
Справа № 286/1792/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2021 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення коштів , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовною заявою та просить стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на її користь в порядку спадкування, неодержану за життя ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , грошову компенсацію за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 в сумі 68005 грн. 00 коп., мотивуючи тим, що її бабі - ОСОБА_3 на праві приватної власності належало домоволодіння АДРЕСА_1 , і яке, в зв`язку з переселенням, вона здала на баланс Гладковицької сільської ради. 25.06.2009 її бабу було поставлено на чергу в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації для отримання грошової компенсації за втрачене майно на радіоактивно забрудненій території. Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 06.01.2011 по справі №2а-114/11 було зобов`язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти документи та збільшити суму компенсації ОСОБА_3 за втрачене вищевказане домоволодіння, з урахуванням коефіцієнту індексації житлового фонду 1,34 із 50750 грн. до 68005 грн.. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла. Її мати - ОСОБА_2 , дочка померлої, прийняла спадщину після смерті матері на все її майно, в тому числі і на грошову компенсацію за втрачене домоволодіння. ІНФОРМАЦІЯ_1 її мати померла. Після смерті матері вона успадкувала компенсацію вартості вказаного домоволодіння в сумі 68005 грн. 00 коп., однак відповідач її не виплачує.
Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 01.07.2021 було залучено до участі у даній справі управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, як правонаступника відповідача.
Представником відповідача - управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації надано відзив на позовну заяву, в якому управління просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що у зв`язку з реорганізацією шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області передано згідно акту-передачі справи для виплати компенсації за втрачене майно, передбаченої статтею 35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» управлінню соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Комісією з питань реалізації Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», утвореною розпорядженням голови Коростенської районної державної адміністрації «Про утворення комісії з питань реалізації Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджена черговість виплати грошової компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, де ОСОБА_2 перебуває на черзі під № 511 для отримання грошової компенсації в сумі 68005 грн. 00 коп..
Мінсоцполітики, як головний розпорядник коштів за бюджетною програмої КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», забезпечує проведення соціальних виплат відповідно д затверджених бюджетних призначень на відповідний рік шляхом спрямуванн бюджетних коштів розпорядникам нижчого рівня, тобто Департаментам соціального захисту населення обласних (Київської міської) держадміністрацій.
Згідно паспорту бюджетної програми на 2021 рік видатки управлінню соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на зазначені цілі не передбачені.
В разі змін до кошторисних призначень по управлінню соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області для виплати громадянам компенсацій за втрачене нерухоме майно кошти будуть спрямовані на погашення заборгованості в порядку черговості.
Відповідно до ст.48 Бюджетного Кодексу України управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації отримує фінансування та здійснює платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, передбачених затвердженими кошторисами. Зобов`язання, взяті без відповідних бюджетних асигнувань, не вважаються бюджетними і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів.
Позивач в судове засідання не з`явилася, але надала заяву, в якій просить справу слухати у її відсутність. Позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не з`вився, але в своєму відзиві просить справу слухати у відсутність їх представника.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 06.01.2011 по справі №2а-114/11 було зобов`язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації збільшити суму компенсації ОСОБА_3 за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 з урахуванням крефіцієнту індексації житлового фонду 1,34 із 50750 грн. до 68005 грн. (а. с.22).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла. ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_3 , прийняла спадщину за законом після смерті матері та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на компенсаційну виплату за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, яке знаходиться в АДРЕСА_1 . Вартість спадкового майна - 68005 грн. 00 коп..
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. ОСОБА_1 , тобто позивач, є дочкою спадкодавця та спадкоємцем за законом 1-ї черги після смерті матері - ОСОБА_2 .. Вона прийняла спадщину за законом після смерті матері, і також отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на компенсаційну виплату за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, яке знаходиться в АДРЕСА_1 . Вартість спадкового майна - 68005 грн. 00 коп..
Вказані обставини підтверджуються копіями: свідоцтв про смерть серії НОМЕР_1 від 20.06.2014 і серії НОМЕР_2 від 24.10.2015 та свідоцтв про право на спадщину за законом від 23.03.2015, зареєстрованого в реєстрі за №2-750 від 19.04.2017 та зареєстрованого в реєстрі за №2-1033 (а.с.15,16,18,19).
Листом начальника управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації від 10.06.2021 №07/09-10/1636-Н, адресованого на ім`я ОСОБА_1 , останню повідомлено, що відповідно до постанови КМУ від 18.11.2009 №1243 «Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» управлінням сформована загальна черговість з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі приєднаних районів.
ОСОБА_2 перебувала на черзі в управлінні для отримання грошової компенсації за втрачене майно під №511 (сума 68005 грн.).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_1 визнано спадкоємцем даної компенсації і поставлено на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене майно за №511 в сумі 68005 грн. 00 коп. (а. с.28).
Статтею 41 Конституції України гарантовано право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліменти, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року за №1243 «Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Згідно п.5 вказаної постанови сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення). Спадкоємці громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на грошову компенсацію за втрачене спадкодавцем нерухоме майно, якщо така компенсація була нарахована, але не отримана переселенцем, відповідно до норм Цивільного кодексу України.
Статтею 41 Конституції України та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм правом та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Неотримана компенсація у розумінні ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є майном, власником якого є позивач.
Правовстановлюючим документом, що підтверджує право власності позивача на компенсаційну виплату, є видане відповідно до закону нотаріальне свідоцтво про право на спадщину за законом.
Обмеження позивача як власника у здійсненні права власності означає порушення права на мирне володіння майном у розумінні ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому порушене право позивача підлягає судовому захисту.
Таким чином, аналізуючи та оцінюючи правовідносини, що склалися між сторонами; норми права, що їх регулюють, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Судовий збір позивачем сплачено в сумі 908 грн. 00 коп. в дохід держави, який відповідно до ст. 141 ЦПК України слід стягнути з відповідача на її користь.
Керуючись ст. ст. 4, 13, 81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, що знаходиться в м. Коростень по вул. Франка,5, Житомирської області, код ЄДРПОУ 03192690, на користь ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування неодержану за життя її бабою - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та матір`ю - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , грошову компенсацію за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 , в сумі 68005 грн. 00 коп..
Стягнути з управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908 грн. 00 коп..
На рішення суду до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: А. Л. Гришковець Повне рішення виготовлено 01.09.2021.