Рішення № 99359532, 02.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2021
Номер справи
520/11536/21
Номер документу
99359532
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

02 вересня 2021 року справа № 520/11536/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Клуб "Світ дозвілля" (вул. Заводська, буд. 50, смт. Солоницівка, Дергачівський район, Харківська область, 62370, код ЄДРПОУ 42926567) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкових повідомлень-рішень, -

встановив:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:

- скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.03.2021 №0023141813, прийняте ГУ ДПС у Харківській області, у повному обсязі;

- скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.03.2021 №0023801813, прийняте ГУ ДПС у Харківській області, у повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відображені в акті податкової перевірки висновки не відповідають положенням податкового кодексу, а прийняті на його підставі спірні рішення підлягає скасуванню. Наполягав, що по-перше, розрахунки штрафів за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків корегування до податкових накладних, оформлені додатками до ППР від 01.03.2021 №0023801813 та ППР від 01.03.2021 №0023141813 не ґрунтуються на висновках акту перевірки, а відтак є необґрунтованими; по-друге, податкова накладна №2802 від 31.07.2019 є податковою накладною, складеною на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість та складеною відповідно до ст. 199 ПК України, а тому застосування штрафу у розмірі 50% за її несвоєчасну реєстрацію суперечить положенням податкового кодексу; по-третє, у відповідача були відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строку реєстрації податкових накладних/розрахунків корегування у період з 01.03.2020 та по останній день, в якому завершується дія карантину; по-четверте, оскаржуване рішення підписано особою, яка не мала достатніх повноважень на його ухвалення та підписання.

Ухвалою суду від 02.07.2021 по справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу - відповідь на відзив.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам та отримана ними.

Представником відповідача подано відзив на позов, в якому відповідач просить залишити без задоволення позовні вимоги та зазначає, що проведена перевірка показала, що платник податку в порушення вимог ПКУ здійснив реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригувань податкових накладних з порушення граничних термінів. Граничний термін реєстрації податкових накладних/розрахунків корегування складених у липні-грудні 2019 року, визначено законодавством з 30.07.2019 по 15.01.2020. Тобто, реєстрація податкових накладних, зокрема, виписаних у грудні 2019 року після 15.01.2020 вже є порушення законодавства, вчиненим до 01.03.2020. Отже, підприємством вчинено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у липні-грудні 2019 року, січні 2020 року, тобто, за межами періоду, визначеного Законом України №533-ІХ від 17.03.2020 під час звільнення від застосування штрафних санкцій згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.

У відповіді на відзив представник позивача зазначає, що не погоджується із правовою позицію, викладеною відповідачем у відзиві на позов, вважає твердження відповідача помилковими, оскільки відповідач у відзиві не навів заперечень щодо наведених позивачем обставин із посиланням на відповідні докази та норми права. Доводи позовної заяви підтримав у повному обсязі.

Відповідач правом надати заперечення не скористався.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За таких обставин, суд не вбачає перешкод у вирішенні спору по суті, адже учасниками справи у прийнятні поза розумним сумнівом строки були реалізовані права на подачу відповідних процесуальних документів.

Суд, вивчивши доводи позову, відзиву на позов та відповіді на відзив, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено наступне.

Позивач пройшов процедуру державної реєстрації, унаслідок чого набув правового статусу суб`єкта господарювання - юридичної особи приватного права, на обліку у якості платника податків перебуває в Головному управління ДПС у Харківській області, утвореному на правах відокремленого підрозділу ДПС України.

ГУ ДПС у Харківській області, на підставі п.п. 20.1.4. п. 20.1 ст. 20 розділу І та в порядку п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, ст. 76 розділу II Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку ТОВ "Клуб "Світ дозвілля" з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування за липень-грудень 2019 року, лютий 2020 року. Результати перевірки оформлені актом від 08.02.2021 за №1846/20-40-18-13-05/42926567 (далі за текстом - Акт).

У тексті Акту викладені судження контролюючого органу про вчинення підприємством податкового правопорушення, а саме: порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування за липень-грудень 2019 року, лютий 2020 року, чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Відповідальність платника передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 розділу II Податкового кодексу України.

01.03.2021 із посиланням на Акт контролюючим органом було видано податкове повідомлення-рішення №0023141813 про застосування:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ - 481695,81 грн. застосовано штраф 40% у сумі 266222,15 грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 366 і більше календарних днів на суму ПДВ - 336244,95 застосовано штраф 50% у сумі 749146,22 грн.

Загальна сума штрафу становить 1015368,37 грн.

01.03.2021 із посиланням на Акт контролюючим органом було видано податкове повідомлення-рішення №0023801813 про застосування:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 249,83 грн. застосовано штраф 10% у сумі 24,98 грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ - 209330,55 грн. застосовано штраф 40% у сумі 804130,37 грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 366 і більше календарних днів на суму ПДВ - 605414,33 застосовано штраф 50% у сумі 305152,54 грн.

Загальна сума штрафу становить 389290,89 грн.

Спірні податкові повідомлення-рішення були оскаржені позивачем у адміністративному порядку до ДПС України.

За результатами адміністративної процедури оскарження спірних рішень ДПС України було прийнято рішення від 21.05.2021 №11401/6/99-00-06-03-01-06 про залишення без змін податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 01.03.2021 №0023801813 та №0023141813, а скаргу платника податку – без задоволення.

Не погодившись із правомірністю згаданих податкових повідомлень-рішень контролюючого органу, заявник ініціював даний спір.

Вирішуючи спір по суті і перевіряючи відповідність закону владного волевиявлення контролюючого органу, суд зазначає, що до правовідносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Відповідно до приписів п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктом 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючим органам надано право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що правовідносини з приводу реєстрації складених платником податків податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом – Реєстрі) унормовані, насамперед, приписами ст. 200-1 та ст. 201 Податкового кодексу України, приписами Порядку ведення єдиного реєстру податкових накладних (затверджено постановою КМУ від 29.12.2010 №1246 із змінами та доповненнями; далі за текстом - Порядок №1246), приписами Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість (затверджено постановою КМУ від 16.10.2014 №569 із змінами та доповненнями; далі за текстом - Порядок №569), приписами Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 №117; далі за текстом - Порядок зупинення реєстрації №117), приписами Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 №117; далі за текстом - Порядок роботи комісій №117), приписами Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 №117; далі за текстом - Порядок розгляду скарг №117).

Так, згідно з п. 201.1 ст. ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом 14 п. 201.10 цієї ж статті передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Отже, платник податків обтяжений обов`язком (а не має право) зареєструвати у Реєстрі власно складену податкову накладну і для реалізації цього обов`язку повинен забезпечити усі необхідні умови, а саме: 1) сума ліміту на спеціальному рахунку в органі Державної казначейської служби України в системі електронного адміністрування податку на додану вартість повинна перевищувати суму податкових зобов`язань за конкретною податкової накладною; 2) податкова накладна має бути підписана діючим електронним цифровим підписом і подана на реєстрацію засобами телекомунікаційного зв`язку у межах діючого договору про визнання електронних документів; 3) податкова накладна має бути спрямована до Реєстру у межах строку або до останнього дня (включно) поточного календарного місяця, або до 15 календарного дня (включно) наступного за поточним календарного місяця.

Вирішуючи даний спір, суд зазначає, що загальновідомими у розумінні ч. 3 ст. 78 КАС України є обставини ситуації відносно протидії поширенню захворювання COVID-19.

Так, постановою КМУ №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2" від 11.03.2020 № 211 на всій території України установлено карантин з 12 березня 2020 р. до 22 травня 2020 р.

У подальшому, постановою КМУ від 20.05.2020 №392 карантин установлено з 22 травня 2020 р. по 31 липня 2020 р.

Постановою КМУ від 22.07.2020 №641 карантин установлено з 1 серпня 2020 р. по 19 червня 2020 р. карантин установлено з 1 серпня до 19 грудня 2020 р.

Постановою КМУ від 09.12.2020 №1236 карантин установлено з 19 грудня 2020 р. по 28 лютого 2021 р. карантин установлено з 1 серпня до 19 грудня 2020 р.

Отже, запроваджений з 12.03.2020 карантин не переривався і наразі триває згідно з іншими нормативними актами Уряду України.

Проте, довід позивача про протиправність застосування штрафних санкцій під час дії карантину слід визнати юридично неспроможним, оскільки із досліджених таблиць як додатку до акту перевірки, судом встановлено, що ТОВ «Клуб «Світ Дозвілля» складено податкові накладні/розрахунки коригування у липні - грудні 2019 року. Граничний термін реєстрації для перелічених податкових накладних припадає на 2019 рік та січень 2020 року (детальній перелік податкових накладних викладений у розрахунку штрафних санкцій по акту камеральної перевірки.

Обставин календарних дат виписування та фактичної реєстрації перелічених податкових накладних у реєстрі Товариство не заперечує і не спростовує.

Оскільки граничний термін реєстрації перелічених податкових накладних припадає на 2019 рік та січень 2020 року, то суд доходить до переконання про те, що податкові накладні зареєстровані поза межами установленого законом строку.

Згідно з абз. 1 п.521 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Отже, абз. 1 п. 521 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України запроваджено загальне правило, у силу якого протягом дії карантину не застосовуються штрафи за вчинення особами податкових правопорушень за винятком, зокрема, порушень у сфері нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, порушень у сфері нарахування, декларування та сплати акцизного податку, порушень у сфері нарахування, декларування та сплати рентної плати.

Податкове правопорушення, склад якого визначений ст. 120-1 Податкового кодексу України, не стосується нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, оскільки безвідносно до результатів завершення процедури реєстрації податкової накладної в Реєстрі платник все одно зобов`язаний включити показники цієї податкової накладної до складу податкової декларації з податку на додану вартість поточного звітного календарного місяця і провести платіж з оплати остаточно обчисленої у декларації суми податку на додану вартість до Державного бюджету України.

Тому, ті правопорушення, коло яких визначено ст. 120-1 Податкового кодексу України та склад яких є утвореним після 01.03.2020 (включно), не тягнуть настання юридичної відповідальності у вигляді застосування штрафу.

Водночас із цим, приписи абз. 1 п. 521 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України не можуть бути кваліфіковані у якості легальної підстави для звільнення від тягаря відповідальності за податкові правопорушення, що були скоєнні винними особами до збігу календарної дати 01.03.2020.

Судом встановлено, що до 01.03.2020 та до початку карантину термін затримки реєстрації перелічених у додатках до Акту податкових накладних складав понад 61 календарний день, то відтак суд вважає, що в даному випадку податковий орган правомірно нарахував штраф у максимальному розмірі 40% та 50%, адже склад податкового правопорушення вже був утворений до цієї дати.

Таким чином, позивачем реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування здійснено несвоєчасно з порушенням граничних строків реєстрації, що свідчить про порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.

Разом з тим, суд вважає неправомірним застосування штрафних санкцій за податковою накладною №2802 від 31.07.2019, оскільки вказана податкова накладна є накладною, складеною на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

Так, відповідно до абзацу 12 пункту 11 Наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» у зведених податкових накладних, у яких зазначено код ознаки 1 або 2, у графі "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000", рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється, а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності). Згідно абзацу 9 пункту 11 вказаного Наказу, у разі складання зведеної податкової накладної у графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки: « 2» - у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України.

Податкова накладна №2802 від 31.07.2019 відповідає усім наведеним критеріям та містить усі, передбачені наказом, реквізити.

Згідно п. 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі додаткових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; додаткової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10-50% в залежності від кількості днів порушення строку реєстрації.

У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної.

Таким чином, оскільки податкова накладна №2802 від 31.07.2019 є податковою накладною, складеною на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість та складеною відповідно до статті 199 ПК України, застосування 50% штрафу за її несвоєчасну реєстрацію суперечить наведеним положенням податкового кодексу.

Виходячи з того, що обов`язок застосування штрафу у відповідному розмірі від податкових зобов`язань за податковою накладною покладений саме на контролюючий орган, а суд не вправі перебирати на себе функцію органу державної влади і здійснювати нарахування штрафу у правильному розмірі, то спірне рішення контролюючого органу підлягає скасуванню в частині застосування штрафу у розмірі – 279383,04 грн.

Стосовно підписання оскаржуваних податкових повідомлень-рішень уповноваженою особою суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 86.8 ст. 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно наданого відповідачем витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до керівного складу та інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені ДПС України входить ОСОБА_1 , якою підписані спірні податкові повідомлення-рішення.

Крім того, з наявної в матеріалах справи копії Наказу від 12.01.2021 №15 "Про тимчасовий розподіл обов`язків між керівним складом ГУ ДПС у Харківській області" вбачається, що Катеринська Лілія Борисівна є заступником начальника ГУ ДПС у Харківській області та виконує обов`язки по керівництву роботою, у тому числі, Управління податкового адміністрування юридичних осіб.

При цьому, виходячи зі змісту вищевказаної норми Податкового Кодексу України, заступник керівника ГУ ДПС має повноваження на підписання податкового повідомлення-рішення, не потребуючи при цьому спеціальних наказів чи довіреностей, як помилково зазначає позивач.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб`єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України при винесенні оскаржуваного рішення в частині нарахування штрафу за затримку реєстрації податкової накладної на суму 279383,04 грн., що є визначеною процесуальним законом обставиною для задоволення заявлених у цій частині вимог позивача.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Клуб "Світ дозвілля" (вул. Заводська, буд. 50, смт. Солоницівка, Дергачівський район, Харківська область, 62370, код ЄДРПОУ 42926567) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 01.03.2021 №0023141813 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Клуб "Світ дозвілля" штрафу у розмірі 279383 (двісті сімдесят дев`ять тисяч триста вісімдесят три) грн. 04 коп.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Клуб "Світ дозвілля" (вул. Заводська, буд. 50, смт. Солоницівка, Дергачівський район, Харківська область, 62370, код ЄДРПОУ 42926567) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) витрати зі сплати судового збору у розмірі 4188 (чотири тисячі сто вісімдесят вісім) 69 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя О.М. Шляхова