Рішення № 99246973, 30.08.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
260/1697/21
Номер документу
99246973
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А 1349
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

30 серпня 2021 рокум. Ужгород№ 260/1697/21

Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1349 про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини А 1349 в якому просить: 1. Визнати протиправною бездіяльність військової частини А1349 щодо невірного нарахування мені індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби за період з 01 червня 2013 року по 01 березня 2018 року; 2. Зобов`язати військову частину А1349 нарахувати та виплатити мені індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби за період з 01 червня 2013 року по 01 березня 2018 року із застосуванням січня 2008 року, як місяця з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з врахуванням проведеної виплати; 3. Зобов`язати військову частину А1349 надати довідку - розрахунок нарахування невиплаченої індексації грошового забезпечення в період з 01 червня2013 року по 01 березня 2018 року, із застосуванням січня 2008 року, як місяця з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця); 4. Розглянути позовну заяву за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.; 5.Звільнити мене від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що в період з травня 2013 року по лютий 2019 року він проходив військову службу в військовій частині А1349 на посаді помічника командира військової частини А1349 з правової роботи - начальника юридичної групи. Наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України № 22 від 15 січня 2019 року позивача було звільнено у запас за п.п. «б» (за станом здоров`я) п. 2 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», 14 лютого 2019 року наказом командира військової частини А1349 №38 позивача було виключено зі списків особового складу військової частини А1349. Позивач зазначає, що в порушення вимог чинного законодавства, відповідач не нараховував, неналежно нараховував та не сплачував неналежно індексацію. Вказує, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 року № 260/688/19, застосував при розрахунку не вірний базовий індекс - січень 2014 року, а не належний січень 2008 року, чим фактично в даному випадку порушив законодавство України про оплату праці та охоронювані законом права та інтереси позивача, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомленням) сторін.

18 червня 2021 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві зазначає, що викладені у позові вимоги не визнає і вважає, такі не ґрунтуються на законі, є безпідставними.

Військова частина А1349, не визнає заявлених позовних вимог, щодо не невірного нарахування та невиплати в повному обсязі індексації грошового забезпечення позивачу, та вважає адміністративний позов не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, мотивує відсутністю правових підстав для задоволення позовних вимог Позивача. Вказує, що у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015, істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення. Вважає, що починаючи з 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, в тому числі військовослужбовець. Зазначає зокрема, що зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018 у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Це стало підставою для зміни місяця підвищення (базового місяця) в цілях нарахування індексації військовослужбовцям з січня 2016 року на березень 2018 року.

Відповідно до положень ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

У період з травня 2013 року по лютий 2019 року ОСОБА_1 проходив військову службу в військовій частині А1349 на посаді помічника командира військової частини А1349 з правової роботи - начальника юридичної групи.

Наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України № 22 від 15 січня 2019 року позивача було звільнено у запас за п.п. «б» (за станом здоров`я) п. 2 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», 14 лютого 2019 року наказом командира військової частини А1349 №38 позивача було виключено зі списків особового складу військової частини А1349.

У 2019 році, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року, позивач звертався до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 року № 260/688/19, що набрало законної сили вирішено: визнати протиправною бездіяльність військової частини А1349 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 01 січня 2016 року по 1 березня 2018 року; зобов`язати військову частину А1349 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 01 січня 2016 року по 1 березня 2018 року; Стягнути з Військової частини А 1349 на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 768,40 грн., що сплачений позивачем згідно квитанції №46488 від 15.05.2019 року.

Разом з тим, відповідно до Відповіді на запит, Військова частина А 1349 повідомила ОСОБА_1 , що базовий місяць, який брався за основу для розрахунку індексації є січень 2014 року.

Проте, позивач вважає, що індексація його грошового забезпечення в період з 01 червня 2013 року по 01 березня 2018 року обчислювалася та виплачувалась невірно, не в повному обсязі та в порушення вимог чинного законодавства у зв`язку з чим, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон України №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частин третя статті 9 Закон України №2011-XII).

Преамбулою Закону України Про індексацію грошових доходів населення від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон України №1282-XII) встановлено, що вказаний Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

У статті 1 Закону України №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону України №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону України №1282-XII підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частина друга статті 5 Закону України №1282-XII).

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина шоста статті 5 Закону України №1282-XII).

Відповідно до пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 (далі - Порядок №1078) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV Про внесення змін до Закону України Про індексацію грошових доходів населення.

За змістом п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

П. 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Відповідно до пп.2 п. 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Суд звертає увагу на те, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

У рішенні від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України Конституційний Суд України зазначив про те, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Як зазначив Верховний Суд у постановах від 19 червня 2019 року (справа № 825/1987/17), від 20 листопада 2019 року (справа № 620/1892/19), від 05 лютого 2020 року (справа № 825/565/17) індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. За відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, нарахування індексації грошового забезпечення здійснюється у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, а саме відповідно до Порядку № 1078.

На підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Відповідно до архівної довідки Територіального архівного відділу галузевого державного архіву Міністерства оборони України, у період з 01.06.2013 по 31.12.2014 року, індексація позивачу не нараховувалася і відповідно не виплачувалася.

Суд встановив, що зміна посадових окладів з урахуванням періоду проходження військової служби позивача відбулась 01.01.2008 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294.

Статтею 4 Закону №1282-XII передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01.01.2016 р. 101 відсоток).

Згідно з п. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (в редакції від 15.09.2015 року), підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Згідно з офіційними даними, що містяться на сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) перевищував індекс інфляції 101%: березень 2014 р. - 102,2 %, квітень 2014 р. - 103,3%, травень 2014 р. -103,8%, вересень 2014 р. - 102,9%, жовтень 2014 р. - 102,4%, листопад 2014 р. - 101,9%, грудень 2014 р. - 103%, січень 2015 р. - 103,1%, лютий 2015 р. - 105,3%, березень 2015 р. - 110,8%, квітень 2015 р. - 114,0%, травень 2015 р. - 102,2%, вересень 2015 р. - 102,3%.

Суд встановив, що у 2012 року та у 2013 року величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації 101 відсоток, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не належать.,

З матеріалів справи судом встановлено, що у 2014 році індексація грошового забезпечення позивачу взагалі не була нарахована та виплачена.

Таким чином, з огляду на вищевикладене суд робить висновок, що відповідач не здійснив нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період 2014 року у ті місяця в яких поріг інфляції перевищував 101 відсоток.

Враховуючи викладене, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення протягом 2014 року є протиправною.

Тому для належного захисту прав позивача необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за 2014 рік.

Стосовно вимоги позивача щодо встановлення для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) січень 2008 року в спірний період 2014 року, суд враховує таке.

Питання визначення базового місяця для індексації знаходиться в залежності від таких показників, як розмір прожиткового мінімуму за певні періоди, розмір коефіцієнту індексації пенсій тощо, які підлягають застосуванню відповідними органами, підприємствами, установами, організаціями при здійсненні відповідних розрахунків.

Саме в процесі виконання рішення суду в порядку встановленому Законом №1282-ХІІ та Порядком №1078 буде визначений базовий місяць для проведення індексації грошового забезпечення позивача.

Окрім того, захисту підлягає лише вже порушене право, а не те, яке може бути порушене у майбутньому.

Індексація за період 2014 року позивачу не нарахована та не виплачена. Тобто, питання про те, який базовий місяць буде використаний відповідачем при нарахуванні індексації є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в своїй постанові від 15.10.2020 у справі №240/11882/19.

Тому вимога позивача щодо прийняття судом рішення в частині базового місяця в період 2014 року, є передчасною та задоволенню не підлягає.

Відповідно до Витягів з відомостей з нарахування індексації ОСОБА_1 за 2015 рік, виданої Військовою частини А 1349 індексація нараховувалася, із застосуванням січня 2014 року, як місяця з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з врахуванням проведеної виплати.

Суд зазначає, що базовим місяцем вважається місяць, в якому підвищена тарифна ставка (посадовий оклад) військовослужбовця за посадою, яку він займає. Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яке вперше відбулось у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007, місяці, у якому відбулося збільшення розміру посадового окладу штату. При цьому, загальна сума збільшення грошового забезпечення перевищила суму індексації нараховану в цьому місяці і відповідно до абзаців 1 і 2, пункту 5 Порядку №1078 січень 2008 року став базовим місяцем для нарахування індексації заробітної плати позивача.

Згідно з п. 14 Порядку №1078 роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.

Відповідно до роз`яснення Мінсоцполітики від 08.08.2017 року №48/о/66-17 на запит ДФ Міноборони від 18.07.2017 року №248/3/9/1/863 зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.

У роз`ясненні Мінсоцполітики від 18.04.2018 року №28/о/66-18 вказано, що у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.

Зі змісту роз`яснення Мінсоцполітики від 09.02.2015 року №024-106 встановлено, що зміна розміру премії за рахунок фінансових можливостей підприємства не є підставою вважати місяць базовим, при розрахунку індексу для проведення індексації.

З огляду на викладене, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Таким чином, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, яка набрала чинності 01 січня 2008 року та втратила чинність 01 березня 2018 року.

Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.

Відтак, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення позивача в період 2015 року є січень 2008 року, в якому Постановою №1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців.

Аналогічне встановлюється і Восьмим апеляційний адміністративним судом.

Зокрема, у постанові від 30 березня 2020 року (справа №1.380.2019.004152) зазначається, що в свою чергу схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року М 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.01.2008.

В подальшому після прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від ЗО серпня 2017 року N9 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з аргументами представника позивача щодо січня 2008 року як базового місяця для нарахування індексації відповідно до Порядку № 1078, оскільки в період з 01.01.2008 по 01.03.2018 вбачалась не змінність посадових окладів військовослужбовців.

Аналогічна позиція висвітлена у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду у справах № 380/499/20 від 23 червня 2020 року: №380/163/20 від 16 червня 2020 року; №380/162/20 від 21 травня 2020 року.

Суд зазначає, що відповідач дійшов помилково висновку, що базовими місяцями при нарахуванні грошового забезпечення у 2015 році є січень 2014 року.

Суд не приймає зазначені доводи відповідача та зазначає, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, а тому відповідачем було невірно застосовано при нарахуванні індексації базового місяця у зв`язку із виплатою премії, надбавок та щомісячної додаткової грошової винагороди.

Пунктом 14 Порядку №1078 визначено, що єдиним органом, який має право надавати роз`яснення щодо порядку нарахування індексації грошових доходів населення є Мінсоцполітики.

Так, Мінсоцполітики у своєму листі від 29.12.2017 року №122/0/66-17 зазначає, що посадові оклади військовослужбовців востаннє підвищувались у січні 2008 року.

Цим же листом від 29.12.2017 року №122/0/66-17 Мінсоїщолітики визначає, що сума індексації у грудні 2017 року становить 4258,75 грн. (1762 (прожитковий мінімум) х 241,7 (коефіцієнт індексації) /100).

При цьому, зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу спооюивчих цін при нарахуванні індексації\ якщо не підвищувався посадовий оклад.

Отже базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення є січень 2008 року. Аналогічний правий висновок міститься в постановах П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.08 2019 року по справі №400/339/19, постанові від 26.09.2019 року по справі №420/1783/19.

За таких обставин, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації, ОСОБА_1 .

Отже, позовні вимоги звернуті до Військової частини А 1349 щодо визнання протиправним та зобов`язання військової частини А1349 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби за період 2015 року із застосуванням січня 2008 року, як місяця з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з врахуванням проведеної виплати підлягають до задоволення.

Судом також встановлено, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 року № 260/688/19 встановлений факт, що відповідачем протиправно не нараховувалося та невиплачувалося ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 01 січня 2016 року по 1 березня 2018 року та зобов`язано військову частину А1349 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 01 січня 2016 року по 1 березня 2018 року.,

Відповідно до статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Разом з тим, підставою даного звернення до суду є вимога про застосування січня 2008 року, як місяця з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з врахуванням проведеної виплати вказаного вище періоду.

Судом встановлено, що відповідно до листа - відповіді Військової частини А 1349, при виконанні рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 року № 260/688/19, відповідачем було застосовано базовий місяць - січень 2014 року.

Як вказано судом вище, зміна посадових окладів з урахуванням періоду проходження військової служби позивача відбулась 01.01.2008 року згідно з постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року за N 1294 і діяла до 01.03.2018 року згідно з постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року за N 704.

Відтак, якщо останні підвищення окладу за посадою відбулись у січні 2008 року, то індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року слід нараховувати та виплачувати із застосуванням січня 2008 року, як місяця з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з врахуванням проведеної виплати.

Відтак, суд вважає за необхідне задовільнити позовну вимогу позивача в цій частині, тобто визнати протиправною бездіяльність військової частини А1349 щодо невірного нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року та зобов`язати військову частину А1349 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року із застосуванням січня 2008 року, як місяця з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з врахуванням проведеної виплати.

Щодо позовної вимоги - зобов`язати військову частину А1349 надати довідку - розрахунок нарахування невиплаченої індексації грошового забезпечення в період з 01 червня 013 року по 01 березня 2018 року, із застосуванням січня 2008 року, як місяця з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), то суд вказує, що задоволення такої вимоги є неналежним захистом прав Позивача, тоді як належним є зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 2014-2018 рр..

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково.

З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, відсутні докази понесення ним інших судових витрат, та відсутні витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні витрати не належать стягненню з відповідача та компенсації за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини А 1349 ( вул. Чорновола , буд . 119а,м . Івано -Франківськ, 76005 , код ЄДРПОУ - 08174283) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А1349 щодо не нарахування та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби в період 2014 року.

Зобов`язати військову частину А1349 (вул. Чорновола, буд . 119 а,м. Івано-Франківськ,76005, код ЄДРПОУ - 08174283) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби в період 2014 року.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А1349 щодо не нарахування та не виплати у повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби в період з 01.01.2015 року про 01.03.2018 року

Зобов`язати військову частину А1349 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2015 року про 01.03.2018 року (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору