
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2021 року № 320/7837/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства Агротехспілка «Україна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом до Приватного підприємства Агротехспілка «Україна» про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 466993,08 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив про те, що Приватним підприємством Агротехспілка «Україна» у 2020 році не було виконано нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у зв`язку з чим сума адміністративно-господарських санкцій, які підлягають сплаті відповідачем, становить 460091,58 грн.
Крім того, у зв`язку з несплатою відповідачем адміністративно-господарських санкцій у повному обсязі у строк, встановлений Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Київським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів нараховано відповідачу пеню у сумі 6901,5 грн.
Несплата Приватним підприємством Агротехспілка «Україна» адміністративно-господарських санкцій та пені стала підставою для звернення позивача до суду з вимогою про їх стягнення з відповідача у примусовому порядку.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач надав суду заперечення до позову, в яких зазначив про відсутність підстав для сплати Приватним підприємством Агротехспілка «Україна» адміністративно-господарських санкцій та пені, оскільки ним було вчинено усі заходи забезпечення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Відповідач повідомив, що факт відсутності працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу не є достатньою підставою для відповідальності, оскільки відсутність осіб з інвалідністю, які проживають у межах зручної транспортної доступності до місця роботи, унеможливлює виконання законодавчо встановленого нормативу. За таких обставин, відповідач стверджує про відсутність його вини у непрацевлаштуванні осіб з інвалідністю.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
Приватне підприємство Агротехспілка «Україна» (ідентифікаційний код 31320734, місцезнаходження: 08841, Київська обл., Миронівський р-н., с. Карапиші, вул. Незалежності, буд. 29) 11.04.2001 зареєстровано як юридична особа, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.43-45).
З матеріалів справи вбачається, що ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік від 03.02.2021, у якому відповідач зазначив такі показники:
- середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 202 особи, з яких осіб з інвалідністю - 5;
- кількість осіб з інвалідністю-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 8 осіб;
- фонд оплати праці штатних працівників - 30979,5 тис. грн.;
- середньорічна заробітна плата штатного працівника - 153,4 грн.;
- сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 460,2 грн. (а.с.14-16).
У позовній заяві позивач зазначив, що невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю зумовлює застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій у розмірі 460091,58 грн. та нарахування пені у розмірі 6901,5 грн.
Вказані суми адміністративно-господарських санкцій та пені не були сплачені відповідачем своєчасно та у повному обсязі, що стало підставою для звернення позивача до суду з вимогою про їх стягнення у примусовому порядку, з приводу чого суд зазначає таке.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі за текстом - Закон № 875).
Відповідно до частини першої-другої статті 17 Закону № 875 з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.
Згідно з частиною третьою статті 18 Закону № 875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої-третьої статті 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Частиною п`ятою статті 19 Закону № 875 закріплено, що виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Згідно з частинами першою-п`ятою статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов`язкових платежів).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.
Частинами першою та другою статті 218 Господарського кодексу України передбачено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI роботодавці зобов`язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про: попит на робочу силу (вакансії).
На виконання пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» наказом Міністерства соціальної політики України № 316 від 31 травня 2013 затверджено Порядок подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)».
Так, пунктами 5 та 6 розділу І Порядку встановлено, що форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Роботодавець визначає вид звітності - первинна або уточнювальна.
Первинна звітність подається з метою інформування про наявність попиту на робочу силу (вакансії).
Уточнювальна звітність подається в разі необхідності на заміну первинної та містить уточнення характеристик вакансії: умов праці, розміру заробітної плати, вимог до претендента тощо. При цьому не можуть бути змінені дані щодо кількості вакансій та назви професії (посади).
Суд зазначає, що періодичності подачі звітності за формою № 3-ПН законодавством не встановлено, а передбачено, що така звітність подається не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, тобто передбачено одноразове інформування про кожну вакансію. Тому, якщо роботодавець одноразово подав звітність форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» у строк не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, він виконав обов`язок своєчасно та в повному обсязі у встановленому порядку подати інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Це означає, що в такому випадку учасник господарських відносин вжив залежних від нього передбачених законодавством заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 26.06.2018 у справі № 806/1368/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 74992116), від 28.05.2019 у справі № 820/2287/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 82079285) та від 31.07.2019 у справі № 817/724/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 83378847).
Проаналізувавши вищенаведені норми законодавства, суд дійшов висновку про те, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані:
- виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця;
- створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;
- забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством;
- надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів;
- звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість і працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- в разі не виконання такого нормативу - щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
Відтак, на підприємство (фізичну особу) покладається обов`язок самостійного працевлаштування інвалідів шляхом створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості. В свою чергу, закон не покладає обов`язок на підприємство (фізичну особу) здійснювати самостійний пошук працівників - інвалідів.
Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 02.05.2018 у справі № 804/8007/16, від 28.05.2019 у справі № 807/554/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 82080041) та від 28.05.2019 у справі № 820/2287/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 82079285), від 24.02.2020 у справі № 820/2132/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 87779435).
Крім того, Верховний Суд у постанові від 02.05.2018 у справі № 804/8007/16 зазначив, що Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» також визначено, що працевлаштування інвалідів здійснюється або шляхом їх безпосереднього звернення до підприємства, або шляхом звернення до державної служби зайнятості, яка в свою чергу здійснює пошук підходящої роботи для працевлаштування такого інваліда.
З огляду на викладене, обов`язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості. Механізм реалізації зазначеної програми працевлаштування передбачає здійснення певних заходів з боку підприємств.
Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, є звіт форми № 3-ПН.
Відповідач у запереченнях до позову зазначив, що Приватне підприємство Агротехспілка «Україна» було вчинено всі дії, направлені на працевлаштування на підприємстві осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, а тому підстави для застосування адміністративно-господарських санкцій та пені відсутні, з приводу чого суд зазначає таке.
Зі звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік, поданого відповідачем, вбачається, що на підприємстві має працювати 8 осіб з інвалідністю, а фактично працевлаштовано 5 осіб з інвалідністю (а.с.14-15).
Розпорядженням директора ПП Агротехспілка «Україна» від 01.09.2011 № 82/б прийнято ОСОБА_1 на роботу з 01.09.2011 на посаду продавця продовольчих товарів магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » м. Миронівка (а.с.149).
Судом встановлено, що 01.09.2011 до трудової книжки ОСОБА_1 було внесено запис про прийняття її на посаду продавця продовольчих товарів магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в ПП Агротехспілка «Україна».
31.12.2018 ОСОБА_1 переведено на посаду старшого продавця продовольчих товарів магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (а.с.150).
З індивідуальної програми реабілітації інваліда № 43 від 09.01.2019 вбачається, що ОСОБА_1 з 09.01.2019 має ІІІ групу інвалідності (захворювання загальне) за клініко-функціональним діагнозом та кодом за МКХ-10 онкопатологія (а.с.151).
Розпорядженням директора ПП Агротехспілка «Україна» від 09.07.2014 № 35 прийнято ОСОБА_2 на роботу з 09.07.2014 на посаду оператора очисних споруд м`ясопереробного підприємства (а.с.145).
09.07.2014 до трудової книжки ОСОБА_2 було внесено запис про прийняття його на посаду оператора очисних споруд м`ясопереробного підприємства в ПП Агротехспілка «Україна».
04.01.2017 ОСОБА_2 переведено на посаду старшого оператора очисних споруд м`ясопереробного підприємства.
01.10.2019 ОСОБА_2 переведено на посаду обвалювальника м`яса обвалочного цеху (а.с.146).
Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 11.03.2003, виданого Богуславським УПФ у Київській області, ОСОБА_2 отримує пенсію по інвалідності (інвалід ІІІ групи з дитинства, захворювання пов`язане з ЧАЕС) (а.с.147).
Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серії КИО-І № 233595 від 28.04.2005 ОСОБА_2 з 14.04.2005 довічно встановлено ІІІ групу інвалідності (а.с.148).
Розпорядженням директора ПП Агротехспілка «Україна» від 28.11.2016 № 133 прийнято ОСОБА_3 на роботу з 28.11.2016 на посаду продавця-касира магазину «Карапишівські ковбаси - № 11» смт. Рокитне (а.с.142).
28.11.2016 до трудової книжки ОСОБА_3 було внесено запис про прийняття її на посаду продавця-касира магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 ковбаси - № 11» в ПП Агротехспілка «Україна».
02.10.2018 посаду «Продавець-касир» перейменовано на «Касир торговельного залу» (а.с.143).
Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серії КИО-І № 207876 від 10.02.2004 ОСОБА_3 з 01.03.2004 довічно встановлено ІІ групу інвалідності (а.с.144).
Розпорядженням директора ПП Агротехспілка «Україна» від 04.06.2018 № 61 прийнято ОСОБА_4 на роботу з 04.06.2018 на посаду апаратника термічного оброблення ковбасних виробів ковбасного цеху (а.с.139).
04.06.2018 до трудової книжки ОСОБА_4 було внесено запис про прийняття його на посаду апаратника термічного оброблення ковбасних виробів ковбасного цеху в ПП Агротехспілка «Україна» (а.с.140).
Як вбачається з посвідчення серії НОМЕР_2 від 24.06.2019, ОСОБА_4 є особою з інвалідністю ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни (а.с.141).
Згідно з пенсійним посвідченням від 24.09.2019 № НОМЕР_3 ОСОБА_4 отримує пенсію по інвалідності (ІІ група, інвалідність внаслідок війни) (зворот а.с.141).
Наказом ПП Агротехспілка «Україна» від 17.05.2019 № 46-к/тр прийнято ОСОБА_5 на роботу з 17.05.2019 на посаду прибиральника виробничих приміщень забійного цеху (а.с.136).
17.05.2019 до трудової книжки ОСОБА_5 було внесено запис про прийняття її на посаду прибиральника виробничих приміщень забійного цеху в ПП Агротехспілка «Україна» (а.с.137).
Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серії КИО-І № 153503 від 09.04.2003 ОСОБА_5 з 01.04.2003 довічно встановлено ІІІ групу інвалідності (а.с.138).
Отже, з матеріалів справи вбачається, що на підприємстві протягом 2020 працювали особи з інвалідністю, зокрема, у період з 01.01.2020 по 25.02.2020 - 5 осіб з інвалідністю; у період з 26.02.2020 по 15.03.2020 - 6 осіб з інвалідністю; а з 16.03.2020 - 5 осіб з інвалідністю.
Відповідно до штатного розпису ПП Агротехспілка «Україна» на 2020 рік на підприємстві визначено, зокрема, посади: прибиральник службових приміщень - 2 одиниці; прибиральник виробничих приміщень - 2 одиниці (а.с.51-52).
Судом встановлено, що ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Миронівської районної філії Київського обласного центру зайнятості звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» від 02.01.2020, в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 2 вакансії; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.53-58).
03.02.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 2 вакансії; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.59-64).
02.03.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 1 вакансія; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.65-70).
01.04.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 1 вакансія; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.71-74).
04.05.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 1 вакансія; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.75-77).
01.06.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 1 вакансія; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.78-80).
01.07.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 1 вакансія; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.81-83).
03.08.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 1 вакансія; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.84-86).
01.09.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 1 вакансія; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.87-89).
01.10.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 1 вакансія; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.90-92).
02.11.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 1 вакансія; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.93-95).
01.12.2020 ПП Агротехспілка «Україна» було подано до Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в якій зазначено про наявність на підприємстві наступних вакансій для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: прибиральник службових приміщень - 1 вакансія; прибиральник виробничих приміщень - 2 вакансії (а.с.96-99).
Отже, матеріали справи свідчать про те, що протягом 2020 року Приватним підприємством Агротехспілка «Україна» на адресу Київського обласного центру зайнятості Миронівської районної філії щомісяця надавались звіти за формою № 3-ПН, якими підприємство інформувало орган державної служби зайнятості про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Вказані обставини дають підстави для висновку про виконання відповідачем вимог щодо створення робочих місць відповідно до нормативів, установлених статтею 19 Закону № 875 та належне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості осіб з інвалідністю для працевлаштування, а тому застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів та стягнення пені є безпідставним.
Аналогічні правові висновки висловлені Верховним Судом у постанові від 24.02.2020 у справі № 820/2132/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 87779435).
Відповідно до положень частин першої-другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що матеріали справи свідчать про те, що відповідач здійснив всі залежні від нього заходи для забезпечення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, суд вважає, що підстави для сплати позивачем адміністративно-господарських санкцій у розмірі 466993,08 грн. відсутні.
У зв`язку з цим в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Дудін С.О.