
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
26 серпня 2021 року м. Київ № 640/15074/19
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "БЕТОН-КОНСАЛТ" доДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "БЕТОН-КОНСАЛТ" (далі - відповідач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного Управління Державної фіскальної служби України у м. Києві № 226/26-59-12-01-24 від 31 січня 2018 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕТОН-КОНСАЛТ"; зобов`язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного Управління Державної фіскальної служби України у м. Києві та Головне управління ДФС у м. Києві вчинити дії для внесення до Реєстру платників податку на додану вартість змін щодо скасування анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕТОН-КОНСАЛТ" та щодо запису про реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕТОН-КОНСАЛТ" як платника податку на додану вартість з 31січня 2018 року; визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо розірвання договору про визнання електронних документів №140220171 від 14 лютого 2017 року в односторонньому порядку та зобов`язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "БЕТОН-КОНСАЛТ" договір про визнання електронних документів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №640/15074/19 передано на розгляду головуючій судді Кузьменко А.І.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2021 року справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
В подальшому, до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло клопотання представника позивача про заміну відповідачів в порядку статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на правонаступника Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Державної податкової служби у місті Києві та Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві на правонаступника Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
Розглянувши клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕТОН-КОНСАЛТ" про заміну відповідача, суд дійшов таких висновків.
Частинами 3-6 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 р. № 1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Установлено, що: Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску; Державна митна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства; Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності; забезпечення діяльності Державної податкової служби та Державної митної служби у 2018 та 2019 роках здійснюватиметься в межах видатків, передбачених Державній фіскальній службі; Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби та Державної митної служби.
Кабінет Міністрів України розпорядженням від 21 серпня 2019 р. № 682-р погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Отже, з 28 серпня 2019 року всі функції Державної фіскальної служби України передано до Державної податкової служби України.
Також, постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19 червня 2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби та реорганізовано територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби. Зокрема, згідно з додатками 1 та 2 даної Постанови утворено Головне управління Державної податкової служби у місті Києві, до якого приєднано Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві. Пунктом 4 даної Постанови утворені територіальні органи Державної податкової служби визначено правонаступниками відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про державну реєстрацію Головного управління Державної податкової служби у місті Києві внесено 30 липня 2019 року.
Отже, Головне управління Державної податкової служби у місті Києві є правонаступником Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком; права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Державної податкової служби у м. Києві затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12 листопада 2020 року №643 Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011) забезпечує реалізацію повноважень Державної податкової служби України на території м. Києва та є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267).
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, обліковується запис про державну реєстрацію Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011) як відокремлений структурний підрозділ Державної податкової служби України.
12 січня 2021 року на офіційному сайті контролюючого органу опубліковано інформацію, що діяльність Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (без створення окремої юридичної особи) переводиться у стан припинення, а замість неї починає функціонувати Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з індексом 26-15-59.
З урахуванням наведеного вище, суд вбачає наявними підстави для задоволення заяви позивача та заміну відповідачів, а саме: Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на правонаступника Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Державної податкової служби у місті Києві та Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві на правонаступника Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві відокремлений підрозділ Державної податкової служби України
Керуючись 48, 52, 241 - 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕТОН-КОНСАЛТ" задовольнити.
2. Замінити відповідачів у справі №640/15074/19, а саме: Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на правонаступника Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Державної податкової служби у місті Києві та Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві на правонаступника Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44116011).
3. Продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
4. Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud2670/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.І. Кузьменко