
номер провадження справи 33/68/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.08.2021 Справа № 908/1648/21
м. Запоріжжя Запорізької області
Суддя Господарського суду Запорізької області Мірошниченко М.В.
При секретарі судового засідання Хилько Ю.І.
Розглянувши у судовому засіданні матеріали справи № 908/1648/21
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В)
про стягнення суми
За участю представників сторін:
від позивача: Кіктенко О.В. - довіреність № 656 від 24.12.2020
від відповідача: не з`явився
СУТНІСТЬ СПОРУ:
07.06.2021 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (вих. № б/н від 07.06.2021) Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж до Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" про стягнення 12067,90 грн. заборгованості за недовраховану електричну енергію.
Відповідно до протоколу розподілу судової справи між суддями від 07.06.2021 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/1648/21 та визначено до розгляду судді Мірошниченко М.В.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 14.06.2021 у справі № 908/1648/21 вказана позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в ухвалі.
До суду 22.06.2021 від позивача надійшли документи на усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 29.06.2021 суддею Мірошниченко М.В. відкрито провадження у справі № 908/1648/21 за правилами спрощеного позовного провадження, присвоєно справі номер провадження 33/68/21, судове засідання призначено на 27.07.2021.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 27.07.2021 розгляд справи відкладено на 25.08.2021.
У судове засідання 25.08.2021 з`явився представник позивача. Представник відповідача не з`явився, причини неявки суду невідомі.
Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
У судовому засіданні 25.08.2021 справу розглянуто, оголошено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що при здійсненні 29.01.2020 технічної перевірки електроустановки відповідача за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кияшко, 38 позивач виявив порушення відповідачем вимог пп. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю ПАТ «ЗОЕ», з порушенням схеми обліку. Порушення зафіксовано актом про порушення ПРРЕЕ від 29.01.2020 № 10001397. Перевірка багатоквартирного будинку проводилась у присутності представника споживача - електромонтера ЗФ ТОВ «Єврокомунсервіс» Тарасова С.О., яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ був затверджений розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту № 10001397 у розмірі 4808 кВт/год. на суму 12067,90 грн., що оформлено протоколом від 12.03.2020. Позов обґрунтований ст.ст. 11, 15, 16, 526, 530, 610, 611, 612, 625, 629 ЦК України, ст.ст. 174, 175, 193 ГК України, Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії.
Представник відповідача у судові засідання не прибув, надіслав відзив на позов, в якому щодо позову заперечив з таких підстав. Всі будинки, які знаходяться в управлінні відповідача за договорами про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, не знаходиться на балансі товариства. Управитель виступає від імені, в інтересах та за рахунок співвласників при відносинах з юридичними особами. Відповідач не є балансоутримувачем будинків м. Запоріжжя, а лише є управителем багатоквартирних будинків. У своїй діяльності керуються договорами про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, та не мають у своїй власності, або господарському віданні електроустановки, дані електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку, які спільне майно співвласників. Відповідно до п.п. 4.2.3-4.2.5 договору № 14425 про постачання електричної енергії передбачена відповідальність саме споживачів електричної енергії, а не відповідача, який підписав договір від імені співвласників багатоквартирного будинку за недовраховану електроенергію. Вважає, що дане порушення виникло через службову недбалість співробітників позивача і КП «Наше місто». Позивачем не надано усіх додатків до договору № 14425, а саме додатків №№ 8, 9 акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, документи, які зазначені у п. 9.1 договору. Не надано доказів приєднання відповідача до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Акт про порушення не може вважатися дійсним, оскільки акт складався не у присутності уповноваженого представника відповідача, а лише у присутності представників позивача та свідків - електромонтера ТОВ "Єврокомунсервіс" ОСОБА_1 . Акт складено в односторонньому порядку без належного повідомлення споживача. Відсутній акт пломбування елементів розрахункового засобу обліку електроенергії, підписаний між сторонами, та відсутні інші документи, які б підтверджували факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів. Просив у задоволені позову відмовити у повному обсязі.
18.08.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивачем викладені пояснення щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень на позов та мотиви їх відхилення.
Враховуючи належне повідомлення відповідача про судовий розгляд справи, сплив строку розгляду справи, суд визнав можливим розглянути справу у відсутність представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
01.11.2017 між Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" (постачальник електричної енергії, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (споживач, відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії № 14425.
Згідно з Розділом 1 договору "Предмет договору" позивач продає електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача, а відповідач сплачує вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Договором передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України.
З 11.06.2017 набрав чинності Закон України від 13.04.2017 № 2019-VIII "Про ринок електричної енергії", який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 13.04.2017 № 2019-VIII "Про ринок електричної енергії" господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 1415 від 13.11.2018 (пункти 1, 2) постановлено:
- видати Публічному акціонерному товариству "Запоріжжяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством);
- анулювати Публічному акціонерному товариству "Запоріжжяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130926) з 01 січня 2019 року ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 вересня 1996 року № 73, та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 вересня 1996 року № 74, на підставі пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з пп. 3 п. 3 вказаної постанови зобов`язано Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" до 01 січня 2019 року укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 року.
Відповідно до положень п. 13 розділу XVІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.
У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
14.03.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнята постанова № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", відповідно до пунктів 1, 2 якої затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії, а також визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
При цьому, умовами п. 6 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 встановлено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
На виконання п. 2 постанови від 14.03.2018 № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, між позивачем та відповідачем з 01.01.2019 було укладено договір про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом підписання споживачем заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії № 14425 від 01.11.2017. За даним договором позивач є оператором системи розподілу, а відповідач - споживачем.
У вказаній заяві-приєднанні визначений перелік точок обліку, до якого входить, зокрема, будинок по АДРЕСА_1 .
Відтак, з 01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який розміщено на офіційному сайті ПАТ "Запоріжжяобленерго" і є у загальному доступі. Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за № 14425 щодо індивідуальних характеристик об`єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно з п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.
Згідно з п. 6.2 договору про розподіл споживач зокрема зобов`язується: виконувати умови цього договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Вказані положення містяться в договорі про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за № 14425.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а також визначення основних засад організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюється чинним законодавством України, зокрема Законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 13 від 02.02.2019.
Згідно з п. 1 ст. 9 Закону України № 417-VIII "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку.
Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (ч. 1 ст. 11 даного Закону).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" управитель - це особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено: співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку та спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя" призначено управителями багатоквартирними будинками: ТОВ "КК "Мрія", КП "Запоріжресервіс", ТОВ "КК "Місто для людей Запоріжжя". Уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М. укласти договір з надання послуг з управління багатоквартирними будинками м. Запоріжжя від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу. Зобов`язано КП "Наше місто" до 31.10.2017 здійснити всі необхідні дії щодо передачі багатоквартирних будинків в управління управителям, призначеним цим рішенням, в порядку передбаченому Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 №13.
Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затвердженні наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 02.02.2009 № 13, який був чинним на момент ухвалення рішення від 01.09.2017 № 520, визначено наступне:
1. Пункт 1.2: об`єкт управління (далі - об`єкт) - окремий житловий будинок, споруда або група будинків і споруд, які становлять цілісний житловий комплекс, разом з прилеглими до них прибудинковими територіями, що надається в управління. Послуга з управління будинком - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби власників, співвласників в ефективному управлінні належним їм майном, підтриманні об`єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об`єкта в житлово-комунальних послугах. Управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (управитель).
Пункт 1.3: Управління будинком передбачає виконання таких функцій: планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об`єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об`єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил; організацію належної експлуатації та утримання об`єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил; організацію забезпечення потреб мешканців об`єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з вимогами пунктів 3.9-3.11 цих Правил.
Пункт 1.4: Особою, що здійснює управління будинком, є: у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об`єкта за їх дорученням із балансоутримувачем - управитель; управитель відповідає за стале функціонування і збереження споживчих властивостей об`єкта, наданого в його управління, відповідно до його цільового призначення, а також за організацію забезпечення потреби мешканців об`єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Пункт 1.5: Для здійснення функції з управління будинком власники, співвласники можуть самостійно укласти з управителем договір (далі - договір про управління), що оформляється відповідно до законодавства, або уповноважити будь-яку іншу особу на здійснення від їх імені таких дій.
Пункт 1.7: Для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об`єкта та організації забезпечення потреб мешканців об`єкта житлово-комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори: із мешканцями об`єкта - про надання житлово-комунальних послуг; із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг; із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).
29.01.2020 при здійсненні технічної перевірки об`єктів електропостачання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , позивач виявив порушення відповідачем вимог п. 8.4.2.7 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю ПАТ «Запоріжжяобленерго» з порушенням схеми обліку. Підключення виконано відкрито від розподільного щита другого під`їзду першого поверху по мережі 0,22 кВ. Порушення виявлено під час технічної перевірки.
За фактом виявленого порушення складено акт про порушення від 29.01.2020 № 10001397, який підписано двома представниками позивача та особою, яка допустила до перевірки об`єкту - електромонтером Запорізької філії ТОВ «Єврокомунсервіс» ОСОБА_1 (посв. № 201).
В пункті 11 Акту № 10001397 від 29.01.2020 зазначено про час та місце проведення засідання комісії оператора системи з розгляду складеного акту про порушення.
В Акті про порушення № 10001397 від 29.01.2020 зазначено про відмову від відпису акту ОСОБА_1 ; відмова вказаної особи підписувати акт про порушення засвідчив свідок ОСОБА_2 (вказані його паспортні дані). Споживачу було роз`яснено про можливість надання зауважень.
До акту складений додаток № 1 «Схема електроспоживання споживача», в якому відображено точки самовільного підключення. Додатком № 2 в акті вказано «Зразок дроту», додатком № 3 - «Акт технічної перевірки».
Другий екземпляр Акту про порушення № 10001397 від 29.01.2020 та запрошення на комісію з його розгляду було направлено відповідачу поштою 05.02.2020 та отримано представником останнього 07.02.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У матеріалах справи наявні копії акту № 1308 від 29.01.2020 технічної перевірки засобів електричної енергії до 1000 В та акту № 1309 від 29.01.2020 з питання закриття особистого обліку в дог. № 14425.
12.03.2020 відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії у присутності представника споживача - головного енергетика Гончар Т.І. (зазначені паспортні дані), на якому за результатами розгляду акту про порушення від 29.01.2020 № 10001397 прийнято рішення про виконання розрахунку необлікованої електроенергії по акту, згідно Правил роздрібного ринку електричної енергії пп. 7 п. 8.4.2, п. 8.4.6, п. 8.4.7, п. 8.4.12 ПРРЕЕ за період з 29.07.2019 по 29.01.2020, час роботи - 12, кількість необлікованої електроенергії складає 4808 кВт.г. на суму 12067,90 грн.
Другий екземпляр протоколу № 94 від 12.03.20209, розрахунок по акту та рахунок по Акту про порушення № 10001397 від 29.01.2020 направлено на адресу ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» засобами поштового зв`язку 13.03.2020 та отримано уповноваженою особою останнього 19.03.2020, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідачем вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 12067,90 грн. в добровільному порядку не сплачена, що стало підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом.
Спірні правовідносини сторін є господарськими і виникли у сфері використання електричної енергії.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 312.
Відповідно до п. 1.1 Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Правилами ПРРЕЕ надано визначення споживача електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ (у редакції станом на 29.01.2020) споживач зобов`язаний: - користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); - здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; - забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; - узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; - не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; - утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.
Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення Акту про порушення - 29.01.2020) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Згідно з абз. 3 пункту 1.1.2 ПРРЕЕ акт про порушення - це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
У абз. 1 п. 8.2.6 ПРРЕЕ визначено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно (пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).
Як зазначено вище, згідно складеного позивачем, за участі особи, що допустила представників позивача на територію споживача до об`єкту перевірки, акта про порушення № 10001397 від 29.01.2020 встановлено порушення відповідачем п. 8.4.2.7 ПРРЕЕ. Акт оформлено відповідно до приписів п. 8.2.5 ПРРЕЕ.
Протоколом № 94 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 12.03.2020 відповідачу визначено обсяг необлікованої електричної енергії 4808 кВт/год на суму 12067,90 грн.
Згідно з підпунктом 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Відповідно до п. 8.4.6 Правил у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).
На підтвердження дотримання вищезазначених вимог Правил, при складанні акту представниками позивача було виявлено точки самовільного підключення, як т. 5, про що зазначено у п. 4 акту, та у додатку № 1 до акту. В акті зазначено, що самовільне підключення виконано споживачем не приховано, схема обліку електроенергії відновлена.
Доказів скасування рішення комісії від 12.03.2020, оформленого проколом № 94, на час розгляду справи суду не надано, отже воно є чинним та підлягає виконанню.
Розрахунок необлікованої електроенергії по акту виконано згідно з п. 8.4.12 ПРРЕЕ, яким передбачено нарахування у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави.
Величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснено самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт/тод), розраховується за формулою: Wдоб.с.п. = Рс.п. * tвик.с.п., (8), де:
Рс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази Рс.п. = І * Uном.фаз. * cosф; (9),
І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А.
У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Рс.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі).
Відповідно до табл. 1.3 ПУЕ сила струму, що протікає через мінімальний діаметр електропроводки складає 11 А.
Uном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ (0,22 кВ);
соsф - косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cosф приймається рівним 0,9;
t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Відповідності до пп. 2 п. 8.4.8. Правил кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
У даному випадку відповідно до табл. № 1 додатку № 5 до договору - кількість робочих днів споживача на тиждень складає 7 календарних днів.
Таким чином, нарахування по акту проведено за 184 дні за період з 29.07.2019 по 29.01.2020, тобто за 6 календарних місяців згідно з вимогами Правил.
За приписами пп. 4 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ встановлено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Матеріалами справи доведено безоблікове споживання електричної енергії споживачем.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Аналогічні положення містить ст. 174 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, що визначено ч. 2 ст. 175 ГК України.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічні положення містить ст. 193 Господарського кодексу України.
Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідач виставлений позивачем на підставі акта про порушення рахунок не оплатив, що є порушенням умов Договору про постачання та Договору про розподіл, а також норм законодавства України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» 12067,90 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію є такою, що ґрунтується на законі, та заявлена до стягнення правомірно.
Стосовно твердження відповідача, що споживачами за договором є співвласники багатоквартирних будинків, а не ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», суд зазначає наступне.
Відповідно до умов договору про постачання електричної енергії № 14425 від 01.11.2017 саме ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» виступає споживачем. Публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, складений на базі вказаного договору. Отже, відповідач відповідно до умов вказаних договорів зобов`язаний утримувати електроустановки у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов`язань.
Стосовно проведення перевірки у відсутності представника відповідача, що зазначає відповідач у відзиві, суд зазначає. Відповідно до умов п. 8.2.5 ПРРЕЕ акт про порушення складається у тому числі у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Як зазначалося судом вище, акт про порушення був оформлений у присутності особи, що допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача. В акті зазначено дану особу та вказані її паспортні дані. Крім того, у пункті 9 акту про порушення зазначено, що безоблікове підключення відключено споживачем при проведенні перевірки.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ст. 74 ГПК України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа «Руїс Торіха проти Іспанії»).
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
Доводи відповідача, надані в обґрунтування заперечень на позов, судом визнані безпідставними та необґрунтованими.
На підставі викладеного, позов задовольняється повністю.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір у сумі 2270,00 грн. покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В, ідентифікаційний код юридичної особи 41279924) на користь Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя вул. Сталеварів, буд. 14, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926) 12067 (дванадцять тисяч шістдесят сім) грн. 90 коп. заборгованості за необліковану електричну енергію та 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.
Відповідно ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 256 ГПК України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано - 30.08.2021.
Суддя М.В. Мірошниченко