
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2021 року Справа № 160/8661/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Царікової О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу №160/8661/21 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
31.05.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі наданої довідки Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1564 від 19.04.2021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, у розмірі 17 273, 65 грн. та враховуючи встановлений ОСОБА_1 розмір пенсії за вислугу років 90%;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження будь-яким строком ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі наданої довідки Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1564 від 19.04.2021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, у розмірі 17273,65 грн. та враховуючи встановлений ОСОБА_1 розмір пенсії за вислугу років 90%.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що вона є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач посилається на те, що вона зверталася до відповідача із заявою від 05.05.2021 про перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1564 від 19.04.2021, однак заява залишилася без задоволення, у зв`язку з відсутністю підстав для такого перерахунку. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки пенсійний орган, на думку позивача, зобов`язаний був здійснити перерахунок її пенсії на підставі даної довідки, з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, вказаних у такій довідці, з урахуванням її щомісячного основного розміру та раніше сплачених коштів. Також позивач вважає, що пенсійний орган зобов`язаний нарахувати та виплатити їй пенсію без обмеження будь-яким строком на підставі наданої довідки Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1564 від 19.04.2021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, у розмірі 17 273, 65 грн. та враховуючи встановлений ОСОБА_1 розмір пенсії за вислугу років 90%.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №160/8661/21, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
19.07.2021 до суду надійшов від Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області відзив на позовну заяву (вх. №60546/21), в якому відповідач заперечив проти заявлених до суду позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись на те, що Кабінет Міністрів України не приймав нормативно-правових актів щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсії, а також визначення складових грошового забезпечення, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, після набрання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 законної сили, тому відсутні правові підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії на підставі відповідної довідки. З огляду на викладене, відповідач вважає, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивача у пенсійного органу відсутні.
26.07.2021 до суду надійшла від ОСОБА_1 відповідь на відзив (вх. №62512/21), в якій позивач виклав додаткові спростування відображених у відзиві на позовну заяву доводів пенсійного органу та повторно наголосив на допущенні Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправної бездіяльності.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) була призначена пенсія за вислугу років відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (пенсійне посвідчення серії НОМЕР_2 від 09.02.2010).
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у справі №160/17402/20 Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України складено довідку за №22/6-1564 від 19.04.2021 про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, яку позивач займала на день звільнення зі служби.
Означену довідку Міністерством внутрішніх справ України на виконання вищезазначеного рішення суду було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, однак перерахунок пенсії позивача за цією довідкою відповідачем не здійснено.
ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу із заявою від 05.05.2021, в якій просила перерахувати та виплатити їй пенсію згідно вищезазначеної довідки.
У відповідь на означену заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направило позивачу лист за вих. №17041-13603/Ч-01/8-0400/21 від 24.05.2021, в якому пенсійний орган повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі вищезазначеної довідки.
Не погодившись з означеною бездіяльністю відповідача, ОСОБА_1 звернулася за захистом своїх прав та інтересів до суду з означеним позовом.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою № 103 викладена в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Рішенням від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та скасував пункт 3 Постанови № 103.
Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Враховуючи викладене, позивач, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України, має право на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988 і відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ станом на 19.11.2019.
Під час розгляду означеної справи судом встановлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у справі №160/17402/20 Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України складено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за №22/6-1564 від 19.04.2021, яку направлено до пенсійного органу та на підставі якої ОСОБА_1 просила відповідача здійснити їй перерахунок пенсії за відповідною заявою від 05.05.2021.
Отже, підставою для перерахунку пенсії є оновлена довідка та відповідне звернення позивача, щодо його проведення.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі поданої останнім до пенсійного органу заяви від 05.05.2021 та наявних у відповідача документів (зокрема, складеної Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України довідки за №22/6-1564 від 19.04.2021), у зв`язку з чим позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі наданої довідки Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1564 від 19.04.2021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення у розмірі 17 273, 65 грн.
Разом з тим, суд зауважує, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання бездіяльності відповідача протиправною є такими, що не підлягають задоволенню, оскільки дії суб`єкта владних повноважень це активна поведінка, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб, в той час коли бездіяльність - пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичної та юридичної особи.
Водночас, фактичні обставини справи свідчать про те, що відповідачем були вчинені активні дії, а саме: відмовлено у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії позивача на підставі наданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України за №22/6-1564 від 19.04.2021, у зв`язку з чим вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Стосовно позовної вимоги ОСОБА_1 щодо зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з урахуванням встановленого розміру пенсії за вислугу років 90% та без обмеження будь-яким строком, суд зазначає таке.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору в даному адміністративному процесі є відмова органу пенсійного фонду провести позивачу перерахунок пенсії із розрахунку розміру та видів грошового забезпечення, визначеного у відповідній довідці.
Оскільки, відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України судовому захисту підлягає виключно порушене право позивача та враховуючи, що відповідачем не приймалася відмова у перерахунку та виплаті позивачу пенсії з урахуванням встановленого розміру пенсії за вислугу років 90% та без обмеження будь-яким строком, то така вимога є передчасною.
Відповідно до ч. 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із приписами статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням вищенаведеного, беручи до уваги фактичні обставини у цій справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
У відповідності до вимог ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 139, 242 - 246, 247, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі наданої довідки Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1564 від 19.04.2021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення у розмірі 17 273, 65 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі наданої довідки Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1564 від 19.04.2021 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, з урахуванням грошового забезпечення у розмірі 17273, 65 грн.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Повний текст рішення складений 09.08.2021.
Суддя О.В. Царікова