Постанова № 9931636, 10.06.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2010
Номер справи
2а-1888/10/2370
Номер документу
9931636
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1888/10/2370 10.06.2010 р. м. Черкаси

10 год. 25 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гаращенка В.В.,

при секретарі Бондар Т.П.,

за участю:

представника позивача: Шевченко А.Л. за довіреністю;

представника відповідача: Хоменко Л.І. за довіреністю;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг»про стягнення економічних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами у Черкаській області звернулася до суду з позовом до комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг»про стягнення економічних санкцій в сумі 23100 грн. 22 коп.

Позов мотивований тим, що відповідачем порушено вимоги Закону України «Про житлово-комунальні послуги»та постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 року № 1010 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів»шляхом неправомірного завищення тарифу на вивезення та утилізацію твердих побутових відходів, в результаті чого необґрунтовано одержано суму виручки, що склала 8050 грн. 11 коп.

Крім того, до відповідача застосовано штрафні санкції в сумі 16100 грн. 22 коп.

Враховуючи часткову сплату відповідачем економічних санкцій в розмірі 1050 грн. 11 коп., залишок складає 23100 грн. 22 коп.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та доданих документах.

Представник відповідача зявилася в судове засідання та визнала позов в повному обсязі, проте, посилаючись на брак коштів зазначила, що сплатити застосовані економічні санкції не має можливості.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Комунальне підприємство «Комбінат комунальних послуг»зареєстроване як юридична особа 09.10.2008 року державним реєстратором Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації Черкаської області, ідентифікаційний код 03356950.

Відповідач здійснює діяльність по збиранню та знищенню побутових відходів.

Державна інспекція з контролю за цінами у Черкаській області є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є регулювання та сприяння ефективному веденню економічної діяльності, що у розумінні положень статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України відповідає ознакам суб'єкта владних повноважень.

Законодавство України про ціноутворення складається з Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІІ (далі «Закон № 507-ХІІ») та інших актів законодавства України, що видаються відповідно до цього Закону.

Стаття 4 Закону № 507-ХІІ визначає повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Відповідно до ст. 13 Закону № 507-XII та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

У звязку з чим позивачу надано право проводити перевірки документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення і застосування цін.

Так, державною інспекцією з контролю за цінами у Черкаській області 18 березня 2010 року на підставі посвідчення від 26.02.2010 року № 0470, виданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області та на виконання наказу від 26.02.2010 року № 53-п і Плану роботи на І квартал 2010 року проведена планова перевірка комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг»з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги (вивезення, знешкодження та захоронення твердих і рідких побутових відходів).

За результатами перевірки складено акт від 18.03.2010 року № 0470.

Згідно наданих відповідачем документів, перевіркою встановлено, що з 01.10.2007 року начальником комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг»для інших споживачів затверджений та застосовувався тариф з вивезення ТПВ (саночисткою) в розмірі 41 грн. 89 коп. в т.ч. ПДВ та утилізація ТПВ (самовивозом) за 1 т. - 43 грн. 09 коп. в т. ч. ПДВ (10 грн. 77 коп. м. куб).

Частиною 1 статті 8 Закону № 507-ХІІ визначено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Відповідно до п. 2 ст. 7 та п. 3 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги (в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво) здійснюють органи місцевого самоврядування, відповідно до встановленого законодавством порядку.

Тарифів на житлово-комунальні послуги, в т.ч. на вивезення твердих побутових відходів та їх утилізації затвердженні рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.01.2007 року №1.

Таким чином, встановлення та застосування тарифів з вивезення та утилізації твердих побутових відходів для інших споживачів затверджених начальником відповідача є порушенням порядку визначення та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.

Відповідно наданих документів завищення тарифу на вивезення твердих побутових відходів (саночисткою) та з утилізації для інших споживачів складає:

- рішення міськвиконкому від 05.01.2007 року №1 тариф з вивезення твердих побутових відходів (саночисткою), затверджено в розмірі 30 грн. 89 коп. м. куб. з ПДВ, без врахування утилізації, що включено в тариф в розмірі 8 грн. 83 коп./м. куб. тариф становить-22 грн. 06 коп./м. куб. (30 грн. 89 коп.-8 грн. 83 коп.).

Проте, фактично застосовувався тариф затверджений начальником відповідача 01.10.2007 року в розмірі 41 грн. 89 коп./м. куб. в т.ч. ПДВ, без врахування утилізації в розмірі 10 грн. 77 коп./м. куб., в розмірі 31 грн. 12 коп./м. куб. (41 грн. 89 коп. 10 грн. 77 коп.). Завищення складає 9 грн. 06 коп./м. куб.

Відповідно наданих документів обєм наданих послуг за період з 01.03.2009 року по 01.03.2010 року склав 714,04 м. куб. Проте фактично сплачено за 635,5 м. куб.

Отже, сума необґрунтовано отриманої виручки з вивезення твердих побутових відходів (саночистки) склала 5757 грн. 63 коп. (635,5 м. куб. х 9 грн. 06 коп.).

Згідно рішення міськвиконкому від 05.01.2007 року №1 тариф з утилізації затверджено в розмірі 35 грн. 32 коп./т (або 8 грн. 83 коп./м. куб). Фактично застосований 43 грн. 09 коп./т. з ПДВ (або 10 грн. 77 коп./м. куб.). Завищення складає 1 грн. 94 коп./м. куб. (10 грн. 77 коп./м. куб.-8 грн. 83 коп./м. куб.).

Відповідно наданих документів обєм наданих послуг за період з 01.03.2010 року по 01.03.2010 року з вивезення твердих побутових відходів (саночисткою) 714,04 м. куб. та утилізованого сміття (самовивозом) 613,7 м. куб. (всього 1327,74 м. куб.).

Фактично сплачено за 635,5 м. куб. вивезення твердих побутових відходів (саночисткою) та 546,19 м. куб. утилізованого сміття (самовивозом). Всього фактично сплачено станом на 01.03.2010 року за 1181,69 м. куб.

Сума необґрунтовано отриманої виручки за послуги з утилізації твердих побутових відходів склала 2292 грн. 48 коп. (1181,69 м. куб. сплачено х 1 грн. 94 коп.).

Всього сума необґрунтовано отриманої виручки відповідно до наданих та сплачених обємів послуг з вивезення та утилізації твердих побутових відходів склала 8050 грн. 11 коп. (5757 грн. 63 коп. + 2292 грн. 48 коп.).

Факт порушення зафіксовано в зазначеному вище акті перевірки.

Відповідно до ст. 13 Закону № 507-ХІІ державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ст. 14 Закону України № 507-ХІІ вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.

За матеріалами перевірки, керуючись ст. 14 Закону України № 507-ХІІ та Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, позивачем прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 22.03.2010 року № 58 на загальну суму 24150 грн. 33 коп., в т.ч. штраф в сумі 16100 грн. 22 коп., яке разом з листом-вимогою щодо усунення порушень законодавства про порядок встановлення і застосування цін від 22.03.2010 року № 1067 та претензією від 22.03.2010 року № 1068 направлено відповідачу.

Визнаючи факт порушення державної дисципліни відповідач сплатив частково економічні санкції в розмірі 1050 грн. 11 коп., відповідно до платіжного доручення від 02.04.2010 року № 141.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача обґрунтовані, а тому приходить до висновку про задоволення даного позову повністю.

Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг», (19400, Черкаська область, м. Корсунь-Шевченківський, вул. Суворова, 15, код ЄДРПОУ 03356950) у дохід бюджету через державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області, (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 22791597) економічні санкції в сумі 23100 (двадцять три тисячі сто) грн. 22 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст виготовлено та підписано 14 червня 2010 року.

СуддяВ.В. Гаращенко