Рішення № 99302605, 20.08.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2021
Номер справи
280/5106/21
Номер документу
99302605
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 серпня 2021 року Справа № 280/5106/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВПП 44118663) про визнання протиправним та скасування вимоги про сплату боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (далі-відповідач), відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправною га скасувати вимогу Головного управління ДПС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) від 23.03.2021 № Ф-15962-13 у розмірі 9703,56 грн.

Обґрунтовуючи заявлений позов, позивач вказує, що 26.01.2021 ним було подано Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік. Проте при складанні звіту допустив технічну помилку, зокрема у Таблиці 1 (нарахування внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в графі 4 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини» у розрізі «жовтень місяць) ним помилково замість суми 5000 грн. було зазначено 50000 грн. Через допущену технічну помилку загальна сума фактично нарахованого та сплаченого за 2020 рік єдиного внеску збільшилася та сумарно склала 19495 грн., замість 9595,30 грн.. Посилається на те, що подав 04.03.2021 пояснення до контролюючого органу, де просив провести перевірку стану розрахунків з бюджетом по нарахуванню єдиного внеску за 2020 рік та виправити наслідки помилки, яку було допущено при подачі звіту. Вказує, що допущену помилку виправляв звітом, який було подано 27.01.2021, який не було прийнято. Зазначає, що оскільки вимога про сплату боргу (недоїмки) від 23.03.2021 № Ф-15962-13 прийнята з порушенням чинного законодавства та без урахування усіх необхідних обставин, та відповідно, є такою, що не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Додаткові пояснення позивач наддав у відповіді на відзив (вх. №46141 від 12.08.2021).

Відповідач позов не визнав, 14.07.2021 до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх. №39763), в якому зазначає, що нарахування в інтегрованій картці платника єдиного внеску проведені відповідно до вимог чинного законодавства як фізичній особі - підприємцю, а саме в інтегрованій картці платника податків фізичної особи - підприємця. Вказує, що порядком №435 не передбачено повторне подання Звіту за один і той же період після граничного терміну подання звіту, також вказаним порядком не передбачено самостійне виправлення зазначеного типу помилок.. Просить у задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 22.06.2021 відкрито спрощене позовне провадження, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання протягом шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 20.08.2021 здійснено заміну відповідача Головного управління ДПС у Запорізькій області (ЄДРПОУ 43143945) на його правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663, 69107, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд. 166).

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 25.04.2018 та здійснює діяльність на спрощеній системі оподаткування, єдиний податок II група за КВЕД: 46.72 - «Оптова торгівля металами та металевими рудами». 25.04.2018 фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як платник єдиного соціального внеску (реєстраційний №10000001170079).

26.01.2021 позивачем подано до податкового органу Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік, реєстраційний №4220744 від 26.01.2021, Звіт прийнято відповідно до квитанції №2 від 27.01.2021.

У зв`язку з виявленням технічної помилки у таблиці 1 (нарахування внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в графі 4 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини» у розрізі «жовтень місяць», а саме замість 5000 грн., помилково зазначено 50000 грн., позивач 27.01.2021 подав виправлений звіт, реєстраційний номер 4478644. Файл відхилено відповідно до квитанції №2 від 27.01.2021.

04.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДПС у Запорізькій області із заявою, відповідно до якої просить у зв`язку з допущенням технічної помилки провести перевірку/звірку стану розрахунків з бюджетом по нарахуванню єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2020 рік та виправити наслідки помилки.

12.03.2021 ОСОБА_1 звернувся з аналогічною заявою до Державної податкової служби України.

11.03.2021 за вих. 314874/6/08-01-24-05 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області надано відповідь, відповідно до якої зазначено, що порядком №435 не передбачено повторне подання звіту за один і той же період.

Аналогічна відповідь надана Державною податковою службою України від 20.04.2021.

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області було сформовано вимогу про сплату боргу (,недоїмки) від 23.03.2021 № Ф-15962-13 на суму 9703,56 грн., яка була надіслана поштою та 07.06.2021 отримана боржником особисто. Сума боргу, зазначена у вимозі нарахована згідно інтегрованої картки платника 09.02.2021.

Не погодившись із вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 23.03.2021 № Ф-15962-13 позивач звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши спірні правовідносини та надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Відповідно до п. 65.1 ст. 65 Податкового кодексу України, взяття на облік фізичних осіб - підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Згідно п. 65.2 ст. 65 Податкового кодексу України, облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08 липня 2010 року (далі - Закон №2464) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно п. 4 та п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Облік платників єдиного внеску здійснюється відповідно до статті 5 Закону №2464, зокрема відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону №2464 взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1 до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 116 від 24 листопада 2014 року.

Згідно п. 2 ч. 1 Закону №2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Норми та строки подання звіту про ЄСВ передбачено Порядком №435.

Пунктом З розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 (далі - Порядок №435) передбачено, що ФО - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, та члени фермерського господарства звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Звіт зазначеними особами не подається.

У разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску ФО - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, члени фермерських господарств, які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе відповідно до пунктів 10, 11 розділу IV цього Порядку один раз на рік у терміни, визначені пунктами 2, 5 цього розділу.

Звітним періодом є календарний рік.

Виправлення страхувальником помилок у звіті по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) передбачено розд.V Порядку № 435.

У разі виявлення помилки у звіті до закінчення терміну подання цього звіту страхувальник повторно формує та подає звіт у повному обсязі до фіскального органу за основним місцем обліку (п. 1 розд. V Порядку № 435) .

Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених Порядком № 435, який пройшов всі контролі при завантаженні до Реєстру страхувальників та до Реєстру застрахованих осіб.

Якщо страхувальником до закінчення терміну подання звіту подаються лише окремі таблиці за поточний звітний період звіту із зазначенням типу форми "скасовуюча", "додаткова" цей Звіт не вважається звітом і вважається таким, що не подавався.

Згідно з п. 2 розд. V Порядку № 435 у разі виявлення страхувальником у звіті після закінчення звітного періоду помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи, тобто страхувальник повинен сформувати та подати звіт за попередній період, який містить: перелік таблиць звіту, відповідну таблицю із зазначенням типу форми "скасовуюча" з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб та відповідну таблицю із зазначенням типу форми "початкова" із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб, при цьому таблиця 6 додатка 4 до Порядку № 435 повинна містити дані по кожній застрахованій особі окремо.

Звіт, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не повинен містити таблиць 1 - 4 додатка 4 до цього Порядку. При цьому внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв`язку з цим до нарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається.

Якщо потрібно повністю скасувати відомості, зазначені в таблицях 5 та 7 додатка 4 до Порядку № 435, подаються тільки скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу.

Таким чином, виправлення помилок у додатку до таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску можливе лише у разі їх виявлення до закінчення терміну подання звіту.

Так, з інтегрованій картки позивача вбачається, що ОСОБА_1 нараховано наступні суми ЄСВ, а саме:

- у 2018 році - 819,06 грн. (3723,00 грн. х 22%),

- у 2019 році - 918,06 грн. (4173,00 грн. х 22%).

- у період з 01.01.2020 по 31.08.2020 - 1039,06 грн. (4723,00 грн. х 22%)

- у період з 01 09.2020 по 31.12.2020 - 1100,00 грн. (5000,00 грн.х 22%).

Як слідує з матеріалів адміністративного позову, у 2020 році позивачем було нараховано, обчислено та сплачено ЄСВ виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої на звітний період ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», розміру єдиного внеску, передбаченого ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та з урахуванням положень п. 910 ч.1 Розділу VIII Закону, згідно з яким фізичні особи - підприємці тимчасово звільнялися від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, в частині сум, що підлягали нарахуванню, обчисленню та сплаті за періоди з 01 березня по 31 березня, з 01 квітня по 30 квітня 2020 року та з 01 травня по 31 травня 2020 року за себе. Зокрема, за січень, лютий 2020 року позивачем було нараховано суму доходу в розмірі 9446,00 грн. (щомісячно в розмірі 723,00 грн.), за червень - серпень 2020 року в розмірі 14169,00 грн. (щомісячно в розмірі 4 723.00 грн.). за вересень - грудень 2020 року в розмірі 20 000, 00 грн. (щомісячно - 5 000.00 грн.) та відповідно визначено розмір єдиного соціального внеску - 22%. що становило за січень, лютий 2020 року - 2078,12 грн. (щомісячно по 1039,06 грн.) за червень - серпень 2020 року - 3117,18 грн. (щомісячно по 1039,00 грн.), за вересень - грудень 2020 року - 4400, 00 грн. (або щомісячно по 1 100,00 грн.). Загальна сума нарахованого ЄСВ за 2020 р. становила 9 595, 30 грн та була своєчасно сплачено у повному обсязі, про що свідчать копії платіжних доручень.

26 січня 2021 року через електронний кабінет платника податку на сайті ДПС Україна в електронній формі позивачем було подано звіт від 22.01.2021 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік.

При складанні звіту позивач допустив технічну помилку. Зокрема, у Таблиці 1 (Нарахування внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), в графі 4 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини» у розрізі «жовтень місяць» мною помилково замість суми 5 000 грн., було зазначено 50 000 грн. Відповідно, сума в графі 6 «Сума нарахованого єдиного внеску» в розрізі «жовтень місяць» склала 11000 грн. Через допущену технічну помилку (помилково проставлений зайвий нулик) загальна сума фактично нарахованого та сплаченого за 2020 р. єдиного внеску збільшилася та сумарно склала суму 19 495 грн., замість 9 595, 30 грн. Внаслідок допущеної помилки у визначені суми єдиного соціального внеску за 2020 р. у позивача виникла заборгованість (недоїмка) у розмірі 9703, 56 грн. зі сплати такого внеску.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 звертався до контролюючого органу з вимогами про здійснення перевірки, подання уточненого звіту та внесення відповідних коригувань до електронного кабінету платника податків, тобто вчиняв дії, направлені на усунення помилок у звіті.

Доказів того, що контролюючим органом прийнято виправлений звіт за 2020 рік у матеріалах справи відсутні.

Таким чином, відповідач позбавив платника права щодо виправлення невірно відображених сум ЄСВ.

Суд зазначає, що органи ДПС здійснюючи функції з адміністрування єдиного внеску повинні всіляко сприяти платникам внеску в реалізації їхніх прав та обов`язків, а не мати на меті виключно збільшення платнику податкових зобов`язань за допущення помилок у формуванні звітності.

Як вказує ЄСПЛ у справі Rysovskyy проти України, 29979/04, п.71Є, принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки. Потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Державні органи, що не впроваджують або не дотримуються власних процедур, не повинні мати можливості отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення). Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд зауважує, що відповідачем складено вимогу від 23.03.2021 № Ф-15962-13 на виконання повноважень, у порядку і у спосіб, передбачений законом. Проте, оцінюючи рішення за критеріями згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, варто зазначити, що оскаржувана вимога суперечить вимогам законодавства та фактичним обставинам з огляду на помилковість наданого звіту, без урахування усіх обставин справи у контексті права позивача на виправлення помилки у звітності.

Враховуючи встановлені обставини та досліджені під час розгляду справи докази, суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивач є визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління ДПС в Запорізькій області від 23.03.2021 № Ф-15962-13.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку із викладеним, судові витрати у розмірі 908,00 грн. на оплату судового збору підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВПП 44118663) про визнання протиправним та скасування вимоги про сплату боргу, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати в повному обсязі вимогу Головного управління ДПС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) від 23.03.2021 № Ф-15962-13.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 28 серпня 2021 року.

Суддя О.О. Артоуз