Постанова № 9931248, 13.06.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2010
Номер справи
2а-3364/10/0470
Номер документу
9931248
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

13.06.10 <копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2010 р. Справа № 2а-3364/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коблової О. Д. <Текст > при секретаріЗагородній Ю.В. за участю: Прокурора: представника позивача:Денисенко Д.В. Штефан Л.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Петриківського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Магдалинівської міжрайонної виконавчої дирекції до Відкритого акціонерного товариства "Петриківський рибгосп" про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ: Прокурор Петриківського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Магдалинівської міжрайонної виконавчої дирекції звернувся до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Петриківський рибгосп" з позовними вимогами про стягнення з Відкритого акціонерного товариства "Петриківський рибгосп" (51800, смт. Петриківка, вул. Дніпрова, 17, Петриківського району, Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 30063871,р/р 26008591750200, МФО 30563, ДОД "Райфайзен Банк Аваль") на користь Магдалинівської міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість в розмірі 6945,68 грн., з яких 6589,33 грн. заборгованість, пов'язану з невиплатою заробітної плати та 356,35 грн. заборгованість по страховим коштам. В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.

Відповідач до суду не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином завчасно. Відповідачем не було подано письмових заперечень на позов чи доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст.121 Конституції України до основних функцій прокуратури віднесено представництво інтересів держави в судах у випадках, визначених законом.

Згідно зі ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор звертається на захист інтересів держави в особі Дніпропетровського обласного віділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вифдячи з наступного.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 08.04.99р. М1-рп/99 поняття «інтереси держави» є оціночним і в кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Підставою представництва інтересів держави у судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних, соціальних а інших державних інтересів в наслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються між ними або з державою.

Крім того, поняття «орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах спрямованих на захист інтересів держави.

Таким органом відповідно до рішення Конституційного суду від 08.04.99р. №3-рп/99 та ст.ст.6,7,13,147 Конституції України може виступати орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому законом повноваження органом виконавчої влади.

В даному випадку органом, уповноваженим державою здійсрювати відповідні функції у спірних відносинах виступає Магдалинівська міжрайонна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Відповідно до ст.13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 року, Виконавча дирекція Фонду: забезпечує збір та акумуляцію внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

Інтереси держави при зверненні прокуратури з даним позовом полягають в тому, що, згідно зі ст. 15 Закону України "Про основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 14.01.1998 року Управління страховими фондами здійснюється на паритетній основі державою та представниками суб'єктів соціального страхування. Управління фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюють правління та виконавчі дирекції страхових фондів, які забезпечують визначені законами конкретні види соціального страхування.

Виконавча дирекція є підзвітною правлінню фонду та здійснює діяльність від імені страхового фонду в межах та порядку, що визначаються його статутом та положенням про виконавчу дирекцію, яке затверджується правлінням страхового фонду. Керівник виконавчої дирекції входить до складу правління страхового фонду з правом дорадчого голосу.

Крім того, відповідно до ст. 254 Кодексу законів про працю України - основними джерелами коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування є внески власників підприємств, установ, організацій або уповноважених ними органів чи фізичної особи, працівників. Бюджетні та інші джерела коштів, необхідні для здійснення загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачаються відповідними законами з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 7 Закону України "Про основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню підлягають: особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), на підприємствах, в організаціях, установах незалежно від їх форм власності та господарювання; у фізичних осіб. Особи, які забезпечують себе роботою самостійно (члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами спілок), громадяни суб'єкти підприємницької діяльності.

Проведеною прокуратурою Петриківського району в лютому 201 перевіркою встановлено, що з 01.10.2009 року ВАТ «Петриківський рибгосп» не сплачує страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Далі Магдалинівської МРВД ДОВ ФСС з ТВП), внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 6945,68 грн., з яких 6589,33 грн. заборгованість, пов'язана з невиплатою заробітної плати, та 356,35 грн. заборгованість по страховим коштам, яка підтверджується звітом за 9 місяців 2009 року про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності , що є грубим порушенням п.2 ч.2 ст.27 Закону України" Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" - страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Факт наявності заборгованості на ВАТ «Петриківський рибгосп» прокуратурі Петриківського району стало відомо 01.02.2010 року, після отримання інформації від Магдалинівської МРВД ДОВ ФСС з ТВП.

Відповідно до ч.З ст.2 Закону України" Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням "- страхувальник відповідно до цього Закону це роботодавець .ч.5 ст.2 цього Закону визначає роботодавцем є власник підприємства, установи, організації або увноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників ( у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в країні); власник розташованих в Україні іноземних підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Стаття 30 Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" встановлює відповідальність страхувальника.

Страхувальник роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додаткову несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.

За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення у трикратному розмірі зазначеної суми.

За порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.

Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.

Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується (п.2 ч.2 ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням").

Суми коштів, безпідставно стягнені із страхувальника, підлягають поверненню у триденний строк з дня винесення рішення про безпідставність стягнення цих виплат з відшкодуванням судових витрат.

Право застосовування фінансових санкцій, передбачених цією статтею, мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники.

На підставі викладеного суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора Петриківського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Магдалинівської міжрайонної виконавчої дирекції до Відкритого акціонерного товариства "Петриківський рибгосп" про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Петриківський рибгосп" (51800, смт. Петриківка, вул. Дніпрова, 17, Петриківського району, Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 30063871,р/р 26008591750200, МФО 30563, ДОД "Райфайзен Банк Аваль") на користь Магдалинівської міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість в розмірі 6945,68 грн., з яких 6589,33 грн. заборгованість, пов'язану з невиплатою заробітної плати та 356,35 грн. заборгованість по страховим коштам.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 19.05.10 року.

Суддя <(підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >О. Д. Коблова

< суддя учасник колегії >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >