Рішення № 99247156, 28.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2021
Номер справи
320/2808/21
Номер документу
99247156
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 серпня 2021 року справа №320/2808/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому позивач просить:

- визнати протиправними та скасувати постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шатохіна Олександра Павловича про закриття виконавчих проваджень №62770572, №62770511, №62771352, №62771175.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, призначено судове засідання.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вказані постанови були прийняті виконавчою службою протиправно та з порушенням норм чинного законодавства, оскільки державними виконавцями не було вчинено жодних дій та заходів, спрямованих на примусове виконання виконавчих листів, не було здійснено належної перевірки виконання боржником рішення суду.

Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.

Від позивача 22.04.2021 надійшло письмове клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини третьої статті 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду документів.

За таких обставин, враховуючи скорочені строки розгляду справ про оскарження рішень органів державної виконавчої служби та приватних виконавців, та керуючись частиною 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін повідомлених належним чином в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, дійшов таких висновків.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2019 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та вирішено:

- Визнати протиправними дії Кагарлицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу при призначенні пенсії ОСОБА_1 1 року 11 місяців 26 днів, з 01.09.1975 по 05.08.2010.

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) зарахувати до страхового стажу при призначенні пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) 1 рік 11 місяців 26 днів, за період з 01.09.1975 по 05.08.2010.

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) визначити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії за 1988 рік, як особі, що проживає на території радіоактивного забруднення, тобто за 12 місяців відповідно до вимог ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-IV.

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) провести ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок пенсії за віком із урахуванням положень ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1 відсоток заробітку за кожен рік роботи понад 15-ть років, починаючи з 01.02.2019 та виплачувати пенсію за віком із урахуванням проведеного перерахунку.

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перераховану пенсію з урахуванням проведених виплат з - 01.02.2019.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2020 рішення Київського окружного адміністративного суду залишено без змін.

На виконання рішення суду позивачу було видано виконавчі листи, з якими він звернувся до Відділу примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції у м. Києві для примусового виконання рішення суду.

На підставі заяв позивача було відкрито такі виконавчі провадження:

ВП №62770511 з примусового виконання виконавчого листа №320/4111/19 від 21.07.2020 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до страхового стажу при призначенні пенсії ОСОБА_1 1 рік 11 місяців 26 днів за період з 01.09.1975 по 05.08.2010;

ВП №62770572 з примусового виконання виконавчого листа №320/4111/19 від 21.07.2020 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області визначити ОСОБА_1 середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії за 1988 рік, як особі, що проживає на території радіоактивного забруднення, тобто за 12 місяців відповідно до вимог ч. 1 ст. 27 Закону 1058-IV;

ВП №62771175 з примусового виконання виконавчого листа №320/4111/19 від 21.07.2020 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком із урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15-ть років, починаючи з 01.02.2019 та виплачувати пенсію за віком із урахуванням проведеного перерахунку;

ВП №62771352 з примусового виконання виконавчого листа №320/4111/19 від 21.07.2020 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з урахуванням проведених виплат з 01.02.2019.

10 листопада 2020 року головним державним виконавцем Шатохіним О. П. винесено постанови про закриття цих виконавчих проваджень на підставі п. 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» у зв`язку з виконанням рішення суду.

Вважаючи постанови про закінчення виконавчих проваджень протиправними, позивач звернулась до суду.

Не погоджуючись з правомірністю прийняття вказаних постанов, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормативно-правовими актами, якими станом на момент виникнення спірних правовідносин регулюються питання виконання рішень, є Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі по тексту - Закон №1404-VIII) та Закон України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" від 02.06.2016 №1403 (далі по тексту - Закон №1403).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон України №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у вказаному Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, вказаним Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до вказаного Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; обов`язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об`єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження; розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Згідно із п. п. 1, 3 частини третьої статті 18 Закону № 1404 виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну;

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішенням, за яким боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Перелік підстав, відповідно до яких виконавче провадження підлягає закінченню, визначені в статті 39 Закону № 1404-VIII.

Відповідно до п. 9. ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Стаття 40 Закону № 1404-VIII визначає наслідки закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа.

Відповідно до частини 1 цієї статтті у разі закінчення виконавчого провадження (крім офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв`язку із закінченням виконавчого провадження.

Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.

Як зазначалося вище, у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебували виконавчі провадження №62770511, №62770572, №62771175, №62771352 з примусового виконання виконавчих листів №320/4111/19 від 21.07.2020, виданих Київським окружним адміністративним судом.

Постановами державного виконавця від 12.08.2020 відкрито вказані виконавчі провадження з примусового виконання даних виконавчих документів. У постанові про відкриття виконавчого провадження надано 10 робочих днів на добровільне виконання рішення.

Відповідно до п. 4 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення.

Матеріалами справи підтверджується, що державний виконавець у межах виконавчого провадження №62771352 до дня винесення спірної постанови отримав лист боржника від 27.08.2020 №1000-0803-5/69703, в якому Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомляло про факт виконання рішення суду, оскільки відповідно до протоколу призначення пенсії про перерахунок від 03.06.2020 пенсію стягувачеві встановлено у розмірі 2100,00 грн. До відповіді надано копію протоколу про призначення пенсії від 03.06.2020.

Проте, згідно виконавчого листа, на підставі якого відкрито вказане виконавче провадження, відповідач мав виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію, що зроблено не було. Протокол обчислення пенсії у даному випадку не може вважатись належним доказом виплати заборгованості , оскільки він не містить таких відомостей.

У межах виконавчого провадження №62771175 державний виконавець отримав лист боржника від 28.08.2020 №1000-0803-5/69755, в якому Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомляло про факт виконання рішення суду, оскільки проведено перерахунок пенсії та визначено середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії за 1988 рік, та відповідно до протоколу призначення пенсії та протоколу стажу для розрахунку від 03.06.2020 пенсію встановлено у розмірі 2100,00 грн. До відповіді надано копію протоколу про призначення пенсії від 03.06.2020.

В той же час, виконавчим листом було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести позивачу перерахунок пенсії за віком із урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15 років, починаючи з 01.02.2019 та виплачувати пенсію за віком із урахуванням проведеного перерахунку.

У межах виконавчого провадження №62770572 державний виконавець отримав лист боржника від 28.08.2020 №1000-0803-5/69738, в якому Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомляло про факт виконання рішення суду, оскільки проведено перерахунок пенсії та визначено середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії за 1988 рік, тобто за 12 місяців як особі, яка проживала на території радіоактивного забруднення. До відповіді надано копію протоколу про призначення пенсії від 03.06.2020.

В даному випадку позивач визнає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області невірно зазначено коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії за 1988 рік, а отже пенсію було перераховано невірно.

Натомість матеріалами справи не підтверджується, що державним виконавцем було перевірено та витребувано додаткові документи у боржника, надано строк для надання таких документів для з`ясування всіх обставин виконання рішення суду. При винесенні оскаржуваної постанови, державний виконавець обмежився лише протоколом боржника про перерахунок пенсії, а тому такі дії є протиправними.

Із врахуванням того, що державним виконавцем не було досліджено всіх обставин та документів щодо фактичного виконання рішення суду боржником у розумінні Закону України «Про виконавче провадження», документи в повному обсязі не досліджувалися державним виконавцем, відсутні докази того, що державний виконавець встановив боржнику строк для надання документів, спірні постанови винесені передчасно, а відтак оскаржувані постанови про закінчення виконавчого провадження №62771352, № 62771175 та №62770572 прийняті без врахування положень статей 18 та 63 Закону № 1404-VIII щодо обов`язку державного виконавця перевірити повне виконання рішення боржником та не відповідають критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим є неправомірними, а позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону № 1404-VIII у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку,виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення.

Щодо постанови про закінчення виконавчого провадження №62770511 суд зазначає таке.

Державним виконавцем отримано лист боржника від 27.08.2020 №1000-0803-8/69666, в якому Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило про факт виконання рішення суду, оскільки відповідно до протоколу стажу від 03.06.2020 до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано період роботи з 01.09.1975 по 05.08.2010, а саме: 1 рік 11 місяців 26 днів. До відповіді надано копію протоколу про стаж для розрахунку.

В даному випадку позивач визнає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області зараховано відповідний стаж, проте не виплачено заборгованість по пенсії за період з 01.02.2019, коли такий стаж не був зарахований і ОСОБА_1 недотримувала належну їй пенсію.

А тому, у частині скасування постанови про закінчення виконавчого провадження №62770511 суд відмовляє, оскільки вимога про виплату заборгованості по пенсії за період з 01.02.2019, коли такий стаж не був зарахований і ОСОБА_1 недотримувала належну їй пенсію, виконавчим листом не охоплена, останнім лише зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до страхового стажу при призначенні пенсії ОСОБА_1 1 рік 11 місяців 26 днів, за період з 01.09.1975 по 05.08.2010.

Згідно з вимогами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 908, 00 грн згідно з квитанцією №293035 від 11.03.2021.

Суд, керуючись частиною першою статті 139 КАС України, беручи до уваги результат вирішення спору щодо задоволення позовних вимог, присуджує позивачеві 908, 00 грн понесених витрат з оплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

в и р і ш и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) - задовольнити частково:

Визнати протиправними та скасувати постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень у м.Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шатохіна Олександра Павловича про закриття виконавчих проваджень №62770572, №62771352, №62771175.

У решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок відділу примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (код ЄДРПОУ 43315602, адреса: 03056, м. Київ, вул. Олекси Тихого, 32) судові витрати в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.