Ухвала суду № 9926305, 09.06.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2010
Номер справи
2а-545/10/1670
Номер документу
9926305
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-545/10/1670 Колегія суддів Полтавського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Соколенка Ф.Ф.,

суддів - Удовіченка С.О. , Алєксєєвої Н.Ю. ,

при секретарі - Стемковській О.О.,

за участю:

представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім ГРЛ" - Дробота Р.Д., Трощака М.М.,

представника відповідача - Національного агенства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів - Заїць П.К.,

представника відповідача - Державного казначейства України - Ткаченко А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім ГРЛ"до Національного агенства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, Державного казначейства Українипро зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

09 лютого 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім ГРЛ" (надалі - позивач)звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національного агенства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, Державного казначейства Українипро зобов'язання Національного агенства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів виплатити компенсацію відсоткової ставки за кредитами, залученими суб`єктом господарювання для фінансування заходів з енергозбереження в розмірі 1 717 149 грн 00 коп. та зобов`язання Державного казначейства України перерахувати відповідну суму на розрахунковий рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім ГРЛ" в Полтавському відділенні Кременчуцької філії ВАТ "Кредитпромбанк".

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що в порушення рішення Комісії з конкурсного відбору проектів для їх фінансової підтримки за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Державна підтримка заходів з енергозбереження через механізм здешевлення кредитів" від 24 грудня 2008 року, Договору № 4-08 про компенсацію відсоткової ставки за кредитами, залученими суб`єктами господарювання для фінансування заходів з енергозбереження від 24 грудня 2008 року Національним агенством України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів не виплачено компенсації відсоткової ставки за кредитним договором з ВАТ "Кредитпромбанк" в розмірі 1 717 149 грн 00 коп.; а Державним казначейством України, в свою чергу, в порушення статті 48 Бюджетного кодексу України не здійснений зазначений платіж відповідно до напрямків витрачання бюджетних коштів.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник Національного агенства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (надалі - НАЕР) в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позовної заяви посилаючись на те, що відповідно до Договору № 4-08 про компенсацію відсоткової ставки за кредитами, залученими суб`єктами господарювання для фінансування заходів з енергозбереження від 24 грудня 2008 року НАЕР надало до ОПЕРУ Державного казначейства України платіжне доручення № 866 від 26 грудня 2008 року на суму 1 717 149 грн 00 коп., виконавши таким чином всі дії, що передбачені нормами чинного законодавства та договором № 4-08 від 24 грудня 2008 року.

Представник Державного казначейства України в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позовних вимог з наступних підстав. По-перше, у зв`язку з тим, що Міністерство фінансів України у своєму листі від 25 грудня 2008 року № 31-15040-03-24/45608, адресованому Державному казначейству України, зазначало про призупинення проведення розрахунково-касового обслуговування НАЕР за бюджетною програмою КПКВК 6361040 "Державна підтримка заходів з енергозбереження через механізм здешевлення кредитів", Державне казначейство України як урядовий орган, що діє у складі Міністерства фінансів і йому підпорядковується, призупинило операції НАЕР за КПКВК 6361040 до визначення відповідності вимогам чинного законодавства зазначеного проекту. Договор № № 4-08 від 24 грудня 2008 року був повернутий розпоряднику бюджетних коштів. По-друге, платіжне доручення № 866 від 26 грудня 2008 року на суму 1 717 149 грн 00 коп., подане до Державного казначейства України, було повернуто представнику НАРЕ без реєстрації. На підставі вищевикладеного, Державне казначейство України заначає, що не порушувало норм чинного законодавства відносно здійснення платежів за дорученням розпорядника відповідно до напрямів витрачання бюджетних коштів.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представників позивача та представників відповідачів, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Колегією суддів встановлено, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім ГРЛ" є юридичною особою, що зареєстрована Виконавчим комітетом Полтавської міської ради 26 листопада 2001 року, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 081028, ідентифікаційний код 31758184.

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 26 березня 2008 року № 249 "Про затвердження Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки заходів з енергозбереження" Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім ГРЛ" подало заяву з відповідними документами на участь у Конкурсі енергоефективних проектів.

Згідно з рішенням Комісії з конкурсного відбору проектів для їх фінансової підтримки за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Державна підтримка заходів з енергозбереження через механізм здешевлення кредитів" від 24 грудня 2008 року за результатами оцінки заяви позивача, вирішено надати зазначеному підприємству компенсацію у розмірі 1 717 149 грн 00 коп. на суму сплачених відсотків за кредитом, виданим ВАТ "Кредитпромбанк".

На виконання зазначеного рішення 24 грудня 2008 року Національне агенство України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів в особі Голови Агенства Черкашина Ігоря Юрійовича уклало з Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім ГРЛ", яке стало переможцем конкурсного відбору, договір № 4-08 про компенсацію відсоткової ставки за кредитами, залученими суб`єктами господарювання для фінансування заходів з енергозбереження.

Відповідно до підпункту 3.2.1 пункту 3.2 договору № 4-08 від 24 грудня 2008 року НАЕР зобов`язалось сплатити позивачу компенсацію відсоткової ставки за кредитом, залученим суб`єктом господарювання для фінансування заходів з енергозбереження згідно з договором від 22 серпня 2007 року № 04/69/07-КЛТ, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім ГРЛ" та ВАТ "Кредитпромбанк" у розмірі 1 717 149 грн 00 коп.

Однак, на момент подачі позовної заяви, відсоткова ставка за кредитом, залученим суб`єктом господарювання для фінансування заходів з енергозбереження, залишається не відшкодованою.

З бездіяльністю Національного агенства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів та Державного казначейства України щодо не перерахування компенсації відсоткової ставки не погодився позивач та звернувся до суду з позовною заявою про зобов`язання виплатити та перерахувати суму компенсації у розмірі 1 717 149 грн 00 коп.

Надаючи оцінку діям відповідачів колегія суддів виходить із наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 26 березня 2008 року № 249 "Про затвердження Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки заходів з енергозбереження" бюджетні кошти за програмою "Державна підтримка заходів з енергозбереження через механізм здешевлення кредитів" спрямовуються на компенсацію відсоткової ставки за кредитами, залученими суб'єктами господарювання для фінансування заходів з енергозбереження, в тому числі на реалізацію енергоефективних проектів (далі - компенсація).

Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету міністрів України від 26 березня 2008 року № 249 Компенсація надається за фактично сплачені у 2008 році відсотки за користування кредитами у розмірі облікової ставки Національного банку, що діяла на дату їх нарахування, але не більше ніж відсоткова ставка за кредитами.

Відповідно до пункту 4 зазначеної Постанови суб'єктам господарювання, які залучили кредити (далі - позичальники), компенсація надається на конкурсних засадах.

Пункт 6 Постанови Кабінету міністрів України від 26 березня 2008 року № 249 зазначає, що НАЕР у тижневий строк після прийняття рішення конкурсної комісії інформує учасників конкурсу про його результати та укладає з позичальниками - переможцями конкурсу договір за затвердженою ним формою.

Як встановлено пунктами 8 та 9 цієї Постанови для отримання компенсації позичальники подають НАЕР копії платіжних доручень з відміткою фінансової установи про сплату відсотків за користування кредитом. Компенсація перераховується відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25 травня 2004 року № 89, а саме: компенсація перераховується Державним казначейством на поточний рахунок позичальників, відкритий в установі банку, на підставі платіжного доручення та рішення конкурсної комісії про надання компенсації.

Відповідно до пункту 12.3 частини 12 Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25 травня 2004 року № 89 органи Державного казначейства України здійснюють платежі на підставі платіжних доручень за дорученнями розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного зобов'язання та фінансового зобов'язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань.

Пунктом 12.6 частини 12 зазначеного Порядку встановлено, що платіжні доручення подаються до органів Державного казначейства України в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов'язкові реквізити платіжних доручень та вимоги щодо заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 N 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за N 377/8976.

Згідно з пунктом 12.8 частини 12 відповідного Порядку платіжне доручення, не прийняте до виконання у зв'язку із зазначеними причинами, не пізніше наступного робочого дня повертається без виконання органами Державного казначейства України розпорядникам (одержувачам) бюджетних коштів, від яких воно надійшло, разом з відмовою у прийнятті до виконання платіжних доручень в письмовій формі. Відмови обов'язково реєструються органами Державного казначейства в журналі реєстрації відмов у прийнятті до виконання платіжних доручень.

Колегією суддів встановлено, що відповідно до зазначених норм НАЕР разом з Міністерством економіки України та Міністерством промислової політики 24 грудня 2008 року проведений конкурсний відбор проектів фінансової підтримки за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Державна підтримка заходів з енергозбереження через механізм здешевлення кредитів", за результатами якого вирішено надати позивачу компенсацію у розмірі 1 717 149 грн 00 коп. та укладено договір № 4-08 від 24 грудня 2008 року про компенсацію відсоткової ставки за кредитами, залученими суб`єктами господарювання для фінансування заходів з енергозбереження.

Згідно з пунктом 5 Постанови Кабінету міністрів України від 26 березня 2008 року № 249 конкурс повинен проводиться у порядку, визначеному НАЕР за погодженням з Мінфіном та Мінекономіки.

Колегією суддів встановлено, що Міністерством фінансів України були опрацьовані матеріали, які подавались на конкурс, і зазначено, що проекти не відповідають визначеним вимогам нормативно-правових актів. Оскільки відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету міністрів України від 26 березня 2008 року № 249 що облікова ставка НБУ може застосовуватись лише до кредитів, отриманих у національній валюті (гривні), а механізму перерахування відсотків за кредитами, отриманими у валютах інших країн, чинною нормативною базою, розробленою для реалізації відповідної бюджетної програми, не передбачено, підстав визначати суми компенсації за проектами, на впровадження яких залучені кредити не в національній валюті, не має.

В листі Міністерства фінансів України від 25 грудня 2008 року № 31-15040-03-24/45608 "Щодо призупинення фінансування", надісланого на адресу Державного казначейства України, було рекомендовано призупинити проведення розрахунково-касового обслуговування НАЕР за бюджетною програмою КПКВК 6361040 до визначення відповідності вимогам норм чинного законодавства проектів, що визначені переможцями.

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України "Питання Державного казначейства України" № 1232 від 21 грудня 2005 року Державне казначейство України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну і йому підпорядковується, тому зобов`язано виконувати розпорядження Міністерства фінансів України. Відповідно до зазначених положень Державне казначейство України не проводило операції НАЕР за КПКВ 6361040 до визначення відповідності вимогам чинного законодавства проектів, визначених переможцями конкурсу і повернуло розпоряднику бюджетних коштів договір від 24 грудня 2008 року № 4-08 та платіжне доручення № № 866 від 26 грудня 2008 року без реєстрації. НАРЕ вказані дії Державного казначейства України не оскаржувало.

Відповідно до статті 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27 квітня 2010 року № 2154-VI виконання рішення, яке прийнято органом державної влади, що відповідно до закону має право на його застосування, про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного бюджету, здійснюється Державним казначейством України за попереднім інформуванням Міністерства фінансів України. Рішення про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного бюджету, передаються до Державного казначейства України. Безспірне списання коштів з рахунку державного бюджету здійснюється виключно органами Державного казначейства України за черговістю надходження рішень за рахунок і в межах відповідних бюджетних асигнувань.

Оскільки Державним казначейством України 26 грудня 2008 року отриманий лист № 31-15040-03024/45608 про призупинення операцій НАЕР за КПКВ 6361040 до визначення відповідності вимогам чинного законодавства проектів, воно не мало та не має у 2010 року повноважень щодо списання коштів для компенсації зазначеної відсоткової ставки.

Крім того в судовому засіданні встановлено, що платіжне доручення № 866 від 26 грудня 2008 року на суму 1 717 149 грн 00 коп. навіть не реєструвалось у Державному казначействі України як таке, що дійсно подавалось - на копії платіжного доручення, наданого НАЕР, відсутня відмітка про отримання його Державним казначейством України. Також слід заначити, що на заберіганні в Державному казначействі України воно не знаходиться.

У зв`язку з тим, що платіжне доручення № 866 від 26 грудня 2008 року не було одержано Державним казначейством України, то відповідно у Казначейства не виникло зобов`язання здійснити платіж за дорученням розпорядника бюджетних коштів відповідно до напрямку витрачання бюджетних коштів.

Відповідно до пункту 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене положення, беручи до уваги те, що позивачем не надано доказів протиправності дій відповідачів щодо не перерахування компенсації відсоткової ставки за кредитним договором з ВАТ "Кредитпромбанк" в розмірі 1 717 149 грн 00 коп., колегія суддів приходить до висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Оскільки колегія суддів прийшла до висновку про відмову у задоволенні вимог, заявлених у позовній заяві, згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И Л А:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім ГРЛ" до Національного агенства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, Державного казначейства України про зобов`язання вчинити дії відмовити.

Копію постанови направити сторонам.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 14 червня 2010 року.

Головуючий суддя

суддя

суддяФ.Ф. Соколенко

С.О. Удовіченко Н.Ю. Алєксєєва