у зобов`язальні правовідносини шляхом укладення такого договору за рішенням суду про укладення договору відповідно до статті 187 ГК України.
Відповідно до ч.1 ст.187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Зі змісту зазначеної статті вбачається, що за законом можливе спонукання до укладення договору за рішенням суду за умови виникнення переддоговірного спору якщо (з таких підстав): укладення договору необхідне у сфері державних закупівель; обов`язковість укладення договору прямо передбачена законом; укладення договору випливає з попереднього договору; укладення договору передбачене будь-яким іншим договором; укладення договору випливає з умов мирової угоди, затвердженої судом.
При цьому, переддоговірним є спір, який виникає у разі, якщо сторона ухиляється або відмовляється від укладення договору в цілому або не погоджує окремі його умови. При цьому передати переддоговірний спір на вирішення суду можливо лише тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов`язаною його укласти через пряму вказівку закону або таке укладення передбачено будь-якою іншою угодою сторін. В інших випадках спір про укладення договору чи з умов договору може бути розглянутий господарським судом тільки за взаємною згодою сторін або якщо сторони зв`язані зобов`язанням укласти договір на підставі існуючого між ними попереднього договору.
При цьому суд зазначає, що звернення до суду з вимогою про визнання договору укладеним у наданій позивачем редакції перебуває в межах способу захисту "про встановлення господарських правовідносин" відповідно до абзацу 11 частини другої статті 20 та статті 187 ГК України та не вимагає застосування інших способів захисту судом, зокрема, й за ініціативою суду в порядку, визначеному частиною другою статті 5 ГПК України.
Частиною 3 ст.11 Закону України “Про морські порти України” встановлено, що адміністрація морських портів України або власник морського терміналу на безоплатній основі надає у користування приміщення для організації пункту пропуску через державний кордон України, де здійснюються в установленому законодавством порядку прикордонний, митний, санітарно-карантинний та екологічний контроль і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.
Так, статтею 5 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” передбачено, що комунальні послуги – послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Утримання будинків і прибудинкових територій – результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.
Частиною 3 ст.2 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” встановлено, що норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Із системного аналізу зазначених норм матеріального права можна зробити висновок, що чинним законодавством на Міністерство інфраструктури покладені лише витрати на утримання орендованих приміщень у вигляді забезпечення експлуатації та/або ремонту приміщень, утримання прилеглої до них (прибудинкової) території.
Отже, послуги з водопостачання, електропостачання, теплопостачання та відведення стічних вод, – забезпечення електроенергією, теплом, водою і відведенням стоків, – є комунальними послугами, вартість яких має бути відшкодована відповідачем позивачу.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.
Також, відповідно до п.1 ч.2 ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", споживач зобов`язаний укласти договір про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом
Згідно ч.3 ст.13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Разом із тим ч.4 ст.13 цього самого закону, пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п`ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором.
Отже, Законом України "Про житлово-комунальні послуги" також прямо передбачений обов`язок на укладання договору на надання житлово-комунальних послуг, у нашому випадку про відшкодування витрат за надані послуги відповідно до умов договору оренди від 16.05.2011 р.
Проте, відповідач безпідставно ухиляється від укладання договору про відшкодування витрат за надані послуги з підстав того, незважаючи на те, що укладення цього договору передбачене п.5.9. договору оренди від 16.05.2011 р., укладеного між відповідачем з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області, тобто, є обов`язковим в силу умов договору оренди.
У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами ч.ч.1,2,3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Відповідачем у встановленому законом порядку позовні вимоги позивача не спростовано, не надано належних доказів в частині подвійного нарахування позивачем ПДВ при визначені розміру не облікованої електроенергії.
Згідно п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, – на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючисьст.ст.13,20,73,74,76,86,126,129,165,232,233,237,238,240,241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Південної філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація морського порту Південний) до відповідача: Одеської митниці Держмитслужби за участю третьої особи, яка на заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, про визнання договору укладеним задовольнити повністю.
Визнати укладеним між Одеською митницею Держмитслужби (65078, Одеська обл., м. Одеса, вул. Лип Івана та Юрія, буд. 21 А, код 43333459) та Державним підприємством “Адміністрація морських портів України” (01135, м. Київ, просп. Перемоги , буд. 14, код 38727770) в особі Південної філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація морського порту Південний) (65481, Одеська обл., м. Южне, вул. Берегова, 11, код 38728549) договір про відшкодування витрат за надані послуги в наступній редакції:
«ДОГОВІР
про відшкодування витрат за надані послуги
м. Южне Одеської області ____ 2021
Державне підприємство «Адміністрація морських портів України», назване в подальшому Балансоутримувач, в особі начальника Південної філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація морського порту Південний) Басюка Олександра Григоровича, діючого на підставі Положення про Південну філію державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрацію морського порту Південний) та довіреності від 22.12.2020 № 7481, з однієї сторони,
та Одеська митниця Держмитслужби, названа в подальшому Користувач, в особі ________________, діючого на підставі _________, з другої сторони (далі – Сторони, а кожна окремо – Сторона), уклали цей договір про відшкодування витрат Балансоутримувача за надані послуги (далі – Договір), про нижченаведене:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1. Балансоутримувач, згідно з Договором оренди нерухомого майна від 16.05.2011, який був укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Користувачем, забезпечує послугами (електроенергією, теплом, водою та відведенням стоків) Користувача в орендованих приміщеннях площею 18,2 м2 та 9,8 м2 (далі – Послуги), а Користувач забезпечує раціональне використання електроенергії, тепла, води і скидання стоків, що не мають агресивних компонентів та своєчасно сплачує виставлені Балансоутримувачем рахунки за користування наданими послугами в орендованому приміщенні.
2. ОБОВ`ЯЗКИ СТОРІН
2.1. Сторони зобов`язуються керуватись при виконанні своїх обов`язків:
- Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 «Про затвердження Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України»;
- Наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258 «Про затвердження Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» (далі – ПТЕЕС);
- Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198 «Про затвердження Правил користування тепловою енергією».
2.2. Балансоутримувач зобов`язується:
2.2.1. Підтримувати в справному стані мережі та надавати Послуги згідно з п. 1.1 Договору.
2.2.2. Вести розрахунки з організаціями, постачальниками Енергоресурсів за використані електроенергію, воду, теплову енергію, що постачались Користувачу, та відведені стічні води Користувача, згідно з основними договорами, укладеними між Енергопостачальними організаціями і Балансоутримувачем.
2.3. Користувач зобов`язується:
2.3.1. Своєчасно оповіщати Балансоутримувача про всі несправності на мережах, системі енергозабезпечення будівлі, приміщення.
2.3.2. Скидати в каналізацію стоки, що відповідають по якості встановленим показникам санітарних правил і норм.
2.3.3. Дотримуватись Наказу Комітету по нагляду за охороною праці України від 09.01.1998 № 4 «Про затвердження Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів».
2.3.4. Відшкодувати в установленому порядку усі збитки у разі пошкодження мереж, системи енергозабезпечення, які сталися з вини Користувача або осіб, які з ним працюють.
2.3.5. Не приєднувати додаткові потужності без згоди Балансоутримувача.
2.3.6. На вимогу Балансоутримувача надавати інформацію про кількість осіб, що працюють в орендованих приміщеннях із зазначенням графіку їх роботи, кількості встановлених в приміщеннях електроприладів та оргтехніки.
2.3.7. Своєчасно та у повному обсязі у відповідності до умов Договору відшкодовувати Балансоутримувачу витрати за спожиті Користувачем теплову енергію, електроенергію, воду і відведені стічні води згідно з виставленими Балансоутримувачем рахунками.
2.3.8. Зареєструвати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) відповідно до ст.201.10 Податкового кодексу України.
2.3.9. Нести відповідальність за виконання вимог Закону України «Про санкції» та інших нормативно-правових актів щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
3. ПРАВА СТОРІН
3.1. Балансоутримувач має право:
3.1.1. Отримувати від Користувача оплату за надані Послуги в розмірах і строки, передбачені цим Договором.
3.1.2. Обмежити або припинити надання Послуг у випадках порушення Користувачем умов, передбачених цим Договором, а також в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
3.2. Користувач має право:
3.2.1. Здійснювати у будь-який час, не втручаючись у господарську діяльність Балансоутримувача, контроль за ходом, якістю та обсягами Послуг, що надаються.
3.2.2. Ініціювати внесення змін до Договору, вимагати розірвання Договору та відшкодування збитків за наявність істотних порушень Балансоутримувачем умов Договору.
4. ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ
4.1 Щомісячна кількість спожитих води, тепла, відведених стоків визначається по приладах обліку, які пройшли держповірку, а за їх відсутності – по розрахунках, виконаних службою енергозабезпечення Балансоутримувача на підставі узгодження про встановлену кількість спожитих води, тепла та відведених стоків (Додаток № 1).
4.2. Щомісячна кількість спожитої електроенергії, визначається по приладах обліку, які пройшли держповірку.
4.3. Визначена та спожита кількість води, тепла, електроенергії та відведених стічних вод сплачується Користувачем за тарифами Енергопостачальних організацій, утримання, обслуговування мереж водопостачання та водовідведення сплачується Користувачем за тарифами Балансоутримувача на підставі окремих рахунків та відповідних Актів приймання-передачі наданих послуг, що надаються Балансоутримувачем у двох примірниках в кінці поточного місяця. При зміні тарифів від Енергопостачальних організацій, Балансоутримувач має право змінювати тарифи в односторонньому порядку.
4.2. Користувач відшкодовує витрати за надані послуги згідно з виставленими Балансоутримувачем рахунками та Актами приймання-передачі наданих послуг. Тривалість періоду для оплати становить 25 (двадцять п`ять) банківських днів з моменту виставлення рахунка Балансоутримувачем.
5. ПОРЯДОК ОБМЕЖЕННЯ ТА ПРИПИНЕННЯ НАДАННЯ ПОСЛУГ
5.1. Постачання Послуг Користувачу може бути припинено або обмежено Балансоутримувачем без попередження у разі:
- виникнення аварійних ситуацій в електроустановках Балансоутримувача на час, що не перевищує визначеного Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ), затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України від 21 липня 2017 року № 476;
- виникнення аварійних ситуацій в системах водопостачання, водовідведення та теплопостачання на час їх усунення;
- користування Користувачем Послугами після закінчення строку дії цього Договору;
- приєднання додаткових потужностей без згоди Балансоутримувача;
- несвоєчасного надання інформації по змінах в кількості осіб, що постійно працюють в орендованих приміщеннях.
5.1.1. З повідомленням Користувача не пізніше ніж за три робочих дні у разі:
- недопущення Користувачем представників Балансоутримувача до систем енергозабезпечення, які знаходяться в орендованому приміщенні;
- несплати Користувачем рахунків на відшкодування витрат за надані Послуги з водопостачання, водовідведення, теплопостачання, електропостачання у встановлений Договором термін;
- для проведення планових ремонтних робіт в системах електрозабезпечення, теплозабезпечення та водозабезпечення на мережах Балансоутримувача.
5.2. У разі незадовільного стану електроустановок Користувача, що загрожує аварією, пожежею та створює загрозу життю, а також при невиконанні вимог щодо усунення недоліків, виявлених представниками Балансоутримувача під час перевірки, Балансоутримувач без попередження має право відключити електропостачання Користувача від власних мереж.
6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН
6.1. За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
6.2. При порушенні Користувачем умов Договору Балансоутримувач залишає за собою право розірвати його в односторонньому порядку відповідно до чинного законодавства України.
6.3. При несвоєчасному внесені плати, Користувач сплачує Балансоутримувачу пеню із розрахунку подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми наданих Послуг за кожен день прострочення. Оплата пені і штрафу не звільняє Користувача від обов`язку оплати сум заборгованості.
6.4. У разі реєстрації Користувачем розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН у строки, що перевищують строки, визначені пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, або складеної та зареєстрованої з порушенням вимог статті 201 розділу V Податкового кодексу України, Користувач за першої вимоги Балансоутримувача сплачує на користь останнього штраф у розмірі суми зменшення податкового зобов`язання.
6.5. Оплата пені та штрафу не звільняє Сторону, яка порушила зобов`язання, що виникає з цього Договору від виконання зобов`язання належним чином.
7. ВИРІШЕННЯ СПОРІВ
7.1. Усі спори, що виникають з цього Договору або пов`язані з ним, Сторони зобов`язуються вирішувати шляхом переговорів.
7.2. Якщо відповідний спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку за встановленою підвідомчістю та підсудністю такого спору відповідно до чинного законодавства України.
8. ОБСТАВИНИ НЕПЕРЕБОРНОЇ СИЛИ
8.1. Жодна із Сторін цього Договору не несе відповідальності перед іншою Стороною за несвоєчасність або неможливість виконання своїх зобов`язань внаслідок дії непереборної сили у тій мірі, у якій таке прострочення або невиконання не можуть бути віднесені за рахунок вини або недогляду Сторони, яка посилається на несвоєчасність або неможливість виконання своїх зобов`язань за Договором у зв`язку з обставинами непереборної сили.
8.2. Використане у п. 8.1. поняття дії непереборної сили означає випадки, які не піддаються розумному контролю Сторони, яка проголошує форс-мажорні обставини, в тому числі, але не обмежуючись такими подіями, як: війна, блокада, ембарго, випадки громадянської непокори працівників або будь-які закони, декларації, норми, вказівки та декрети, що видані державними органами та знаходяться під їх контролем.
8.3. У випадку настання обставин непереборної сили строк виконання зобов`язань за Договором відкладається на той час, протягом якого будуть діяти такі обставини. Якщо такі обставини та їх наслідки будуть тривати більше трьох місяців, то кожна із Сторін має право відмовитися від подальшого виконання зобов`язань за Договором, і у цьому випадку жодна із Сторін не буде мати права на відшкодування іншою Стороною можливих збитків.
8.4. Сторона, для якої настала неможливість виконання зобов`язань за Договором, повинна про настання таких обставин невідкладно повідомити (факсом або електронною поштою) іншу Сторону, а також у п`ятнадцятиденний термін надіслати поштою зареєстроване повідомлення, видане компетентним органом держави.
8.5. Належним доказом наявності зазначених вище обставин та їх тривалості є довідки, що видаються компетентним органом держави.
8.6. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення позбавляє Сторону права посилатися на будь-яку вищезазначену обставину як на підставу для звільнення від відповідальності за невиконання зобов`язань за цим Договором.
9. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
9.1 Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення печатками та діє на термін дії договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 16.05.2011, але в будь-якому разі не раніше повного виконання Сторонами своїх зобов`язань.
Сторони домовились, що згідно з ч. 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цього Договору застосовуються до відносин між ними, які виникли з 13.06.2013 року.
9.2. У разі відсутності заяви однієї із Сторін про припинення дії цього Договору за місяць до моменту його закінчення за умови продовження дії договору оренди від 16.05.2011 та у разі належного виконання Сторонами умов цього Договору, Договір вважається продовженим на кожний наступний рік.
10. ІНШІ УМОВИ
10.1. Всі права та обов`язки Балансоутримувача (в т. ч. ведення бухгалтерського обліку, проведення розрахунків, підписання первинних документів, приймання-передача Послуг за кількістю і якістю тощо), які передбачені цим Договором, виконуються Південною філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація морського порту Південний).
10.2. Закінчення строку дії Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії Договору.
10.3. Дія Договору може бути припинена достроково в будь-який час за взаємною згодою Сторін (за виключенням випадків, передбачених п. 10.4. Договору). У цьому разі дострокове припинення дії Договору оформлюється шляхом складання письмової угоди, в якій визначаються майнові вимоги Сторін (якщо такі мали місце) та розрахунки за ними.
10.4. Договір може бути розірваний будь-якою із Сторін в односторонньому порядку у разі невиконання або неналежного виконання іншою Стороною своїх зобов`язань за Договором відповідно до чинного законодавства України.
10.5. Зміни та доповнення до Договору можуть бути внесені в порядку, передбаченому чинним законодавством України, тільки за домовленістю Сторін, що оформлюється додатковими угодами до цього Договору, які є його невід`ємною частиною.
10.6. Усі правовідносини Сторін, що виникають з цього Договору та не врегульовані ним, регламентуються відповідними нормами чинного законодавства України.
10.7. Балансоутримувач є платником ПДВ та платником податку на прибуток підприємств на загальних умовах, визначених чинним податковим законодавством України.
10.8. Кожна із Сторін несе повну відповідальність за правильність вказаних нею в Договорі реквізитів та зобов`язується своєчасно у письмовій формі повідомляти іншу Сторону про їх зміну, а у разі неповідомлення несе ризик настання пов`язаних із цим несприятливих наслідків.
10.9. Договір складений при повному розумінні Сторонами його умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу - по одному для кожної із Сторін.
10.10. Представники Сторін, уповноваженні на укладення цього Договору, погодились, що їх персональні дані, які стали відомі Сторонам у зв`язку з укладенням цього Договору включаються до баз персональних даних Сторін.
10.11. Підписуючи даний Договір уповноважені представники Сторін дають згоду (дозвіл) на обробку їх персональних даних, з метою підтвердження повноважень суб`єкта на укладення, зміну та розірвання Договору, забезпечення реалізації адміністративно-правових і податкових відносин у сфері бухгалтерського обліку та статистики, а також для забезпечення реалізації інших передбачених законодавством відносин.
10.12. Представники Сторін підписанням цього Договору підтверджують, то вони повідомлені про свої права відповідно до ст. 8 Закону України «Про захист персональних даних».
11. АНТИКОРУПЦІЙНЕ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ
11.1. Сторони підтверджують, що при виконанні цього Договору Сторони, а також їх афілійовані особи, та працівники зобов`язуються:
- дотримуватись чинного законодавства України та відповідних міжнародно- правових актів щодо запобігання, виявлення та протидії корупції, а також запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом;
- вживати всіх можливих заходів, які є необхідними та достатніми для запобігання, виявлення і протидії корупції у своїй діяльності;
- не пропонувати, не обіцяти, не надавати, не приймати пропозицій, обіцянок чи надання неправомірної вигоди (грошових коштів або іншого майна, переваг, пільг, послуг, нематеріальних активів, будь-якої іншої вигоди нематеріального чи негрошового характеру без законних на те підстав) прямо або опосередковано будь-яким особам/від будь-яких осіб за вчинення чи не вчинення такою особою будь-яких дій з метою отримання неправомірної вигоди (обіцянки неправомірної вигоди) від таких осіб.
У разі отримання однією зі Сторін відомостей про вчинення особою/особами, визначеними у цьому розділі, заборонених до вчинення у цьому розділі дій, та/або відомостей, що відбулося або може відбутися корупційне правопорушення за участю вказаної особи/осіб, така Сторона має право направити іншій Стороні вимогу надати пояснення з цього приводу.
12. ДОДАТКИ
12.1. Невід`ємними частинами цього Договору є:
12.1.1. Додаток № 1 - «Узгодження про встановлену кількість спожитих води, тепла та відведених стоків».
13. ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ, РЕКВІЗИТИ І ПІДПИСИ СТОРІН
БАЛАНСОУТРИМОВАЧ Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» 01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14 код ЄДРПОУ 38727770, від імені Балансоутримувача Південна філія Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація морського порту Південний) 65481, Одеська обл., м. Южне, вул. Берегова, буд. 11 код ЄДРПОУ 38728549 Витяг з реєстру платників ПДВ № 1428104500068 ІПН 387277726597, код філії - 18 IBAN :UA893204780000026006212002933 Начальник адміністрації морського порту Південний ____ О.Г. Басюк м.п.КОРИСТУВАЧ Одеська митниця Держмитслужби 65078, м. Одеса, вул. Гайдара 21-А код ЄДРПОУ 35819019 ІПН ________ IBAN: ______ т.: __________ факс: _______ e-mail: ______ ________ _______ _____ м.п.
Додаток № 1
до договору
про відшкодування витрат
за надані послуги
від ____ 20 ___
№ _____
УЗГОДЖЕННЯ
про встановлену кількість спожитих води, тепла та відведення стоків
Державне підприємство «Адміністрація морських портів України», назване в подальшому Балансоутримувач, в особі начальника Південної філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація морського порту Південний) Басюка Олександра Григоровича, діючого на підставі Положення про Південну філію державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрацію морського порту Південний) та довіреності від 22.12.2020 № 7481, з однієї сторони,
та Одеська митниця Держмитслужби, названа в подальшому Користувач, в особі ________________, діючого на підставі __________,
з другою сторони, досягли згоди щодо кількості спожитих води і тепла, відведених стоків в орендованому приміщенні ПФ ДП «АМПУ» (адміністрація МП Південний) виконаних згідно з розрахунком:
РОЗРАХУНОК
витрат тепла на опалення, води та відведення стоків
для Одеської митниці Держмитслужби,
що орендує площу в ПФ ДП «АМПУ» (адміністрація морського порту Південний) згідно з договором оренди від 16.05.2011
1. Початкові дані для розрахунку комунальних послуг в орендованих приміщеннях:
- займана площа - 18,2 м2; 9,8 м2;
- персонал - 2 особи – графік роботи денний;
2. Тепло на опалення:
Q = a*V Гкал/період
Де: а - норма витрат теплоти на опалення будівель в Гкал на 1 куб. м будівлі за опалювальний період;
V- об`єм приміщення.
Q= 0,063*58,59 = 3,691 Гкал/період
3,691/6=0,615 Гкал/місяць.
Q=0,063*30,38=1,914 Гкал/період
1,914/6=0,319 Гкал/місяць
Всього витрат тепла на опалення: 5,605 м3/рік; 0,934 м3/місяць
Опалювальний період – 6 міс. (з уточненням)
3. Витрати тепла на ГВП:
Qг.в.=a*m*(tr-tx)/1 000 000 Гкал/добу
Де а – норма витрати води на одиницю споживання, л/добу;
m – кількість одиниць споживання;
tr – температура гарячої води;
tx – температура холодної води.
Qг.в.=6*2*(55-5)/1 000 000 = 0,0006 Гкал/добу.
0,0006*251=0,1506 Гкал/рік
0,1506/12=0,013 Гкал/місяць
4. Витрати води (холодної та гарячої) для санітарно-технічних потреб:
Q=a*m*N*n*10-3 м3/рік
Де: а – норма витрат води на одну добу, л/зміна;
m – кількість працюючих в зміну;
N – кількість змін на добу;
N – кількість робочих днів;
15*2*1*251/1000=7,5 м3 рік; 0,6 м3/місяць
2.4 Скидання стоків:
7,5 м3/рік; 0,6м3/місяць
Примітка: Розрахунки проведені згідно з ДБН В.2.5.64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація»; Методики розрахунку норм витрат теплової енергії на обігрів будівель виробничих баз дорожніх підприємств М 218-03450778-219-2004.
Балансоутримувач Начальник адміністрації Морського порту Південний ____ О.Г. Басюк м.п.Користувач _______ _______ ____ _______ м.п.»
Стягнути з Одеської митниці Держмитслужби (65078, Одеська обл., м. Одеса, вул. Лип Івана та Юрія, буд. 21 А, код 43333459) на користь Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (01135, м. Київ, просп. Перемоги , буд. 14, код 38727770) в особі Південної філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація морського порту Південний) (65481, Одеська обл., м. Южне, вул. Берегова, 11, код 38728549) 2270/дві тисячі двісті сімдесят/ грн 00 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Наказ видати в порядку ст.327 ГПК України.
Повний текст складено 06 вересня 2021 р.
Суддя С.Ф. Гут