Рішення № 99226324, 27.08.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2021
Номер справи
160/9831/21
Номер документу
99226324
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2021 року Справа № 160/9831/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коренева А.О.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» звернувся з позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, в якому просить:

визнати бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо розгляду клопотання позивача від 12.05.2021 року протиправною та зобов`язати відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 12.05.2021 року та прийняти рішення у формі наказу з урахуванням висновків суду та приписів ст. 118 Земельного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що 12 травня 2021 року року звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для одержання у власність земельної ділянки для"01.02 Для ведення фермерського господарства орієнтовною площею 7,3531 га, зі складу земельної ділянки з кадастровим номером 1220787700:02:012:0064, яка розташована на території Дніпропетровської області, Синельниківського району, Васильківської селищної громади. 12 червня 2021 року позивач отримав поштове повідомлення 4900301752950 в якому був лист про розгляд клопотання № К-2325/0/21-21 від 12.05.2021 до якого було долучено відмову відповідача у формі листа від 02.06.2021 № К-2324/0-147/0/20-21, у якому відповідач повідомляв про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою позивачу. Позивач вважає, що відмова відповідача надати дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка викладена у формі листа від 02.06.2021 № К-2324/0-147/0/20-21 без прийняття відповідного рішення є бездіяльністю, щодо неналежного розгляду його клопотання.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

22 липня 2021 року Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надало до суду відзив на адміністративний позов, яким проти позову заперечує та просить відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області за результатом розгляду клопотання позивача (від 12.05.2021 вх. № К-2324/0/21-21) листом від 02.06.2021 № К-2324/0-147/20-21 відмовлено та складено мотивовану відповідь. Прийняти рішення у формі наказу Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області позбавлено можливості, адже відповідне рішення щодо надання запитуваної позивачем земельної ділянки буде суперечити вимогам Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Крім того, зазначили вони є неналежним відповідачем по справі, оскільки у зв`язку з набранням чинності з 27.05.2021 Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» було припинено повноваження Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної форми власності за межами населених пунктів окрім випадків визначених пунктом 24 у розділі X «Перехідні положення». Відповідно до вимог ст. 122 Земельного кодексу України Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області не є розпорядником визначених земель. В силу вищезазначених законодавчих змін повноваження щодо розпорядження спірною земельною ділянкою перейшли до Раївської об`єднаної територіальної громади Синельниківського району Дніпропетровської області, яка і повинна відповідати за позовом. У зв`язку з чим, просили замінити відповідача та у задоволенні позову до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області відмовити.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року клопотання представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору та заперечення Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо розгляду справи за правилами спрощеного провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вичинити певні дії, залишено без задоволення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року повернута заява про зміну предмета позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області із клопотаннями 12 травня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для "01.02 Для ведення фермерського господарства орієнтовною площею 7,3531 га, зі складу земельної ділянки з кадастровим номером 1220787700:02:012:0064, яка розташована на території Дніпропетровської області, Синельниківського району, Васильківської селищної громади.

12.05.2021 відповідач присвоїв реєстраційний вхідний номер ЗВ-9300062872021.

Листом Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 02.06.2021 № К-2324/0-147/0/20-21, повідомило позивача, про неможливість задоволення поданого клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, посилаючись на набранням чинності з 27.05.2021 року Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

Не погодившись із зазначеною відмовою та бездіяльністю відповідача щодо неналежного розгляду його клопотання, позивач звернувся до суду з позовом.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч. 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Отже, відповідача наділено повноваженнями розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.

Частиною 7 ст. 118 ЗК України установлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

Правовий статус ГУ Держгеокадастру в областях визначено відповідним Положенням про ГУ Держгеокадастру в області, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 року N 333 (далі - Положення N 333).

Пунктом 8 Положення № 333 передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.

Отже, за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, останнім має видаватися відповідний наказ.

Таким чином, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі наказу ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

Такий правовий висновок відповідає позиції, наведеній у постановах Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справах №820/4219/17 та №820/4439/17.

В межах цього адміністративного спору встановлено, що позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, за наслідками розгляду якого суб`єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення, в той час, як останній протиправно направив позивачу відповідь у формі листа.

Відсутність належним чином оформленого рішення ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його наданні у формі наказу свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом. Тому, наданий відповідачем лист не може сприйматися судом як належна відмова у наданні такого дозволу, оскільки питання вирішене не у встановленому законом порядку.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постановах Верховного Суду від 05.11.2019 у справі №812/1646/17,від 28.02.2019 у справі №808/3081/17, від 22 квітня 2020 року у справі №818/1707/16.

Посилання відповідача на Закон України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», не звільняє його від обов`язку щодо прийняття відповідного управлінського рішення у визначеній законом формі. У зв`язку з чим є безпідставними доводи Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про те, що за вказаним позовом обов`язок покладено на іншу особу, а саме Раївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області.

Зазначена вище бездіяльність є порушенням прав позивача на розгляд суб`єктом владних повноважень його заяви у встановленому законодавством порядку, що потребує судового захисту.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

До аналогічного правового висновку дійшла колегія суддів Верховного Суду, здійснюючи касаційний розгляд справи №813/2273/18 (постанова від 20.08.2019).

Вирішуючи питання щодо зобов`язання відповідача повторно розглянути клопотання та прийняти рішення у формі наказу, суд зазначає наступне.

Частиною 4 ст. 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Таким чином, способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов`язання відповідача належним чином розглянути питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із прийняттям відповідного владного рішення.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 22.04.2020 у справі №818/1707/16.

Так, частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст. 2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору на суму 908 грн 00 коп., підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному обсязі.

Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 12.05.2021 року протиправною.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 12.05.2021 року та прийняти рішення у формі наказу з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ - 39835428) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.О. Коренев