
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2021 року м. Київ № 640/28464/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши адміністративну справу за правилами письмового провадження
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» (02088, м. Київ, вул. Харченка Євгена, 47-А, кв. 27, код ЄДРПОУ 40464198)
до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19, код ЄДРПОУ 43141267), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393)
про скасування податкового повідомлення-рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, Державної податкової служби України, в якому просить суд:
- скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 14.07.2020 року №0005063207;
- зобов`язати Державну податкову службу України виділити термін для формування залишків пального та подачі першого та другого примірників акцизних накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА», з метою перенесення залишків пального, які обліковуються за Товариством з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» із бази даних «Система електронного адміністрування реалізації пального», яка діяла до 1 липня 2019 року до діючої «Система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового»;
- зобов`язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію акцизних накладних, складених Товариством з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» до 30 червня 2019 року, реєстрацію першого примірника акцизної накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА», складеної для розподілу пального між акцизними складами/пересувними акцизними складами, здійснити реєстрацію другого примірника акцизної накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА», складеної для розподілу пального між акцизними складами/пересувними акцизними складами, з метою перенесення залишків пального до діючої «Системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового», які обліковуються за Товариством з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» у «Системі електронного адміністрування реалізації пального».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2020 року відкрито провадження у справ та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2021 року задоволено Державної податкової служби України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду від 15 червня 2021 року суд закінчив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду у судовому засіданні на 06 липня 2021 року.
06 липня 2021 року суд перейшов у письмове провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до вимог законодавства із 01.07.2019 до 15.07.2019 необхідно було сформувати обсяг залишку пального для перенесення з діючої до 01.07.2019 «Системи електронного адміністрування реалізації пального» до нової діючої «Системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового». Вказані дії директором було заплановано вчинити 110.07.2019, а в подальшому зареєструвати акцизний склад та із 16.07.2019 по 20.07.2019 здійснити реєстрацію першого примірника акцизної накладної, складеної для розподілу пального між акцизними складами/пересувними акцизними складами. Вчиняти вказані дії мав право лише директор Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА», оскільки лише в нього наявний кваліфікований електронний підпис Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА». Однак, 09.07.2019 його було госпіталізовано до КНП «ЦПМСД №2» Дарницького району м. Києва, де він перебував на стаціонарному лікуванні до 23.07.2019 року. Після виписки із лікарні 25.07.2019 директором було зареєстровано акцизний склад, однак сформувати обсяг залишку пального для перенесення з діючої до 01.07.2019 «Системи електронного адміністрування реалізації пального» до нової діючої «Системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» було неможливо. Відсутність реєстрації акцизної накладної на розподіл залишків пального призводить до неможливості скласти подальші акцизні накладні таким платником акцизного податку.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому він зазначає, що діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб, встановлений Конституцією України та законами України, відповідно до наданих у ході перевірки документів та наявної у Відповідача інформації; відповідач вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» не подало у встановлені законодавством строки акцизні накладні на обсяги пального у загальній кількості 747 65,29 л., усвідомлюючи протиправний характер своїх дій. Посилання директора Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» на перебування на стаціонарному лікуванні не можуть братися до уваги, оскільки він перебував на лікуванні у денному стаціонарі, що не потребує цілодобового перебування у медичному закладі. Також під час вказаного періоду позивачем до ДПС подавались декларації з акцизного податку, розрахунок сум акцизного податку, нарахування єдиного внеску, запит про надання витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального від 09.07.2019.
Позивач, у свою чергу, подав відповідь на відзив, в якій доводи відповідача, викладені у відзиві, визнав безпідставними.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до виписки із медичної карти КНП «ЦПМСД №2» Дарницького району м. Києва від 23.07.2019 №1217 Якушенко М.О. (директор Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА») перебував на лікуванні у денному стаціонарі у період з 09.07.2019 по 23.07.2019.
09.07.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» звернулося із запитом про надання витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального до Головного управління ДФС у м. Києві.
18.07.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» подана звітна податкова декларація за 6 місяців 2019 року та розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку.
19.07.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» подало звіт за 6 місяців 2019 року.
Наказом Головного управління ДПС у м. Києві від 02.06.2020 №4262 «Про проведення фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» податковим органом з метою здійснення контролю за дотриманням вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального на підставі п.п.80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» (код ЄДРПОУ 40464198) з 02.06.2020 за адресою: м. Київ, вул. Харченка, буд. 47-А, кв. 27.
На підставі наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 02.06.2020 №4262 було видано направлення на перевірку від 02.06.2020 №2788/26-15-32-07, направлення на перевірку від 02.06.2020 №2790/26-15-32-07 та направлення на перевірку від 02.06.2020 №2789/26-15-32-07, які 02.06.2020 вручено директору Якушенко М.О., про що свідчать розписки.
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у м. Києві складено Акт від 12.06.2020 №1349/26-15-32-07/40464198 про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального, у висновках якого зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» порушено вимоги п. 231.1, п. 231.3 та абзац 1 п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, зі змінами та доповненнями, Товариством з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» не виписано та не зареєстровано акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяги пального у загальній кількості 747 665,29 л.
На підставі вищевказаного акту перевірки Головним управлінням ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 14.07.2020 №0005063207 форми «ПС», яким накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» штраф у розмірі 1 403 131,00 грн.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням від 14.07.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» подало скаргу на податкове повідомлення-рішення №0005063207 до Державної податкової служби України.
Рішенням Державної податкової служби України від 30.10.2020 №31382/6/99-00-06-02-05-06 від 30.10.2020 скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 14.07.2020 №0005063207 - без змін.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з п.п. 20.1.4, 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення та запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки-цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки.
Згідно з п. 80.5 ст. 80 Податкового кодексу України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» зареєстровано платником акцизного податку 27.04.2018 року.
Суд зазначає, що вступна частина акту перевірки містить посилання на наказ Головного управління ДПС у м. Києві від 02.06.2020 №4262 щодо проведення фактичної перевірки на підставі п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, що був вручений перед початком проведення перевірки директору Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» Якушенко М.О.
У ході податкової перевірки встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» не виписано та не зареєстровано акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяги пального у загальній кількості 747 665,29 л.
Відносини, що виникають у сфері справляння акцизного податку, його адміністрування, реєстрації акцизних складів розпорядниками, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.п.14.1.4 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Податковим кодексом України як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Згідно з п.п. 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України.
Абзацом першим п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відповідно до п.п. 212.1.1 та 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платниками акцизного податку є особа-суб`єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів, особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.
Об`єктом оподаткування підакцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України, до підакцизних товарів належать, зокрема, пальне. Ставки податку та перелік товарів, з яких справляється податок встановлюються цією статтею і є єдиними на всій території України.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах визначених статтею 239 Податкового кодексу України, або реалізації пального або спирту етилового зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в ЄРАН з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
В акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер акцизної накладної з номером примірника; б) дата складання акцизної накладної; в) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий; г) код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий, та суб`єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового; ґ) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - суб`єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового; е) опис пального або спирту етилового; є) обсяг пального в літрах, приведених до температури 15° C, або обсяг спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведених до температури 20° C; ж) уніфікований номер акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з якого реалізовано пальне або спирт етиловий; з) уніфікований номер акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, на який отримане пальне; и) номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави та тип і ємність транспортного засобу - акцизного складу пересувного, а для трубопровідного транспорту - назва трубопроводу. При зазначенні номера державної реєстрації (української, міжнародної або іноземної) транспортного засобу допускається використання літер (латиниця, кирилиця) та цифр без пропусків та розділових знаків. У разі якщо літерна частина номера збігається в написанні кирилицею та латиницею, вона зазначається латиницею, а якщо зустрічається специфічна літера кирилиці, літерна частина зазначається кирилицею; і) ознака напряму використання та умов оподаткування пального або спирту етилового; ї) ознака щодо реалізації пального у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним; й) ознака щодо ввезення/вивезення пального або спирту етилового на митну територію України/за межі митної території України; к) ознака щодо реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального або спирту етилового такий інший акцизний склад уже відомий; л) ознака щодо реалізації пального на умовах, визначених пунктом 229.8 статті 229 цього Кодексу, із зазначенням реквізитів податкового векселя, суб`єктів господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, або суб`єктів літакобудування, або замовників, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", або підприємств, установ та організацій системи державного резерву; м) адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб`єкт господарювання - не платник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки; н) ознака для зведених акцизних накладних; о) ознака щодо реалізації пального у паливний бак транспортного засобу платника податку через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним; п) ознака щодо реалізації пального з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу, обладнання або пристрою. (абзац 5 п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України).
При реалізації пального або спирту етилового особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов`язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального або спирту етилового. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального або спирту етилового, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального або спирту етилового суб`єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п. 231.5 ст. 231 Податкового кодексу України).
Пунктом 231.6 ст. 236 Податкового кодексу України (в редакції станом на 01.07.2019) передбачено, що реєстрація 231.6. Реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється:
акцизних накладних, складених при реалізації пального з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, - не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання;
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу;
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного;
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до акцизного складу - після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою складання акцизної накладної;
першого примірника акцизної накладної при ввезенні пального або спирту етилового на митну територію України - не пізніше дня, наступного за днем оформлення належним чином митної декларації;
другого примірника акцизної накладної - після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад/акцизний склад пересувний, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за днем отримання пального або спирту етилового на акцизний склад/акцизний склад пересувний розпорядником акцизного складу/акцизного складу пересувного - отримувачем пального або спирту етилового;
розрахунку коригування - не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою його складання.
Підтвердженням особі, яка реалізує пальне або спирт етиловий, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального або спирту етилового надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального або спирту етилового.
З метою отримання особою, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального або спирту етилового, така особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне або спирт етиловий.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального або спирту етилового/особі, яка реалізує пальне або спирт етиловий, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Підтвердження надання другого примірника акцизної накладної отримувачу пального або спирту етилового, реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отримання з Єдиного реєстру акцизних накладних другого примірника акцизної накладної здійснюється за правилами, передбаченими цим розділом для підтвердження надання, реєстрації та отримання з Єдиного реєстру акцизних накладних розрахунків коригування, які реєструються отримувачами пального або спирту етилового.
Отримувач пального або спирту етилового має право звіряти дані отриманої акцизної накладної на відповідність з даними Єдиного реєстру акцизних накладних.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального або спирту етилового не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального або спирту етилового в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, платник податку зобов`язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального або спирту етилового, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктами 215.3.1 або 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
У разі виявлення технічної помилки у програмному забезпеченні або програмних складових, програмно-апаратному устаткуванні, каналах зв`язку, функціонуванні електронного цифрового підпису, що унеможливлює реєстрацію акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, зобов`язаний невідкладно розмістити на своєму офіційному веб-сайті повідомлення про виявлення такої технічної помилки із зазначенням дати та часу її початку, вжити всіх необхідних заходів для відновлення реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, за результатами яких розмістити на своєму офіційному веб-сайті повідомлення про усунення технічної помилки із зазначенням дати та часу її завершення.
У період існування технічної помилки, у разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних, дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити інформацію з відповідної акцизної накладної.
Платник податку зобов`язаний протягом трьох календарних днів з дня відновлення реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних зареєструвати всі акцизні накладні/розрахунки коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період існування технічної помилки.
Штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на період існування технічної помилки, не застосовуються.
З 01.07.2019 набули чинності, зміни до ПК України, внесені Законом №2628-VIII, зокрема пункт 212.1 статті 212 ПК України доповнено підпунктом 212.1.15 згідно якого платниками податку є також особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне або спирт етиловий.
Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників податку з 1 липня 2019 року, зобов`язані до 1 липня 2019 року зареєструватися платниками податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 №408 затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (Порядок №408), згідно пункту 1 якого цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового (далі - платники акцизного податку), зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, механізм роботи зазначеної системи, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового вводиться в дію з 1 липня 2019 року.
Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників податку з 1 липня 2019 року, зобов`язані до 1 липня 2019 року зареєструватися платниками податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року.
Акцизні накладні / розрахунки коригування, складені:
до 30 червня 2019 року (включно), реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних до 15 липня 2019 року (включно);
з 1 до 31 липня 2019 року (включно), реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних у період з 23 липня до 15 серпня 2019 року (включно);
з 1 серпня 2019 року, реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних у терміни, передбачені пунктом 231.6 статті 231 цього Кодексу.
Для розподілу обсягів залишків пального, що обліковуються у платників податку в системі електронного адміністрування реалізації пального, між акцизними складами / акцизними складами пересувними, де такі обсяги залишків пального знаходяться фактично станом на 1 липня 2019 року:
а) платники податку та суб`єкти господарювання, які з 1 липня 2019 року не підпадають під визначення платників податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу та у яких станом на 16 липня 2019 року в системі електронного адміністрування реалізації пального обліковуються обсяги залишків пального, зобов`язані скласти акцизні накладні в двох примірниках на такі обсяги пального, перший примірник зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з 16 до 20 липня 2019 року (включно), із зазначенням в акцизних накладних акцизних складів / акцизних складів пересувних, де такі обсяги пального фактично знаходилися станом на 1 липня 2019 року, та розпорядників таких акцизних складів / акцизних складів пересувних шляхом заповнення обов`язкових реквізитів акцизної накладної, передбачених підпунктами "г", "ґ", "з" та "и" пункту 231.1 статті 231 цього Кодексу;
б) після виконання платником податку вимог підпункту "а" цього пункту щодо відповідного розпорядника акцизного складу / акцизного складу пересувного такий розпорядник акцизного складу / акцизного складу пересувного зобов`язаний з 16 до 22 липня 2019 року (включно) зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних другий примірник отриманої акцизної накладної, складеної платником податку згідно з підпунктом "а" цього пункту.
Обсяги ввезеного на митну територію України пального або спирту етилового з 1 до 15 липня 2019 року (включно) обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового в такій послідовності:
16 липня 2019 року зараховуються автоматично на підставі оформлених належним чином митних декларацій у розрізі платників податку та умов оподаткування пального або спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;
з 16 до 22 липня 2019 року (включно) розподіляються між акцизними складами пересувними, що використовуються під час такого ввезення, на підставі акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених платником податку - розпорядником таких акцизних складів пересувних.
Тобто, для осіб, які були платниками акцизного податку з реалізації пального до 01.07.2019 , передбачено здійснення розподілу наявних в СЕА РП станом на цю дату обсягів пального, шляхом складання акцизних накладних в двох примірниках. При цьому для перших примірників передбачено строк реєстрації з 16 по 20 липня 2019 року, а для других - з 16 по 22 липня 2019 року.
Реєстрація акцизних накладних повинна здійснюватися за формою, затвердженою Міністерством фінансів України (п. 231.2 Податкового кодексу України).
Як встановлено судом, 23.07.2019 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового», зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 09.07.2019 за № 753/33724.
Так, наказом Міністерства фінансів України № 262 затверджено Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, а також нові форми документів, зокрема: заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів; акцизну накладну форми «П»; акцизну накладну форми «С»; розрахунок коригування акцизної накладної форми «П»; розрахунок коригування акцизної накладної форми «С»; форму заявки на поповнення (коригування) залишку пального; форму заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового.
Отже, з вищенаведеного випливає, що платники акцизного податку не могли виконати вимоги щодо складання і реєстрації акцизних накладних на розподіл пального в строки, встановлені п. 23 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ у зв`язку з несвоєчасним набранням чинності наказу Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262.
У зв`язку з цією обставиною, Державною фіскальною службою України на своїй офіційній веб-сторінці в мережі Інтернет http://sfs.gov.ua/anonsi/21087.html було розміщено повідомлення, що з метою забезпечення прав платників та дотримання норм чинного законодавства реєстрацію перших примірників акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних буде продовжено строком на п`ять днів, з дня опублікування наказу №262 та відповідно других примірників акцизних накладних буде продовжено на сім днів, з дня опублікування Наказу №262.
З вищевказаного вбачається, що крайнім строком для реєстрації першої акцизної накладної було 28.07.2019. Окрім того, чинним законодавством не передбачено обмежень щодо можливості реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування у ЄРАН у вихідні та святкові дні.
Щодо відмови Державної фіскальної служби України в реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних після 29.07.2019, то слід зазначити наступне.
На платників податку при реалізації пального покладено обов`язок здійснювати реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Аналіз положень пунктів 231.1, 231.6, 231.7 статті 231 Податкового кодексу України свідчить про те, що законодавством регламентовано граничні терміни виконання платником податків покладеного на нього обов`язку з реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Реєстрація акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, а саме не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою її складання, у разі реалізації пального особою, яка його реалізує.
У разі порушення вказаного терміну застосовуються штрафні санкції у розмірах передбачених положеннями пунктом 1202.1 статті 120.2 Податкового кодексу України.
Пунктами 120-2.1 - 120-2.3 статті 120-2 Податкового кодексу України передбачені штрафні санкції за порушення термінів та порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Розмір штрафних санкцій залежить від кількості календарних днів порушення платником акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 223 Податкового кодексу України та визначений від 2 до 40 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/ розрахунках коригування (пункт 1202.1 статті 120-2 Податкового кодексу України).
Пунктом 120-2.2 статті 120-2 Податкового кодексу України встановлені штрафні санкції у розмірі 50 та 2 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового за відсутність з вини платника акцизного податку, який отримав пальне або спирт етиловий, реєстрації в ЄРАН акцизної накладної / розрахунку коригування, другого примірника акцизної накладної / другого примірника розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після граничного терміну реєстрації акцизної накладної / розрахунку коригування, другого примірника акцизної накладної / розрахунку коригування.
Згідно п.25 підрозд.5 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу, враховуючи зміни щодо підходів складання та реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування, встановлені статтями 231 та 232 Кодексу, у т. ч. граничних термінів їх реєстрації в ЄРАН, норми пунктів 1202.1 - 1202.3 статті 1202 Кодексу, які набрали чинності 01.07.2019, стосовно застосування штрафних санкції за порушення термінів та порядку реєстрації акцизної накладної / розрахунку коригування, другого примірника акцизної накладної / другого примірника розрахунку коригування вперше починають застосовуватись із 01 жовтня 2019 року, тобто такі штрафні санкції можуть бути застосованими до акцизних накладних, розрахунків коригування до них, дата реєстрації яких в ЄРАН починається з 01 жовтня 2019 року.
Зазначену позицію погоджено листом Міністерством фінансів України від 20.08.2019 № 11320-10-5/21041.
Враховуючи викладене, суд погоджується із висновками контролюючого органу про те, що позивачем, як платником акцизного податку було порушено граничні терміни реєстрації акцизних накладних, що у свою чергу є підставою для застосування до такого платника штрафних санкцій.
Доводи директора Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» щодо перебування на стаціонарному лікуванні визнати безпідставними, оскільки відповідно до виписки із медичної карти КНП «ЦПМСД №2» Дарницького району м. Києва від 23.07.2019 №1217 Якушенко М.О. (директор Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА») перебував на лікуванні у денному стаціонарі у період з 09.07.2019 по 23.07.2019.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров`я України від 23.02.2001 №72 «Про затвердження окремих документів з питань сімейної медицини» денний стаціонар організовується для надання кваліфікованої медичної допомоги хворим шляхом їх госпіталізації на денний час за відсутності показів до постійного лікарського нагляду. Тобто, денний стаціонар не передбачає цілодобове знаходження у лікарні, а тому директор мав можливість сформувати та подати акцизну накладну. У той же час, під час вказаного періоду позивачем до ДПС подавались декларації з акцизного податку, розрахунок сум акцизного податку, нарахування єдиного внеску, запит про надання витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального від 09.07.2019.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 19,77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Окружний адміністративний суд міста Києва,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙОТА» відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 55 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська