
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/4441/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі – позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України /далі – відповідач, МВС України/, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області" про:
- визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01 січня 2021 року, за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року, та ненаправлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області;
- зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з дати виникнення права на перерахунок /а.с.1-9/.
Позов обґрунтований тим, що позивач з 06 травня 2020 року є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". А відтак, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Позивач звернувся до МВС України із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою та направлення такої довідки до ГУ ПФУ в Полтавській області для подальшого перерахунку його пенсії, проте відповідачем у листі №1261ЗІ/22 від 26 листопада 2020 року повідомлено про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивач вважає, що внаслідок протиправної бездіяльності відповідача щодо невиготовлення такої довідки порушується його право на перерахунок пенсії згідно із статтями 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення та премії, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року, а тому звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 червня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, відмовлено у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області", та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі – третя особа, ГУ ПФУ в Полтавській області/, витребувано докази.
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
До суду надійшли пояснення третьої особи /а.с. 46-48/, в яких представник третьої особи просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, встановлений алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до органу Пенсійного фонду для перерахунку пенсії. Уповноважені органи, в даному випадку МВС України, готують довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих ГУ ПФУ, а не за вимогою осіб, яким перераховується пенсія на підставі таких довідок. При цьому підставою для направлення списків є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо підвищення розміру грошового забезпечення, а таке рішення Кабінетом Міністрів України не приймалось. Форма довідки, яка визначена в додатку 3 до Порядку №45, є чинною та не скасованою і застосовується для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" /далі – Постанова №988/, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Пунктом 1 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 /далі – Постанова №103/, пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Міністерством внутрішніх справ України сформовано та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подання про призначення пенсії №859 від 25 серпня 2020 року /а.с.51/, яким представлено до призначення пенсії по інвалідності (дата установлення інвалідності 06 травня 2020 року) ОСОБА_1 , який був звільнений в запас наказом УМВС України в Полтавській області №625о/с від 06 листопада 2015 року з посади начальника відділення державної автомобільної інспекції з обслуговування Кобеляцького району УДАІ УМВС України в Полтавській області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області призначено ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 06 травня 2020 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с.50/ у розмірі 60 відсотків грошового забезпечення, визначеного для обчислення пенсії у розмірі 4440,05 грн, яке складається з посадового окладу – 1050,00 грн, окладу за військовим званням – 130,00 грн, процентної надбавки за вислугу років (30%) – 354,00 грн, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в т.ч. премії - 2906,05 грн, що підтверджується також повідомленням про призначення пенсії від 23 вересня 2020 року /а.с.10/.
Листом Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №1261ЗІ/22 від 26 листопада 2020 року /а.с.12/ ОСОБА_1 на його запит повідомлено про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з огляду на те, що відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 11 липня 1992 року пенсії обчислюються з розміру, визначеного статтею 43 Закону, установленого за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням. Його право на пенсію відповідно до вказаного Закону виникло 06 травня 2020 року, тобто з моменту визнання його особою з інвалідністю, яка пов`язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ. А постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року визначала порядок перерахунку пенсій особам, які станом на 01 березня 2018 року отримували пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Після визнання судами окремих положень Постанови №103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо невиготовлення нової довідки про розмір його грошового забезпечення з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01 січня 2021 року та ненаправлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року /далі - Закон №2262-ХІІ (у відповідній редакції)/.
Частиною другою статті 1 Закону №2262-ХІІ встановлено, що військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Відповідно до статті 18 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Згідно зі статтею 21 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведені положення статті 43 Закону №2262-ХІІ містяться в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18.
За змістом пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» №393 від 17 липня 1992 року /далі – Постанова № 393/ пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З огляду на вищевикладене правове регулювання, суд доходить висновку, що пенсія по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ призначається особам, які мають право на таку пенсію відповідно до зазначеного Закону, з дати встановлення особі інвалідності, пов`язаної з проходженням служби, та виходячи із розміру грошового забезпечення з урахуванням відповідних окладів за посадою та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності з 06 травня 2020 року, що підтверджується випискою з акта огляду МСЕК до довідки серії 12ААБ №706509 від 07 травня 2020 року /а.с. 13/ та довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ №0023241 від 07 травня 2020 року /а.с.14/.
Міністерством внутрішніх справ України сформовано та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подання про призначення пенсії №859 від 25 серпня 2020 року, яким представлено до призначення пенсії по інвалідності (дата установлення інвалідності 06 травня 2020 року), ОСОБА_1 , який був звільнений в запас наказом УМВС України в Полтавській області №625о/с від 06 листопада 2015 року з посади начальника відділення державної автомобільної інспекції з обслуговування Кобеляцького району УДАІ УМВС України в Полтавській області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області призначено ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 06 травня 2020 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 60 відсотків грошового забезпечення, визначеного для обчислення пенсії у розмірі 4440,05 грн, яке складається з посадового окладу – 1050,00 грн, окладу за військовим званням – 130,00 грн, процентної надбавки за вислугу років (30%) – 354,00 грн, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в т.ч. премії - 2906,05 грн, що підтверджується також повідомленням про призначення пенсії від 23 вересня 2020 року
З огляду на вищевикладені висновки та встановлені обставини справи, суд доходить висновку, що ГУ ПФУ в Полтавській області відповідно до чинного законодавства призначено позивачу пенсію по інвалідності з 06 травня 2020 року, враховуючи відомості, що надані Міністерством внутрішніх справ України, про розмір грошового забезпечення позивача за останньою займаною ним посадою (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавки за вислугу та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в т.ч. премія).
Суд враховує, що дії відповідача щодо подання документів для призначення пенсії та їх зміст, а також дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо призначення пенсії по інвалідності з 06 травня 2020 року та правомірність врахування при такому призначенні розміру грошового забезпечення, визначеного для обчислення пенсії - 4440,05 грн, позивачем у цій справі не оскаржуються та відповідні доводи не заявляються, а тому такі обставини не підлягають перевірці на предмет їх правомірності судом у справі, що розглядається.
Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач обґрунтовує порушення його права на направлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії діями відповідача щодо виготовлення такої довідки та надіслання її до ГУ ПФУ в Полтавській області, які, на думку позивача відповідач повинен був вчинити у зв`язку із втратою чинності пунктами 1, 2 та 3 постанови №103 та змінами до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 та збільшення розміру грошового забезпечення.
Надаючи оцінку доводам позивача, суд зазначає наступне.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку проведення перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (який набрав чинності 29 грудня 2015 року) статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено частиною третьою щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII доповнено пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб".
Отже, з метою забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей законодавцем поширено на них пільги, компенсації і гарантії, передбачені Законом України "Про Національну поліцію" для поліцейських, членів їх сімей, а також запроваджено механізм перерахунку пенсій в залежності від грошового забезпечення поліцейських.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Постановою №103 внесено зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 /далі - Порядок №45/, згідно з якими особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
У Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, яка не передбачає такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
З аналізу наведених норм слідує, що перерахунку у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою поліцейського, які станом на 01 січня 2016 року вже отримували таку пенсію.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Таким чином, зміни, які внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, були визнані судом протиправними та нечинними, а відтак з 05 березня 2019 року (дата набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що внаслідок визнання протиправними та втрати чинності з 05 березня 2019 року пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 та з 19 листопада 2019 року пункту 3 постанови №103 пенсії, призначені особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", підлягали перерахунку у зв`язку з підвищенням з 19 листопада 2019 року грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, з 01 грудня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Оскільки пенсію по інвалідності позивачу призначено лише з 06 травня 2020 року, тобто після 01 січня 2016 року та відповідно позивач станом на 01 січня 2016 року таку пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не отримував, суд доходить висновку, що положення Постанови №103 (у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №1088 від 27 грудня 2019 року) не поширюються на позивача, а тому і подальше визнання протиправними та втрата чинності з 05 березня 2019 року пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 та з 19 листопада 2019 року пункту 3 постанови №103 не створює для позивача підстав для проведення перерахунку його пенсії внаслідок збільшення розміру грошового забезпечення.
При цьому алгоритм дій, який повинні вчинити уповноважені органи, зокрема МВС України, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 та 3 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився, проте позивач станом на 19 листопада 2019 року (дата зміни розміру грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)) пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не отримував, а відтак суд доходить висновку про відсутність підстав для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача внаслідок втрати чинності положеннями пунктів 1, 2 та 3 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1088 від 27 грудня 2019 року, яка набрала чинності з 01 січня 2020 року, виключено пункти 1 - 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", а тому на момент призначення позивачу пенсії 06 травня 2020 року постанова №103 не містила пунктів 1-3 внаслідок їх виключення.
Суд також враховує, що позивачем не доведено суду наявності факту зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії осіб або введенням для неї нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, з 01 січня 2021 року, а відповідна обставина під час судового розгляду судом не встановлена.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для виготовлення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року за прирівняною посадою позивача для перерахунку його пенсії.
За таких обставин у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01024, ідентифікаційний код 00032684), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк