
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2021 року Справа № 160/10005/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Горбалінського В.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-СКД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
22.06.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-СКД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001320710 від 21.01.2021 року.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що придбане паливо використовується виключно для власних потреб, а саме для заправки 25 одиниць техніки, а не 6, як зазначено в акті перевірки, з сумарним заправочним об`ємом 180,00 т. Позивач придбає паливо на підставі законно укладених договорів, копії яких долучив до позовної заяви. Позивач зазначає, що при поставці пального здійснюється заправка повних баків техніки. Окремо позивач зауважив, що суб`єкт господарювання повинен отримувати ліцензію для зберігання пального лише у стаціонарних цистернах/ємностях. У зв`язку з чим, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
24.06.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
14.07.2021 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відзивом на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував.
В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що процедура перевірки була дотримана в повному обсязі. Перевіркою встановлено наявність акцизних накладних стосовно поставки позивачу дизельного палива. Також перевіркою встановлено наявність 6 одиниць техніки з двигунами внутрішнього згорання, 2 причепи (напівпричепи) та автоцистерни та цистерн ємністю 40 т. у кількості 4 штук. Отже, відповідач зазначає, що перевіркою правильно встановлено наявність зберігання позивачем пального без наявності ліцензії.
21.07.2021 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із клопотанням, в якому просить замінити сторону в провадженні по справі №160/10005/21 з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658).
Вирішуючи вказане клопотання по суті, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 вирішено: ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого у тому числі, включено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Абзацом 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України. що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30 % вакансій.
В абзаці 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 закріплено, що права та обов`язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять ДПС України та її територіальним органам.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
30.09.2020 проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремленого підрозділу юридичної особи - ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за № 1000741030008085321.
Наказом ДПС України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.
Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011, дія якого поширюється, в тому числі, і на територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Таким чином, на теперішній час всі права та обов`язки Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658), утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Згідно ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне здійснити процесуальне правонаступництво, шляхом заміни відповідача - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658).
Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО-СКД» (код ЄДРПОУ 40656793) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 14.07.2016 року, про що зроблений відповідний запис 12301020000005366.
Види діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-СКД»: 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (основний); 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 52.10 Складське господарство; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.
07.12.2020 працівниками відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на підставі наказу від 03.12.2020 року №3246-п та згідно направлень від 03.12.2020 №3336 та №3337 проведено фактичну перевірку господарської одиниці - майданчик, що розташована за адресою: смт. Томаківка, вул. Ярослава Мудрого, 1а, суб`єкта господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-СКД».
17.12.2020 року за результатами фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт (довідку) фактичної перевірки №828/04-36-07-10-РРО/40656793, згідно висновків якого встановлено порушення, вимог ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України, а саме:
- зберігання пального без відповідної ліцензії за період лютого та з квітня 2020 року по теперішній час включно. Згідно поданих документів на підприємстві знаходиться шість одиниць техніки з двигунами внутрішнього згорання та два причепи (напівпричепи тощо). Також встановлено наявність однієї автоцистерни та цистерн ємністю 40 т. в сумісності 4 шт., про що свідчить Договір №2 від 17.01.2017 року;
- неподання до органів ДПС довідки про об`єкти оподаткування або об`єкти пов`язані з оподаткуванням, чи які пов`язані, чи через які проводиться діяльність за формою 20-ОПП.
Як встановлено судом, відповідно до видаткових накладних: №НПН-010427 від 01.04.2020 року (4 591,00 л. дизельного пального), №НПИм-140410 від 14.04.2020 року (5 556,00 л. дизельного пального), №НПО-07059 від 07.05.2020 року (4 591,00 л. дизельного пального), №РН-0001211 від 15.06.2020 року (37 940,00 л. дизельного пального), №РН-0001227 від 17.06.2020 року (41 460,00 л. дизельного пального), №РН-0001252 від 18.06.2020 року (30 770,00 л. дизельного пального), №РН-05939 від 05.08.2020 року (21 600,00 л. дизельного пального), №19 від 28.08.2020 року (24 533,00 л. дизельного пального), №20 від 28.08.2020 року (12 945,00 л. дизельного пального) суб`єктами господарювання було постановлено Товариству з обмеженою відповідальністю «АГРО-СКД» дизельне пальне загальною кількістю 183 986 літрів в період з квітня по серпень 2020 року.
21.01.2021 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення рішення №0001320710, яким на підставі ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» застосовано штрафні (фінансові) санкції до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-СКД» в розмірі 500 000,00 грн.
Як зазначає позивач у позовній заяві, він звертався із адміністративною скаргою на вказане податкове повідомлення-рішення до Державної податкової служби України. Проте, позивачем не надано доказів подання даної скарги до Державної податкової служби України та не надано доказів розгляду вказаної скарги.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, визначаються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі Закон №481/95-ВР).
Абзацом 52 статті 1 Закону №481/95-BP визначено, що місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Згідно частини 1 статті 15 Закону №481/95-BP оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Частиною 8 статті 15 Закону №481/95-BP передбачено, що суб`єкт господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п`ять років. (частина 10 статті 15 Закону № 481/95-BP).
Разом з тим, згідно частини 39 статті 15 Закону № 481/95-BP для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Частиною 44 статті 15 Закону №481/95-BP передбачено, що суб`єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб`єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.
Згідно ч.2 ст.17 Закону №481/95-В до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.
Як встановлено судом, з договорів оренди транспортних засобів, які наявні в матеріалах справи, позивач орендує, зокрема, транспортні засоби з двигунами внутрішнього згорання, автоцистерну ємністю 26 тон та 4 цистерни загальною ємністю 160 тон.
Наявність орендованих транспортних засобів, автоцистерни та цистерн встановлено також в акті перевірки, в свою чергу, позивачем дані факти не заперечувались, окрім факту більшої кількості транспортних засобів.
Також позивачем в позовній заяві підтверджено факт поставки дизельного пального на підставі вищезазначених видаткових накладних загальною кількістю понад 180 тон.
В свою чергу, суд критично ставиться до доводів позивача, зазначених у позовній заяві, стосовно заправлення транспортних засобів, що на думку позивача підтверджено актами заправлення, оскільки позивачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності актів заправлення транспортних засобів та будь-яких інших доказів на підтвердження даних фактів.
Окремо суд зазначає, що позивачем в позовній заяві зазначено, що ним ведеться заправлення автоцистерни та 4 цистерн, які є фактично місцем, що використовуються для зберігання пального, проте позивачем помилково віднесено дані об`єкти до транспортних засобів.
Отже, суд доходить висновку, що відповідачем було правомірно встановлено зберігання позивачем пального без наявності ліцензії, у зв`язку з чим відповідачем було прийнято на законних підставах податкове повідомлення-рішення №0001320710 від 21.01.2021 року.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-СКД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9,73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну сторони - задовольнити.
Замінити відповідача у справі № 160/10005/21 з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А, код ЄДРПОУ 44118658).
В задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-СКД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Горбалінський