
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2021 року
справа №380/56/21
провадження № П/380/57/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Матяшука В.К., представника третьої особи Цимбора Ю.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участі Головного управління ПФУ у Львівській області в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 04.01.2021 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – відповідач). Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень п.п. 5,6 додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2019 основного розміру його пенсії;
- зобов`язати Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ та з урахуванням положень п.п. 5,6 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 Постанови №704 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2019 та множення даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти, для проведення з 01.01.2019 перерахунку основного розміру його пенсії та її виплати;
- визнати протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень п.п. 5,6 додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2020 основного розміру його пенсії;
- зобов`язати Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ та з урахуванням положень п.п. 5,6 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 Постанови №704 у урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2020 та множення даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти, для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії та її виплати.
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі – Закон №2262-XII). Позивач звернувся до відповідача із заявами про оформлення та надання до ГУ ПФУ у Львівській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 по 01.01.2020 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019 з урахуванням розмірів посадовою окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2019 та множенням на відповідні коефіцієнти, а також щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а також про оформлення та надання до ГУ ПФУ у Львівській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2020 по даний час довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 для перерахунку пенсії з 01.01.2020 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленою законом на 01.01.2020 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, а також щомісячними додатковими видами грошовою забезпечення та у відповідь отримав відмову. Вважаючи протиправною відмову відповідача у видачі довідок, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с. 37-40), просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 . Вказує, що на заяву позивача про призначення пенсії від 22.01.2019 Львівським обласним військовим комісаріатом було сформоване подання для призначення ОСОБА_1 пенсії. До складу грошового забезпечення, яке було зазначено у подані та з якого позивачу розрахована пенсія входили: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження військової служби, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, премія. Відповідач враховує, рішенням окружного адміністративного суду міста Києва №826/3858/18 від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, на якому ґрунтується позиція Верховного суду у зразковій справі №160/8324/19 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови№103 та зміни до Порядку №45, котрі передбачали три складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови 103, згідно з якою був проведений перерахунок пенсії особам звільненим з військової служби, які набули право та отримували пенсію до 01.01.2018. Відповідач вказує, рішення суду у справах №826/3858/18 та №826/6453/18 не зобов`язує відповідача до вчинення будь яких дій для оформлення позивачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з вказаних ним у позові дат, з огляду на те, що позивач отримує пенсію, призначену повторно у 2019 році, в яку включені як основні так і додаткові види грошового забезпечення. Щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням з розрахунку мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму, відповідач посилається на норми пункту 3 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774- VIII, який набрав чинності 01.01.2017 та вказує, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Ухвалою від 11.01.2021 суд залучив Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, третя особа) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача. Третя особа подала письмове пояснення щодо позову ОСОБА_1 . Зазначила, що ОСОБА_1 з 01.03.2008 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII в розмірі 56% грошового забезпечення. Відповідно до поданої заяви ОСОБА_1 від 31.10.2018 та виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії з 31.10.2018 позивачу виплачувалась пенсія по інвалідності із розрахунку 60% грошового забезпечення. 30.01.2019 до ГУ ПФУ у Львівській області надійшло подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років. Відповідно до поданих документів з 10.08.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років в розмірі 67% від відповідних сум грошового забезпечення. При цьому третя особа вказує, що при призначенні пенсії за вислугу років (з 10.08.2018) враховано також і додаткові види грошового забезпечення (надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавку за виконання особливо важливих завдань (10%), премію (20%). Третя особа вказує, що законодавець не пов`язує підстави для перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-XII із зміною розміру мінімальної заробітної плати, стверджує на відсутність підстав для видачі з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50%розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом станом на 01.01.2019 та на 01.01.2020 та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти. Третя особа вказує, що з набранням чинності Закону №1774-VІІІ (01.01.2017) на законодавчому рівні заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату, як розрахункову величину для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1301001346 від 15.03.2008 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2008 призначена пенсія за вислугу років, основний розмір пенсії складав 56% грошового забезпечення (а.с. 51).
26.09.2018 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності пожиттєво, з 31.10.2018 переведено на пенсію по інвалідності із розрахунку 60% грошового забезпечення (а.с. 50)
З 10.08.2018 позивачу переведено на пенсію за вислугу років, основний розмір пенсії склав 67% грошового забезпечення при вислузі 24 роки. Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1301019337 від 10.08.2018 для обчисленні пенсії позивача взяті такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 8180 грн., оклад за військовим званням – 1480 грн., процентна надбавка за вислугу років (45%) – 4347 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці – 3936,50 грн. у в.ч. надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (10%), премія (20%) (а.с.52).
ОСОБА_1 звернувся до Львівського обласного військового комісаріату із заявою від 21.09.2020, вважаючи, що Львівський обласний військовий комісаріат невірно визначив розміри окладів за посадою та військовим званням, які були надані до ГУ ПФУ у Львівській області для перерахунку пенсі просив оформити та надання до ГУ ПФУ у Львівській області:
- для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 по 01.01.2020 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019 з урахуванням розмірів посадовою окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2019 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, а також щомісячними додатковими видами грошового забезпечення;
- для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2020 по даний час довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 для перерахунку пенсії з 01.01.2020 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2020 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, а також щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (а.с. 15-17).
У відповідь Львівський обласний військовий комісаріат листом №9125 від 06.10.2020 відмовив у складанні таких довідок. Мотиви відповідача зводяться до того, що норми Постанови №103 поширюються на осіб, звільнених з військової служби до 01.03.2018. Оскільки заявник повторно звільнений з військової служби 09.08.2018 такому пенсія обчислена відповідно до Закону №2262-XII із врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення, що виплачувались на час звільнення зі служби, тому відсутні підстави для складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 відповідач вказав, що Кабінет Міністрів України не визначив умов перерахунку пенсій у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців після звільнення заявки з військової служби у серпня 2018, тому відсутні правові підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення (а.с. 18-19).
Відповідно до Директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.09.2020 №д-321/7/дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2020 році» з 01.11.2020 Львівський обласний військовий комісаріат реорганізований у Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
Відповідно до частини п?ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. При вирішенні цього спору суд враховує такі правові висновки Верховного Суду щодо релевантних норм права та їх застосування до спірних правовідносин, викладені в постанові від 18.02.2021 у справі № 200/3775/20-а:
« 23. Спірні правовідносини між сторонами склались з приводу правомірності незастосування відповідачем пункту 1 примітки Додатку 1 та примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» при обчислені розмірів посадових окладів та окладу за військовим званням.
24. Відповідно до частини другої - третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
25. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
26. Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 704) затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
27. Пунктом 4 постанови № 704, в редакції на час її прийняття, установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
28. Згідно з пунктом 1 Примітки додатку 1 постанови № 704 посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
29. Згідно Примітки додатку 14 постанови № 704 оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
30. Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України.
31. Відповідно до пункту 3 постанови № 103 у постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»
32. Редакція Приміток додатків 1 та 14 не була змінена у зв`язку зі зміною редакції пункту 4 постанови № 704, тобто зміст приміток додатків 1 та 14 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.
33. Загальні підходи до підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України (постанов і розпоряджень), їх форму, структуру та техніко-юридичні особливості розроблення з урахуванням нормопроектувальної техніки визначені Правилами підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 6 вересня 2005 року № 870 (далі - Правила).
34. Пунктом 20 Правил передбачено вимоги, які встановлюються до змісту проекту положення або іншого нормативно-правового акта, який передбачається затвердити постановою. Так, в окремих випадках в структурі проекту документа допускається, як виняток, застосування примітки (зноски) без нормативних положень. Додатки до проекту документа повинні містити перелік елементів, включення яких до тексту ускладнило б його сприйняття. Додатки позначаються цифрами.
35. Відповідно до пункту 24 Правил метою підготовки проекту акта про внесення змін до актів Кабінету Міністрів України є їх приведення у відповідність з прийнятими законами, актами Президента України, а також забезпечення взаємоузгодження норм окремих актів Кабінету Міністрів України.
36. Згідно з пунктом 2.16 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року № 34/5, включення до нормативно-правових актів приміток не допускається, за винятком випадків, якщо необхідно дати визначення будь-якого суміжного поняття або помістити короткий коментар, що допоможе точніше зрозуміти положення, викладені в структурній одиниці нормативно-правового акта. Примітки не повинні містити норм права.
37. Таким чином нормативні положення постанови № 704, які встановлюють розмір посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців та порядок їх обчислення, містяться у пункті 4. Примітки додатків 1 та 14 не містять нормативні положення та не встановлюють такі розміри, а лише роз`яснюють порядок їх обчислення.
38. Суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку що додатки 1 та 14 до постанови № 704 мають примітки пояснюючого характеру, зокрема, наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
39. На час виникнення спірних правовідносин пункт 4 постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 1 січня 2018 р.», тоді як згідно приміток до додатків 1 та 14 розрахунковою величиною визначено процентний показник від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
40. Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 3 жовтня 1997 року №4-зп зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
41. У постанові Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі №700/668/16-а визнано, що суб`єкт владних повноважень під час розгляду питання, пов`язаного з реалізацією особою свого права, зокрема, права на соціальний захист, зобов`язаний застосовувати той закон або інший нормативно-правовий акт, який набув чинності та залишається чинним на момент виникнення відповідних правовідносин між особою та державою, в особі її уповноважених органів.
42. На підставі викладених позицій суди попередніх інстанцій у оскаржуваних рішеннях правомірно звернули увагу, що оскільки додатки 1 і 14 до постанови №704 були затверджені 30 серпня 2017 року, а пункт 4 цієї ж постанови змінено 21 лютого 2018 року на підставі постанови № 103, то відповідно і у цьому випадку пріоритетним у застосуванні є положення саме пункту 4 постанови №704.
43. Таким чином дії відповідача при обчисленні позивачу посадового окладу та окладів за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14, відповідають вимогам пункту 4 постанови № 704 та є правомірними.
44. Також суди попередніх інстанцій обґрунтовано зауважували що пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VІІІ, який набрав чинності 1 січня 2017 року, установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
45. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 грудня 2019 року у справі №240/4946/18 зазначала, що за загальним правилом дії норм права у часі, у зв`язку з набранням чинності Законом № 1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат, і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом.
46. Оскільки норма пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VІІІ не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за положення пункту 4 постанови № 704, у редакції до внесення змін постановою № 103, а також додатків 1 та 14 постанови № 704, то не вбачається правових підстав для перерахунку розміру посадового окладу позивача та окладу за військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
47. Правова позиція Верховного Суду у вказані категорії справ була сформована у постановах від 11 лютого 2021 року у справах № 200/3774/20-а, № 200/3747/20-а, № 240/11952/19 та колегія суддів не вбачає підстав для відступу від неї».
Отже, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 11.12.2019 у справі №240/4946/18 (Пз/9901/56/18) сформувала правовий висновок щодо застосування пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1774-VІІІ, відповідно до якого у зв`язку з набранням чинності Законом №1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат, заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату для цих цілей після набрання чинності цим Законом. Таким чином, після набрання чинності цим Законом положення нормативно-правових актів щодо обчислення виплат у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають. Отже, оскільки норма пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1774-VІІІ не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за положення пункту 4 Постанови №704, а також додатків 1 та 14 постанови № 704, відсутні правові підстави для перерахунку розміру посадового окладу позивача та окладу за військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та не підлягають до задоволення.
З огляду на висновок суду по суті позовних вимог понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу покладаються на нього. Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а відповідач є суб`єктом владних повноважень, підстав для розподілу цього виду судових витрат немає.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
Покласти понесені позивачем судові витрати на нього.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, що постановив рішення, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26.08.2021.
Суддя Москаль Р.М.