Рішення № 99227457, 28.08.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2021
Номер справи
460/3315/21
Номер документу
99227457
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

28 серпня 2021 року м. Рівне №460/3315/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з позовом, в якому просила:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови здійснити перерахунок із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2016-2018 роки;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2016-2018 роки, в сумі 6 188,89 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що при призначенні їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідач протиправно застосував показник середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2014-2016 року замість правильного застосування показника середньої заробітної плати у галузях економіки України за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. На думку позивача, посилання відповідача на вимоги частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є помилковим та таким, що не ґрунтується на приписах чинного законодавства, що пов`язано з неправильним тлумаченням правових норм, оскільки право на пенсію державного службовця вона набула відповідно до Закону України "Про державну службу", а право на пенсію за віком - відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Враховуючи положення ч.2 ст.40 та ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", позивач вважала, що існують підстави для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії. Просила позов задовольнити.

Ухвалою суду від 24.05.2021 відкрито письмове провадження у справі.

Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена у відзиві на позов від 15.06.2021, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Вказав на те, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії застосування середньої заробітної плати (доходу), визначеної ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є безпідставними, оскільки пенсія позивачу за вказаним законом призначається не вперше. Вказано, що позивач використала своє права первинного призначення пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а тому відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки. Також відповідач вважав пропущеними строки звернення до суду з даним позовом. З огляду на це, просив відмовити у задоволенні позову повністю (а.с.23-25).

Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов та надані докази у їх сукупності та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, з огляду на наступне.

Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що з 10.10.2002 ОСОБА_1 , на підставі її заяви від 17.10.2002, призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування" (а.с.26, 27).

З 22.12.2004 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", на підставі її заяви від 22.12.2004 (а.с.28, 29).

Як зазначає позивач і не заперечує відповідач у лютому 2021 року ОСОБА_1 звернулася в пенсійний фонд із заявою про проведення перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2017-2019 роки.

У відповідь на вказану заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом від 24.03.2021 №1729-1191/Р-02/8-1700/21 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки, з огляду на реалізацію ОСОБА_1 права на первинне призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - 10.10.2002 (а.с.6-7).

Також у вказаному листі зазначено про те, що позивача з01.03.2019 автоматизованим способом переведено з пенсії за віком, визначеної за нормами Закону України "Про державну службу", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з огляду на збільшення розміру пенсії в такому випадку.

Вказано, що при переведенні з 01.03.2019 на пенсію за віком на умовах зазначеного Закону, для визначення розміру її пенсії застосовано середню заробітну плату по Україні за 2014-2016 роки 3764,40 грн., відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами), підвищену з 01.03.2019 на коефіцієнт 1,17, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у2019 році", тобто 4404,35 грн. (3764,40 грн. x 1,17).

Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За правиламист.9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з ст.10 цього Закону особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

За правилами ч.1 ст.45 Закону №1058-IV: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку; 2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

В силу вимог частини другої цієї статті, пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Згідно з вимогами частини третьої цієї статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Тобто, буквальний зміст цих норм свідчить на користь того, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону №1058-IV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

У тому ж випадку, коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого законодавства, зокрема згідно з Законом України "Про державну службу", то призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зроблене після настання віку, що дає їй на це право, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в одній солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним судом України у постанові від 31.03.2015 у справі № 21-612а14.

Також, у постановах від 10.04.2019 (справа №211/1898/17) та 10.07.2018 (справа № 520/6808/17) Верховний Суд зауважив, що ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Відповідно до абз.4 ч.2 ст.40 Закону № 1058-ІV - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону № 1058-ІV.

Відповідно до пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, у разі якщо особі призначено пенсію, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується.

Відповідно до положень п.43 Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Згідно з абз.2 п.44 Прикінцевих положень Закону №1058-IV з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, при значена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

За вимогами п.45 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.

У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Отже, при обчисленні пенсії при їх призначення застосовуються такі показники середньої заробітної плати:

для призначених до 31.12.2017 - 4 888,83 грн. (усереднений показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки - 3 764,40 грн., збільшений з 01.03.2019 на 17%, з 01.05.2020 на 11%);

для призначених з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 5 377,90 грн. (усереднений показник середньої заробітної плати за 2016-2017 роки),

для призначених з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 6 188,89 грн. (усереднений показник середньої заробітної плати 2016 - 2018 роки),

за зверненнями про призначення пенсій, що надійшли з 01.01.2020 - 7 763,17 грн. (усереднений показник середньої заробітної плати 2017 - 2019 роки).

Разом з тим, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, з 10.10.2002 по 21.12.2004 позивач отримувала пенсію по віку, призначену відповідно до Закону №1058-IV, тобто реалізувала своє право на первинне призначення пенсії за нормами вказаного Закону.

З 22.12.2004 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", на підставі її заяви, а з 01.03.2019 повторно переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Таким чином, у даному випадку мав місце перерахунок раніше призначеної пенсії за нормами того ж закону, за яким і було призначено пенсію позивачу з 10.10.2002, а не призначення іншої пенсії за іншим законом.

З огляду на те, що заява позивача (лютий 2021 року) до пенсійного органу стосувалась того ж виду пенсії (пенсії за віком), що призначена їй у 2002 році, та те, що такий самий вид пенсії не може бути призначений повторно на підставі положень Закону №1058, то, відповідно, не може бути застосований при обчисленні пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, як за три останні роки, що передували зверненню позивача до пенсійного фонду, так і за останні три роки, що передували перерахунку її пенсії з 01.03.2019.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до приписів ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У сукупності викладених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 28 серпня 2021 року

Суддя С.А. Борискін