Рішення № 99301978, 01.09.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2021
Номер справи
160/10483/21
Номер документу
99301978
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2021 року Справа № 160/10483/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Віхрової В.С.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРООІЛГРУП» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

29.06.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРООІЛГРУП» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2021 року № 115-0 «Про анулювання ліцензії» щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 04170314202000208 від 06.04.2020 року, виданої ТОВ «ДНІПРООІЛГРУП» (код СДРПОУ 41410845).

В обґрунтування позову зазначено, що позивач не погоджується з оскаржуваним розпорядженням та зазначає, що ним було отримано 06.04.2020 року ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним. Оскаржуваним розпорядженням було анульовано ліцензії на підставі отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавались/не погоджувались такими органами. На думку позивача, анулюванню ліцензій обов`язково повинна була передувати податкова перевірка ТОВ «ДНІПРООІЛГРУП». Проте, оскільки будь-якої перевірки, яка зафіксована належними доказами, стосовно позивача не проводилось, представники підприємства стосовно надання відповідних пояснень чи заперечень не залучалися та не запрошувались, жодні акти перевірки по встановленим фактам не складались та не підписувались, тому оскаржуване розпорядження не можна визнати правомірним. Актом державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію № 18/02 від 29.11.2002 року, затвердженого розпорядженням голови Райдержадміністрації №1689-Р від 29.11.2002 року, прийнято в експлуатацію Автозаправну станцію за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30В. Після розділення земельної ділянки на дві окремі частини, АЗС територіально відносилася до земельної ділянки № 2 площею 0,1726 га за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30-Г. Позивач вказує, що ним до відповідача для отримання ліцензії надавались тільки достовірні відомості та документи. Оскаржуване розпорядження від 30.04.2021 року № 115-0 "Про анулювання ліцензій" не відповідає вимогам частини другої статті 2 КАС України, позаяк прийняте з порушенням встановленого порядку (тобто, без проведення податкової перевірки), з порушенням права позивача на участь у процесі прийняття цього рішення, відповідач належними та допустимими доказами не підтвердив наявність правових та фактичних підстав для прийняття вказаного розпорядження щодо анулювання правових та фактичних підстав для прийняття вказаного розпорядження щодо анулювання позивачу ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним.

Частиною 2 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України, відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч.1 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

26.07.2021 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначив, що подана заява ТОВ «ДНІПРООІЛГРУП» на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним разом із долученими до неї документами вилучена Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтава в рамках кримінального провадження №62019170000001282 від 12.12.2019 року, протоколом доступу до речей і документів від 05.02.2020 року. ГУ ДПС у Дніпропетровській області в рамках міжвідомчої регіональної робочої групи щодо боротьби із нелегальним обігом і роздрібною торгівлею пальним на території Дніпропетровської області з метою здійснення контролю у сфері обігу пального направлено запит до Дніпропетровської районної ради від 02.04.2021 року №7688/5/04-36-09-01-20 про надання інформації щодо автентичності наданих до ГУ ДПС у Дніпропетровській області ТОВ "ДНІПРООІЛГРУП" копій документів, а саме акту Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, затвердженого розпорядженням Дніпропетровської районної ради від 29.11.2002 року №1689-Р. Листом архівного відділу Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 16.04.2021 року №142/07/03-21 надано завірену копію розпорядження голови Дніпропетровської районної державної адміністрації від 29.11.2002 року №689-Р, та повідомлено, що додатків (акту вводу в експлуатацію об`єкта) до вищевказаного розпорядження немає та на державне зберігання не передавались. В зв`язку з вище вказаним, на підставі ст. 15 Закону №481, ГУ ДПС у Дніпропетровській області у результаті отриманої від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами та встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, прийнято розпорядження від 30.04.2021 року №115-о щодо анулювання ліцензії (реєстраційний №04170314202000208, терміном дії з 06.04.2020 року до 06.04.2025 року) на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ "ДНІПРООІЛГРУП" (ЄДРПОУ 41410845) за адресою місця торгівлі: Дніпропетровська обл., Дніпровський район, с. Партизанське, вулиця Заводська, 30 Г, АЗС, у зв`язку з отриманням від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися / не погоджувалися такими органами. Враховуючи викладене, відповідач вважає, що розпорядження ГУ ДПС у Дніпропетровській області про анулювання ліцензій від 30.04.2021 року №115-о є таким, що винесено в межах повноважень контролюючого органу та за наявності законних на те підстав.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРООІЛГРУП» (код ЄДРПОУ 41410845) зареєстровано юридичною особою 21.06.2017 року, основним видом діяльності за КВЕД є: 47.30 Роздрібна торгівля пальним.

01.01.2020 року між ТОВ «ДНІПРООІЛГРУП» (орендарем) та ОСОБА_1 (орендодавцем) було укладено договір № 011219/1 відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в операційну оренду АЗС, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 є власником об`єкта нерухомого майна - автозаправної станції за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Так, відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 205132787 від 24.03.2020 року за ОСОБА_1 зареєстроване право власності на об`єкт нерухомого майна - автозаправну станцію за адресою: АДРЕСА_1 на підставі акту державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, серія та номер: 18/02, виданий 29.11.2002 року, видавник: Дніпровська районна державна адміністрація.

06.04.2020 року позивачем отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №04170314202000208, дата реєстрації: 02.04.2020 року, термін дії з 06.04.2020 року по 06.04.2025 року, адреса місця торгівлі: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г, АЗС.

30.04.2021 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження №115-о «Про анулювання ліцензій», відповідного до якого на підставі ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме на підставі отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавались/не погоджувались такими органами, зобов`язано анулювати ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним згідно з додатком.

У додатку до розпорядження визначено ліцензію ТОВ «Дніпрооілгруп» №04170314202000208, дата реєстрації: 02.04.2020 року, термін дії з 06.04.2020 року по 06.04.2025 року, адреса місця торгівлі: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г, АЗС.

Підставою для прийняття розпорядження від 30.04.2021 року №115-о «Про анулювання ліцензій» в частині анулювання ліцензії позивача, став лист архівного відділу Дніпропетровської районної державної адміністрації від 16.04.2021 року №142/07/03-21, в якому зазначено, що відповідно до розпорядження Дніпропетровської районної державної адміністрації від 29.11.2002 року №1689-Р затверджувався акт Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта за іншої адресою, ніж зазначено в копії акту, поданого ТОВ «Дніпрооілгруп» для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г.

Листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 21.05.2021 року №27794/6/04-36-09-01-22 повідомлено позивача про прийняття розпорядження від 30.04.2021 року №115-о «Про анулювання ліцензій» ТОВ «Дніпрооілгруп», у зв`язку з отриманням від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавались/не погоджувались такими органами.

Не погоджуючись з прийнятим розпорядженням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом встановлено наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним, а також посилення боротьби з незаконним його виробництвом та обігом на території України регулює Закон України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №481/95-ВР).

Відповідно до положень ст.1 вказаного Закону ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Єдиний державний реєстр суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним - перелік суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та розміщується у вільному доступі.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить відомості про:

ліцензіатів (для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, для фізичних осіб - суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - прізвище, ім`я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті), для спільної діяльності без створення юридичної особи - найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності, для іноземного суб`єкта господарювання - найменування постійного представництва, реєстраційний номер постійного представництва);

місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (адреса);

дату видачі/призупинення/анулювання та термін дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.

Анулювання ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії.

Згідно з положеннями ст.15 Закону України №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.

Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:

заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

рішення про скасування державної реєстрації суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;

рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів);

рішення суду про встановлення факту торгівлі суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;

рішення суду про встановлення факту переміщення суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;

порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях;

отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;

встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.

Відповідно до статті 18 Закону №481, тимчасово до 01.01.2022 року, суб`єкти господарювання можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об`єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об`єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 01.01.2014.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - «Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального») затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019№545 (далі - «Порядок№545»).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку №545 Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб`єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 та 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (пункт 2 Порядку №545).

Підставою для виключення суб`єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 та 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (пункт 6 Порядку №545).

Інформація про суб`єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії (пункт 7 Порядку №545).

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального розміщується на офіційному веб-сайті ДФС (пункт 8 Порядку №545).

Інформація, що міститься в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, є відкритою (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) (пункт 9 Порядку №545).

Обов`язкове передування анулюванню ліцензії процедури податкової перевірки, вказаний Закон №481/95 не передбачає.

У контексті наведених законодавчих положень, органи податкового органу наділені повноваженнями щодо анулювання ліцензій на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним з підстав встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії шляхом прийняття рішень про таке анулювання та внесенням до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформації про суб`єкта господарювання щодо анулювання ліцензій.

При цьому, підставою для внесення вказаної інформації до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є оскаржуване розпорядження ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2021 року №115-о «Про анулювання ліцензій» в частині анулювання ліцензії ТОВ «Дніпрооілгруп».

Як відомо зі змісту наведених вище приписів статті 15 Закону №481/95-ВР, то законодавством чітко регламентовано послідовну процедуру анулювання ліцензій на роздрібну торгівлю пальним, яка полягає у наступному :

1. встановлення обставини, яка визначена статтею 15 Закону №481/95-ВР, як підстава для анулювання ліцензії;

2. прийняття органом, який видав ліцензію, письмового розпорядження про її анулювання;

3. внесення відомостей про анулювання ліцензії до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

Судом встановлено, що підставою для анулювання вказаної вище ліцензії ТОВ «Дніпрооілгруп» №04170314202000208, дата реєстрації: 02.04.2020 року, термін дії з 06.04.2020 року по 06.04.2025 року, адреса місця торгівлі: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г, АЗС, став лист архівного відділу Дніпропетровської районної державної адміністрації від 16.04.2021 року №142/07/03-21, в якому зазначено, що відповідно до розпорядження Дніпропетровської районної державної адміністрації від 29.11.2002 року №1689-Р затверджувався акт Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта за іншої адресою, ніж зазначено в копії акту, поданого ТОВ «Дніпрооілгруп» для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г.

Судом проаналізовано акт Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації 29.11.2002 року №1689-Р, та встановлено, що його видано на об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 .

При цьому, ліцензію ТОВ «Дніпрооілгруп» №04170314202000208, видано за адресою місця торгівлі: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г, АЗС.

Позивач зазначає, що комплекс автозаправних станцій за адресою: АДРЕСА_1 , на які видано акт Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації 29.11.2002 року №1689-Р, було розділено на адреси: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30В та Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г, а тому АЗС за адресою, визначеною в ліцензії №04170314202000208 має виданий у встановленому законодавством порядку акт введення об`єкта в експлуатацію.

При дослідженні поданих позивачем документів, судом встановлено розбіжність та невідповідність адреси та загальної кількості гектарів земельної ділянки, визначеної у витязі з рішення виконавчого комітету Патризанської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 21.12.2018 року №57 «Про присвоєння адрес частинам земельної ділянки ОСОБА_1 , утвореним в результаті поділу в АДРЕСА_2 », акту Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації 29.11.2002 року №1689-Р, виходячи з наступного.

В рішенні від 21.12.2018 року №57 «Про присвоєння адрес частинам земельної ділянки ОСОБА_1 , утвореним в результаті поділу в АДРЕСА_2 » зазначено про поділ земельної ділянки загальною площею 0,4626 га в АДРЕСА_2 .

При цьому, земельна ділянка, на яку видано акт Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 29.11.2002 року №1689-Р, в пункті 3 резолютивної частини містить наступні показники: 100 заправок на добу, площа - 0,25 га.

Таким чином, в експлуатацію введено частину АЗС, яка розташована на земельній ділянці площею 0,25 га, а поділ земельної ділянки за адресами АДРЕСА_2 та 30-Г, здійснено виходячи із загальної кількості гектарів - 0,4626 га.

Суд звертає увагу, що земельній ділянці №1, якій присвоєно адресу: АДРЕСА_2 залишено площу 0,2900 га, що приблизно відповідає земельній ділянці, на якій розташована автозаправна станція, введена в експлуатацію за актом Державної технічної комісії від 29.11.2002 року №1689-Р.

При цьому, земельній ділянці №2, якій присвоєно адресу: АДРЕСА_1 , на яку видано анульовану ліцензію, залишено площу 0,1726 га, яка перевищує кількість гектарів, на яких розміщено автозаправну станцію, на яку видано акт Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 29.11.2002 року №1689-Р у кількості 0,25 га.

Враховуючи викладене, поданими позивачем документами жодним чином не підтверджено, що акт Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації 29.11.2002 року №689, відноситься до автозаправної станції, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , щодо якої видано ліцензію.

Більше того, поданими позивачем до суду документами встановлено розбіжність та неможливість охоплення актом Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 29.11.2002 року №689, всіх споруд на вказаних земельних ділянках, оскільки виявлена невідповідність в розмірах земельних ділянок розподілених за адресами: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30В та Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г.

При прийнятті рішення, суд звертає увагу, що у відповідності до ст. 3 Закону України №481/95-ВР у разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії (за винятком змін, пов`язаних з реорганізацією суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом семи робочих днів видає суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.

Таким чином, у випадку наявності зміни адреси АЗС, позивач був зобов`язаний звернутись до відповідача та надати належним чином складені документи, в тому числі і акт введення в експлуатацію або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, а саме стосовно АЗС за адресою, визначеною у ліцензії: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г.

Жодного документу на підтвердження введення в експлуатацію або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства стосовно АЗС за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г, ані суду, ані відповідачу не надано.

Відповідно до ст.1 3 Закону України №481/95-ВР єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить відомості про: місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (адреса).

Отже, подані позивачем відомості мають бути чіткими та усувати будь-які розбіжності стосовно провадження позивачем діяльності, в тому числі і щодо місця роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до ч.2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Позивачем не надано достовірних та точних доказів введення в експлуатацію АЗС за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г, не надано доказів приведення документації стосовно ведення господарської діяльності з роздрібної торгівлі пальним за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Партизанське, вул. Заводська, 30Г, у відповідність, а тому в судовому порядку підтверджені доводи відповідача, покладені в основу правомірності прийняття розпорядження від 30.04.2021 року № 115-0 «Про анулювання ліцензії» щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 04170314202000208 від 06.04.2020 року, виданої ТОВ «ДНІПРООІЛГРУП».

Суд при прийнятті рішення не може керуватись припущеннями стосовно можливого включення до автозаправної станції, яка введена в експлуатацію актом від 29.11.2002 року №1689-Р, автозаправної станції за іншою адресою, тим більше за умови наявності неточностей та невідповідностей у поданих позивачем документах.

Стосовно доводів позивача про необхідність проведення перевірки, що має передувати прийняттю оскаржуваного розпорядження про анулювання ліцензії, суд зазначає, що Порядок видачі та анулювання ліцензії на виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним врегульовано нормами Закону №481/95-ВР.

Відповідно до ст. 3 та ст. 15 Закону №481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема:

- заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

- рішення про скасування державної реєстрації суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

- несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;

- рішення суду про встановлення факту фальсифікації суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів, або пального;

- отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;

- встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Наведеними нормами законодавства не передбачено проведення перевірки та отримання пояснень від ліцензіата. Більше того, норми Закону №481/95-ВР не встановлено складання акту перевірки перед прийняттям розпорядження про анулювання ліцензії.

Отже, судом не встановлено порушення процедури прийняття оскаржуваного розпорядження в частині анулювання ліцензії ТОВ «Дніпрооілгруп».

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На переконання суду, питання, які можуть вплинути на результат розгляду справи, судом було розглянуто та надано їм оцінку у повній мірі.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи викладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно зі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 9, 11, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРООІЛГРУП» (пр. Аношкіна, б. 181/141, м. Кам`янське, Дніпропетровська область, 81917, код ЄДРПОУ 41410845) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17А, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування розпорядження - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.С. Віхрова