Рішення № 99302745, 01.09.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2021
Номер справи
320/10136/20
Номер документу
99302745
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 вересня 2021 року м. Київ № 320/10136/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про стягнення соціальний виплат,

ВСТАНОВИВ:

до суду звернувся ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) з позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 2, код ЄДРПОУ 03193643), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 2, код ЄДРПОУ 03193643), що полягають у виплаті менших відсотків пільг за проживання в гуртожитку, замість 50%, передбачених статтею 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», при щомісячних розрахунках оплати за проживання в кімн. АДРЕСА_2 за період з жовтня 2019 року по вересень 2020 року (включно);

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 2, код ЄДРПОУ 03193643) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 , 1956 року народження, ІПН НОМЕР_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 ; проживає: кімн. АДРЕСА_2 ) недоотримані пільги по оплаті за користування житлом та комунальними послугами в розмірі 3966,28 (три тисячі дев`ятсот шістдесят шість) грн. на пенсійний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».

У якості підстави позову позивач зазначив, що відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства безпідставно виплачено пільги за проживання у гуртожитку у меншому розмірі.

Ухвалою суду від 07.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.

Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області 26.03.2021 надіслало відзив на позов, в якому заперечило проти задоволення позовних вимог, стверджуючи про нарахування позивачу пільг на послугу з утримання будинку та прибудинкової території з урахуванням соціального нормативу житлової послуги відповідно до норм чинного законодавства.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

На підставі Договорів №22/10/19/1 від 22.10.2019 та №21/04/20/1 від 21.04.2020 про надання в тимчасове користування житлової кімнати, меблів, сантехнічного та електричного обладнання гуртожитку, укладеного між Навчальним центом по підготовці та підвищенню кваліфікації кадрів та ОСОБА_1 , позивачу надана в тимчасове користування кімната АДРЕСА_2 .

Згідно довідок Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради №21807 від 14.11.2019 та №295/07 від 10.05.2019 ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення як пільговик за категорією 1.

Відповідно до рахунків на оплату №1215 від 01.10.2019, №1358 від 01.11.2019, №1488 від 03.12.2019, №15 від 02.01.2020, №110 від 03.02.2020, №260 від 02.03.2020, №375 від 01.04.2020, №506 від 01.05.2020, №602 від 01.06.2020, №756 від 01.07.2020, №929 від 01.08.2020, №1062 від 01.09.2020 щомісячна плата становить 1510,00 грн, в т.ч. ПДВ.

Однак позивач стверджує, що йому відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинна нараховуватись плата за користування житлом з урахуванням 50% знижки.

У зв`язку з невиплатою з жовтня 2019 року пільги на обраховану позивачем суму , що становить 3966,28 грн, позивач з цього приводу звертався до відповідача, який у відповідь повідомив, що з 01.10.2019 Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради розраховує пільги відповідно до п. 5 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373, щомісяця до 25 числа з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування, а тому підстави для перерахування суми 3966,28 грн відсутні.

Таким чином, між сторонами виниклі спірні правовідносини щодо не нарахування позивачу пільги по оплаті комунальних послуг від повної суми оплати у відповідності до ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема: 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирної плати, плати за управління багатоквартирними будинками), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах середніх норм споживання, передбачених законом, телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв`язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при по секундному обліку їх тривалості). Зазначені у цьому пункті пільги надаються також членам сімей громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності в межах норм, передбачених законом. До членів сімей громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать: дружина (чоловік), неповнолітні діти, непрацездатні батьки, особа, яка проживає разом з постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею, за умови, що ця особа не перебуває у шлюбі; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним.

Особам, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення, відшкодовується 50 процентів вартості палива, придбаного в межах норм, встановлених для продажу населенню.

У разі проживання у гуртожитку оплата за проживання провадиться у розмірі 50 процентів встановленої плати.

Таким чином, аналізуючи наведені норми права суд відмічає, що позивач має право на 50-процентну знижку плати за користування житлом (квартирної плати, плати за управління багатоквартирними будинками), комунальними послугами, як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС віднесеного до 1-ї категорії осіб.

Водночас, відповідно до ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз`яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов`язковими для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб`єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

06 серпня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (Постанова №409) з метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій. Нею визначено соціальні норми житла та нормативів споживання житлово-комунальних послуг. Дія такої постанови поширюється також на позивача як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1-ї категорії.

Так, відповідно до п. 2 Постанови №409 з метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" Кабінет Міністрів України установив:

соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для:

1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю;

2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Підпунктом 8 пункту 3 Постанови №409 вирішено установити соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком:

для оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком, що визначаються за такою формулою:

СНжп = (Пмін х Ксрв) / СРзпж,

де СНжп - соціальний норматив житлової послуги, витрат на управління багатоквартирним будинком, гривень на 1 кв. метр;

Пмін - встановлений на законодавчому рівні на відповідну дату розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, гривень;

Ксрв - коефіцієнт середнього в Україні розміру витрат домогосподарств на утримання житла, що становить 0,15;

СРзпж - середній розмір загальної площі житла на одне домогосподарство одержувачів пільг або субсидій у багатоквартирних будинках, що становить 48,87 кв. метра.

Якщо встановлена ціна на послугу з управління багатоквартирним будинком (внесок на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком) менша, ніж соціальний норматив, визначений відповідно до цього підпункту, для надання пільг і субсидій застосовується встановлена ціна (внесок).

Залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування комунальними послугами, встановлені підпунктом 1 цього пункту, визначаються з урахуванням відповідних коригуючих коефіцієнтів згідно з додатками 1 і 2.

Відтак, доводи позивача про те, що постановою Кабінету Міністрів України змінено Закон України, який має вищу юридичну силу не слід вважати обґрунтованими, оскільки саме нормою закону визначено конкретні пільги для позивача за оплату наданих комунальних послуг, а постановою Кабінету Міністрів України лише конкретизовано порядок виконання такої норми. Так згаданою нормою не установлено 50 % пільгу на весь обсяг отриманих комунальних послуг, а лише в межах середньої норми споживання, яка встановлена Постановою КМ України, про що йшлося.

З листа за підписом заступника міського голови м. Біла Церква, наявного у матеріалах справи, у відповідь на звернення позивача від 16.07.2020, вбачається, що на підставі листа Навчального центру по підготовці, перепідготовці та підвищенню кваліфікації кадрів державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор) від 05.08.2010 №351 відповідачем проведено звірку тарифів, що застосовуються при нарахуванні плати за проживання в гуртожитку, і за даними Навчального центру тариф на послугу з утримання будинку та прибудинкової території, та який з 01.01.2019 становить 46,70 грн за 1 кв.м.

Станом на 01.08.2020 соціальний норматив житлової послуги, витрат на управління багатоквартирним будинком становить 6,50 грн за 1 кв.м. (2118 х 0,15/48,87).

Як зазначив відповідач у відзиві на позов, позивачу нараховувалась пільга на послугу з утримання будинку та прибудинкової території з урахуванням соціального нормативу житлової послуги, а саме:

- 6,50 грн за 1 кв.м до 01.12.2020 (розмір прожиткового мінімуму - 2118 грн);

- 6,73 грн за 1 кв.м з 01.12.2020 (розмір прожиткового мінімуму - 2189 грн);

Розмір нарахованої пільги на оплату житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм та нормативів становить:

- 214,35 грн на жовтень 2020 року;

- 286,14 грн на листопад 2020 року;

- 286,14 грн на грудень 2020 року;

- 333,99 грн на січень 2021 року.

Також відповідачем наведено детальний розрахунок розміру пільги за лютий 2021 року, а саме:

Послуга: Утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Соціальний норматив: 11,2 кв.м.

Тариф діючий на 01.01.2021: 6,72 грн за 1 кв.м.

Сума нарахованої пільги (50%), грн: 11,2 х 6,72 х 50% = 37,63 грн;

Послуга: Централізоване опалення (при наявності теплового лічильника).

Соціальний норматив: 11,2 х 0,0383 Гкал х 0,41 = 0,1759 Гкал.

Тариф діючий на 01.01.2021: 1550,83 грн за 1 Гкал.

Сума нарахованої пільги (50%), грн: 0,1759 Гкал х 1550,83 х 50% = 136,38 грн;

Послуга: Постачання електроенергії.

Соціальний норматив: 70 кВт на 1 особу.

Тариф діючий на 01.01.2021: 1,68 грн /2 кВт до 100 кВт.

Сума нарахованої пільги (50%), грн: 70 х 1,68 х 50% = 58,80 грн;

Послуга: Централізоване водопостачання та водовідведення

Соціальний норматив: 3,6 куб. м на 1 особу.

Тариф діючий на 01.01.2021: 20,79 грн /1 куб.м.

Сума нарахованої пільги (50%), грн: 3,6 х 20,79 х 50% = 37,43 грн;

Послуга: Газопостачання на плиту без газового водонагрівача

Соціальний норматив: 5,4 куб.м на 1 особу.

Тариф діючий на 01.01.2021: 6,99 грн /1 куб. м .

Сума нарахованої пільги (50%), грн: 5,4 х 6,99 х50% = 18,87 грн;

Послуга: Розподіл газу на плиту без газового водонагрівача

Соціальний норматив: 5,4 куб.м на 1 особу.

Тариф діючий на 01.01.2021: 1,74 грн. /1 куб.м.

Сума нарахованої пільги (50%), грн: 5,4 х 1,74 х50% = 4,70 грн;

Послуга: Вивезення твердих відходів

Соціальний норматив: 0,4167 куб. м.

Тариф діючий на 01.01.2021: 54,60 /1 куб.м.

Сума нарахованої пільги (50%), грн: 0,4167 х 54,6 х 50% = 11,38 грн.

Всього: сума нарахованої пільги 300,49 грн.

Крім того відповідач зазначив, що пільга розраховувалась та виплачувалась щомісячно у готівковій формі на розрахунковий рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».

З наведеного вбачається, що у відповідності до пункту 11 частини 1 статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до позивача застосовується 50 % знижка по оплаті за житлово-комунальні послуги, однак, як встановлено у зазначеній нормі, у межах середніх норм споживання, передбачених законом. Тобто, позивачеві нараховувалась пільга з урахуванням встановлених соціальних нормативів та виплачувалась позивачеві на його банківський картковий рахунок, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому, згідно положень частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, в межах даної адміністративної справи відповідач виконав покладений на нього обов`язок та довів суду правомірність своїх дій при здійсненні розрахунку житлово-комунальних послуг позивачеві з урахуванням 50% знижки на їх оплату у відповідності до встановлених критеріїв, а відтак заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 139, 243-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про стягнення соціальний виплат - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено та підписано 01.09.2021

Суддя Панченко Н.Д.