ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
15.06.10Справа №2а-7954/09/4/0170 о 14:08
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Антоновій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Риболовецького колгоспу "Жемчужина моря"
до Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення
Суть спору: Риболовецький колгосп «Жемчужина моря» (далі – позивач) звернувся до адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим (далі – відповідач) про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення ДПІ в м. Сімферополі від 19.06.2009 року №0001421502/0. Позов мотивовано тим, що відповідач безпідставно зробив висновки про заниження позивачем суми податку на додану вартість до сплати в бюджет, оскільки позивач мав право на застосування спеціального режиму оподаткування, який передбачено ст. 8-1 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (далі – Закон №168). Крім того позивач зазначив про невірний розрахунок штрафних (фінансових) санкцій, застосованих на підставі пп. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 року №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон №2181).
Ухвалами суду від 03.07.2009 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 22.09.2009 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду АР Крим у справі №2а-4333/09/5/0170 за позовом Риболовецького колгоспу «Жемчужина моря» до Державної податкової адміністрації України про зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування по ПДВ з 01.01.2009 року.
Ухвалою суду від 25.05.2010 року провадження у справі поновлено.
В судове засідання представники сторін не з'явились, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, представник позивача направив клопотання про розгляд справи за його відсутності, представник відповідача причин неявки в судове засідання не повідомив. Представником відповідача направлені письмові заперечення на позов (а.с. 45-47), в яких він просить відмовити в задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на те, що позивач не мав права застосовувати спеціальний режим оподаткування у період з січня по березень 2009 року, надавати скорочені декларації з ПДВ та не сплачувати податкові зобов'язання до бюджету.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний код 03889089, зареєстрований у якості платника податку на додану вартість (а.с. 6-8).
Посадовою особою податкового органу проведено документальну невиїзну перевірку податкових декларації позивача з податку на додану вартість за січень, лютий і березень 2009 року, за її наслідками складено акт від 05.06.2009 року №1025/15-2/03889089. (а.с. 18-31). Згідно із висновками цього акту встановлено порушення пп. 7.3.1 п. 7.3, пп. 7.4.1 п. 7.4 та пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону №168 у результаті чого сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету збільшується на 347372,00 грн.
На підставі даного акту та відповідно до абз. «в» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, пп. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181, відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення-рішення від 19.06.2009 року №0001421502/0 (а.с. 13) про визначення суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість на загальну суму 504297,40 грн., у тому числі за основним платежем – 347372,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 156925,40 грн.
В основу висновків податкового органу про порушення позивачем правил оподаткування покладено наступні обставини.
Згідно із даними акту перевірки, листом ДПІ у м. Керчі АР Крим листом від 23.02.09 року вих. № 2092/10/15-2 відповідачу відмовлено в реєстрації як суб’єкту спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість на 2009 рік.
У зв'язку із цим надані позивачем документи податкової звітності (податкові декларації з податку на додану вартість (скорочені) з додатками №№2, 3 за період січень-березень 2009 року) приймались відповідачем «до відома» без проведення по картці особового рахунку.
Також позивачем надано звіт про суми пільг в оподаткуванні юридичних і фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, в якому вказано про застосування пільги з ПДВ «сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством (суб’єкт спеціального режиму, який провадить діяльність у сфері рибальства) на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), яка не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку – для інших виробничих цілей» у сумі 347372,00 грн.
За наслідками перевірки встановлено неправомірне декларування позивачем пільг з ПДВ на суму 347372,00 грн., оскільки позивачеві відмовлено у реєстрації як суб’єкту спеціального режиму оподаткування з 01.01.2009 року.
За даними акту перевірки, позивач занизив суму ПДВ, яка підлягала сплаті до бюджету: у січні 2009 року – на суму 198327,00 грн.; у лютому 2009 року – на суму 130484,00 грн., у березні 2009 року – на суму 18561,00 грн.
Підпункт 7.3.1 п. 7.3, пп. 7.4.1 п. 7.4 та пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону №168 встановлюють загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, визначення податкового кредиту і суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню.
Разом з тим, відповідно до п. п. 8-1.1, 8-1.2, 8-1.10 ст. 8-1 Закону №168 (у редакції Закону України від 31.10.2008 року №639-VI «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2009 року) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку – для інших виробничих цілей.
Для отримання свідоцтва про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування сільськогосподарське підприємство реєструється у відповідному податковому органі за правилами та у строки, що визначені статтею 9 цього Закону для реєстрації платників податку на додану вартість.
Під час проведення перевірки і розгляду справи в суді відповідач наполягав на тому, що Риболовецький колгосп «Жемчужина моря» не мав права застосовувати спеціальний режим оподаткування у період з січня по березень 2009 року, надавати скорочені декларації з ПДВ та не сплачувати податкові зобов'язання до бюджету, оскільки йому відмовлено у реєстрації як суб’єкту спеціального режиму оподаткування.
Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.07.2009 року у справі №2а-4333/09/5/0170 за позовом Риболовецького колгоспу «Жемчужина моря» до Державної податкової адміністрації України про зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування по ПДВ з 01.01.2009 року, яку залишено без змін згідно із ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2010 року, позов задоволено: Державну податкову адміністрацію України зобов’язано здійснити реєстрацію позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування з ПДВ з 01.01.2009 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач мав право на застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не вказав інших підстав, за яких він дійшов висновку про заниження позивачем суми податкового зобов'язання з ПДВ на суму 347372,00 грн., крім тих, що пов’язані із відмовою зареєструвати Риболовецький колгосп «Жемчужина моря» суб’єктом спеціального режиму оподаткування.
За таких обставин, суд не може визнати обґрунтованим визначення позивачу суми податкового зобов'язання у спірному податковому повідомленні-рішенні.
Крім того, суд звертає увагу сторін, що підставою застосування штрафних (фінансових) санкцій податковий орган зазначив пп. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181, а підставою визначення суми зобов'язання за основним платежем – абз. «в» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4.
Відповідно до пп. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 податковий орган може застосувати штрафні (фінансові) санкції у разі донарахування суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону (за наслідками камеральної перевірки), при цьому сума штрафу розраховується у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання.
Втім з розрахунку штрафних санкцій (а.с. 15) вбачається, що штраф розраховано у розмірі 10 відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для ПДВ, починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення-рішення, крім того, заниження суми податкового зобов'язання встановлено за наслідками документальної перевірки.
Таким чином, суд вважає, що податковий орган фактично застосував санкції, передбачені пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181, підставою для застосування яких також є недоплата (заниження суми податкового зобов'язання) платником податків.
Враховуючи, що податковим органом не надано належних доказів правомірності його висновків про заниження суми податкового зобов'язання позивачем, то і для застосування фінансових санкцій у даному випадку немає правових підстав.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
Враховуючи, що позивач помилково заявив вимогу про визнання податкового повідомлення-рішення недійсним, замість вимоги про визнання його протиправним і скасування, як це передбачено КАС України для правових актів індивідуальної дії, суд, керуючись ч. 2 ст. 11 КАС України, вважає можливим в цій частині вийти за межі позовних вимог.
Також, суд вирішує питання про судові витрати в порядку, встановленому ст. 94 КАС України.
В судовому засіданні 15.06.2010 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 18.06.2010 року.
Керуючись ст. ст. 11, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим від 19.06.2009 року №0001421502/0 про визначення Риболовецькому колгоспу «Жемчужина моря» (ідентифікаційний код 03889089) суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість на загальну суму 504297,40 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Риболовецького колгоспу «Жемчужина моря» 3,40 грн. судових витрат.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення в повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Циганова Г.Ю.