
Справа № 444/2500/21
Провадження № 2-а/444/48/2021
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
25 серпня 2021 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Олещук М. М., вивчивши матеріали позовної заяви за адміністративним позовом ОСОБА_1 (житель: АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Львівській області (юридична адреса: 79053, м. Львів, вул. Перфецького, 19, Львівської області, ЄДРПОУ 40108646), про визнання незаконної та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
ВСТАНОВИВ:
У Жовківський районний суд Львівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Львівській області про визнання незаконної та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Вивчивши матеріали адміністративного позову, приходжу до переконання, що дану позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В позовній заяві представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Гелемей Ю.М. просить відстрочити позивачу сплату судового збору до початку розгляду справи по суті.
В статті 8 Закону України "Про судовий збір" перелічені умови, за яких суд може відстрочити, розстрочити або звільнити сторону від сплати судового збору, тобто визначено право (не обов`язок) суду відстрочити, розстрочити або звільнити сторону від сплати судового збору. Також згідно частини другої вказаної статті Закону України "Про судовий збір", суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до цієї статті, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, а також зменшити або звільнити від сплати судового збору за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Аналіз статті 8 Закону України "Про судовий збір" дає підстави для висновку, що єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є скрутний майновий стан сторони, який повинен бути доведений достовірними доказами.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 відсутній у списку суб`єктів, звільнених від сплати судового збору, а також те, що суду не надані докази у підтвердження неспроможності оплати судового збору, тому суд не вбачає підстав для відстрочення ОСОБА_1 сплати судового збору за звернення до суду.
Зважаючи на викладені вище обставини, суд вважає за необхідне відмовити представнику позивача ОСОБА_1 - адвокату Гелемей Ю.М. в задоволенні клопотання про відстрочення оплати судового збору за подання позовної заяви у справі № 444/2500/21.
Відповідно до статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об`єктів оплати судовим збором.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 квітня 2020 року в справі № 543/775/17 зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Також, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, який передбачав, що судовий збір при оскарженні постанов про адміністративне правопорушення сплаті не підлягає, та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Отже, позивачем має бути сплачено судовий збір.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», розмір судового збору, який підлягає стягненню у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на висновки Великої Палати Верховного Суду, розмір судового збору за подання позовної заяви у справах щодо накладення адміністративного стягнення складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01.01.2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2021 рік" становить 2 270, 00 грн.
Відтак, ставка, яку необхідно сплатити при поданні позовної заяви становить 454,00 грн. (2270,00 грн. х 0,2).
У зв`язку з цим позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 454 грн. 00 коп.
Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України за наступними реквізитами рахунків Жовківського районного суду Львівської області: Отримувач ГУК Львiв/Жовківська тг /22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача /МФО/: 899998, Рахунок отримувача UA458999980313171206000013871, Код класифікації доходів бюджету 22030101.
За положеннями ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови) ( ч. 2 ст. 286 КАС України).
Згідно з ч. 1 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами передбачено законом з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були об`єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
З матеріалів адміністративного позову встановлено, що представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Гелемей Ю.М. просить поновити строк на звернення до суду, оскільки позивач звернувся за правовою допомогою лише 16.08.2021 року, а тому строк пропущено ним з поважних причин.
Позовна заява направлена до суду 16.08.2021 року, однак оскаржена постанова винесена 23.07.2021 року та десятиденний день на її оскарження пропущений.
Із поданих матеріалів позовної заяви встановлено, що оскаржена позивачем постанова винесена 23.07.2021 року, в такій зазначено, що позивачу ОСОБА_1 роз`яснено строк оскарження постанови за ст. 289 КУпАП.
Як стверджено представником позивача в позовній заяві позивач ОСОБА_1 звернувся за правовою допомогою лише 16.08.2021 року, однак наведені причини пропуску встановленого законом десятиденного строку звернення до суду за захистом своїх прав не можуть вважатися поважними.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин вважаю, що дану позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк десять днів для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 94, 160, 161, 169 КАС України, суддя,
УХВАЛИВ:
Відмовити представнику позивача ОСОБА_1 - адвокату Гелемей Юрію Миколайовичу в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання позовної заяви за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Львівській області про визнання незаконної та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Львівській області про визнання незаконної та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків, які зазначені в ухвалі, протягом десяти днів з дня отримання позивачем копії цієї ухвали.
В разі невиконання вимог ухвали судді про усунення недоліків в встановлений строк, відповідно до вимог ч.4 ст.169 КАС України позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали суду окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу суду включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Олещук М. М.