Рішення № 99248542, 30.08.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
520/11586/21
Номер документу
99248542
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

30 серпня 2021 року № 520/11586/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (вул. Нетіченська, буд. 14, м. Харків, 61010, код ЄДРПОУ 40867285) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:

- адміністративний позов про визнання протиправними дії Північно-Східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (61010. м. Харків, вул. Нетіченська. буд. 14. код ЄДРПОУ: 40867285) щодо відмови у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022. м. Харків, майдан Свободи, буд. 5. Держпром. З під.. 2пов., код ЄДРПОУ: 14099344), нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, задовольнити;

- зобов`язати Північне-Східне міжрегіональне Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (61010. м. Харків, вул. Нетіченська. буд. 14. код ЄДРПОУ: 40867285) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022. м. Харків, майдан Свободи, буд. 5. Держпром. З під.. 2 пов., код ЄДРПОУ: 14099344), нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 , виданий Комінтерновським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 05.06.2000 року), станом на 04.02.2019 року, у відповідності до вимог статті 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011 -XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького склад) та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) за 24 (двадцять чотири) останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, для проведення перерахунку основного розміру пенсії;

- стягнути з Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код СДРГІОУ: 40867285) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 коп. судового збору, сплаченого при зверненні до суду.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до відповідача із запитом, в якому просив скласти та падати до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 , складену у відповідності до вимог діючого законодавства, із зазначенням відомостей про розміри усіх основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, що враховуються для обчислення та перерахунку основного розміру пенсії (розмір посадового окладу; розмір окладу за спеціальним званням; розмір відсоткової надбавки за вислугу років: розмір надбавки за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби; розмір відсоткової надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень; розмір надбавки за оперативно-розшукову діяльність; розмір доплати за оперативно- розшукову діяльність; розмір надбавки за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу; розмір доплати за службу у нічний час та у святкові дні: розмір індексації грошового забезпечення; розмір матеріальної допомоги; розмір преміювання тощо), за 24 (двадцять чотири) останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, помісячно, що підтверджується копією запиту від 28 грудня 2020 року.

Однак, у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ в Харківській області оновленої довідки про грошове забезпечення для обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, з урахування усіх додаткових видів грошового забезпечення, за 24 (двадцять чотири) останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, відповідачем було відмовлено.

Позивач просить суд вимоги заявленого позову задовольнити, оскільки вважає таку відмову безпідставною.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 01.07.2021р. відкрито спрощене позовне провадження.

Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.

Відповідач надав до суду відзив згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити. Також вказав, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 з 06 квітня 1998 року по 04 лютого 2019 року, проходив службу у Державній кримінально-виконавчій службі України, безперервно.

04лютого 2019 року, відповідно до Закону України Про "Національну поліцію", зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України, за пунктом 2 частині 1 статті 77 (через хворобу ), ОСОБА_1 було звільнено.

З лютого 2019 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі-Закон № 2262-ХІІ).

ОСОБА_1 30 листопада 2020 року звернувся до до ГУ ПФУ в Харківській області із запитом про надання основних даних з його пенсійної справи.

З наданих у відповідь документів вбачається, що розрахунок пенсії позивача було здійснено 18 лютого 2019 року ГУ ПФУ в Харківській області, на підставі Довідки про грошове забезпечення складеної Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (далі-Відповідач), з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 11 (одинадцять) останні календариі місяці служби підряд перед звільненням (з березня 2018 року по січень 2019 року), що підтверджується копією Довідки про грошове забезпечення у 2018- 2019 роках та копією Протоколу ГУ ГІФ в Харківській області за пенсійною справою № 2006026402 від 18 лютого 2019 року.

28.12.2020 року позивач звернувся до відповідача із запитом, в якому просив скласти та падати до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 , складену у відповідності до вимог діючого законодавства, із зазначенням відомостей про розміри усіх основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, що враховуються для обчислення та перерахунку основного розміру пенсії (розмір посадового окладу; розмір окладу за спеціальним званням; розмір відсоткової надбавки за вислугу років: розмір надбавки за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби; розмір відсоткової надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень; розмір надбавки за оперативно-розшукову діяльність; розмір доплати за оперативно- розшукову діяльність; розмір надбавки за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу; розмір доплати за службу у нічний час та у святкові дні: розмір індексації грошового забезпечення; розмір матеріальної допомоги; розмір преміювання тощо), за 24 (двадцять чотири) останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, помісячно, що підтверджується копією запиту від 28 грудня 2020 року.

Однак, у виготовленні та направленні до ГУ 1ІФ в Харківській області оновленої довідки про грошове забезпечення для обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, з урахування усіх додаткових видів грошового забезпечення, за 24 (двадцять чотири) останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, відповідачем було відмовлено, на підставі абзацу 7 постанови Кабінету Міністрів від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (далі-Постанова КМУ № 393. Порядок), в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі-Постанова КМУ № 103), що підтверджується копією листа Відповідача від 04 січня 2021 року № 22-23/43/1/57-20.

Судом за матеріалами справи встановлено, що Волкова було звільнено зі служби 4 лютого 2019 року з посади старший оперуповноважений оперативного відділу ДУ «Харківський слідчий ізолятор», основні види грошового забезпечення на день звільнення, які були враховані для обчислення пенсії: посадовий оклад - 4930.00 грн., оклад за спеціальним званням (майор внутрішньої служби) - 1340.00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2821, 50 грн. Середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії включена в довідку за 11 місяців (з березня 2018 року по січень 2019 року).

Відповідач вважає, що підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення на сьогоднішній день немає.

Не погоджуючись з вказаним позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.

Право громадян на соціальний захист проголошено ст. 46 Конституції України, а п.6 ч.1 ст.92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України і з 01.01.2004 таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення".

У силу дії бланкетної норми ст. 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, порядок соціального захисту у формі пенсійного забезпечення військовослужбовців, звільнених зі служби у відставку, унормовано, насамперед, приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон № 2262-XII).

Закон № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Національній поліції. Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закон № 2262-Х11, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Національній поліції. Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції. Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

За статтею 10 Закону № 2262-ХІІ. призначення і виплата пенсій таким особам здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до приписів статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011 -XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя етапі 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, положення названого закону запроваджують дві окремі, самостійні і незалежні одна від одної процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: 1) за ст.43 згаданого закону у випадку призначення пенсії вперше та 2) за ст.63 згаданого закону у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді.

При цьому, ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру пенсії у разі її призначення вперше і саме у цій процедурі базовою розрахунковою величиною є виплати (як винагорода за працю), одержані особою-пенсіонером під час проходження служби (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення самого працівника (службовця) - власна винагорода особи за працю).

Натомість, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру вже призначеної пенсії шляхом її перерахунку у залежності від тих виплат (як винагорода за працю), котрі одержані третьою сторонньою особою - іншим працівником, який обіймає цю ж саму чи прирівняну посаду (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення іншого працівника - діючого службовця за аналогічною (прирівняною) посадою - винагорода третьої сторонньої особи за працю).

У силу правового висновку постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 по зразковій справі №240/5401/18 процедури призначення пенсії (ст.43 Закону №2262-XII) та перерахунку пенсії (ст.63 Закону №2262-XII) є різними як за змістом, так і за механізмом проведення.

Проте, у межах даного спору ця обставина в аспекті саме видачі довідки про грошове забезпечення діючого військовослужбовця не має жодного юридичного значення, позаяк спору з приводу змісту згаданої довідки (тобто спору з приводу розміру та структури грошового забезпечення діючого військовослужбовця у цілях проведення перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії) між учасниками справи не виникало.

Судом установлено, що правовий висновок Великої Палати Верховного Суду з приводу застосування положень ст.63 вказаного закону у контексті складання нової (оновленої) довідки про грошове забезпечення для перерахунку розміру раніше призначеної пенсії міститься у постанові від 24.06.2020 по зразковій справі №160/8324/19 і полягає у тому, що на реалізацію ст.63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України було видано постанову від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393" (далі за текстом - Порядок №45), а внесені до Порядку №45 зміни згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 №103 втратили чинність з 05.03.2019 і тому з 05.03.2019 втратили чинність обмеження у включенні до бази обчислення грошового забезпечення діючого військовослужбовця інших платежів з винагороди за службу окрім окладу за посадою, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.

У названому судовому акті міститься правовий висновок Великої Палати Верховного Суду про те, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абз. 2, 4 та 5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України (затверджено наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937) саме на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регламентовані нормами Порядку №3-1 (а саме: Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Порядок №3-1, затверджений постановою правління ПФУ від 31.01.2007 №3-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402; далі за текстом - Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

З 01.03.2018 р. набрала чинності постанова КМУ №704 від 30.08.2017р. (далі за текстом - постанова КМУ №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від ЗО серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі-Постанова № 704), встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно пункту 7 Постанови КМУ № 393. пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням (абзац 2); щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (абзац 3).

Зокрема, постановою КМУ №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому, п.п. 2 п. 5 постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Посилаючись на абзац 7 Постанови КМУ № 393, в редакції Постанови КМУ № 103. як на підставу розрахунку середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення га премії за 11 (одинадцять) місяців (з березня 2018 року по січень 2019 року), відповідач зазначає, що для осіб, які звільнені зі служби з 1 березня 201Н року ти пізніше і на час звільнення мають менш як 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначаються шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 1 березня 2018 року на кількість таких місяців.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ.

Згідно із ч.ч. 2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року, пункт 7 Постанови КМУ № 393доповнено новим абзацом: "Для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 року та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення га премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 року на кількість таких місяців."

Як встановлено під час розгляду справи, під час проходження служби у Державній кримінально-виконавчій службі України, з 06 квітня 1998 року по 04 лютого 2019 року, безперервно, у відрядженнях до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінових закордонних відрядженнях, ОСОБА_1 не перебував, що підтверджується копією трудової книжки.

Крім того, на момент звільнення, 04 лютого 2019 року, позивач мав більше, ніж 24 календарні місяці служби, а саме: у календарному обчисленні - 22 (двадцять два) роки 08 (вісім) місяців 23 (двадцять три) дні служби; у пільговому обчисленні - 29 (двадцять дев`ять) років 08 (вісім) місяців 02 (два) дні: загальний трудовий стаж - 27 (двадцять сім) років 03 (три) місяці 24 (двадцять чотири) дні, що підтверджується копією витягу з наказу державної установи "Харківський слідчий ізолятор" Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 04 лютого 2019 року №20/ОС-19 "Про особовий склад" (а.с. 12).

Таким чином, посилання Відповідача на абзац 7 Постанови КМУ № 393, як на підставу відмови у виготовленні та направленні до ГУ ГІФ в Харківській області оновленої довідки, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 (двадцять чотири) останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, замість 11 (одинадцяти), є безпідставними.

Водночас, до моменту отримання від Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, належної довідки про розмір грошового забезпечення, права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають па обчислення розміру пенсії при її перерахунку. ГУ ПФУ в Харківській області не має.

З огляду на викладене, суд вважає, що вчинення адміністративним органом управлінського волевиявлення з приводу відмови у складанні довідки про грошове забезпечення не має належного правового підґрунтя, оскільки правові підстави для відмови у виготовленні та наданні до ГУ ГІФ в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 04 лютого 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України № 2262-Х1І. положень Постанови КМУ № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за 24 (двадцять чотири) останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, у Відповідача відсутні.

З огляду на вказане вище, дії Відповідача, що виявились у відмові виготовленні та наданні до ГУ ГІФ в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 04 лютого 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України № 2262-ХІІ. положень Постанови КМУ № 704. із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за 24 (двадцять чотири) останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, є неправомірними.

Критерії законності рішення (діяння, тобто управлінського волевиявлення як такого) владного суб`єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України і обов`язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб`єкта ч.2 ст.77 КАС України.

Відтак, згідно з ч.4 ст.245 КАС України відсутні підстави для визначення у судовому акті усіх складових грошового забезпечення діючого військовослужбовця для перерахунку розміру пенсії заявника, позаяк сам адміністративний орган вчиняючи відмови не виконав усіх вимог, передбачених законом.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 139, 241 - 247, 255, 257, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867285) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправними дії Північно-Східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (61010. м. Харків, вул. Нетіченська. буд. 14. код ЄДРПОУ: 40867285) щодо відмови у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Північне-Східне міжрегіональне Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (61010, м. Харків, вул. Нетіченська. буд. 14. код ЄДРПОУ: 40867285) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022. м. Харків, майдан Свободи, буд. 5. Держпром. З під.. 2 пов., код ЄДРПОУ: 14099344), нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 , виданий Комінтерновським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 05.06.2000 року), станом на 04.02.2019 року, у відповідності до вимог статті 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011 -XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького склад) та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) за 24 (двадцять чотири) останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867285) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 30 серпня 2021 року.

Суддя Кухар М.Д.